Περιοδικό "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ VIDEO"

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Aν και δεν πρόκεται για τηλεοπτικό περιοδικό, αλλά για περιοδικό που όπως λέει και ο τίτλος γύρω από τον κόσμο του home video, ξεκίνησε την παρουσία του τον Ιανουάριο του 1983 σε μια εποχή που τα 3 format του homevideo δηλαδή to VHS το BETA και το VIDEO2000 προσπαθούσαν να επικρατήσουν στην αγορά με τηντελική επικράτηση του VHS ως γνωστό. Αναφερόταν επίσης σε διάφορα τεχνικά θέματα όπως οι δοκιμές συσκευών (κάμερες, video και ηχοσυστήματα), συνεντεύξεις ηθοποιών, αγγελίες από τα διάφορα video club της εποχής, αλλά κυρίως με παρουσιάσεις βιντεοκασσετών (ελληνικών κυρίως) και την κριτική τους. Στην πορεία μπήκαν και άλλα θέματα (τεχνολογικά κυρίως, όπως δορυφορικές ειδήσεις, τεχνική αλληλογραφία και άλλα. Ήταν ένα εξαιρετικό περιοδικό το οποίο όπως είπα ξεκίνησε το 1983 και πρέπει να σταμάτησε το 1990 (κάπου εκεί) αν θυμάμαι καλά.

picture.php


Τεύχος 1 Ιανουάριος 1983

picture.php


Τεύχος 8 Ιανουάριος 1985

picture.php


Τεύχος 20 Ιούνιος 1986 (Αφιέρωμα στο mudial του Μεξικού
 
Το αγοραζα απο το πρωτο τευχος - βασικα το περιμενα κανα χρονο να ξεκινησει, μιας και το διαφημιζαν απο το 1982 αλλα δεν εβγαινε στα περιπτερα.

Εξαιρετικα ποιοτικο περιοδικο - δεν εχω ξαναδει τοσο βαριες ιλουστρασιον σελιδες ποτε - και οι κριτικες ηταν πολυ συχνα καυστικοτατες σε οτιδηποτε δεν βλεποταν.

Μου λειπει αυτος ο ειδικος τυπος.
 
Και γιατι δεν το ελεγες οτι σου αρεσε να κανουμε κατι.

Για πες efxaristo.

x1ltxmri27jph301vfe3.jpg


vjr46hd7hss8odikivj4.jpg
 
fxaristw :D (μην ζητησεις λεφτα μονο)
 
Tι με περασες βρε. :tsktsk:

Ψηνω τον Wally να μου υπογραψει το παρακατω.

Τις 300 λεξεις 100 ευρω.


Καθε φωτο 6 ευρω.


Και το θρεντ θα παιρνω εξτρα ενα 20αρικο.
icon10.gif




.



.



.



.



.



Στην αρχη οταν διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι θα ηταν απο εκεινα που διναν δωρεαν τα βιντεοκλαμπ τα διαφημιστικα.



Προ Ιντερνετ απο εκει μαθαιναμε τις νεες κυκλοφοριες.



Ακουτε Νεοι......



Και πολλες φορες το μαθαιναμε αφου βλεπαμε τις αφισσες στις βιτρινες ,αφου ειχαν ηδη βγει.



Οχι οπως τωρα που κλ@ν31 ο σεναριογραφος του ερχεται εμπνευση ο τιτλος και το μαθαινεις 3 μηνες νωριτερα.
:(
 
φωτο σε imageshack????

Ηρακλη φορα τηβεννο. Αρχιζει το δικαστηριο.
 
Εχει δικιο ο Wallys...watermark και ανεβασμα σε album - δωσε το καλο παραδειγμα ;)
 
Δεν ειναι δικες μου........

Kαι αφου το ειπα αυτο να σκεφτω και κατι οντοπικ.....
Μουμπλε μουμπλε......... :wait2:

Ειναι απιθανο παντως η αγνοια που ειχαμε σχετικα με τις καινουργιες κυκλοφοριες,πολλες φορες περναγαμε απ'εξω απο τα βιντεοκλαμπ μεσα 80ς και βλεπαμε την αφισσα Βack to the Future 2 Και χοροπηδαγαμε απο την χαρα μας.

