Ποιά ταινία είδατε χτες το βράδυ ;

Εντάξει όχι χθες,προχθές:Letters from Iwo Jima.

Μια ταινία που σκοπός της δεν ήταν να εντυπωσιάσει, αλλά περισσότερο να προβληματίσει μέσα από τις πολύ ρεαλιστικές ερμηνείες των ηθοποιών της.Από την ταινία κρατώ αυτές τις δύο ατάκες:

General Tadamichi Kuribayashi: If our children can live safely for one more day it would be worth the one more day that we defend this island.

Saigo: We soldiers dig. We dig all day. This is the hole that we will fight and die in. Am I digging my own grave?
 
Tokyo Drift για άλλη μία φορά.

Απαράδεκτα ρηχό, με απαράδεκτα ωραίες γκόμενες, με απαράδεκτα βαμμένα αυτοκίνητα, με απαράδεκτο σενάριο, με απαράδεκτα ωραίες γκόμενες, με υπερβολικά απαράδεκτη δράση.

Αλλά είναι απλά υπέροχο!!!!!!!!!!!! :diablotin: :diablotin:
 
Είδα χτες σε dvd μια καινούργια ταινία με τον "πρωτότυπο" τίτλο zombi. Με μια οικογένια που πάει να μείνει σε ένα σπίτι δίπλα απο ένα παλιό ορυχείο. Μέσα στο ορυχείο υπάρχουν πιτσιρίκα ζόμπι που κάνουν εξορμήσεις για φαγητό. Αν το είδε κανείς μέχρι το τέλος ας μου πει και εμένα για κόντευα να πεθάνω απο την βαρεμάρα και το έκλεισα. Είδα ζόμπι και το πήρα ο αχαίρευτος. Λες και δεν ξέρω...
 
Εγω ξαναειδα το υπεροχο Stalker του μακαριτη του Αντρεϊ...

Mε τοσο Stalker που ακουω εδω μεσα....

Σημερα σειρα για επανα-παρακολουθηση ο Καθρεφτης με τη θεα Margarita Terekhova

00129985.jpg
00129985.jpg

Mια Νοσταλγια (που συνεχιζω να τη θεωρω την πιο αδυναμη δημιουργια του) και ολοκληρωνω τον ετησιο Tarkovsky-μαραθωνιο και για φετος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telonie την εμμονη σου με τα zombie πρεπει να την κοιταξεις!! :D :D
 
Telonie έχει δίκιο ο Wally.

Φαντάζεσαι να βγεις τη νύxτα στο δρόμο και να φωνάζεις:

"BRAIIIIINNNSSSS - BRAIIIIIIIIINNNNNSSSS!!!!!!! "
 
Εχετε δίκιο ρε παιδιά. Πρέπει να συνέλθω. Απο σήμερα θα κόψω τον ωμό κιμά. Τουλάχιστο δεν είμαι νεκρός ακόμα..
 
The Fearless Vampire Killers (1967) του Roman Polanski

TheFearlessVampireKillers_1234Warner_cover.jpg
TheFearlessVampireKillers_1234Warner_cover.jpg

Στα ελληνικά είχε μεταφραστεί «Ο Χορός των Βρικολάκων»

Απίστευτη παρωδία τρόμου. Ο καθηγητής Αμβρόσιος κι ένας μαθητής του πηγαίνουν στην Τρανσυλβανία για να ανακαλύψουν το μυστικό του Κόμη Δράκουλα. Οι γκριμάτσες του καθηγητή σε κάθε δύσκολη στιγμή είναι απερίγραπτα γελοίες.

Αν αναρωτιέστε από που επηρεάστηκε το περιβάλλον γραφικών και πολλά από τα αντικείμενα των παιχνιδιών Dracula 1 και 2 της Microids, δείτε την ταινία ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω μια ταινία που να συνδυάζει το fortress με το blade runner και το 5o στοιχείο.

Δηλαδή industrial-cyberpunk-scfi και με σενάριο , γίνεται ?
 
Δοκιμασε το "Ταμτακος - Ο ηλεκτρονικος Γυφτος"
 
Stormwatch είπε:
Δοκιμασε το "Ταμτακος - Ο ηλεκτρονικος Γυφτος"

προτιμώ Τσάκωνα , με φανελάκι μινέρβα , να προσπαθεί αν φτιάξει κεραία!

"Η μεγάλη απόφραξη" series!!!

Mητροπάνο με μηχανάκι κομπιούτερ και φλογέρα

και Παπαροκάδες με μικροτσιπ!

Αλλά τα θέλω όλα σε μία ταινία , γίνεται?
 
χε! χε! χε! είδα 3 επεισόδια Candy Candy, μετράνε? :)
 
Εγώ εχτές το βράδυ είδα την καταπληκτική δίωρη τανία γιαπωνέζικης παραγωγής με τίτλο "Shinobi : Heart under the blade" . Δεν έχει καμία σχέση με το Shinobi της SEGA , αν και πρόκειται για τανία με νίτζα . Η ταινία τα είχε όλα : Ειδικά εφέ , ερμηνείες , μουσική , τοπία , σενάριο , κουστούμια και αίσθημα που ραγίσει κόκαλα .

Ωφείλετε να τη δείτε .

Μπορείτε να ρίξετε μία ματιά εδώ :

http://www.dreamlogic.net/archives/movie-review-shinobi-heart-under-blade

shinobivq5.jpg


Ξέχασα να σημειώσω πως η ταινία είναι παραγωγής 2005 .

Επίσης , ναι μεν δεν είναι ρέτρο , αλλά μιας και ο τίτλος του θέματος είναι "Τι είδατε χτες το βράδυ" , δεν βγαίνω εκτός θέματος .
 
Back To The Future III τα άλλα δυο τις δυο προηγούμενες ημέρες....
 
The Beyond του Lucio Fulci ή αλλιώς H EBΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ ή The 7th Gate Of Hell και το CITY OF THE LIVING DEAD του Lucio Fulci πάλι και τέλος το DAY OF THE DEAD του ΘΕΟΥ GEORGE A. ROMERO.
 
macmarios είπε:
The Beyond του Lucio Fulci ή αλλιώς H EBΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ ή The 7th Gate Of Hell
Αγαπητέ, επέτρεψέ μου :

Ή (όπως είναι και ο πρωτότυπος ιταλικός τίτλος) L'ALDILA

(σημαίνει "το πέρα από εκεί, το υπερπέραν").

laldila.jpg
laldila.jpg

Επίσης ο τίτλος "The 7th Gate of Hell" δεν νομίζω ότι ισχύει.

Μάλλον εννοείς τον τίτλο που κυκλοφόρησε στην Aμερική "7 Doors of Death".

Είμαι τρελλός φαν του γερο-Λούτσιο !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα