Περιοδικό "ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ"

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ (1988-1990)


Εκδότης:



Πρώτο τεύχος (1): 12/1988



Τελευταίο τεύχος (13): 3/1990


 


Δ/νση περιοδικού: Αμαρυλλίδος , 15452 Ψυχικό


 


ARK:
http://www.retrodb.gr/ark/?q=radiotileoptiki-antena-gallery-page

@ tsalk: Έπαιρνες κι εσύ τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ? Είναι το μόνο τηλεοπτικό περιοδικό που έχω φυλάξει στο αρχείο μου και το έχω κι εγώ αυτό το τεύχος! Κρίμα που σταμάτησε τόσο γρήγορα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι είναι η Ραδιοτηλεοπτική Αντένα; Έχουμε κάνα εξωφυλλάκι; (με ηθοποιούς ή ζητάω πολλά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mhmerotategiatipino είπε:
Τι είναι η Ραδιοτηλεοπτική Αντένα; Έχουμε κάνα εξωφυλλάκι; (με ηθοποιούς ή ζητάω πολλά;
Ενα υπεροχο και πρωτοποριακο για την εποχη του περιοδικο, κυριως για την δορυφορικη TV, με τα προγραμματα των υπεροχων SKY, SUPER, MTV κλπ. Ειχε κανει καλα αφιερωματα για το ξεκινημα της ιδιωτικης TV στην Ελλαδα.

tsalk και bernard.c και εγω το αγοραζα καθε μηνα (ηταν και λιγο ακριβο θυμαμαι) και εχω κρατησει μερικα τευχη (τα περισσοτερα ομως τα πεταξα πριν μερικα χρονια)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Τι είναι η Ραδιοτηλεοπτική Αντένα; Έχουμε κάνα εξωφυλλάκι; (με ηθοποιούς ή ζητάω πολλά;

ChristosM είπε:
Ενα υπεροχο και πρωτοποριακο για την εποχη του περιοδικο, κυριως για την δορυφορικη TV, με τα προγραμματα των υπεροχων SKY, SUPER, MTV κλπ. Ειχε κανει καλα αφιερωματα για το ξεκινημα της ιδιωτικης TV στην Ελλαδα.tsalk και bernard.c και εγω το αγοραζα καθε μηνα (ηταν και λιγο ακριβο θυμαμαι) και εχω κρατησει μερικα τευχη (τα περισσοτερα ομως τα πεταξα πριν μερικα χρονια)
Το λογότυπο της "Ραδιοτηλεοπτικής Αντέννας" ήταν ένα τεράστιο και με στενόμακρα γράμματα "ΑΝΤΕΝΝΑ" και από πάνω του, κατά μήκος, η λέξη "Ραδιοτηλεοπτική". Ίσως να σταμάτησε η κυκλοφορία του λόγω του "Ραδιοτηλεοπτικού Αντέννα" (!) που ξεκίνησε και αναπτύχθηκε εκείνη την εποχή...

Όντως ένα πάρα πολύ καλό περιοδικό, αν και κρίνω μόνο από το ένα και μοναδικό τεύχος που είχα αγοράσει, και ο λόγος που το είχα αγοράσει ήταν δύο αφιερώματα στον (υπέροχο τότε) SKY 100,4 και τον SEVEN-X 98,7....

Aardvark είπε:
Στις 8.00 την Τριτη εχει "Λαβυρινθο" με την Μαρια Αλιφερη.Θετε βιντεακι αν θετε μιλατε;;;;;;;; :)
Θέμε! Θέμεεεεεεε!!! Άκου τι λέει....!!!!
 
stam1370 είπε:
Όντως ένα πάρα πολύ καλό περιοδικό, αν και κρίνω μόνο από το ένα και μοναδικό τεύχος που είχα αγοράσει, και ο λόγος που το είχα αγοράσει ήταν δύο αφιερώματα στον (υπέροχο τότε) SKY 100,4 και τον SEVEN-X 98,7....

Θέμε! Θέμεεεεεεε!!! Άκου τι λέει....!!!!

Πόσα τεύχη είχε βγάλει το εν λόγω περιοδικό? θυμάτε κανείς?

Τα δυό τεύχη που λέει ο Σταμάτης τα έχω στα χέρια μου αυτή την στιγμή (πραγματικά ωραία αφιερώματα έκανε). Θα επανέλθω και με εξύφυλλα.
 
tsalk είπε:
Πόσα τεύχη είχε βγάλει το εν λόγω περιοδικό? θυμάτε κανείς?
Νομίζω γύρω στα 13. Αν θυμάμαι καλά, το τελευταίο που είχα πάρει ήταν το 13ο και ήταν του Μαρτίου 1990. Το 14ο δεν το βρήκα ποτέ στα περίπτερα και τα γραφεία του περιοδικού (που ήταν "δίπλα" στο σπίτι μου) είχαν κλείσει... :(

mhmerotategiatipino είπε:
Τι είναι η Ραδιοτηλεοπτική Αντένα; Έχουμε κάνα εξωφυλλάκι; (με ηθοποιούς ή ζητάω πολλά;
Η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ είχε πραγματικά πάρα πολύ προσεγμένα εξώφυλλα (τα οποία mhmerotategiatipino δεν ήταν σαν τα συνηθυσμένα εξώφυλλα των τηλεπεριοδικών με "τηλε-αστέρες", αλλά αντίθετα είχαν ένα πολύ καλοφτιαγμένο "σχέδιο" με κάποιο θέμα (πχ δορυφορική TV) ή πολύ συχνά παραλλαγές πάνω σε ένα πρόσωπο.

tsalk είπε:
Τα δυό τεύχη που λέει ο Σταμάτης τα έχω στα χέρια μου αυτή την στιγμή (πραγματικά ωραία αφιερώματα έκανε). Θα επανέλθω και με εξύφυλλα.
Όπως προείπαν οι φίλοι μου της Retro TV Team (δεν εκπλήσομαι που το είχαμε και οι 4 ανακαλύψει βεβαίως-βεβαίως), το περιοδικό έκανε πάρα πολύ καλά αφιερώματα (1) σε δορυφορικά κανάλια (SKY, SUPER, κτλ), (2) σε ραδιοφωνικούς σταθμούς (SKY 100,4, SEVEN-X, κτλ), (3) στο ξεκίνημα της ιδιωτικής τηλεόρασης (νέες εκπομπές, νεα προγράμματα κτλ), αλλά είχε κάνει και στο τελευταίο (αν θυμάμαι καλά) τεύχος ένα super αφιέρωμα στις Παλιές Τηλεοπτικές Σειρές του ΕΙΡΤ και της ΥΕΝΕΔ, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

Και στο σημείο αυτό οφείλω να πω ότι: (1) το αφιέρωμα αυτό του περιοδικού στις αρχές του το 1990 κατά πρώτον και (2) το Σήριαλ των Σήριαλ ένα χρόνο μετά (1991) κατά δεύτερον ξεκίνησαν την "δίψα" μου για τις παλιές σειρές και εκπομπές της τηλεόρασης και είναι επομένως οι 2 κύριοι "υπαίτιοι" της παρουσίας μου στο forum αυτό σήμερα (εξ' ου και η "εμμονή" μου με το συγκεκριμμένο περιοδικό και με τη συγκεκριμμένη εκπομπή)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
αλλά είχε κάνει και στο τελευταίο (αν θυμάμαι καλά) τεύχος ένα super αφιέρωμα στις Παλιές Τηλεοπτικές Σειρές του ΕΙΡΤ και της ΥΕΝΕΔ, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό.
...και ιδού η προφανής ερώτησις, η οποία ευρίσκεται εις το μυαλό όλων ημών των ενθάδε παρευρισκομένων:

 


ΑΠΟ ΣΚΑΝΝΕΡ, ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΣ;;;;;;;;; :D
 
1ο τεύχος - Δεκέμβριος 1988

Επειδή πολύς λόγος έγινε για το περιοδικό αυτό ορίστε και το πρώτο εξύφυλλό του.

13 ήταν τα τεύχη του τελικά (γιατί εγώ έχω το 12ο)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
...και ιδού η προφανής ερώτησις, η οποία ευρίσκεται εις το μυαλό όλων ημών των ενθάδε παρευρισκομένων:
ΑΠΟ ΣΚΑΝΝΕΡ, ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΣ;;;;;;;;; :D
Από σκάνερ καλά τα πάω, από "υλικό" όμως όχι... Τα περιοδικά (και/ή τα αποκόμματα από αυτά) τα έχω στην Αθήνα... :( Θα πρέπει να κάνω "ανασκαφές" την επόμενη φορά που θα κατέβω...

tsalk είπε:
Επειδή πολύς λόγος έγινε για το περιοδικό αυτό ορίστε και το πρώτο εξύφυλλό του. 13 ήταν τα τεύχη του τελικά (γιατί εγώ έχω το 12ο)
Δεν είναι πολύ προσεγμένο?

tsalk, επιβεβαιώνεις ότι το 12ο τεύχος που έχεις είναι από το Φεβρουάριο του 1990? (γιατί ό,τι έγραψα είναι φυσικά από μνήμης...)
 
Νομίζω πως ναι. Είχε αφιέρωμα στον ραδιοφωνικό sky 100,4. (το τεύχος είναι στο πατρικό μου σπίτι - αύριο θα το επιβεβαιώσω)
 
12ο τεύχος - Φεβρουάριος 1990

Τελικώς το 12ο τεύχος είναι από τονΦεβρουάριο του 1990 όπως βλέπεται και στο εξώφυλλο. Ηταν το προτελευταίο τεύχος του περιοδικού (αν και δεν είχε κυκλοφορήσει στην Βέροια τουλάχιστον το 13ο τεύχος γιατί το έψαχνα) Από τότε χάθηκε για πάντα αυτό το αξιόλογο στην θεματολογία του περιοδικό.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως ηταν απο τα καλυτερα περιοδικα που εχω δει στην Ελλαδα, γενικως, αλλα και αρκετα ακριβο αν προσεξετε την τιμη του. Ευχαριστουμε tsalk.
 
Μια άλλη οπτική εικόνα του αρχείου μας. Αξιόλογο περιοδικό, θέλω να το ξεφυλλίσω. Μπράβο που ξεχωρίζαμε τους θησαυρούς τότε από τα σκουπίδια.
 
tsalk είπε:
Τελικώς το 12ο τεύχος είναι από τονΦεβρουάριο του 1990 όπως βλέπεται και στο εξώφυλλο. Ηταν το προτελευταίο τεύχος του περιοδικού (αν και δεν είχε κυκλοφορήσει στην Βέροια τουλάχιστον το 13ο τεύχος γιατί το έψαχνα) Από τότε χάθηκε για πάντα αυτό το αξιόλογο στην θεματολογία του περιοδικό.
picture.php
Ναι, ρε tsalk, ναι!!!!!

Αυτό είναι το μοναδικό τεύχος που είχα... Τώρα από αυτό έχουν απομείνει τα σηματάκια του Sky, του Seven-X (σίγουρα), το λογότυπο του περιοδικού (πιθανόν) και μάλλον και μερικά άλλα...
 
Φωτο Νορας Βαλσαμη εχει μεσα??? :D :D:D:D
 
Όχι, τουλάχιστον 5-6 τεύχη που έχω εγώ
 
johnalepou είπε:
Φωτο Νορας Βαλσαμη εχει μεσα??? :D :D:D:D
Ούτε εγώ δεν θυμάμαι συγκεκριμένα κάποια φωτογραφία της Νόρας Βαλσάμη φίλε johnalepou.

Γενικά, ο "χαρακτήρας" (η φιλοσοφία) του περιοδικού ήταν τελείως διαφορετικός από τον χαρακτήρα των υπόλοιπων τηλεοπτικών περιοδικών. Καταρχάς, η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ ήταν μηνιαία έκδοση και όχι εβδομαδιαία. Επίσης, στα θέματά του περιελάμβανε πολλά αφιερώματα και αναλύσεις, κατά κύριο λόγο για τη δορυφορική τηλεόραση, για το ξεκίνημα της ιδιωτικής τηλεόρασης και επίσης για ραδιοφωνικούς σταθμούς. Άρα το "βάρος" του περιοδικού έπεφτε περισσότερο πάνω σε θέματα ανάπτυξης της τεχνολογίας και σε τηλεοπτικούς ή ραδιοφωνικούς σταθμούς, παρά σε ρεπορτάζ για ηθοποιούς ή τηλεοπτικά πρόσωπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10ο τεύχος - Νοέμβριος 1989

Μετά από ένα ταξίδι-αστραπή στην πατρίδα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (όπου έκανα τις απαραίτητες ανασκαφές όπως είχα υποσχεθεί), βρήκα τα ακόλουθα εξώφυλλα του περιοδικού στο αρχείο μου.

10ο τεύχος - Νοέμβριος 1989

picture.php


(με αφιέρωμα στα νέα τηλεοπτικά κανάλια (συμπεριλαμβανομένου του MEGA) και στο TV PLUS)
 
11ο τεύχος - Δεκέμβριος 1989/Ιανουάριος 1990

Το επόμενο τεύχος του περιοδικού (11ο), με το οποίο "έκλεισε" και τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του (δυστυχώς, ο εορτασμός αυτός έμελε να είναι και ο τελευταίος του περιοδικού) :( :

11ο τεύχος - Δεκέμβριος 1989/Ιανουάριος 1990

picture.php


(δεν είναι πανέμορφο το εξώφυλλο?)

Και αυτή είναι μία εσωτερική ολοσέλιδη καταχώρηση για τον εορτασμό του πρώτου χρόνου του περιοδικού:

picture.php
 
13ο τεύχος (τελευταίο) - Μάρτιος 1990

Το επόμενο τεύχος του περιοδικού (12ο) το προσπερνάω (καθώς το έχει ήδη ανεβάσει παραπάνω ο φίλος tsalk) και έτσι φτάνουμε στο τελευταίο (και για μένα μάλλον το καλύτερο) τεύχος του περιοδικού - το (γρουσούζικο από ό,τι φαίνεται) 13ο :( :

13ο τεύχος (τελευταίο) - Μάρτιος 1990

picture.php


(με αφιέρωμα στα 25 Χρόνια της Ελληνικής Τηλεόρασης - στο οποίο θα επανέλθω σύντομα με φωτογραφίες...)
 
Πίσω
Μπλουζα