Μιλαμε για εποχες που ειδικος τυπος δεν υπηρχε ,μονο Ρομαντσο Θησαυρος και Μικυ μαου.

Ναι εχει συμβει.

Οχι οπως τωρα που ενημερωνομαστε απο τα Movie News του GRM. :D
 
Και να σε παω λιγο πιο πισω - στα μεσα και στα τελη του 70 - οταν τις νεες κινηματογραφικες κυκλοφοριες τις μαθαιναμε απο τις διαφημισεις των κινηματογραφων στις εφημεριδες τη μερα που παιζονταν....
 
Πωπω Ηρακλη ωραιος! Εφαγα flashback!!

Θυμαμαι 1,2 σελιδες καθε Πεμπτη στις εφημεριδες που αγοραζε ο πατερας μου γεματες με κινηματογραφικες διαφημισεις.

Αν εχει καποιος καμια ξεχασμενη εφημεριδα με τετοια ας ριξει ενα σκαν!!
 
Καλα πιο πισω δεν μπορεις να με πας μιας και τοτε με ταϊζαν Μπεμπελακ. :rofl:



Επισης θυμαμαι που μας περιμεναν εξω απο τα σχολεια-δημοτικο με την ληξη και μας μοιραζαν προσπεκτους (υπαληλοι του Κινηματογραφου) με ταινιες οπως "Xοντρος Λιγνος" και "Βιβλος" ,την τριωρη "Βιβλο" δεν την επαιζαν ολοι αλλα συνηθως μονο το κομματι με την Κιβωτο του Νωε.

Ναι αυτην που βαζει η TV καθε πασχα. ;)
 
Εξώφυλλα από το τεύχος που ήταν αφιερωμένο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λος Άντζελες (1984), και τεύχος από τον Ιανουάριο του 1987.
 
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ VIDEO

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ VIDEO

Περιοδικό σχετικά με τις νέες βιντεοταινίες και γενικά θέματα περί βίντεο.

1990

attachment.php
 
Που θα βρούμε αυτά τα τεύχη ρε παιδιά... το είχα πετύχει παλιότερα αλλά δεν τα έχω στα χέρια μου πλέον...
 
akalest0s είπε:
Που θα βρούμε αυτά τα τεύχη ρε παιδιά... το είχα πετύχει παλιότερα αλλά δεν τα έχω στα χέρια μου πλέον...
Λογικά σε παλαιοπωλεία, στο Μοναστηράκι ή σε καμιά δημοπρασία :)
 
βρηκα και εγω ενα εξωφυλλο μου αρεσει το θεμα βιντεοκλαμπ το επαγγελμα του μελλοντος (τοτε) vide.jpg
 
111.jpg


Άλλο ένα εξώφυλλο του περιοδικού με την Αλίκη Βουγιουκλάκη , η οποία έκανε ΚΑΙ εδώ εξώφυλλο!
 
akalest0s είπε:
Που θα βρούμε αυτά τα τεύχη ρε παιδιά... το είχα πετύχει παλιότερα αλλά δεν τα έχω στα χέρια μου πλέον...

Kambia είπε:
Λογικά σε παλαιοπωλεία, στο Μοναστηράκι ή σε καμιά δημοπρασία :)


Ποτέ στις αναζητήσεις μου σε παλαιοπωλεία δεν έχω βρει ούτε ένα τεύχος του περιοδικού, οπότε νομίζω ότι οι δημοπρασίες είναι η τελευταία λύση (αν και ποτέ δεν ξέρεις.....)
 
Εγω θα ηθελα να ειχα-εβλεπα αυτα τα φυλλαδια,περιοδικα που δινοντουσαν δωρεαν μαζι με τα Βιντεοκλαμπς στα 80ς απο την Audio Visual Odeon και αλλες ,απο αυτα ενημερωνομασταν για τις νεες κυκλοφοριες.


Εχω κρατησει καποια αλλα το παλιοτερο ειναι απο το '96.
 
Πίσω
Μπλουζα