Περιοδικό Τρίποντο

imperium

RetroAdept
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
846
Αντιδράσεις
129
Nemo είπε:
Απο το ....παταρι μου....

Τευχος 1ο 8/11/1988

3ponto.jpg
......................

Y.g.

Kαι ενα ενδιαφερον blog :

http://3-ponto.blogspot.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα με έκπληξη τη δήλωση του Πολίτη στο εξώφυλλο του Τρίποντου ότι "Το λάθος μου ήταν ο Γκάλης". Κάθησα και έψαξα λίγο με ορμητήριο την ημερομηνία / χρονολογία του περιοδικού ( 11ος του 88 ) και βρήκα ότι τη δήλωση αυτή την έκανε μετά τα αποτελέσματα που έφερε η Εθνική μας στο Προολυμπιακό (χάνοντας έτσι τη Σεούλ).

Τα γεγονότα πριν και μετά το γεγονός αυτό, τα "απωθημένα", η πορεία και των δύο (Πολίτης, Γκάλης) έχει έρθει η ιστορία και μας έχει δώσει τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι αμοιβαία συμπάθεια δεν υπήρχε, από τα λίγα που θυμάμαι

Ο λόγος που το σχολιάζω είναι διότι μου έκανε τρομερή εντύπωση το πώς δηλώθηκε ευθαρσώς κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή από έναν προπονητή για ένα τόσο μεγάλο παίκτη όπως ο Νίκος Γκάλης.
 
Εκανε θράυση στα τέλη των 1980ς και (σχεδόν) σε ολα τα 1990ς! Θυμάμε ειταν καλό περιοδικό με αμιγός Μπασκετική ύλη ,το διάβαζα στο γυμνάσιο τις περισσότερες φορές το δανιζόμουν απο φίλους και σπανίος το αγοραζα λόγο της ακριβής του τιμής, είχε γυρο στο 500αρικο ,μετα το 95 με 96 οπου ξεφίτρωσε η 'sportime'' το περιοδικό εκανε σταδιακά σταθερή κοιλιά οπου και τελικά έσβησε.Πολίς κοσμος είχε κολλήσει με τι ''sportime'' και επαψε να ασχολειτε με το περιδικό.

Μια ερώτηση ,του Συρίγου είταν ?

Σχετικά με το blog Που παραθέτει ο φίλος nemo ,ατιχής η συγκριση Γκάλη με Διαμαντίδη. ο Γκάλης ειταν 100 φορές καλύτερος και ποιοτικότερος παιχτης ,και αντιπροσόπευε άλλο στίλ μπασκετ πιο θεαματικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άπειρα τεύχη Τριπόντου πρέπει να υπάρχουν ακόμα στην αποθήκη μου... Θα μου πεις, αν δεν αγόραζα κι εγώ Τρίποντο ποιος θα αγόραζε... Θυμάμαι πως είχα στείλει και mail 1-2 φορές που δημοσιεύθηκαν, κάπου στα τέλη των 90s... Κλασική ήταν η ατάκα της μάνας μου στο πρώτο μου έτος ως φοιτητής: "Και τι άλλαξε που πήγες Πανεπιστήμιο; Μόνο το Τρίποντο είχες στην τσάντα σου στο Λύκειο, μόνο το Τρίποντο έχεις και τώρα..."

Θεωρητικά, η συνέχειά του κάποια χρόνια μετά το κλείσιμό του ήταν το All Star Basket που -αν δεν κάνω λάθος- υπάρχει ακόμα, αφού πολλά από τα στελέχη του ήταν πρώην συντελεστές του Τριπόντου (κι εκεί κατάφερα να με δω, αλλά ως παίκτη πια, όχι ως αναγνώστη...), αλλά δεν ξέρω, έχουν αλλάξει πια οι εποχές...

