Ποια ήταν η αγαπημένη σας Ελληνίδα ηθοποιός?

Γιούπιιιιι! Είσαι ΘΕΟΣ!!! :)

Ευχαριστούμε πολύ-πολύ!!!
 
Αληθινή δροσιά η Νόρα!!! Ευχαριστούμε, Ευπαλίνε!
 
Η αγαπημένη μου ηθοποιός ήταν και είναι η λαμπερή Αλίκη. Ακολουθούν η αξεπέραστη Έλλη Λαμπέτη και μετά η μοναδική Γεωργία Βασιλειάδου.
 
περα φυσικα απο τις σταρ βουγιουκλακη.καρεζη.λασκαρη

εμενα αγαπημενη μου ηθοποιος ειναι η χριστινα καλογερικου

δεν εχω δει πολλες ταινιες που συμμετεχει , αλλα η ερμηνεια της στην ταινια

το αμαξακι με εκανε να την αγαπησω εξαλλου εμοιαζε πολυ στης δικης μου γιαγιας
 
Η Γεωργία Βασιλειάδου και η Τζένη Καρέζη !
 
Fran Jeffries - Meglio Stasera

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ γελάω αρκετά με τη Ρένα Βλαχοπούλου σε αρκετές τις ταινίες.
 
Ρένα Βλαχοπούλου θα πω κι εγώ, σαν πρώτη επιλογή. Ακολουθούν η Αλίκη, καθώς και μία ηθοποιός που για μένα άξιζε πολύ περισσότερα, η Μαίρη Χαλκιά. Αλήθεια, δεν είδα να υπάρχει αντίστοιχο θέμα με τους άντρες ηθοποιούς...
 
Έλλη Λαμπέτη. Είχε τόσο μελαγχολικό βλέμα, και με το παίξιμό της μετέφερε τον θεατή στις αρχές του 20ού αιώνα.


Ρένα Βλαχοπούλου. Πηγαίο κωμικό ταλέντο, δεν μπορείς να πάρεις τα πάτια σου από πάνω της.


Μαίρη Χρονοπούλου. Απλά καθηλωτική και πάντα αριστοκρατική ό, τι ρόλο κι αν έπαιζε.


Κάτια Δανδουλάκη. Έχει κάτι το παιχνιδιάρικο, ακόμα και τώρα είναι τόσο καλή στους ρόλους της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρένα Βλαχοπούλου (αν και μερικές φορές το παράκανε με τους αυτοσχεδιασμούς)

Μαίρη Αρώνη

κι από κοντά

Μέλπω Ζαρόκωστα και Γεωργία Βασιλειάδου.
 
Μπα? Πώς μου ξέφυγε αυτό το θέμα?

Από θεατρικές ηθοποιούς, χωρίς καμια σκέψη η Λαμπέτη.

Από σταρ με λάμψη, η Μελίνα Μερκούρη.

Από κινηματογραφικές ηθοποιούς, η Ρένα Βλαχοπούλου. Δεν ήταν μόνο πολύ αστεία και λόγω αυτοσχεδιασμών, είχε και ευρύτερη γκάμα ας την ξέρουμε μόνο από κωμωδίες. Με φακιόλι στα μαλλιά και σφουγγαρίστρα ήταν απόλυτα πειστική καθαρίστρια, όπως και έπειθε σαν συνοικιακή μοδίστρα. Αλλά από την άλλη έπειθε και σαν κυρία της καλής κοινωνίας ή της μεγαλοαστικής τάξης. Δεν ήταν θέμα ρούχων, αλλά στάσης, συμπεριφοράς, αέρα.

Από συνδυασμό όλων (περιλαμβάνοντας και τα πάμπολλα ραδιοφωνικά θεατρικά με τη φωνή της), η Μαίρη Αρώνη.
 
Πίσω
Μπλουζα