Περιπέτεια (Όμπραξ - Λοχαγός Μαρκ) & Μικρός Ιππότης

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Με ποια άλλα κόμικς μεγαλώσαμε παρέα;

ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ με αυτοτελείς ιστορίες και ήρωες (ανά δεύτερη εβδομάδα εναλλάξ)τους:

[edit] Dead pic [edit]


ΟΜΠΡΑΞ - Ένας πολυπράγμων ήρωας στην Άγρια Δύση (Φαρ Ουέστ) της Αμερικής με περιπέτειες και ιστορίες γύρω από τους πρώτους μετανάστες. Συντροφιά του στις περιπέτειες, είχε τους Bαρώνος και Φαγάνας.

[edit] Dead pic [edit]




ΛΟΧΑΓΟΣ ΜΑΡΚ - των γενναίων Λύκων του Οντάριο, με το καστόρινο σκουφί του που δρούσε την εποχή των αγώνων των Αμερικανών ενάντια στους Άγγλους αποίκους για την ανεξαρτησία τους (ειρωνία: σύμμαχοι των αμερικανών και σημαντικός πάντα παράγων για τις νίκες ενάντια στους Άγγλους - οι Γάλλοι). Tην παρέα του Mαρκ συμπλήρωναν ο μέγας γυναικοκατακτητής Mίστερ Mπλουφ, ο Iνδιάνος Θλιμμένος Mπούφος κι ο σκύλος Φλοκ.

[edit] Dead pic [edit]




ΜΙΚΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ - Ένας νεαρός ρέιντζερ που κυνηγάει παρανόμους στην άγρια δύση και... (συμπληρώστε, δεν θυμάμαι άλλα ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιπέτεια.

Τι να πει κανείς ;

Σταθερή αξία !

Κυκλοφορούσε κάθε Πέμπτη.

Την μία εβδομάδα είχε ΟΜΠΡΑΞ και την άλλη ΛΟΧΑΓΟ ΜΑΡΚ.

Τελικά απέμεινε μόνο ο ΛΟΧΑΓΟΣ ΜΑΡΚ, καθότι είχε μακράν

καλύτερες περιπέτειες.

Από τα αγαπημένα μου ΚΟΜΙΚΣ !
 
Την περιπετεια την αγοραζα στην αρχη οτα ξεμενα απο περιοδικα!!!!

Στην πορεια ομως το γουσταρα και το διαβαζα συχνα!
 
akmakas είπε:
Την περιπετεια την αγοραζα στην αρχη οτα ξεμενα απο περιοδικα!!!!Στην πορεια ομως το γουσταρα και το διαβαζα συχνα!
Όλα τα λεφτά ήταν όταν τσακώνονταν ο σκύλος (Φλόκ) με τον Ινδιάνο.

Είχα κάποτε τα τεύχη 1 και 3 και τα έχασα ο μ**** !

Θυμάμαι ότι οι δύο φίλοι του Μαρκ, αλλάζανε όνομα από περιοδικό

σε περιοδικό. Συγκεκριμένα :

Περιοδικό ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ :

-----------------------

Θλιμμένος Μπούφος

Μίστερ Μπλοφ

Περιοδικό ΑΓΟΡΙ :

-----------------

Γκούφο

Μίστερ Μπλούφ

Γιατί άραγε ;;;
 
Καλό και απολαυστικό κόμικ...

Από ότι είδα επανακυκλοφορεί από τον ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΥΠΟ αλλά σε ολοκληρωμένες περιπέτειες - ενώ τα παλιά ήταν σε συνέχειες...
 
Mιστερ Μπλουφ,

Θλιμμενος Μπουφος...(Μα τον ...?θεος των Ινδιανων)

Και πως τη λεγαν τη ξανθια που γουσταριζε τον Μαρκ?...

(Καλα τους 2 συνεταιρους του Ομπραξ δεν ελπιζω να τους θυμαται κανεις)

Βαλτασαρ οι ιστοριες της "περιπετειας" ηταν αυτοτελεις. Ηταν ενα τευχιδιο 68 σελιδων.
 
Εχεις δίκιο Γιώργο, μπερδεύτηκα με τον Μπλέκ... :(

Οι κολλητοί του Ομπραξ ήταν ο Βαρώνος και ο Φαγάνας και η αγαπημένη του Λοχαγού Μαρκ ήταν η Μπέτι..

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι η Μπετι, ζηλευε πολυ...

Ο φαγανας ταραζε τους λουκουμαδες...

Μου αρεσε που οι επαναστατες του λ.Μαρκ εξοντωναν τους Αγλους(οπως συνεβαινε και στον Μπλεκ) σαν να ητανε μυγες... Το δε πολεμικο του Γαντζου ηταν αβυθιστο και νικουσε παντα την αηττητη θαλασσοκρατηρα της εποχης, τη Μεγαλη Βρεττανια!

Αυτο θα πει ζωηρη φαντασια!

Υπαρχει και αλλου η περιπετεια.

Παντως τον μικρο ιπποτη ομολογω οτι τον αγνοω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα ως πιτσιρικά, μου φαινόταν αδιανόητο ότι ο Μαρκ "σαλιάριζε"

με ένα σωρό γυναίκες, και αδιαφορούσε για την "καυτή" Μπέτυ !

Μιλάμε ήταν τέλεια περίπτωση : Μια "σιγουράτζα" στο φρούριο και διάφορες περιπέτειες, χωρίς να μπορεί να ελεγχθεί από την "σιγουράτζα" !

Μάλλον το μυαλό μου είχε διαβρωθεί από μικρή ηλικία !!!
 
Βασικα ο Μαρκ δε σαλιαριζε με καμμια! Το μυαλο του ηταν μονο στους ευγενεις σκοπους της επαναστασης και στα προκεχωρημενα φυλακια.

Απλα η Μπετυ ηταν πολυ ζηλιαρα. Αλλα εφτιαχε ωραιες τουρτες...
 
Από τα καλύτερα περιοδικά. Το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε το 1983. Είναι η μόνη συλλογή περιοδικών που έχω κρατήσει μέχρι σήμερα. Ξεκίνησα από το τεύχος 129 (Μαρκ-Το μαγικό νησί) αλλά γρήγορα έγινα μανιώδης συλλέκτης του συγκεκριμένου περιοδικού ψάχνοντας να ανταλλάξω, να αγοράσω, να βρω, να συμπληρώσω τα τεύχη που μου λείπουν.

Το βλέπω ακόμη σε προθήκες περιπτέρων-μαγαζιών τύπου (δεν μένω Αθήνα) είτε σε τόμους, είτε σαν μεμονωμένο περιοδικό.

Η περιπέτεια σταμάτησε στο τεύχος 341. Από το 342 ξεκίνησε και πάλι από την αρχή (τεύχος 1) με Μαρκ και Όμπραξ εναλλαξ. Μου λείπουν μερικά από την κυκλοφορία 1-341 τα οποία τα έχω αγοράσει στην επανακυκλοφορία τους.

Από τις καλύτερες "Περιπέτειες" κατά την άποψή μου :

Τεύχος 1-Μάρκ-Ο πόλεμος της ανεξαρτησίας

Τεύχος 2-Όμπραξ-Ο υπερασπιστής του νόμου

Τεύχος 3-Μάρκ-Οι λύκοι του Οντάριο

Τεύχος 47-Μαρκ-Στο βυθό της λίμνης

Τεύχος 56-Όμπραξ-Ο Δον Φερνάντο

Ελπίζω κάποτε να μπορέσω να ανεβάσω κάποιες από αυτές....

:) :) :)
 
Μερικά εξώφυλλα





th_40319_peripeteia47_122_403lo.jpg

th_40286_peripeteia01_122_309lo.jpg

th_40297_peripeteia03_122_491lo.jpg

th_40306_peripeteia02_122_580lo.jpg

th_40314_peripeteia39_122_356lo.jpg

th_40324_peripeteia56_122_404lo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμενο κομικ επανακυκλοφορει καθε Πεμπτη σε φουλ-εγχρωμη εκδοση, η οποια ξεκινα απο το τευχος 900κατι αν θυμαμαι καλα. Στο καλλιτεχνικο κομματι του σαν κομικ ειναι φτωχο αλλα νομιζω οτι ειχε πολυ ενδιαφερουσες ιστοριες/περιπετειες και χαρακτηρες. Βεβαια, σε ορισμενα σημεια δημιουργειται ενας εθνολογικος αχταρμας μια και υπαρχουν περιπετειες με guest-star Κινεζους, Ινδους, Ουγγρους, Αφρικανους και λοιπους συγγενεις.
 
Το Περιπέτεια με τον στρατηγό Μάρκ το λάτρευα...αλλά αν δεν κάνω λάθος ο Μπλέκ είχε περισσότερα θέματα plus comics. Πάντοτε στο μυαλό μου τους ταύτιζα παλιά αυτούς τους 2, είχα την αίσθηση ότι είναι από το ίδιο πενάκι (σχεδιαστή) βγαλμένοι.

"Κανάγια" και "κατάρα" ήτανε μερικές από τις κλασσικές ατάκες στις περιπέτειες του Μαρκ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως επισης υπαρχει και ενα τευχος της Περιπετειας που συναντιουνται τυχαια σε μια ταβερνα ο Μαρκ με τον Μπλεκ στην αρχη της ιστοριας,χωρις ο ενας να γνωριζει ποιος ειναι ο αλλος και απλα να πεφτει ξυλο στους Αγγλους!

Μα τον Δια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gyubrush είπε:
Οπως επισης υπαρχει και ενα τευχος της Περιπετειας που συναντιουνται τυχαια σε μια ταβερνα ο Μαρκ με τον Μπλεκ στην αρχη της ιστοριας,χωρις ο ενας να γνωριζει ποιος ειναι ο αλλος και απλα να πεφτει ξυλο στους Αγγλους!
Είσαι σίγουρος ;;; :confused:
 
Gyubrush είπε:
Οπως επισης υπαρχει και ενα τευχος της Περιπετειας που συναντιουνται τυχαια σε μια ταβερνα ο Μαρκ με τον Μπλεκ στην αρχη της ιστοριας,χωρις ο ενας να γνωριζει ποιος ειναι ο αλλος και απλα να πεφτει ξυλο στους Αγγλους!
υπαρχουν 2 τευχη.Στο πρωτο γινεται αυτο που λες, και σε αλλο τευχος σε μια μαχη σε ενα ξεφωτο , εκει που δεν ειχαν ελπιδα να σωθουν, ερχεται ο μπλεικ με τους συντροφους του και εξολοθρευουν τους αγγλους

υπαρχει και ενα τευχος του μπλεικ στο οποιο ο λοχαγος μαρκ του σωζει την ζωη

για το πρωτο με τον μαρκ...πρεπει να το εχω εχρωμο...εαν δεν κανω λαθος
 
Ναι ετσι ειναι pepinos.Δεν το θυμομουν.Παντως πρεπει να εχω και τα 2 τευχη.
 
giorgos είπε:
Ναι η Μπετι, ζηλευε πολυ...Ο φαγανας ταραζε τους λουκουμαδες...
τους κεφτεδες εννοεις.

νομιζω οτι κυκλοφορουσε και περιπετεια που ειχε ως ηρωα τον Μπλεκ.μαλιστα μια που εχω εχει τιτλο "ο θανατος του Μπλεκ" (εχει σχεση με εναν σωσια του Μπλεκ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εψαξα και βρηκα το τευχος που αναφερομουν...

[edit] Dead picture [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα