Πληροφορίες για Schneider EURO XT

Yahoo! motherboard work!

i'm found all voltages on ISA bus, and connect it to motherboard...

p1.jpg


p2.jpg


p3.jpg


p4.jpg


p5.jpg


p6.jpg


p7.jpg


p8.jpg


thx all! and Nemo for link with idea of ISA bus...
 
Bravo, DOS !!!! :clap: :clap: :clap:

Εγκχμμμμ.......!! :D I have some photos for you...., but i forgot to upload them.:rolleyes:

p2170003ay1.jpg


p2170002kv3.jpg


p2170004zz6.jpg


Original EuroXT PSU.

euroxtwj8.jpg


EuroXT case....

euroxtwj8.jpg

p2170003ay1.jpg

p2170002kv3.jpg

p2170004zz6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Great, good job!!! :worship: :worship: :worship: :worship:

It is funny that you placed the motherboard on a ASUS packaging box :D
 
όλα αυτά ωραία ρε παιδιά αλλά....

OFF TOPIC!! :nono:

Παράκληση: να μεταφερθεί στα IBM PC and compatibles !!
 
Και εγώ αναφέρθηκα στην αρχή για το off topic του θέματος.

Ο λαός απαιτεί να μεταφερθεί το thread στην σωστή ενότητα και να μαστιγωθεί ο δημιουργός του για παραδειγματισμό.............:biglaugh::biglaugh: :biglaugh:
 
2 teflon

have some photos for you...., but i forgot to upload them.
:eek: very funny :mad: :)

Now i want see backside of computer, and i have one question:

this computer need XT keyboard? because my AT keyboard not work and on XT keyboard only num\caps\scroll lock keys work, other keys - nothing :(
 
Είχα και γω τον εν λόγω υπολογιστή, αλλά κάποια στιγμή αναγκάστηκα να τον πετάξω... Κράτησα όμως το πληκτρολόγιό του και ένα εξωτερικό floppy drive της Schneider που είχα αγοράσει για να διαβάζω δισκέτες 5,25". Δοκίμασα να βάλω το πληκτρολόγιο του Schneider σε ένα παλιό pentium 100 pc αλλά δυστυχώς το bios του pentium δε συνεργάστηκε και έκανε ένα γρήγορα επαναλαμβανόμενο ενοχλητικό μπιπ. Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί το πληκτρολόγιο του Schneider μου άρεσε πολύ σαν αίσθηση... Ξέρει κάποιος γιατί συνέβη αυτό; Δεν ήταν το Schneider συμβατό με AT πληκτρολόγιο;
 
Όχι, δυστυχώς τα ΧΤ και ΑΤ πληκτρολόγια είναι διαφορετικά και μη συμβατά.

Επειδή δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, ρίξε μια ματιά από κάτω για την πιθανότητα να το έδινε η schneider και με άλλα μηχανήματα και να έχει διακοπτάκι επιλογής ΧΤ/ΑΤ.
 
Ισχυει οτι λεει ποιο πανω ο Konc.

Απλα να προσθεσω μια σκεψη/υποθεση ,αν και πιθανοτατα κανω λαθος ....

Τα πληκτρολογια αρκετων Amstrad PC (1512/1640 etc) δεν ηταν ΧT combatible ,α,π οτι θυμαμαι οποτε μια και οι Amstrad/Schneider ειχαν παραλληλες πορειες ,μπορει να ειναι περισσοτερο περιπλοκο το θεμα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι ειναι οπως τα λεει ο konc.Υπαρχει ευκολος μετατροπεας απο ΑΤ σε ΧΤ αλλα για το αναποδο (αυτο που θες εσυ) εχεις 3 λυσεις:

α)αυτο (ακριβο)

β)να φτιαξεις εσυ μετατροπεα (οπως εδω)

γ)ανοιγεις το πληκτρολόγιο και αντικαθιστας την πλακετα του controller με ΑΤ controller ή και USB (εφ οσον σου ταιριαζει ο connector απο το νεο πληκτρολόγιο)

Nemo είπε:
Ισχυει οτι λεει ποιο πανω ο Konc.
Απλα να προσθεσω μια σκεψη/υποθεση ,αν και πιθανοτατα κανω λαθος ....

Τα πληκτρολογια αρκετων Amstrad PC (1512/1640 etc) δεν ηταν ΧT combatible ,α,π οτι θυμαμαι οποτε μια και οι Amstrad/Schneider ειχαν παραλληλες πορειες ,μπορει να ειναι περισσοτερο περιπλοκο το θεμα ...
Γενικα ετσι ηταν αλλα απο καποια στιγμη και επειτα χωριστηκαν (γιαυτο και τα euro PC/XT δεν υπηρξαν σε μοντελλα της amstrad).Aρα υπαρχουν πιθανοτητες το πληκτρολογιο να ειναι ΧΤ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konc είπε:
Όχι, δυστυχώς τα ΧΤ και ΑΤ πληκτρολόγια είναι διαφορετικά και μη συμβατά. Επειδή δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, ρίξε μια ματιά από κάτω για την πιθανότητα να το έδινε η schneider και με άλλα μηχανήματα και να έχει διακοπτάκι επιλογής ΧΤ/ΑΤ.
Παιδιά το πληκτρολόγιο έχει το εν λόγω διακοπτάκι!!! :) Ευχαριστώ πολύ!!! Το μόνο κακό είναι ότι έχω στείλει το παλιό μου pc για έλεγχο διότι τώρα δε μου βλέπει το σκληρό, ενώ και η μπαταρία του cmos τα χει παίξει... Ελπίζω να είναι μόνο θέμα μπαταρίας και να μην τα έχει παίξει και ο σκληρός... Άντε να ξαναβρώ σκληρό 1,2 GB lol! Ειλικρινά μόλις έστειλα για ανακύκλωση έναν athlon 2,6 GHz του 2003, λόγω φουσκωμένων πυκνωτών στην μητρική, αλλά δε με ένοιαξε και πολύ... Το παλιό μου pentium 100 όμως θέλω να το σώσω οπωσδήποτε και φυσικά να του βάλω το πληκτρολόγιο του schneider που τόσο γουστάρω + ένα 5.25 parallel driver πάλι από την schneider...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ixthy είπε:
Παιδιά το πληκτρολόγιο έχει το εν λόγω διακοπτάκι!!! :) Ευχαριστώ πολύ!!! Το μόνο κακό είναι ότι έχω στείλει το παλιό μου pc για έλεγχο διότι τώρα δε μου βλέπει το σκληρό, ενώ και η μπαταρία του cmos τα χει παίξει... Ελπίζω να είναι μόνο θέμα μπαταρίας και να μην τα έχει παίξει και ο σκληρός... Άντε να ξαναβρώ σκληρό 1,2 GB lol! Ειλικρινά μόλις έστειλα για ανακύκλωση έναν athlon 2,6 GHz του 2003, λόγω φουσκωμένων πυκνωτών στην μητρική, αλλά δε με ένοιαξε και πολύ... Το παλιό μου pentium 100 όμως θέλω να το σώσω οπωσδήποτε και φυσικά να του βάλω το πληκτρολόγιο του schneider που τόσο γουστάρω + ένα 5.25 parallel driver πάλι από την schneider...
Χαχα τέλος καλό όλα καλά δηλαδή! Αν θες βγάλε και μια φωτογραφία το πληκτρολόγιο να το δούμε, δεν θυμάμαι να έχω δει άλλο original πληκτρολόγιο schneider να το έχει. Ίσως απλά δεν είχε τύχει βέβαια...

Για το drive δεν είμαι και πολύ σίγουρος πως θα παίξει χωρίς το περίεργο (και σπάνιο για xt) bios του schneider. Αν δεν, σχετικά εύκολα θα βρεις ένα εσωτερικό HD να βάλεις πάντως που θα διαβάζει και τις DD δισκέτες που έπαιρνε ο Schneider και τις HD.
 
ειχα ενα τετοιο μεχρι το 2009-2010 που για καποιο λογο μου την εδωσε και τον πεταξα.. πριν τον πεταξω ομως ανοιξα το κουτι να δω τι εχει μεσα και ηταν αδειο εντελως :D

ενα τροφοδοτικο, ενα φλοπυ και κατι σαν motherboard θυμαμαι. ουτε ram, ουτε hdd ουτε ανεμηστηρες ουτε τιποτα. το κουτι ειχε πολυ κενο χωρο.

euroxt.jpg

86_1601890281.jpg

την περιοδο 96-98 που τον χρησιμοποιουσα δεν καταφερα να τρεξω τιποτα αλλο περα απο κατι δισκετες με μαθηματα αγγλικων απο το φροντιστηριο που πηγαινα.
 
Πίσω
Μπλουζα