Ποδοσφαιράκι με Ελατήρια!

Εγώ βρήκα το παρακάτω ποδοσφαιράκι (νέας κατασκευής) πέρσι σε κατάστημα πώλησης παιχνιδιών, ψάχνοντας να πάρω δώρα στους ανηψιούς μου... Τελικά από ότι φαίνεται, βρήκα και για μένα δώρο... :D

Έχουν γίνει επικές μάχες σε αυτού του είδους το ποδοσφαιράκι, ήδη από τα πολύ πρώιμα χρόνια μας, από τότε που αυτά πωλούνταν σε πανηγύρια και υπαίθριες αγορές....

Πάντα μου άρεσε το κλασσικό 11 Χ 11 ποδοσφαιράκι... Ειδικά αυτό που σας παραθέτω, θα έλεγα ότι είναι το πρώτο που έπιασα στα χέρια μου (μετά από τόσα χρόνια) με τόσο καλή ποιότητα στα ελατήρια και στο πλαστικό... Μάλλον προσπάθησαν επιτυχώς να το αναγεννήσουν...

Βέβαια στη συνέχεια, έκανα την ανοησία να το μεταφέρω στο σπίτι φιλικού μου προσώπου για να το δει και να παιχτεί ένα πρόχειρο ματσάκι και τελικά από ματσάκι, καταλήξαμε να παίζουμε ματσάρες καμιά δεκαριά άτομα με κάθε ευκαιρία... :sweat:

Καήκαμε γενικώς...:burn:

IMG_0337.jpg

IMG_0338.jpg

IMG_0339.jpg
 
Πολυ καλο ιμιτασιον με λεπτομερεια περισσοτερη απο το αυθεντικο,βεβαιως οπως στα περισσοτερα πραματα εδω μεσα ολοι μας θα διαλεγαμε αν ειχαμε επιλογη το original!
 
Aardvark είπε:
Πολυ καλο ιμιτασιον με λεπτομερεια περισσοτερη απο το αυθεντικο,βεβαιως οπως στα περισσοτερα πραματα εδω μεσα ολοι μας θα διαλεγαμε αν ειχαμε επιλογη το original!
Σαφώς, διότι το αυθεντικό συνδέεται και με αυθεντικές αναμνήσεις :cry: , απλά δεν μπορούσα εγώ προσωπικά να πω όχι στο να ξανακρατήσω ένα τέτοιο ποδοσφαιράκι, πολλώ δε μάλλον να ξαναπαίξω με αυτό.... :dribble:
 
Είχα παίξει με το παιχνίδι αυτό, ωραίο ήταν, οι παίχτες ήταν σαν να είχαν ''τρέμουλο'' όπως ωθούσαν την μπάλα...
 
πολύ δυνατά αμφότερα με τους 22 παίκτες!
 
Παίζαμε με ένα συμμαθητή μου στην Γ' Λυκείου καθώς περιμέναμε να έρθει ο καθηγητής στο σπίτι του για το ιδιαίτερο. Φοβερές στιγμές.
 
Eγώ παιδιά έχω το συγκεκριμένο από τότε που θυμάμαι να το απέκτησα.....Απίστευτο παιχνίδι και δεν ξέρω μου άντεξε δεν χάλασαν αμέσως τα παιχτάκια και το πλαστικό....αλλά το διατηρώ ακόμα στον δικό μου αποθηκευτικό χώρο μαζί με πολλά retro αντικείμενα!!!!!

Φωτογραφία1387.jpg

Φωτογραφία1386.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν το είχα αγοράσει ποτέ το ειχαν φίλοι απο την γειτονιά αλλά και στο καμπινγκ που πηγαίναμε παλιά... πανω στην αμμο με τις ωρες να παίζουμε κάτω απο τον ήλιο και να φωναζουν οι μανάδες μας να βάλουμε αντηλιακο... καλοκαιρι μου θυμισε παντως το συγκεκριμένο παιχνιδι.
 
Κατι παρομοιο συνεβη και με εμενα ..Ειχα και τα 2 ρετρο ποδοσφαιρακια δωρα του πατερα μου οταν ημουν πιτσιρικος .Τα ειχα λιωσει με φιλους τοτε ..Το πιο συχνο προβληματακι που εβγαζαν ηταν οτι χαλουσαν οι σουστες που κρατουσαν τους παικτες στη βαση του πλαστικου .Ξαφνιαστικα ευχαριστα οταν ειδα μετα απο πολλα χρονια το νεο μοντελο σε καταστημα παιχνιδιων ..Ενοειται οτι το αγορασα και το καλυτερο απο ολα ειναι οτι εκατσα να παιξω με συνομηλικους πριν κανενα χρονο (το αποτελεσμα ηταν να παρατησουμε το pro evolution να στρωθουμε στο τραπεζι με μπυρες και ο χαβαλες που ακολουθησε ηταν ανεπαναληπτος
 
Η ''κληρονομιά'' από τον αδερφό μου.

Το αυθεντικό ελληνικό ποδοσφαιράκι PERMA.

Δυστυχώς ο ένας παίκτης είναι σπασμένος αλλά τον έχω αφήσει έτσι.

Το βρήκα πρόσφατα σε μια τυχαία αναζήτηση στην αποθήκη του πατρικού μου.

20140817_204459.jpg

20140817_204509.jpg

20140817_204518.jpg

20140817_204524.jpg

20140817_204533.jpg

20140817_204620.jpg

20140817_204646.jpg

20140817_204652.jpg

20140817_204657.jpg
 
zombiesquad3 είπε:
Η ''κληρονομιά'' από τον αδερφό μου.Το αυθεντικό ελληνικό ποδοσφαιράκι PERMA.

Δυστυχώς ο ένας παίκτης είναι σπασμένος αλλά τον έχω αφήσει έτσι.

Το βρήκα πρόσφατα σε μια τυχαία αναζήτηση στην αποθήκη του πατρικού μου.
Πρωτος μαγκας.Ωραιος :thumbup:
 
Παιδια τι να πω....

Οσοι ανεβασατε φωτο απο τα δικα σας..... :worship: :worship: :beer:

Μακαρι να μου ειχε μεινει ενα να το βλεπω...
 
Ωραίο το ποδοσφαιράκι. Τελικά το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το πήραν;
 
johnny19818 είπε:
Ωραίο το ποδοσφαιράκι. Τελικά το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το πήραν;
Ήταν μεγάλη εφεύρεση για τότε πιστεύω.

Πάντως φαίνεται ότι το είχαν κατοχυρώσει σύμφωνα με την επιγραφή στο κουτί.

Δεν το έχω ψάξει πιο πολύ.
 
Πάντα από πανηγύρια αγόραζα αυτά τα ποδοσφαιράκια. Ίσως για αυτό και να χαλούσαν εύκολα...
 
Επικο παιχνιδι και πολυ ωραια και γερη κατασκευη.

Το εβρισκες παντου,κυριως σε πανηγυρια και ετσι το εβρισκαν ολοι..

Τα σημερινα παρομοια ποδοσφαιρακια ειναι κινεζικες μαιμουδιες που τα παικτακια ξεκολανε με το πρωτο σουτ!

Πολυ ωραιο και το game για android κινητα.table soccer νομιζω το λενε και ειναι μεταφορα του παιχνιδιου στο κινητο τηλεφωνο!
 
Βρηκα κι εγω ενα τετοιο ποδοσφαιρακι αλλα δεν μπορω να το παιξω καθως λειπει η μπαλιτσα :cry:

Μηπως εχει κανεις μια ιδεα που μπορω να βρω καμια μπαλλιτσα ?

Ευχαριστω
 
Πρώτα απ'όλα καλωσόρισες στο retromaniax... :)

Δοκίμασες με γυαλένια (μπίλια) ή πέρλα από ψευτο-κολιέ ή στραγάλι από σφυρίχτρα;

Νομίζω, κάποιο θα κάνει τη δουλειά...
 
Πίσω
Μπλουζα