Ποια θεωρείτε την καλύτερη κωμωδία του Βέγγου από τις δυο;

-Κι αυτή η μύτη, δεν είναι η δικιά μου.

-Α, ναι, η δικιά μου είναι.

-Και τι να την κάνω τη μύτη σου στη φωτογραφία μου; Άντε να χαθείς αλμπάνη...

Και γυρνάει ο Βέγγος στην υπάλληλο, για τη φωτογραφία που του ξέμεινε:

-Δεσποινίς, μας ξέμεινε αυτή φωτογραφία. Βάλτε τη στη βιτρίνα ανάποδα και γράψτε από κάτω "Μύκονος"!

:eek: :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έργο "θα σε κάνω βασίλισσα" πέχτηκε στο θέατρο το 1956 με τον Βασίλη Λογοθετίδη και την Ίλια Λιβυκού.
 
Δυστυχως τα προβληματα υγειας που ειχε ο Λογοθετιδης δεν του επετρεψαν να γυρισει σε ταινιες και ολα αυτα τα θεατρικα που ειχε ανεβασει, αλλα ευτυχως, ειτε με τον Βεγγο, ειτε με τον Χατζηχρηστο κλπ γυριστηκαν αργοτερα και τα εχουμε τωρα... Αλλα, φευ! αλλο πραγμα ειναι το πρωτοτυπο...
 
Πολυτεχνίτη και ερημοσπίτη ψήφισα κι εγώ. Την έβλεπα και χθες και την έχω πρόσφατη. Ο Βέγγος στα καλύτερά του. "Έτσι που πάει, θα το δούμε και το πουλάκι".:biglaugh:
 
Καλυτερη κωμωδια του Ηθοποιου Θανάση Βεγγου ειναι το "Θα σε κανω βασιλισσα".

 


Απο τις ελαχιστες που δεν κανει τον .... Θ.Β. αλλα ενσαρκωνει (και ενσωματωνεται/επικαλυπτοντας σε πολυ μεγαλο βαθμο τον Θ.Β. ) στον ρολο του
Αντώνη Τσιλιβίκη , αν και (σχεδον) ολοι τον θυμομαστε με το ψευδωνυμο του στην ταινια ως ...Αντώνη Μπεϊζάνη .

 


Ισως το poll να ειναι λιγο ανισο γιαυτο το λογο .








Θα προτιμουσα ενα pollΠοια θεωρείτε την καλύτερη κωμωδία του Βέγγου ως ... Θ.Β. )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Θα σε κάνω βασίλισσα" : το επιχείρημα είναι κοινό, ο Βέγγος εμφανίζεται με μια συγκρατημένη διαφορετική ερμηνεία, όπου αναδεικνύεται το κωμικό στοιχείο χωρίς τις γνωστές υπερβολές.
 
πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης
πρεπει να διδασκετε στις δραματικες σχολες
πως παιζεται μια κωμωδια
 
Πίσω
Μπλουζα