Πλαστελίνη

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Δημοτικο μερια στο μαθημα της χειροτεχνειας περα απο σχεδια-ξυλοκοπτικες κ.α πολλοι προτιμουσαν την πλαστελινη (αξεχαστη η μυρωδια της) οπου εγω περα απο το μαθημα την τιμουσα και στο σπιτι οπου τα σχεδια και την μορφη που της εδινα μου εχουν μεινει χαραγμενα μεχρι και σημερα.





"Για τυχον επαναληψεις θεματων να με σχωρατε αλλα με εχει χτυπησει ο ηλιος κατακεφαλα.":D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για να μην ανοιγω και αλλο θεμα επισης δημοφιλη στο μαθημα της χειροτεχνιας ( και οχι μονο) ηταν και οι παρακατω μαρκαδοροι.







crayola.jpg

crayolacrayons_rg.jpg

crayola tower crayons.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχουν και τα FIMO,μια εξελιξη της πλαστελινης,για οσους δεν την ξεπερασαν ποτε..

ειναι χρωματικος πηλος-πλαστελινη,που ξηνεται στον φουρνο και σκληραινει..

χρονια εθισμενη με το αθλημα..
 
Από μικρός λάτρευα την πλαστελίνη και μάλιστα είχα και μεγάλο ταλέντο..Έφτιαχνα ζωάκια ρομπότ με απίστευτη λεπτομέρεια που έμενε η δασκάλα μου άφωνη...Τελευταίο μου δημιούργημα ήταν ένα ρομπότ των κυλώνων σχεδόν ολόιδιο με το πραγματικό!!!
 
Death2Eliza είπε:
Υπαρχουν και τα FIMO,μια εξελιξη της πλαστελινης,για οσους δεν την ξεπερασαν ποτε..ειναι χρωματικος πηλος-πλαστελινη,που ξηνεται στον φουρνο και σκληραινει..

χρονια εθισμενη με το αθλημα..

Είναι το ίδιο υλικό με το οποίο φτιάχνουν ένα είδους μορφή κοσμήματα?
 
Πλαστελίνη,η χαρά του παιδιού...Η μαγεία με αυτό το υλικό ήταν ότι μπορούσες να δημιουργήσεις τα πάντα και μετά να το χρησιμοποιήσεις ξανά.Ξεκινούσες από μικρές μπαλίτσες και μπαστουνάκια μέχρι η φαντασία να πάρει την τελική της μορφή.Θυμάμαι ακόμα την αίσθηση που προκαλούσε και μόνο η θέα του κουτιού που κρατούσε η δασκάλα μας,την ώρα που μας μοίραζε και από ένα πακετάκι με πλαστελίνες.

Όσο για τα FIMO ήταν η τρέλα των 80s!!!Πόσες καρφίτσες,βραχιόλια,clowns,μικρά αριστουργήματα...Τώρα υπάρχει και ένα υλικό που δεν χρειάζεται καν να το ψήσεις στο φούρνο.Στεγνώνει με τον αέρα και μετά το βάφεις.Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι πολύ πρακτικό!!!Να και κάποιες ωραίες τεχνικές για να φτιάξετε από μόνοι σας κοσμήματα... (σχέδιο1,σχέδιο2)

[edit]dead photo[edit]



pecas fimo 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπαιζε κανείς με PLAY-DOH ?

Την πιό "γουάου" έκφανση της πλαστελίνης.

Εμένα μου τα φέρναν οι δικοί μου από εξωτερικό, που ήταν τρομερά διαδεδομένο παιχνίδι.

Έφτανε την πλαστελινομανία στα όριά της.

Δεν ξέρω αν κυκλοφόρησαν ποτέ εδώ.









playdoh.jpg

play-doh3.jpg

Play-Doh-Creativity-Center.jpg

play-doh2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφόρησαν και εδώ αλλά πολύ αργά, ήμουν πια στην 3η γυμνασίου και είχα πια άλλα (χμμμμ) ενδιαφέροντα....
 
Ναι, θυμάμαι ότι είχα μεγαλώσει αρκετά και έβλεπα τα τότε νήπια να παίζουν με Play Doh, και θυμόμουν πως στην ηλικία τους έπαιζα εγώ με την κλασσική πλαστελίνη.

Το ξέρατε ότι όσα χρώματα ανακατεύονταν σε πλαστελίνη, στο τέλος έβγαινε πάντα ένα μπλε-γκρί;

Από τι φτιαχνόταν άραγε;
 
Το Play - DOH που αναφέρετε παιδιά πωλείται κανονικά ακόμακαι σήμερα και μάλιστα κάνει θραύση.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τα εξαρτήματα που το συνοδεύουν. Από πρέσσες με σχηματάκια, φιγούρες και οτιδήποτε άλλο βάλετε με το μυαλό σας.
 
Tωρα ειδα το θεμα με τις πλαστελινες :cheers:

Ημουν φανατικη οπαδος τους... :D
 
Εχουν τα Jumbo ακομα ,να πας να παρεις και να φτιαξεις "Ελεφαντακια","Γουρουνακια",με οδοντογλυφιδες για ποδαρακια,οπως παλια. :D

Συμβουλη προς τα νεοτερα μελη,ανασκαψτε( :xm: ) παλαιοτερα θεματα,υπαρχουν κρυμμενα αξιολογα θρεντς,θελουμε και τις δικες σας αναμνησεις.


 
Aardvark είπε:
Συμβουλη προς τα νεοτερα μελη,ανασκαψτε( :xm: ) παλαιοτερα θεματα,υπαρχουν κρυμμενα αξιολογα θρεντς,θελουμε και τις δικες σας αναμνησεις.
Σ'εμενα αναφερεσαι Aardvark???? :D
 
Πήρα πριν λίγους μήνες στην κοπέλα μου όταν τις είδα σε ένα κατάστημα. Τί γέλιο... Η Μαριτίνα (μου) τσαντιζόταν πολύ ώς παιδάκι που στο νηπιαγωγείο τα άλλα χαζά παιδάκια τις ανακατεύανε όλες μαζί και στο τέλος είχανε μία μεγάλη πλαστελίνη χρώματος γκρι-σκ@τουλί :D
 
Gryzor είπε:
Η Μαριτίνα (μου) τσαντιζόταν πολύ ώς παιδάκι που στο νηπιαγωγείο τα άλλα χαζά παιδάκια τις ανακατεύανε όλες μαζί και στο τέλος είχανε μία μεγάλη πλαστελίνη χρώματος γκρι-σκ@τουλί :D
Gryzor, εχεις μαντικες ικανοτητες :wait2: Αυτο με το μπερδεμα των χρωματων ημουν ετοιμη να το γραψω....:nervous: BTW, πρεπει οπωσδηποτε να γνωρισω το ετερο σου ημισυ, candy-sister γαρ :D
 
Χαχα, λογικά θα έρθει στο τσιμπούσι. Μόνο μην αρχίζετε να τσιρίζετε :D
 
Και εγώ είχα τρέλα με τις πλαστελίνες... :cheers: Παίζαμε με τις ώρες στο νηπιαγωγείο και μου άρεσε πολύ η μυρωδιά τους. Δεν ήθελα να μου χαλάνε τα άλλα παιδάκια τα χρώματα και έπεφτε ξύλο :frypan: (καλά... δεν είχαμε και αίματα :D ) όταν μου ζούλαγαν τα πραγματάκια που έφτιαχνα...

Μέχρι που τις έβαζα αντί για στόκο στους τοίχους όπου υπήρχαν τρύπες... (μέχρι να τις ανακαλύψει η μάνα μου :cry: :cry: )
 
exetlaios είπε:
Έπαιζε κανείς με PLAY-DOH ?
Την πιό "γουάου" έκφανση της πλαστελίνης.

Εμένα μου τα φέρναν οι δικοί μου από εξωτερικό, που ήταν τρομερά διαδεδομένο παιχνίδι.

Έφτανε την πλαστελινομανία στα όριά της.

Δεν ξέρω αν κυκλοφόρησαν ποτέ εδώ.


ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!! Τις PLAY-DOH τις προτιμούσα από τις απλές πλαστελίνες

(ποτέ δε μου άρεσε η μυρωδιά τους anyway)

Η πρώτη μου γνωριμία με τις PLAY-DOH ήταν από το επιτραπέζιο παιχνίδι Splat:Ζουζουνομαχίες, παίζει να το έχω ακόμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν απο αρκετο καιρο ειχα αγορασει αυτο το κουτι με πλαστελινες γιατι μου αρεσε η συσκευασια μιας και ειναι πανω οι ηρωες απο την σειρα παραμυθιων "Ο Παραμυθενιος Κοσμος Του Δασους" εντυπωση μου εκανε γιατι ειναι αρκετα παλιο παραμυθι!!

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Το ξέρατε ότι όσα χρώματα ανακατεύονταν σε πλαστελίνη, στο τέλος έβγαινε πάντα ένα μπλε-γκρί;

Από τι φτιαχνόταν άραγε;
Κλασσικα αυτο το γκρι-μπλε χρωμα, οτι χρωμα και αν ανακατευες..

Αν επλαθες για ωρα την πλαστελινη, στα χερια αφηνε μια λιπαροτητα που δεν εφευγε ευκολα, και πολλες φορες γινοταν πολυ μαλακη που δεν μου αρεσε.

Χρωματα που επαιρνα συνηθως ηταν το μπλε, το σκουρο ροζ και το πρασινο. Δεν ξερω αν κυκλοφορουσε σε ολα τα υπολοιπα χρωματα.

Παντως σε καθε ευκαιρια παιζαμε με πλαστελινη. Δεν θυμαμαι αν εκανα κανενα γλυπτο της προκοπης μ' αυτην, αυτο που θυμαμαι ειναι παντα να την πλαθω και αποτελεσμα καλο να μην βγαζω
 
Πίσω
Μπλουζα