Πραγματικά πόσο μου έχουν λέιψει εκείνες οι εποχές, τέλη 80s-τέλη 90s, που το μπάσκετ ήταν αισθητά πιο δημοφιλές από το ποδόσφαιρο (με μοναδική εξαίρεση τις ηλικίες 40+ και την πλειονότητα των αθλητικογράφων οι οποίοι ήταν καθαρά ποδοσφαιρικοί βγάζοντας απίστευτο κόμπλεξ εναντίον του μπάσκετ που πήγαινε να τους αφήσει εκτός δουλειάς...). Υπήρχαν κάπου 4-5 μπασκετικά περιοδικά στα περίπτερα, καμιά 20αριά αγώνες τη βδομάδα στην τηλεόραση και όλα τα νυν 5Χ5 ήταν τότε ανοιχτά γεμάτα με πιτσιρίκια που έπαιζαν μπάσκετ. Δεν ξέρω αν έφταιγε ότι ζούσα σε μπασκετομάνα γειτονιά (Ν.Σμύρνη), αλλά στην ηλικία των 15-16, θυμάμαι πως από τα κάπου 15 αγόρια της τάξης, οι 10 περίπου αγωνιζόντουσαν σε παιδικοεφηβικά τμήματα ομάδων της πόλης (οι άλλοι 5 απλώς δεν ήταν αυτό που λέμε "αθλητικοί τύποι"). Προφανώς 15 χρόνια αργότερα είμαι ο μόνος που ακόμα παίζει μπάσκετ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Η πλάκα είναι όταν τα λέω αυτά στους εδώ συμπαίκτες μου στην Αγγλία και τους φαίνεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντάσίας. Θα μου πεις, εδώ τους φαίνεται απίστευτο που όλοι οι Έλληνες ξέρουν για πόσους πόντους μετρά μια ελεύθερη βολή, αλλά ας μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα σχετικά με την αμπασκετοσύνη του Νησιού...

//True Story: Στο ένα από τα e-mails που είχα στείλει στο Τρίποντο κάπου 1999-2000, ως 18χρονο πιτσιρίκι που μόλις είχε τελειώσει το εφηβικό και τον είχε πουλήσει ο Πανιώνιος για να ψηθεί στον τοπικό Ίκαρο (ακόμα ήταν στη Ν.Σμύρνη και αγωνιζόταν στη Β'ΕΣΚΑΝΑ), γράφω σε ένα ΥΓ: "Άντε και να δούμε τον Ίκαρο στη Γ'Εθνική!", για να αποκριθεί -με την απολύτως αναμενόμενη δόση ειρωνείας- ο Γ.Φιλέρης που είχε απαντήσει στο γράμμα μου: "Γιατί όχι και στη Central Division του NBA;". 10-11 χρόνια αργότερα, ο Ίκαρος αγωνίζεται στην Α'1 και παίζει ντέρμπι με τον Πανιώνιο... :p

video80 είπε:
Σχετικά με το blog Που παραθέτει ο φίλος nemo ,ατιχής η συγκριση Γκάλη με Διαμαντίδη. ο Γκάλης ειταν 100 φορές καλύτερος και ποιοτικότερος παιχτης ,και αντιπροσόπευε άλλο στίλ μπασκετ πιο θεαματικό.
Αυτό το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αν θελήσουμε να το κρίνουμε πράγματι χωρίς νοσταλγικά κριτήρια. Την άποψή μου όμως την έγραψα πριν από καμιά βδομάδα σε άλλο forum, οπότε τη μεταφέρω αυτούσια...

Olorin@byteme.gr_forum είπε:
Σύγκριση πράγματι δεν μπορεί να γίνει, αλλά όχι γιατί ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον, αλλά γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές εποχές με το παιχνίδι να έχει αλλάξει απίστευτα...
Προσωπικά, όσο αιρετικό κι αν ακουστεί αυτό, ο Διαμαντίδης αν γεννιόταν 20 χρόνια νωρίτερα δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του (τότε ήταν αδιανόητο να θεωρηθεί σταρ παίχτης που συνήθως τελειώνει τα παιχνίδια με μονοψήφιο αριθμό πόντων) και αντίστοιχα αν ο Γκάλης ήταν σήμερα 30, ίσως να ήταν απλώς ένας πολύ καλός σκόρερ σε μια μικρομεσαία ομάδα της Α'2... Θα μου πεις, προφανώς και οι δυο θα προσάρμοζαν το παιχνίδι τους στις ανάγκες τις εποχής, αλλά και πάλι, τα βασικά τους προσόντα "ταίριαζαν" στο στυλ της εκάστοτε εποχής...

Δυο είναι οι αντικειμενικοί τομείς στους οποίους μπορεί να γίνει σύγκριση: Σε τίτλους (ατομικούς και ομαδικούς) όπου ο Διαμαντίδης σαφώς υπερτερεί και δεύτερον σε προσφορά στο ελληνικό μπάσκετ, αφού αν δεν ήταν ο Γκάλης (εντάξει, όχι μόνος του, προφανώς) να εκτοξεύσει τη δημοτικότητα του αθλήματος, το μπάσκετ δεν υπήρχε περίπτωση να ζήσει τις χρυσές του εποχές, ακόμα και σήμερα, αλλά πολύ περισσότερο στην περίοδο από τα τέλη των 80s μέχρι τα τέλη των 90s, όταν και ήταν πιο δημοφιλές ακόμα και από το ποδόσφαιρο...

//Κατά σατανική σύμπτωση πάντως, στο γήπεδο στη Βαρκελώνη μαζί μας ήταν και ο πατέρας ενός από τα παιδιά που ταξιδέψαμε μαζί. Ο άνθρωπος είναι 60-κάτι (άρα δεν μπορείς να πεις πως δεν έζησε τον Γκάλη), φανατικός Ολυμπιακός (ας πούμε πως δεν ήταν από αυτούς που χάρηκαν ιδιαίτερα που το πήρε ο ΠΑΟ) και ακόμα πιο φανατικός άνθρωπος του μπάσκετ (αρκεί απλώς να πω πως ήταν προπονητής σε γυναικεία ομάδα Α'1 μέχρι πριν κάποια χρόνια). Κι όμως επέμενε πως ο Διαμαντίδης είναι πολύ μεγαλύτερος παίκτης από ό,τι ήταν ο Γκάλης, όσο και αν εγώ προσπαθούσα να τον πείσω πως δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση λόγω διαφορετικών εποχών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To αγόραζα φανατικά για χρόνια, παρόλο που πιστεύω πως μεροληπτούσε σε βάρος του ΠΑΟΚ ( γενικά, είχε μια τάση να ευνοεί όποιον ήταν πρώτος). Έίχε όμως, ενδιαφέρουσα θεματολογία και το έχω συνδέσει με την χρυσή εποχή του Μπάσκετ, που από ότι φαίνεται έχει περάσει ανεπιστρεπτί...
 
Olorin είπε:
Αυτό το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση, αν θελήσουμε να το κρίνουμε πράγματι χωρίς νοσταλγικά κριτήρια. Την άποψή μου όμως την έγραψα πριν από καμιά βδομάδα σε άλλο forum, οπότε τη μεταφέρω αυτούσια...

Olorin@byteme.gr_forum

Σύγκριση πράγματι δεν μπορεί να γίνει, αλλά όχι γιατί ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον, αλλά γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικές εποχές με το παιχνίδι να έχει αλλάξει απίστευτα...

Προσωπικά, όσο αιρετικό κι αν ακουστεί αυτό, ο Διαμαντίδης αν γεννιόταν 20 χρόνια νωρίτερα δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του (τότε ήταν αδιανόητο να θεωρηθεί σταρ παίχτης που συνήθως τελειώνει τα παιχνίδια με μονοψήφιο αριθμό πόντων) και αντίστοιχα αν ο Γκάλης ήταν σήμερα 30, ίσως να ήταν απλώς ένας πολύ καλός σκόρερ σε μια μικρομεσαία ομάδα της Α'2... Θα μου πεις, προφανώς και οι δυο θα προσάρμοζαν το παιχνίδι τους στις ανάγκες τις εποχής, αλλά και πάλι, τα βασικά τους προσόντα "ταίριαζαν" στο στυλ της εκάστοτε εποχής...
O Διαμαντιδης ειναι ενας Κουκοτς 1.97 και οπως ο Κουκοτς τελη δεκαετιας του 80 και 90ς βρηκε την θεση που του αξιζε το ιδιο θα συνεβαινε και με τον Διαμαντιδη.

Αλλωστε και ο Ζντοβτς ,ενας γκαρντ ειδικων ρολων που δεν ηταν ποτε ο μεγαλος σκορερ(αν και στον ηρακλη το εκανε κι αυτο ) , αυτο δεν μειωνε την εκτιμηση που εχαιρε απο τους μασκετικους -ειδικους και φιλαθλους .

Τωρα για τον Ν.Γκαλη σημερα ,ειμαι σιγουρος οτι με το ταλεντο του ,την ατσαλινη θεληση ,την ιδιαιτερη προσωπικοτητα του η θα προσαρμοζε το στυλ παιχνιδιου του και σουτ του και κυριως την ατομικη του προπονηση δινοντας εμφαση στην εκρηκτικοτητα και την ταχυτητα και οχι στην δυναμη .

Ακομα λαμβανοντας υποψην τις καριερες και τα επιτευγματα παικτων οπως ο Λαρι Μπερντ,(αργος ,μη αλτικος,μη εκρηκτικος,οχι μυικα δυνατος και .... λευκος) , ο Ζοραν Σαβιτς(αυτος και αν ηταν αργος αν κι ειχε εκρηκτικοτητα στο πρωτο βημα) ,ο Ν.Οικονομου , κι αν θελω να το τραβηξω ποιο πολυ ακομα και ο .... Ναβαρο (δεν εχει και τα σουπερ αθλητικα προσοντα) ...

δεν αποκλειω και σημερα ο Ν.Γκαλης να ειχε 18+ ποντους (με αριστα ποσοστα) 6+ ασσιστ ,3 κλεψιματα .

Επισης ο Ν.Γκαλης θεωρω απιθανο -με δεδομενη την προσωπικοτητα του - να επαιζε σε μια μικρομεσσαια ομαδα της Α2

Με τα δεδομενα τα αθλητικα του προσοντα θα ειχε αλλαξει αθλημα και θα μπορουσε π.χ.να ειναι πρωταθλητης μηκους στο στοιβο ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Διάβασα με έκπληξη τη δήλωση του Πολίτη στο εξώφυλλο του Τρίποντου ότι "Το λάθος μου ήταν ο Γκάλης". Κάθησα και έψαξα λίγο με ορμητήριο την ημερομηνία / χρονολογία του περιοδικού ( 11ος του 88 ) και βρήκα ότι τη δήλωση αυτή την έκανε μετά τα αποτελέσματα που έφερε η Εθνική μας στο Προολυμπιακό (χάνοντας έτσι τη Σεούλ).
Τα γεγονότα πριν και μετά το γεγονός αυτό, τα "απωθημένα", η πορεία και των δύο (Πολίτης, Γκάλης) έχει έρθει η ιστορία και μας έχει δώσει τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι αμοιβαία συμπάθεια δεν υπήρχε, από τα λίγα που θυμάμαι

Ο λόγος που το σχολιάζω είναι διότι μου έκανε τρομερή εντύπωση το πώς δηλώθηκε ευθαρσώς κάτι τέτοιο εκείνη την εποχή από έναν προπονητή για ένα τόσο μεγάλο παίκτη όπως ο Νίκος Γκάλης.
Επειδή πολλές φορές ένας σκέτος τίτλος μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα, ας εξηγήσω τι εννοούσε ο Πολίτης, επειδή ξέρω την ιστορία (η οποία δεν είναι άγνωστη, απλώς είναι λογικό να μην τη θυμούνται πολλοί).

Τότε το προολυμπιακό τουρνουά διεξήχθη μέσα Ιουλίου στο Ρότερνταμ. Επομένως, η Εθνική μαζεύτηκε για προετοιμασία από τον Ιούνιο και ουσιαστικά οι διεθνείς δεν θα έκαναν διακοπές με το που θα έληγε το πρωτάθλημα. Ο Γκάλης είχε αρνηθεί αρχικά να συμμετάσχει στην προσπάθεια της Εθνικής, επικαλούμενος τον θάνατο της γυναίκας του Τζένης σε τροχαίο. Αργότερα όμως, οι κακές γλώσσες είπαν ότι υπήρχε στη μέση και οικονομικό ζήτημα. Πράγματι, ο Γκάλης δεν πήρε μέρος στην προετοιμασία της Εθνικής, αλλά λίγες μέρες πριν το προολυμπιακό πείστηκε από τον Βασιλακόπουλο και τους λοιπούς της ΕΟΚ, οι οποίοι επέβαλαν στον Πολίτη να τον πάρει στην ομάδα. Οπως κι έγινε, μόνο που ο Γκάλης δεν ήταν τόσο καλός όσο το '87 λόγω της απουσίας του, συν το ότι οι υπόλοιποι διεθνείς είχαν στραβώσει. Ο Πολίτης θεώρησε ότι αυτός ήταν ένας από τους λόγους του αποκλεισμού, αν και κανείς δεν εγγυάται ότι χωρίς τον απροετοίμαστο Γκάλη η Εθνική θα προκρινόταν (είχε να αντιμετωπίσει Ισπανία και Ιταλία).

Για να επιστρέψω on topic, έχω την τύχη να έχω στην κατοχή μου έναν τόμο με τα οκτώ πρώτα τεύχη του Τριπόντου. Τα έχω εδώ και χρόνια καταχωνιασμένα σε ένα ντουλάπι, αλλά το θρεντ μου δίνει κίνητρο να το ξεθάψω και να σκανάρω μερικά από τα ρεπορτάζ, τα οποία έχουν πολύ ενδιαφέρον.
 
@ Matsablokos

Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση του εσωτερικού των περιοδικών (πνευματικά δικαιώματα, κ.λπ.)

Σ' ευχαριστώ για όσα μπήκες στον κόπο να γράψεις για τη δήλωση του Πολίτη. Σε χθεσινή κουβέντα με ρετροπαρέα! άκουσα και μία εκδοχή που αφορά στον προσωπικό γυμναστή του Γκάλη και ότι αυτό ήταν η αιτία που πάγωσε η επιλογή του Γκάλη ... τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ.
 
Δυο-τρια εξωφυλλακια ομως θα ηταν θαυμα! :)
 
caprice είπε:
@ Matsablokos
Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση του εσωτερικού των περιοδικών (πνευματικά δικαιώματα, κ.λπ.)

Σ' ευχαριστώ για όσα μπήκες στον κόπο να γράψεις για τη δήλωση του Πολίτη. Σε χθεσινή κουβέντα με ρετροπαρέα! άκουσα και μία εκδοχή που αφορά στον προσωπικό γυμναστή του Γκάλη και ότι αυτό ήταν η αιτία που πάγωσε η επιλογή του Γκάλη ... τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ.
Ουτε καν η επιμαχη συνεντευξη ?????

Btw o γυμναστης του Γκαλη ηταν ο Ραμποτας

Και αν θυμαμαι καλα Πολιτης και Γκαλης ξανασυναντηθηκαν στο Παναθηναικο ,οπου και εκει οι σχεσεις τους (και με το Προηγουμενο του Προολυμπιακου) δεν ηταν οι καλυτερες ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι υπερβάλλετε λίγο με τα πνευματικά δικαιώματα στο θέμα των περιοδικών. Αλλωστε, έχω δει σε άλλα τόπικ αναδημοσιεύσεις από εσωτερικές σελίδες περιοδικών ή εφημερίδων (όπως για παράδειγμα εκείνο το θέμα με τις παρουσιάστριες της ΥΕΝΕΔ). Μιλάμε άλλωστε για περιοδικό το οποίο έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια.

Οι σχέσεις Γκάλη - Πολίτη ήταν κακές ύστερα από εκείνο το σκηνικό του '88. Στον Παναθηναϊκό απλώς οξύνθηκαν ακόμα παραπάνω -μην ξεχνάμε ότι ο Γκάλης σταμάτησε το μπάσκετ ύστερα απο εκείνο το ματς με τους Αμπελόκηπους στο οποίο ο Πολίτης δεν τον ξεκίνησε βασικό.
 
Δυστυχως ή ευτυχως οι νομοι περι πνευματικης ιδιοκτησιας υφιστανται και τους σεβομαστε.

Αφενος δεν ειμαστε "Ελληνες εφοπλιστες με εξι γραμματα" :) και αφετερου το θεωρουμε και ηθικα σωστο...

Για κανα εξωφυλλακι ή για καποιο συνοπτικη περιγραφη (οχι σκαν!) καποιας συνεντευξης/ειδησης δεν νομιζω να υπαρχει θεμα παντως...
 
Ποια χρονιά σταμάτησε να κυκλοφορεί το Τρίποντο?
 
Νομίζω στις αρχές του 2004
 
Ο διευθυντής του Τρίποντου Φίλιπος Συρίγος, ο μόνος άνθρωπος που τάχθηκε επωνύμος ενάντια στην τέλεση της Ολυμπιάδας του 2004 στην Αθήνα, εμφανίζεται στις εκπομπές του συνδρομητικού καναλιού. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφερθεί αλλά γνωρίζω ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας από τη γνωστή αρρώστια (γι αυτό άλλωστε και η αλλαγή στην εμφάνισή του), κι εύχομαι ολόψυχα να το ξεπεράσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγγνώμη αλλά θεωρώ εντελώς άστοχο το μήνυμά σου... Φιλικά πάντα
 
Ωραία, το διαγράφω λοιπόν ! Συγνώμη αν έθιξα κάποιον, απλά επειδή βρήκα διάφορα "κάπως άσχετα" όπως για τις σχέσης Γκάλη-Πολίτη, έγραψα κι αυτό ! Δεν τρέχει τίποτα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα 30 ιστορικότερα εξώφυλλα του κορυφαίου περιοδικού μπάσκετ (by Contra.gr)

Διατηρεί τον τίτλο του μακροβιότερου αθλητικού περιοδικού στην ιστορία. Βρισκόταν κάθε Τρίτη στα περίπτερα από τον Νοέμβριο του 1988 και για σχεδόν 17 χρόνια, μέχρι τον Μάιο του 2004. 808 εβδομάδες, 808 τεύχη.




 


....


 


Όπως εύστοχα είχε πει κάποιος καλός συνάδελφος: Θα μπορούσαμε να δουλεύουμε και τζάμπα στο Τρίποντο. Ήταν τίτλος τιμής να ανήκεις στη συντακτική ομάδα του.



....




Αφιερωμα του contra.gr στο ιστορικο Τριποντο με τα

"Τα 30 ιστορικότερα εξώφυλλα του κορυφαίου περιοδικού μπάσκετ "

Τα 30 ιστορικότερα εξώφυλλα του κορυφαίου περιοδικού μπάσκετ






http://portfolio.contra.gr/triponto
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα