Πιστοποίηση ECDL

Όλοι οι clients μπορούν να λειτουργήσουν με όλους τους παρόχους. Θέμα ρυθμίσεων του καθενός είναι. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν λόγο το Outlook 2010 να λειτουργεί μόνο με Otenet. Μα κανένα...
 
Εγώ μπορώ τρεις:

1. Ο καθηγητής δεν ξέρει τι του γίνεται

2. Υπάρχει ακόμα ΟΤΕΝΕΤ;

3. Ο καθηγητής σου άκουσε μια βλακεία, δεν την επιβεβαίωσε και την αναπαρήγαγε. Κάτι μου λέει ότι δεν έχει ιδέα από πληροφορική αλλά μπορώ να κάνω υποθέσεις για την επαγγελματική του ιδιότητα.
 
Παλι καλα που δεν τους ειπε οτι ειναι ασυμβατος και με την Teledome :p
 
Ο καθηγητής πάντως είναι ασύμβατος με το επάγγελμα του. :p
 
Βρε παιδιά, τι να πω .... τρεις φορές τον ρώτησα, δηλαδή τον ακούσαμε 25 άτομα, δεν είναι ότι κατάλαβα εγώ κάτι λάθος.

Άσε που δεν σηκώνει και πολλά πολλά. Θα επανέλθω ...

Υ.Γ.

@ ChrisΤOS στα Τ.Ε.Ι. δίδασκε
 
Πληροφορική; Έλεος!!!! Πάντως μια χαρά δουλεύει το Outlook με HOL (και με το email της HOL, το χω στήσει) οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
 
Μου αρεσει που το ξεκαθαριζουμε - μα ειναι δυνατον να υπηρχε περιπτωση να μην ειναι συμβατο ? ;)
 
Λοιπόν, έκανα μια απειροελάχιστη έρευνα online.

Αφού πρώτα ξεπέρασα το σοκ που μου προκάλεσε το γεγονός ότι κατά τα φαινόμενα η HOL δεν έχει πλέον δικούς της email servers και χρησιμοποιεί το Windows Live Mail (!), θεωρώ ότι μπορώ να σου δώσω οδηγίες. Α ρε ChrisTOS, και σχολιάζεις και την Otenet...άκου Windows Live Mail η HOL... :xm:

-Τρέχεις το Outlook 2010.

-Πηγαίνεις File->Add Account->Manually configure server settings or additional server types->Next

-Internet E-mail->Next

-Στο User Information βάζεις το όνομα που θα βλέπουν οι χρήστες που θα παραλαμβάνουν τα email σου. Πχ Caprice, Κατερίνα, Χαρίλαος ή ότι άλλο γουστάρεις.

-Στο Email address θα βάλεις την διεύθυνση email σου (όνομαχρηστη@hol.gr, πχ caprice @ hol.gr

-Στο Server Information θα βάλεις POP3.

-Στο Incoming mail server θα βάλεις pop3.live.com

-Στο Outgoing mail server (SMTP) θα βάλεις smtp.live.com

-Στο Logon Information θα βάλεις εκεί που λέει User Name την διεύθυνση του email σου (όπως παραπάνω)

-Στο Password, θα βάλεις το password που έχεις από την HOL.

-Στο More Settings θα βάλεις My outgoing server (SMTP) requires authentication

-Στο Advanced θα επιλέξεις SSL.

-Στο Add New Account->Next, θα κάνει κάποιο έλεγχο του λογαριασμού και αν όλα πάνε καλά θα πάρεις το σχετικό μήνυμα.

-Φινίτο

Οι πληροφορίες αυτές αντλήθηκαν από εδώ και εδώ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε HOL ούτε Outlook αλλά δεν βλέπω απολύτως κανένα λόγο να μην λειτουργούν.

Το παίρνω άραγε το ECDL;;; :p
 
@ herco

Θα κρίνεις με επιείκεια τους αδαείς του χώρου σε παρακαλώ

@ Maddog

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Προβιβάζεσαι και πάντα άξιος. Πάντως πέρα από την πλάκα έχω να πω ότι πραγματικά προβληματίστηκα με βάση τα ελάχιστα που γνωρίζω. Το δε ηρωϊκότερο όλων είναι ότι ο προηγούμενος καθηγητής έφαγε μισή ώρα να με πείσει ότι χωρίς Outlook (για το 10 μιλάμε πάντα) δεν έχει νόημα η ύπαρξή μου (έστω και με ένα email που έχω στο gmail, άντε και ένα στη hol).

Eλπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω και με άλλες συνταρακτικές απορίες.
 
Δυστυχως Βασιλη το hol easymail καταργηθηκε εδω και 1 1/2 χρονο και μας πεταξαν στην m$ ... και αναγκαστηκα να το παρατησω - κριμα γιατι κατα βαθος το mail του provider ειναι το πλεον επισημο :(

Κατερινα ευχαριστως να του γραψουμε 2-3 λογια για το ποσο απλα και γρηγορα δουλευει το mutt μπας και δει το φως το αληθινο καποια στιγμη ο ανθρωπος και να μην πνιγεται σε μια κουταλια (του γλυκου) νερο.
 
Αφήστε που για να λέμε την αλήθεια, το threaded view των email που έχει το gmail, είναι ίσως ότι πιο πρακτικό έχω δει σε email. Προτιμώ να χρησιμοποιώ τον browser μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο.

Ο μόνος client που ξέρω που χρησιμοποιεί το ίδιο είναι ο greary αλλά είναι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο.

P.S. Απ' όσο ξέρω η OTENET έχει ενσωματωθεί στον ΟΤΕ ως ConnX
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω σημερα ξεκινησα οποτε....ελπιζω να γινω τσακαλι! :p
 
Στο τέλος θα αρχίσω να αισθάνομαι μειονεκτικά με όλους τους "πιστοποιημένους" εδώ μέσα. :xm:
 
Θα ζητησω να μου βαλουν την χρυση σφραγιδα της Sega πανω στο πιστοποιητικο! :diablotin:
 
Ούτε έχω πάρει, ούτε πρόκειται να πάρω "πιστοποίηση". Άλλωστε τα Ms προϊόντα δεν με ενδιαφέρουν πια, φυσικά πάντα αυτά που σχετίζονται με υπολογιστές. Οι κονσόλες της είναι Νο 1 για μένα.

(Thread για ECDL και μιλάω για κονσόλες. Beat that fanboIs!!!! ) :p
 
pooky(1) είπε:
Ούτε έχω πάρει, ούτε πρόκειται να πάρω "πιστοποίηση". Άλλωστε τα Ms προϊόντα δεν με ενδιαφέρουν πια, φυσικά πάντα αυτά που σχετίζονται με υπολογιστές. Οι κονσόλες της είναι Νο 1 για μένα.
(Thread για ECDL και μιλάω για κονσόλες. Beat that fanboIs!!!! ) :p
Ελα ενταξει! Εχουμε και τα mac office 2011! Αυτα τα ..... ωρες ωρες κανουνε τρελες προσφορες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μολύνω τα μηχανάκια μου! Άλλωστε δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο η "επεξεργασία" κειμένου ή το excell (το έγραψα σωστά άραγες;;; ) .

Φυσικά τι να τη κάνω τη "πιστοποίηση" ; Εν έτει 2012 λες να θέλω να διοριστώ στο δημόσιο ή να βρω δουλειά σε εταιρεία σαν υπαλληλος γραφείου; Και να αφήσω τα ξενύχτια μου και την άσωτη ζωή στη επαρχία και στα παλιόμπαρα για να κυνηγίσω το αμερικάνικο όνειρο στο ελλαδιστάν του 2012 που έχει χρεωκοπήσει έχοντας σαν σκοπό ζωής να λαμβάνω μέρος σε εταιρικά meetings φορώντας γραβάτες και αποκαλώντας "συναδέλφους" υστερικούς μικροαστούς κοιλαράδες με τεράστια υπερψία; 'Η να ακολουθώ τα τερτίπια του κάθε "αφεντικού" που θα με στείλει στο Πακιστάν για να στήσω project; :p

Μπααααα............................ :p
 
Βασικα θελω να δω ποσο πιανει στο εξωτερικο,αφου γινουν οι αναλογες μεταφρασεις στα αγγλικα,γερμανικα και ιαπωνικα :p
 
Το ECDL είναι δίγλωσσο, ελληνικά - αγγλικά, επιπλέον στην Ε.Ε. δέχονται πτυχία να είναι και στα Αγγλικά οπότε δεν έχεις θέμα. Βέβαια υποτίθεται ότι έξω την πιστοποίηση την παίρνεις από το σχολείο και όχι από κάπου αλλού.
 
ChrisTOS είπε:
Το ECDL είναι δίγλωσσο, ελληνικά - αγγλικά, επιπλέον στην Ε.Ε. δέχονται πτυχία να είναι και στα Αγγλικά οπότε δεν έχεις θέμα. Βέβαια υποτίθεται ότι έξω την πιστοποίηση την παίρνεις από το σχολείο και όχι από κάπου αλλού.
Ευχαριστω για την πληροφορια. Παντως οταν θα ανεβω Γερμανια σκεφτομαι να παω σχολειο για δευτερη ειδικοτητα.
 
Πίσω
Μπλουζα