Ποια ήταν τα αγαπημένα σας παιχνίδια?

Παντού υπάρχει!

Εδώ π.χ. έψαξες;

Α! και μην φωνάζεις, αν και περασμένης ηλικίας οι περισσότεροι, ακούμε κανονικά... :biglaugh:
 
το αγαπημενο μου κατα καποιο τροπο ηταν η αποδοση του Dragon's Lair

(ειχα δει ενα ονειρο με την πριγκηπισσα και απο τοτε ηθελα να την ελευθερωσω :Ρ)
 
το Basket Master (εξ' ου και το avatar)

το Skweek

το Nebulus

χμμμμμμ (πανε και τοσα χρόνια πια)
 
To basket master τότε στον 6128 το έπαιζα στα δάχτυλα. Ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Τώρα που έκατσα να παίξω μετά από τόσα χρόνια, ούτε τον αντίπαλο δεν μπορούσα να προσπεράσω. :D
 
telonio είπε:
To basket master τότε στον 6128 το έπαιζα στα δάχτυλα. Ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Τώρα που έκατσα να παίξω μετά από τόσα χρόνια, ούτε τον αντίπαλο δεν μπορούσα να προσπεράσω. :D
είχε κολπάκι (-αν θυμαμαι καλα-μετα απο καλαθι ξεκιναγες και εκλεβες την μπαλα και αμεσως 3ποντο!) ;)
 
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ! ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ TITUS ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ 6128! ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ TITUS THE FOX ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΕΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ ΣΤΥΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥ. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ. ΔΙΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ! HELP ME....
 
Αν δεν απαντησουν τις επομενες ωρες θα πω για το Rick the dangerous. :D
 
Κατ'αρχάς καλοσώρισες φίλε gremlinako στο forum...

Το να γράφεις σε ένα forum, σαν αυτό με κεφαλαία, σημαίνει πως φωνάζεις! ;) (πρόλαβα τον tel :D )

Όσον αφορά την ερώτησή σου, αν και δεν είμαι Amstrad user, μάλλον εννοείς αυτό:

93836521500jl1.gif
93836537200wg8.gif


Είναι πανομοιότυπο με το TITUS THE FOX, μόνο ο χαρακτήρας αλλάζει...

@AARDVARK : Και εγώ το Rick Dangerous σκέφτηκα με την πρώτη...
 
Τον τελευταίο 1 μήνα έχω φάει ένα κόλλημα με το Bio Menace , το Dark Ages αλλά και με τα Commander Keen!
 
...πολύ ωραία παιχνίδια όλα αυτά - κρίμα όμως που δεν τα είδαμε στον amstrad...
 
1) Kung Fu Master

2) Batman the Movie

3) Target Renegade

4) Rick the Dangerous

5) Ghost and Goblins

6) Ikari Warriors

7) Commando

8) Fruity Frank

9) Chucky Egg

10) Dragon Ninja

11) Barbarian

12) Wec Le Mans

Και από τα καινούρια:

1) Blackland

2) Megablasters

3) Zapt Balls
 
Τυmβωρυχος(Tomb Raider)~ Ξεθαβοντας παλια τοπικ mode on

Aardvark είπε:
CULT η SAMANTHA και ως τραγουδιστρια και ως παιχνιδι οπως επισης αλλο ενα στριπ ποκερ παιχνιδι με φοβερα γραφικα ηταν το TEENAGE QUEEN ftp://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/games/board/teenquee.zip
samanthafoxstrippokervq9.jpg
Το ξερατε οτι ΚΑΙ το το αντιπαλο δεος της Samanthaς ,η SABRINA ειχε (μαλλον ανεπισημα) ενα ομοτιτλο παιχνιδι με την ιδια πρωταγωνιστρια

που ηταν διαθεσιμο στους (Ζ80 inside) ΖX,CPC & MSX ,(Published by

MCM Software/Developed by Iber Soft)το οποιο ηταν στα Ισπανικα και δεν κυκλοφορησε μαλλον ποτε εκτος Ισπανιας (*) .

[deadpic]

 


[deadpic]


 


[deadpic]


(*)Iσως να μην συνετελεσε οτι το παιχνιδι ηταν κατω του μετριου, οσο το οτι οι δημιουργοι του να πιστευαν οτι οι Ισπανοι,

μπορει να εκτιμησουν περισσοτερο απο τον καθε αλλον το βαθος του gameplay.

Τυmβωρυχος(Tomb Raider)~ mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα δικα μου αγαπημενα παιχνιδια ειναι:

1) defender of the crown 2) ms pacman 3) emilio butragenio soccer 4) out run 5) crazy kong στα ηλεκτρονικα και donkey kong home computers 6) ghostsn goblins 5) pengo 7) kung fu master 8) arcanoid I kai II 9) tetris 10) microprose soccer 11) popeye 12) lady bug 13) super bobble bobble 14) nibbler 15)pinball action 17) robocop 18) duble dragon 19) new rallyx 20) mr do 21)puzzle bobble 22) bomb jack 23) exerion 24) wonder boy I kai II 25) mr do26 pyzzle bobble και πολλα αλλα ηδη ομως ειναι παρα πολλα αυτα που ειπα..

ααα και τα strip poker vevaia εννοειται ;P πως τα ξεχασα.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδη πολυ προσφατα απεκτησα εναν 6128 (αν και ψαχνω ακομα για οθονη ενχρωμη) ζητησα και μου εγραψε ο φιλος που τον πηρα, ορισμενα παιχνιδια - τα οποια ηταν και τα αγαπημενα μου εκεινη την εποχη : saboteur 1 & 2, rick dangerous 1 & 2, target renegade, robocop, pirates, ghost 'n' goblins, fruity frank, fernando martin basket master, barbarian βρηκα τροπο να ξανανιωσω 10 χρονων μεσω του cpc !! αν/οταν βρω και ενα ενχρωμο (μονιτορ) θα ολοκληρωσω τη μεταφορα !
 
Nemo είπε:
Τυmβωρυχος(Tomb Raider)~ Ξεθαβοντας παλια τοπικ mode on
Το ξερατε οτι ΚΑΙ το το αντιπαλο δεος της Samanthaς ,η SABRINA ειχε (μαλλον ανεπισημα) ενα ομοτιτλο παιχνιδι με την ιδια πρωταγωνιστρια

που ηταν διαθεσιμο στους (Ζ80 inside) ΖX,CPC & MSX ,(Published by

MCM Software/Developed by Iber Soft)το οποιο ηταν στα Ισπανικα και δεν κυκλοφορησε μαλλον ποτε εκτος Ισπανιας (*) .

[deadpic]




[deadpic]

(*)Iσως να μην συνετελεσε οτι το παιχνιδι ηταν κατω του μετριου, οσο το οτι οι δημιουργοι του να πιστευαν οτι οι Ισπανοι,

μπορει να εκτιμησουν περισσοτερο απο τον καθε αλλον το βαθος του gameplay.

Τυmβωρυχος(Tomb Raider)~ mode off

Τυmβωρυχος(Tomb Raider)~ Ξεθαβοντας παλια τοπικ mode on για δευτερη φορα

Mια και εντω μεταξυ κυκλοφορησε καπως προσφατα (το Μαιο στα πλαισια της Retromadrid) μια βελτιωμενη version οσον αφορα τον ηχο και τα γραφικα της (στο background ακουγεται πλεον το Mega hit της Sabrina "Boys (Summertime Love)" ) της εκδοσης για Amstrad του Boob'em Up παιχνιδιου "Sabrina" με το ονομα πλεον " Sardina For Ever" ...

http://www.amstrad.es/juegosamstrad/decargajuegos/sardina-forever-1.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ισως το καλυτερο οπλο σε videogame!! Τυφλα να εχει το RailGun χαχαχαχα

Βαρα με Sabrina!!!
 
Χθες το βράδυ διάβαζα το τοπικ και συγκινήθηκα.Με πήγατε πάρα πολλά χρόνια πίσω γύρω στο 1988-1989.Βέβαια σ'αυτο το φόρουμ θα το έχω αρκετές φορές αυτό το συναίσθημα. :)

Να μπω και στο θέμα όμως.Όπως είπα διάβαζα το τοπικ χθες,αλλά δεν είδα ένα παιχνίδι (ίσως μου διέφυγε) το οποίο βέβαια δεν θυμάμαι πως το λένε :p .¨ηταν ενα παιδάκι σαν τον ιντιανα τζοουνς,για να σας δώσω να καταλάβετε.Είχε φανταστική μουσική το παιχνίδι.¨ενα απο τα Χαρακτηριστικά του ήταν ότι το παιδάκι πιανόταν απο σχοινιά και αιωρούνταν.¨ενα ακόμα ήταν αν το άφηνες χωρις να κάνεις τίποτα ,του έτρεχε η μύξα.Δεν θυμαμαι κάτι άλλο.

Πιστεύω να σας βοήθησα να το θυμηθείτε,να μου το θυμίσετε και μένα.

Θυμάμαι και ενα ακομα με ιππότες που έκαναν και κοντορομαχίες.Επίσης το βόρειους και νότιους.

(αν δεν είναι παιχνίδια του amstrad τα 2 τελευταία συγχωρήστε με,αλλά πέρασαν και κάποια χρόνια) #)
 
alesio είπε:
Να μπω και στο θέμα όμως.Όπως είπα διάβαζα το τοπικ χθες,αλλά δεν είδα ένα παιχνίδι (ίσως μου διέφυγε) το οποίο βέβαια δεν θυμάμαι πως το λένε :p .¨ηταν ενα παιδάκι σαν τον ιντιανα τζοουνς,για να σας δώσω να καταλάβετε.Είχε φανταστική μουσική το παιχνίδι.¨ενα απο τα Χαρακτηριστικά του ήταν ότι το παιδάκι πιανόταν απο σχοινιά και αιωρούνταν.¨ενα ακόμα ήταν αν το άφηνες χωρις να κάνεις τίποτα ,του έτρεχε η μύξα.Δεν θυμαμαι κάτι άλλο.
Jack the Nipper 2

Βρήκα video αλλά από Spectrum. Παρόμοιο είναι με περισσότερα χρώματα.

 
Ναι αυτό έλεγα φίλε.τελικά το είχαν αναφέρει και σε προηγούμενες σελίδες.

Εδώ είναι η μουσικούλα του παιχνιδιού για το Amstrad.


επίσης αγαπημένα το defender of the crown(αυτό με τους ιππότες που έλεγα στο προηγούμενο ποστ) και το pirates ,εννοείται...!!!

Και άλλα πολλά είναι,απλά αυτά τα λάτρευα.

[h=1][/h]
 
Φιλε alesio θυμαμαι σε ενα φιλο οπου ειχε Amstrad 6128 να παιζουμε με τις ωρες Βορειους και Νοτιους και το Defender of the Crown.Ιδιως το δευτερο ειναι λατρεμενο παιχνιδι.
 
Πίσω
Μπλουζα