Περιοδικό ATARI ΧρήSTης

paa

RetroN00b
Joined
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει (ή τέλος πάντων δεν βρήκα) καμία αναφορά στο βραχύβιο περιοδικό της ICAMSoft.

Εικάζω πως ήταν το μοναδικό στην Ελλάδα που απευθυνόταν αποκλειστικά σε χρήστες atari.

Εγχείρημα καταδικασμένο σε αποτυχία, το 93 ήταν απελπιστικά αργά, νομίζω πως όλα κι όλα κυκλοφόρησαν πέντε τεύχη.

Θα κοιτάξω να τα ξετρυπώσω και να ανεβάσω κανένα εξώφυλλο.
 
Δεν το εχω καν ακουστα! Περιμενω τα εξωφυλλα
 
Απο τα ποιο σπανια περιοδικα της εποχης. Μακαρι να τα βρεις, και να τα ανεβασεις ολα. Νομιζω οτι το εξεδιδε η ιδια η Atari. O Χρηστος ξερει πολλα περισσοτερα.
 
Το πέμπτο και μάλλον τελευταίο τεύχος του Atari ΧρηSTη.



Εκτός από το περιοδικό χρειάστηκε να ξεθάψω και τον σκάνερ μου ο οποίος, αν δεν είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού, είναι σε ηλικία που δικαιούται μαθητικό λάπτοπ.

Αντιγράφω από την ταυτότητα του περιοδικού:

Η σελιδοποίηση & οι ενθέσεις φωτογραφιών έγιναν εξολοκλήρου στο εκδοτικό πρόγραμμα CALAMUS SL σε υπολογιστές ATARI TT030 και MegaSTE με το σετ γραμματοσειρών της ICAMSoft
Για την επεξεργασία των εικόνων χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα Cranach Studio

Για την εισαγωγή των εικόνων χρησιμοποιήθηκε ο scanner EPSON GT6000 και το Multimedia Module του CALAMUS SL

Στη δημιουργία των γραφημάτων χρησιμοποιήθηκε το X-ACT Chart Publishing

Η εκτύπωση film έγινε σε ανάλυση 1270 dpi/60lines per cm σε Linotronic 330 συνδεδεμένη σε Η/Υ ATARI TT030 στην εταιρία ΚΑΛΑΜΑΣ
 
Ομολογώ πως αγνοούσα την ύπαρξη αυτού του περιοδικού!

Ίσως επειδή δε μένω (έμενα) στην Αθήνα...

Πράγματι. Το '93 ήταν too late δυστυχώς...
 
Atari ΧρήSTης, τεύχος δεύτερο



Το "κορυφαίο ελληνικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα τώρα και στο ST" δεν ήταν τίποτα άλλο παρά το port ενός dos app με block graphics και ίσως κινηση του κέρσορα με το ποντίκι.

Στο τεύχος περιέχεται και συνέντευξη (μάλλον σύντομο Q&A) με τον συνθέτη Αμάραντο Αμαραντίδη.

Αντιγράφω το ζουμί

[Ε]γώ που θέλω κυρίως να μπορώ να τυπώνω τη μουσική μου καταλαβαίνετε ότι χρειάζομαι οπωσδήποτε καλό εκτυπωτή και μεγάλη οθόνη. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ υπολογιστή ATARI MegaSTE με 4Mb Ram, οθόνη 21 EIZO ιντσών και τον Laser SLM605 της ATARI.
 
Θυμάται κανείς το Ελληνικό περιοδικό Atari χρήSTης? Ήταν μια προσπάθεια

Ελλήνων να βγάλουν ενα περιοδικό μόνο για χρήστες Atari.

Έβγαινε κάθε μήνα,έιχε σχετικά λίγες σελίδες (οι περισσότερες ασπρόμαυρες)

και μια δισκετούλα με προγράμματα.

Φυσικά είχα όλα τα τέυχη και δυστηχώς μετά

απο τόσα χρόνια δεν βρίσκω κανένα.

Αυτά συμβαίνουν όταν φέυγεις απο το πατρικό

και δεν παίρνεις μαζί οοοοοολη την προίκα σου και οταν λεω ολη ενοω όλη.

Ευτυχώς βρήκα μερικές απο τις δισκέτες και ελπίζω να βρω και τα περιοδικά.

Σε αναμονή λοιπόν.Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
 
Φίλε Mad-Man, έχει γίνει μια κουβέντα εδώ. Για ρίξε μια ματιά! ;)
 
Thanks και sorry για το doublepost.

'Εψαξα μόνο στο section Atari και δεν σκέυτηκα να κοιτάξω

στα περιοδικά.
 
Πίσω
Μπλουζα