Περιοδικά πολέμου

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Εκτός τόπου και χρόνου πια, σίγουρα ακόμη και για εμάς που τότε τα διαβάζαμε τότε με μανία... Έχουμε χορτάσει τον πόλεμο από την τηλεόραση είτε από τις ταινίες - είτε από τις ειδήσεις. Όμως μικροί τα διαβάζαμε με τις στίβες: ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ.

Ως κεντρικό θέμα είχαν τις μάχες μεταξύ των συμμάχων και τις ναζιστικής μηχανής του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, όπως και των συμμάχων αυτών: Ιαπωνία και Ιταλία. Εισαγώμενα βεβαίως (καλοί αμερικάνοι - κακοί οι Γερμανοί / Ιάπωνες / Ιταλοί) και πλήρως εικονογραφημένα... Άλλοτε εξιστορούσαν γνωστές μάχες και άλλοτε άγνωστες - και ίσως φανταστικές - ιστορίες του πολέμου, αλλά σχεδόν πάντα από την ματιά του απλού στρατιώτη. Τα πιο δημοφιλή από αυτά (προσοχή στα ονόματα): «Πόλεμος», «Kράνος», «Mάχη», «Δράσις» και «Tανκς».





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
Εκτός τόπου και χρόνου πια, σίγουρα ακόμη και για εμάς που τότε τα διαβάζαμε τότε με μανία... Έχουμε χορτάσει τον πόλεμο από την τηλεόραση είτε από τις ταινίες - είτε από τις ειδήσεις. Όμως μικροί τα διαβάζαμε με τις στίβες: ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ.
Ως κεντρικό θέμα είχαν τις μάχες μεταξύ των συμμάχων και τις ναζιστικής μηχανής του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, όπως και των συμμάχων αυτών: Ιαπωνία και Ιταλία. Εισαγώμενα βεβαίως (καλοί αμερικάνοι - κακοί οι Γερμανοί / Ιάπωνες / Ιταλοί) και πλήρως εικονογραφημένα... Άλλοτε εξιστορούσαν γνωστές μάχες και άλλοτε άγνωστες - και ίσως φανταστικές - ιστορίες του πολέμου, αλλά σχεδόν πάντα από την ματιά του απλού στρατιώτη. Τα πιο δημοφιλή από αυτά (προσοχή στα ονόματα): «Πόλεμος», «Kράνος», «Mάχη», «Δράσις» και «Tανκς».





Καλά με τους τίτλους όπως ΔΡΑΣΙΣ, ΜΑΧΗ, ΠΟΛΕΜΟΣ, ΤΑΝΚΣ κλπ.

Ποτέ μου όμως δεν κατάλαβα γιατί να ονομαστεί ένα περιοδικό ΚΡΑΝΟΣ !

Τι το ηρωικό έχει δηλαδή το Κράνος ;

Αν είναι έτσι, να βγάιναν και τα παρακάτω περιοδικά :

ΠΤΥΟΣΚΑΠΑΝΟ

ΚΟΝΤΑΚΙ

Α-Τ (ζώνη)

ΓΚΕΤΑ

ΤΣΕΠΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ

ΜΠΕΡΓΚΕΝ

ΑΝΟΙΧΤΗΡΙ ΚΟΝΣΕΡΒΑΣ

ΗΜΙΑΡΒΥΛΟ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα χα Καλο χα χα η κοιλια μου exetlaios εγραψες.......
 
[edit] Greeklish [edit]

Είστε Θεοί. Τα διάβαζα όλα τότε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
Χα χα χα Καλο χα χα η κοιλια μου exetlaios εγραψες.......
Το πρωί στο τρένο σκεφτόμουν και άλλα

δυνάμει περιοδικά πολεμικής δράσης ...

ΠΑΓΟΥΡΙ

ΣΚΕΛΕΑ

"ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ" (ο σάκος !)

[edit] εκφρασεις! [edit] ΜΕ ΚΙΝΕΖΟ

ΓΕΜΙΣΤΗΡΑΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελα ρε εχετλεε ασε τωρα τις μπουρδες..με την ονομασια θα κολησουμε?

Παντως αυτα τα περιοδικα ηταν αληθινη οπτασια για μας τα πιτσιρικια που καθε μερα παιζαμε πολεμο!
 
giorgos είπε:
ελα ρε εχετλεε ασε τωρα τις μπουρδες..με την ονομασια θα κολησουμε?
Παντως αυτα τα περιοδικα ηταν αληθινη οπτασια για μας τα πιτσιρικια που καθε μερα παιζαμε πολεμο!
Ρε Γιώργο, γιατί είναι "μπούρδες" η απορία μου ;

Εγώ εξέφρασα μια άποψη/απορία/προβληματισμό μου !

Πάντως και εγώ τα διάβαζα αυτά τα περιοδικά.

Απλώς είχα μια "ένσταση" αναφορικά με τον τίτλο τους.
 
ok, εσυ πως θα ονομαζες ενα τετοιο περιοδικο αν ησουν ο εκδοτης του και εψαχνες εναν τιτλο με λιγα γραμματα??...
 
giorgos είπε:
ok, εσυ πως θα ονομαζες ενα τετοιο περιοδικο αν ησουν ο εκδοτης του και εψαχνες εναν τιτλο με λιγα γραμματα??...
Υποθέτω με όλα τα παραπάνω που δώθηκαν (ΜΑΧΗ, ΠΟΛΕΜΟΣ, ΔΡΑΣΗ κλπ) αλλά ΟΧΙ "ΚΡΑΝΟΣ" !

(διατηρώ μικρή επιφύλαξη για τον τίτλο "ΓΕΜΙΣΤΗΡΑΣ")
 
Δεν μου λες το Καλλιόπη σαν μονοσύλλαβο;

Ή κάτι που θα τραβήξει: Το Πλοίο της Αγάπης.

Βρωμόψαρο για τους νησιώτες;
 
Εχω μια καλυτερη ιδεα:


ΠΙΛΑΦΙ


στον ενικό ή στον πληθυντικο.
 
ambu_dare είπε:
Δεν μου λες το Καλλιόπη σαν μονοσύλλαβο;
Ή κάτι που θα τραβήξει: Το Πλοίο της Αγάπης.

Βρωμόψαρο για τους νησιώτες;
Επίσης (πάντα μονοσύλλαβα) :

ΝΕΟΠΑΣ

ΤΡΟΧΕΙΟΔΕΙΚΤΙΚΟ

ΑΠΟΛΕΛΕΟΥΡΑΣ

ΕΜΠΛΟΚΗ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ

ΠΟΥ-ΣΟΥ-ΚΟΥ
 
ε τοτε, γιατι οχι και

ΣΤΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟ

ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΑ

ΝΕΟΥΣ

ΑΡΒΥΛΛΑ

ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ

ΤΣΑΤΣΟΣ

ΤΣΑΤΣΟΧΑΡΤΟ

ΣΦΑ

12-4

ΣΤΕΡΗΣΗ (εξοδου)

ΑΠΟΨΙΛΩΣΗ

ΣΑΡΩΣΗ
 
giorgos είπε:
ε τοτε, γιατι οχι και
ΣΤΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟ

ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΑ

ΝΕΟΥΣ

ΑΡΒΥΛΛΑ

ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ

ΤΣΑΤΣΟΣ

ΤΣΑΤΣΟΧΑΡΤΟ

ΣΦΑ

12-4

ΣΤΕΡΗΣΗ (εξοδου)

ΑΠΟΨΙΛΩΣΗ

ΣΑΡΩΣΗ
Συμφωνώ με όλα, εκτός του "Επενδύτης".

Με τα κεφαλαία, θα τον μπερδεύουν με τον "Eπενδυτή" (την εφημερίδα) !
 
Ηταν πολύ κορυφαία περιοδικά πάντως....τα ψάχνω εδω και καιρο κ δε βρίσκω τίποτα...Αν κάποιος έχει κανα λινκ ή κανα τεμάχιο ο ίδιος ας πει

Ευχαριστώ
 
αληθεια δεν υπαρχει τιποτα πουθενα?
 
Σε κανά Μοναστηράκι, αν είσαι Αθήνα μόνο. Εκεί έχει κάτι παλαιοβιβλιοπωλεία που έχουν και περιοδικά μέσα (τουλάχιστον πριν 10 χρόνια περίπου που έμενα ακόμα Ελευσίνα, κατέβαινα συχνά και είχε παλιά περιοδικά, τώρα δεν ξέρω)

Εγώ πάντως την δικιά μου συλλογή όταν ήμουνα παιδί, λόγω μετακόμισης, είχα πάει και την άφησα σε έναν παππού που πουλούσε παλιά περιοδικά στην λαϊκή της Ελευσίνας.

Τώρα το σκυλιομετανώνω αλλά ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοινωνιολογικη αναλυση:

Το '80 νομιζω ο Στρατος ηταν πιο πολυ στη ζωη μας απο ο,τι σημερα. Κατι που μας ειχε μεινει το συνδρομο κατοχης, κατι που ειχαμε προσφατη τη χουντα, κατι η ΥΕΝΕΔ, κατι που βλεπαμε τοτε εισαγωμενα πολεμικα περιοδικα που στο εξωτερικο ειχαν κυκλοφορησει χρονια πριν...

Η τηλεοραση μαλιστα (νομιζω ΕΤ2) ειχε και εκπομπη που αφορουσε τις ενοπλες δυναμεις. Κατι τετοιο θα ηταν ανηκουστο σημερα (ασχετα που ακομα και τοτε δεν την εβλεπε κανενας)

Για τους παραπανω λογους, οταν πηγα φανταρος, εφαγα ενα ρετρο-σοκ... να μη σας πω οτι διεκρινα μια νοσταλγια στους πλεον [edited by manos426f] αξιωματικους, για περασμενες 'καλυτερες μερες' που ειχε ο Στρατος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πιστεύω ότι ήταν κάτι από όλα αυτά, βάλε και τις ιστορίες που διηγούνταν παππούδες και γιαγιάδες που είχαν ζήσει τον πόλεμο από το πρώτο χέρι (εμένα και η μάνα μου τον είχε ζήσει η ίδια). Ήταν και διαφορετικά τα πράγματα και η νοοτροπία της τότε ηλικίας.

Τότε σαν πιτσιρικάδες δεν μας ένοιαζε ούτε να είμαστε στην τελευταία λέξη της μόδας, ούτε τα κινητά τελευταίας τεχνολογίας, οι φοβεροί και τρομεροί υπολογιστές και κονσόλες.

Η μόνη μας διασκέδαση ήταν το παιχνίδι στην γειτονιά (πόλεμος ήταν το συνήθες) στο σπίτι και όσοι τύχεροι είχαν κανά 8μπιτο και πολύ αργότερα 16bito μαζευόμασταν όλοι στα σπίτια τους. Ούτε καφετέριες, club κτλ...

Ούτε τηλεόραση με την μορφή που έχει σήμερα υπήρχε, ενώ και βίντεο πάλι δεν το είχαν όλοι. Οπότε η λύση του πιτσιρικά ήταν τα περιοδικά που κυκλοφορούσαν τότε εβδομαδιαία ή μηνιαία. Και που ήταν πάρα πολλά : Αγόρι, Μπλεκ, τα πολεμικά και άλλα.

Πες μου τώρα, ένα περιοδικό που να έχει ως target group τα παιδιά της προεφηβικής ηλικίας !!!!

Αυτά που κυκλοφορούν μόνο περιοδικά δεν είναι (περιοδικά με την έννοια του χρόνου), αλλά είναι επανεκτυπώσεις παλαιών τα οποία δεν κυκλοφορούν σε τακτικα χρονικα διαστήματα, υπάρχουν στα περίπτερα μέχρι εξαντλήσεως και τα οποία αμφιβάλλω αν τα διαβάζει κάποιος μικρότερος των 30!!!!!!!

Πάντως εμένα αυτά τα πολεμικά περιοδικά διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό την ζωή μου, τις αξίες μου και τις επαγγελματικές μου επιλογές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα