Πλατεία Βάρνας στα 80's... (Συκιές Θεσσαλονίκης)

VAGBITH είπε:
...εγώ έμενα 3-4 στενά πιό κάτω απ' την πλατεία, οδός Β. Σουλίνη & Ν. Ζαρίφη (κάθετος της Νικολάου Παρασκευά) γωνία, σε μια παλιά μονοκατοικία με κεραμίδια και μεγάλο κήπο στο πίσω μέρος. Στο κέντρο του κήπου δέσποζε μια μεγάλη συκιά και γύρω γύρω είχε φυτέψει ο πατέρας μου λουλούδια. Το τι παιχνίδια έκανα πάνω σ' αυτό το δέντρο δε λέγεται... Τώρα φυσικά η παλιά μονοκατοικία έχει γκρεμιστεί και στη θέση της βρίσκεται νομίζω φροντιστήριο ξένων γλωσσών του Ολζιέρσκι.
Βρήκα στο google earth μια τωρινή φωτό του σπιτιού που έμενα (για την ακρίβεια είναι δεξιά από το φροντιστήριο-φαίνεται ελάχιστα). Θυμάμαι όταν χτιζόταν η οικοδομή του φροντιστηρίου χάζευα τους γερανούς και τις μπετονιέρες και τους καλουπατζήδες με τα μαντήλια στο κεφάλι που σκαρφάλωναν σαν μαϊμούδες στις σκαλωσιές...

11778879.jpg
 
IMG_4116.jpg

50 μέτρα από το πατρικό της μαμάς έμενες :)

IMG_4113.jpg

IMG_4114.jpg
 
Ευχαριστώ και πάλι chris για τις νέες πολύ κατατοπιστικές φωτογραφίες! :thumbup:

Όντως έμενα "δυό βήματα" από την Τρανού, αν και τότε μου φαινόταν πιό μακριά... Και βέβαια πλέον έχει "πυκνώσει" πολύ η γειτονιά από τις πολυκατοικίες. Τότε υπήρχαν και μερικά παλιά χαμόσπιτα τριγύρω, τώρα δεν πέφτει βλέπω καρφίτσα.

Στην πρώτη φωτό εάν κατέβαινες την Σουλίνη μέχρι κάτω στη Ρήγα Φερραίου σε έβγαζε ακριβώς σε μια παιδική χαρά. Το καλοκαίρι κάθε πρωί έπαιρνα γάλα κακάο "Αγνό" και τυρόπιτα και κατηφόριζα για την παιδική χαρά, γυρνούσα το μεσημέρι στο σπίτι...
 
Σαν να σταμάτησε ο χρόνος...

Η κάτωθι φωτογραφία θα μπορούσε κάλλιστα να είναι τραβηγμένη στα middle 80's. Το μόνο ίσως που φανερώνει οτι ανήκει στο σήμερα είναι πάνω αριστερά η ένδειξη του street view που λέει οτι τραβήχτηκε τον Ιούνιο του 2011...

Η φωτό είναι από την παλιά μου γειτονιά στις Συκιές, Παρασκευά & Ζαρίφη γωνία, το χαμόσπιτο αυτό που τώρα είναι χρωματοπωλείο στα 80's ήταν μπακάλικο και η οικογένεια που το κατείχε έμενε στην πίσω πλευρά του. Το φοβερό είναι ότι τα οχήματα μπροστά είναι κι αυτά από τότε (!), το κόκκινο είναι Datsun μήπως ή Toyota?

Και βέβαια το κορυφαίο ρετρό απολίθωμα είναι μπροστά στο μαγαζί το "μαγικό" μηχάνημα που ρίχναμε κέρμα, γυρνούσαμε το διακόπτη και μας έβγαινε η μαγική μπαλίτσα με το δωράκι μέσα!!!! :flower: Υπάρχει ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μια φορά θυμάμαι μου είχε βγάλει ένα κολιέ... :(

ZARIFH.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά, εικόνα από το χτες!!! :eek:
 
Αχαχαχαχ! περνάω γύρω στην μία φορά την εβδομάδα από εκεί, να τσεκάρω και να δω και σήμερα τι γίνεται ακριβώς. Το μαγαζί είναι, και αυτό με τις τσίχλες θα είναι εκεί...
 
chris73 είπε:
Αχαχαχαχ! περνάω γύρω στην μία φορά την εβδομάδα από εκεί, να τσεκάρω και να δω και σήμερα τι γίνεται ακριβώς. Το μαγαζί είναι, και αυτό με τις τσίχλες θα είναι εκεί...
Ρε συ φίλε Chris, αν περάσεις κοίτα σε παρακαλώ το μηχάνημα από κοντά και πες μου αν έχει ακόμα μέσα ρετρό εμπόρευμα???????????? :sealed:

Πως θα γίνει να ετοιμάσουμε μια ομάδα κρούσης να πάμε το βράδυ να το παραβιάσουμε και να πάρουμε τα παιχνίδια??? :diablotin:
 
Εγώ λέω να το αγοράσω αν γίνεται... Με μπρίζωσες, θα πάω σήμερα αύριο αν είναι να δω τι γίνεται. (Δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε βλέπεις... :( )
 
Φρέσκες σπαρταράνε, αλλά... πάει το κορμί πατριώτη....πάει το μηχάνημα :(

Φαίνεται το περίγραμμα από το βάψιμο. Το κόκκινο αυτοκίνητο τώρα είναι νεότερο αλλά χωρίς πινακίδες. Του ίδιου μπορεί να είναι, και το μαγαζί από πίσω είναι μάντρα για υλικά και μερεμέτια. Το παλιό φορτηγό γεμάτο παλιοσίδερα, εκείνη την ώρα πέρασε και ένας γύφτος και μάζευε και αυτός φωνάζοντας από το μεγάφωνο...

cccccc.jpg

IMG_5660.jpg

IMG_5659.jpg
 
Σώτος Σώτος είπε:
Θα είμαι νοερά μαζί σου... ;)
Σωτο, πολυ ωραιο θεμα. Καθομαι και χαζευω τοση ωρα λες και ψαχνω για τη δικια μου παλια γειτονια.

chris73 είπε:
Φρέσκες σπαρταράνε, αλλά... πάει το κορμί πατριώτη....πάει το μηχάνημα :(
Δεν ρωτας μπας και το καβατζωσε ο χρωματοπωλης;; :D

edit: Ισως να δουλευε μεχρι ενα σημειο, φαινεται γεματο...

edit2: Και "ανηφοριζοντας" ειδα και αυτη την ταμπελα...

sotos.jpg

sotos 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E καλά, τώρα δεν πάω να ρωτήσω, άρχισαν να με βλέπουν και περίεργα που φωτογράφιζα.

Τώρα και εγώ κάθομαι σαν χαζό και βλέπω το street view αλλά δεν κατάλαβα για ποιό λόγο...

Πάντως τέρμα επάνω στην ανηφόρα, Παρασκευά 1 είναι ακόμη στις φώτο ένα παλιό σχολείο. Περνούσα από εκεί πάνω κάτω και μια μέρα κατάλαβα πως το είχαν γκρεμίσει, αλλά πρέπει να είχα αργήσει κανένα χρόνο να το καταλάβω... :xm:
 
chris73 είπε:
Φρέσκες σπαρταράνε, αλλά... πάει το κορμί πατριώτη....πάει το μηχάνημα :( Φαίνεται το περίγραμμα από το βάψιμο. Το κόκκινο αυτοκίνητο τώρα είναι νεότερο αλλά χωρίς πινακίδες. Του ίδιου μπορεί να είναι, και το μαγαζί από πίσω είναι μάντρα για υλικά και μερεμέτια. Το παλιό φορτηγό γεμάτο παλιοσίδερα, εκείνη την ώρα πέρασε και ένας γύφτος και μάζευε και αυτός φωνάζοντας από το μεγάφωνο...

Προβολή συνημμένου 108137

Προβολή συνημμένου 108138 Προβολή συνημμένου 108139
:cry: Κρίμα το χάσαμε! Πάντως ευχαριστούμε φίλε chris για το απαράμιλλο πνεύμα εθελοντισμού που διαθέτεις!!! :thumbup:

Ά ρε παλιά μου γειτονιά... Στη 2η φωτό το γωνιακό στεγνοκαθαριστήριο που έχει κλείσει, στα 80's ήταν ψιλικατζίδικο. Από 'κει αγόραζα χαρτάκια, παιχνιδάκια, μικυ μάους κλπ (ειδικά θυμάμαι κάτι πλαστικά μικρά συναρμολογούμενα παιχνιδάκια - ελικοπτεράκια, αυτοκινητάκια κλπ. που ήταν σε διάφανο σακουλάκι, επίσης κάτι σφυρίχτρες με διπλή υποδοχή για να φυσάς, μπάσο και πρίμα)

pardalotzatziki είπε:
Σωτο, πολυ ωραιο θεμα. Καθομαι και χαζευω τοση ωρα λες και ψαχνω για τη δικια μου παλια γειτονια.


Δεν ρωτας μπας και το καβατζωσε ο χρωματοπωλης;; :D

edit: Ισως να δουλευε μεχρι ενα σημειο, φαινεται γεματο...

edit2: Και "ανηφοριζοντας" ειδα και αυτη την ταμπελα...
Ευχαριστώ pardalotzatziki. Είναι όντως πολύ ωραίο το sreet view επειδή πλοηγείσαι "μέσα" στο χώρο, είναι σαν να βρίσκεσαι εκεί...

Την εταιρεία "Smile Toys" που φαίνεται στην ταμπέλα ούτε που την θυμάμαι, μάλλον θα ήταν καμιά αποθήκη τους...
 
Γειααααααα περα απο την techno βρικα κ αλλο θεμα για συζητηση

καταρχην ειμαι 31 φοιτητης (ναι μετα κρισης 3 φορα σπουδαζω) κ μενω Λονδινο τα τελευταια 2 χρονια ομως

εως τα 18 εμενα συκιες...αν κ ημαστε αλλη γενια σωτο εγω επαιζα σαυτα τα μερη απο το 1986 μωρο δηλαδη μεχρι κ το 1998

γενικα τα 90ς ηταν η γενια μου ως παιδι...βασικα καθε παιδι στην ελλαδα κ κατεπεκταση στη θεσσαλονικη λατρευει την παλια του γειτονια κ την θεωρει

την καλυτερη ομως οφειλω να πω με αντικειμενικα κριτηρια μιας κ ειχα φιλους κ ξαδελφια σε αλλες περιοχες σαν τις συκιες στο σημειο του βαο-καλλιθεα δεν υπηρχε

η μαγεια ητανε η τρομερη θεα που ακομα υπαρχει φυσικα πιατο ολη η θεσσαλονικη κ οχι μονο πιατο αλλα τα βλεπεις ολα στην ευθεια δηλαδη ειναι κοντα κ ψηλα στο κεντρο αυτο το κανει μοναδικη περιοχη εκεινο το σημειο απο το δημαρχειο συκεων την εκκλησια των αγιων θεοδωρων βαο κτλ υπηρχανε οντως πολλα παρκα υπηρχε αγρια βλαστηση με πηγες που τρεχανε πισω απο το βαο γενικα νομιζες οτι εισαι εξωχη αλλα το κουφο ητανε οτι αυτη η εκταση ειναι κοντα στο κεντρο δηλαδη 5-10 λεπτα με τα ποδια...ενω οι γυρω περιοχες νεαπολη κ κεντρο ητανε τσιμεντογειτονιες αυτο το σημειο των συκεων ητανε μια ωαση + η ανω πολη απενταντι...σημερα στη περιοχη εχουνε γινει αρκετα εργα κ πιστευω εχει ασχημινει πολυ το μερος παλια φωτο δεν μπορεσα να βρω αλλη μια βρικα πρεπει να ειναι καμια 7ετια πριν

45727954.jpg

πηγή

χαιρομαι που εζησα εκει βασικα στις συκιες ερχοντουσαν κ παιζανε πολλα παιδια κ απο αλλες περιοχες ητανε κατι σαν ''παμε για περιπετειες'' το μερος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ParanoialPR είπε:
Γειααααααα περα απο την techno βρικα κ αλλο θεμα για συζητηση καταρχην ειμαι 31 φοιτητης (ναι μετα κρισης 3 φορα σπουδαζω) κ μενω Λονδινο τα τελευταια 2 χρονια ομως

εως τα 18 εμενα συκιες...αν κ ημαστε αλλη γενια σωτο εγω επαιζα σαυτα τα μερη απο το 1986 μωρο δηλαδη μεχρι κ το 1998

γενικα τα 90ς ηταν η γενια μου ως παιδι...βασικα καθε παιδι στην ελλαδα κ κατεπεκταση στη θεσσαλονικη λατρευει την παλια του γειτονια κ την θεωρει

την καλυτερη ομως οφειλω να πω με αντικειμενικα κριτηρια μιας κ ειχα φιλους κ ξαδελφια σε αλλες περιοχες σαν τις συκιες στο σημειο του βαο-καλλιθεα δεν υπηρχε

η μαγεια ητανε η τρομερη θεα που ακομα υπαρχει φυσικα πιατο ολη η θεσσαλονικη κ οχι μονο πιατο αλλα τα βλεπεις ολα στην ευθεια δηλαδη ειναι κοντα κ ψηλα στο κεντρο αυτο το κανει μοναδικη περιοχη εκεινο το σημειο απο το δημαρχειο συκεων την εκκλησια των αγιων θεοδωρων βαο κτλ υπηρχανε οντως πολλα παρκα υπηρχε αγρια βλαστηση με πηγες που τρεχανε πισω απο το βαο γενικα νομιζες οτι εισαι εξωχη αλλα το κουφο ητανε οτι αυτη η εκταση ειναι κοντα στο κεντρο δηλαδη 5-10 λεπτα με τα ποδια...ενω οι γυρω περιοχες νεαπολη κ κεντρο ητανε τσιμεντογειτονιες αυτο το σημειο των συκεων ητανε μια ωαση + η ανω πολη απενταντι...σημερα στη περιοχη εχουνε γινει αρκετα εργα κ πιστευω εχει ασχημινει πολυ το μερος παλια φωτο δεν μπορεσα να βρω αλλη μια βρικα πρεπει να ειναι καμια 7ετια πριν

Προβολή συνημμένου 111045

πηγή

χαιρομαι που εζησα εκει βασικα στις συκιες ερχοντουσαν κ παιζανε πολλα παιδια κ απο αλλες περιοχες ητανε κατι σαν ''παμε για περιπετειες'' το μερος!
Φίλε Paranoia ωραίο post! Είναι πάντα ωράιο να καταθέσεις τις αναμνήσεις της ανέμελης παιδικής εποχής! Και εδώ μέσα που βρέθηκες έχεις να θυμηθείς πράγματα που δεν φαντάζεται!!!
 
ετσι ειναι! κ στο σημειο που εμενες φυσικα επαιζα αν κ δεν ητανε τοσο διπλα στο σπιτι μου..

δεν ειναι ρετρονοσταλγια αλλα πιστευω οτι οι γειτονιες στα 80ς κ 90ς (εως κ το 1997) ειχανε αλλη μαγεια

δεν συγκρινετε με σημερα!κ φυσικα η περιοχη ητανε καλυτερη τοτε παροτι οι ανεσεις ηταν λιγοτερες (τεχνολογια,καινουρια μαγαζια κτλ)

σχετικα προσφατα ημουνα εκει κ εχουνε αλλαξει πολλα κ στο σημειο αλλα πιο μακρια απο εκει αλλα συκιες παλι κ στο γυμνασιο που πηγαινα κ σε κατι αλλα σημεια γινανε πολυκατοικιες πολλες κ εχουνε αλλαξει εντελως μερικα σημεια...τελικα ο χρονος ολους μας ξεπερνανα θυμαμαι την μανα προ 25 ετιας που ελεγε ααα εδω αλλαξε πολυ η περιοχη δεν ητανε ετσι οταν ημουνα μικρη...κ ειχες την εντυπωση οτι η δικη σου εποχη εφερε την επανασταση κ το καινουριο συγκριτικα με παλιοτερες γενιες αλλα τελικα διαπιστωνεις οτι κ η δικη σου γενια κ τα τοτε σημεια που επαιζες αλλαξαν εντελως σημερα κ δεν θυμιζουνε σε τιποτα τα παλια
 
Σώτο ξέχασα να αναφέρω πως το κόκκινο κορόλα που έχει το google earth κυκλοφορεί ακόμη στη γειτονιά και από τις πινακίδες θα πρέπει να είναι του 77-78.
 
chris73 είπε:
Σώτο ξέχασα να αναφέρω πως το κόκκινο κορόλα που έχει το google earth κυκλοφορεί ακόμη στη γειτονιά και από τις πινακίδες θα πρέπει να είναι του 77-78.
Αυτόν τον τύπο πρέπει με κάποιον τρόπο να τον φέρουμε στο retromaniax. Ο άνθρωπος είναι ζωντανή ρετρο-ιστορία!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα