Ποια παιχνίδια για Master System είχατε/έχετε?

Το δικό μου που πρέπει να ήταν από την τελευταία φουρνιά μιας και όταν το είχα πάρει κυκλοφορούσε ήδη το mega drive είχε το Sonic II μέσα. Πάντως ήταν μαρτύριο που δεν μπορούσες να αποθηκεύσεις το παιχνίδι. Ξεκινούσες με ένα ρόπαλο και ο θεός βοηθός!
 
Το Master System II κυκλοφόρησε στην αρχή με το Alex Kidd και έπειτα συνέχισε η κυκλοφορία του με το Sonic 1.Και στο Master System 3 το Sonic είχε στη μνήμη.(Πριν απ΄ολίγες μέρες φίλος μου έδωσε το Master System 3 της TecToy(σε μέτρια κατάσταση), με τον Sonic φυσικά μέσα και με το κουτί σχεδόν άθικτο! :)
 
Απ'ότι έχω διαβάσει το Master System ΙΙΙ δεν είχε μόνο ένα παιχνίδι στην μνήμη του , αλλά γύρω στα 100 . Πάντως αν θέλετε να παίξετε Alex Kid και σλωζετε , απλά χρησιμοποιήστε κάποιον προσομοιωτή !
 
Ναι, αλλά αυτό που λες ισχύει για το μοντέλο που κυκλοφορεί η Tec Toy στη Βραζιλία, με καμιά εκατοστή παιχνίδια ενσωματωμένα, ΑΛΛΑ χωρίς cartridge slot...

Το Master System III που έχω, είναι το ίδιο ακριβώς με το Master System II, με μόνη διαφορά το χρώμα.
 
Το Master System I έπαιρνε κάτι σαν δισκετούλες . Ποτέ μου δεν τα είχα δει από κοντά . Τι ήταν αυτά ;
 
Από την wikipedia

One of the most unusual features of the Sega Master System was its dual media inputs: one cartridge slot and one card slot. The card slot accepted small cards about the size of a credit card. Most cards were games, but one card served an entirely different purpose. The 3-D glasses plugged into the console via the card slot, and allowed 3-D visual effects for specially designed cartridge games. In this fashion, both media inputs worked in tandem.
The card slot was removed in the redesigned Master System II, providing support for only cartridges. This act helped to reduce the cost of manufacturing the console since the cards were unpopular and only a few card-based games were made.
sms_card_game.jpg


sms_3d.jpg
 
Που είναι οι εικόνες ΟΕΟ?

Γι'αυτό και γώ έχω την Master System I που τα έχει όλα και συμφέρει :)

Έχω προσπαθήσει να χτυπήσω κανα δυο τέτοιες κάρτες για το slot αλλά τις βαράνε στην τιμή.
 
gtsamour είπε:
Που είναι οι εικόνες ΟΕΟ?
Γι'αυτό και γώ έχω την Master System I που τα έχει όλα και συμφέρει :)

Έχω προσπαθήσει να χτυπήσω κανα δυο τέτοιες κάρτες για το slot αλλά τις βαράνε στην τιμή.
ποσο κανουνε δηλαδη αυτες οι καρτουλες???
 
1) Wonder boy 3 the dragon trap

2) Chuck rock

3) James pond

4) The hulk

5) Robocop vs. terminator

6) Ultimate soccer

7) Aliens 3

8 ) Jurassic park

9) Galaxy force

10) The lemmings

11) R type

12) Shadow of the beast

13) Renegade

14) Gibe hero

15) Terminator 2

16) scramble spirits

17)gangs fighter

18 ) space harrier

19) ghosts and ghouls

20) golden axe
 
μολις πηρα μια sms ii και εχω τα Sonic the hedgehog και vigilante...
 
1.) Sonic the hedgehog

2.) Ultimate Soccer

3.) Global Defence

4.) Castle of illusion

5.) Space harrier

6.) Jurrasic park

7.) Chuck rock

8.) Batman

9.) The lucky dime caper

10.) Ayrton senna

11.) Predator
 
ειχα παρει την master system 1 το 90 η το 91 και ειχα στην κατοχη μου το transbot(μαπα) το hang on και φυσικα το alex kidd το οποιο ηταν οντως ωραιο παιχνιδι.επισης ειχε και ενας φιλος το διο μηχανακι και ειχα παιξει το rastan το bomber raid το captain silverκαι το wonder boy 2.Αναγκαστηκα να την πουλησω (αθλιοτητα μεγαλη) λογω κοστους παιχνιδιων!θυμαμαι το hang on το χα παρει ενα πεντοχιλιαρο και ηταν απ τα πιο φτηνα!αν θυμαμαι καλα τα ακριβα(οπως το wonder boy 2) φταναν τα 12 χιλιαρικα!ολα αυτα σε μορφη cartridge.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικό μου το είχα πάρει στις 3 Δεκεμβρίου του 1994. Έχω κρατημένη την απόδειξη από τότε! Δυστυχώς όμως, η κονσόλα παίζει σήμερα μεν, χωρίς ήχο δε. Τουλάχιστον, οι αναμνήσεις δεν πρόκειται να χαθούν... Από παιχνίδια είχα το Sonic (built in), Sonic 2, Chuck Rock, Trans Bot, Sega Tennis, Batman Returns, Indiana Jones and the Last Crusade, The Lucky Dime Caper Starring Donald Duck και θυμάμαι ότι είχα δανειστεί το Master System ενός φίλου μου για να παίξω το Alex Kidd που είχε αυτός built in. Ά ρε εποχές!!
 
Εντελως συμπτωματικα,μολις τελειωσα ενα μισαωρο session Alex Kid.

Aυτοι οι καθυστερημενοι managers στη Sega δεν μπορουν να παρουν μια αποφαση να βγαλουν ενα νεο Alex Kid (στα 2D αλλα HD) και να λιωσουμε?

BTW welcome!
 
Κουτάτα και manualάτα.

1) Global Gladiator

2) Ecco the Dolphin

3) Super Kick-off

4) James Bond 007 the duel

5) Mortal Combat II

6) Operation Wolf

7) Taz-mania

8 ) Donald Duck The lucky dime caper

9) Wonder boy III

10) The Lion king

11) Sonic Chaos

12) Bart in the World

13) Space Harrier

14) Sonic the Hedgehog

15) Sonic the Hedgehog II

16) Les Schtroumpfs

17) Ultimate soccer

18 ) Jurassic park

19) Mickey Mouse Castle of illusion

20) World Grand Prix

21) Ghouls'n Ghosts

22) Basketball Nightmare

23) Ms Pac-Man

24) Ghostbusters

25) Wolfchild

26) Alladin

27) The Ninja

28 ) The Ottifants

29) The Newzealand Story

30) Asterix

31) Ayrton Senna's Super Monaco GP II

32) Action Fighter

33) TransBot

34) Golvellius Valley of doom

35) Battle Outrun

36) Vigilante

37) Alex Kidd High-Tech World

ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΤΙ

38 ) Alien Storm

39) Pit - Fighter

40) Spider Man

41) Predator II

42) Cheese Cat-Astrophe

43) Strider

44) Shinobi

45) Batman Returns

46) Air Rescue

47) The Terminator

Αυτά και μερικά διπλά. Και καμία πενηνταριά ακόμα για Game Gear.
 
1) Alex Kidd In Miracle World [στη μνήμη]

2) Sonic 1

3) Sonic Chaos

4) New Zealant Story

5) The Ninja

6) Action Fighter

7) Ecco the Dolphin

8) Batman Returns

9) The Ottifants

10) Speed Runner

11) Speedy Gonzales [είχα ένα κόλλημα με τα πλάτφορμς]

12) Masters Of Darkness

Αν και τα πούλησα όλα [μεγάλη μπιπ] για να πάρω το saturn προς το παρών ξαναπήρα το new zealant story ε και το αλεξ που είναι μέσα στο μηχάνημα. Πάντως το Sonic Chaos είναι για μένα το καλύτερο sonic στο master system γιατί σε ένα συγκεκριμένο σημείο χρησιμοποιούσε sprites στυλ donkey kong όχι τόσο πολύ αλλά ήταν αρκετό για να κάνει ένα μπόμπιρα να μείνει με το στόμα ανοιχτό :p Τέλος master of darkness, μου το κάνανε δώρο και έμεινα κάγκελο, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της κονσόλας. Τρείς λέξεις μόνο, castlevania από την sega. 0_ο
 
Alex Kidd in Miracle world (built in)

Sonic the hedgehog 1 & 2

The Ninja (ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω, @$$#@$# scrolls!)

Super Tennis

Strider 2

Streets of rage (νομίζω βγήκαν δύο ή τρία, δε θυμάμαι ποιο είχα εγώ)

Mortal Kombat II

επίσης δανεικά από ένα φίλο ένα Asterix & Obelix και το Lion king

Θυμάμαι πάντως τον τρόπο με τον οποίο τερμάτιζα το Alex Kidd. Δεν περνούσα από την οθόνη που είναι γεμάτη με νερό και πρέπει να περάσεις ανάμεσα από κάτι καρφιά, αλλά φρόντιζα να κάνω παράκαμψη (για την οποία όμως χρειαζόταν το μπαστουνάκι που σε έκανε να πετάς για λίγο). Επίσης στον Janken δεν έκανα τίποτα άλλο από το να πέφτω καταπάνω του και να τον βαράω. Έχανα βέβαια μερικές ζωές, αλλά προλάβαινα να τον χτυπήσω κάθε φορά κι έτσι να τον αποτελειώσω :D
 
Είχα παίξει(γιατί δεν είχα δικό μου MS) τα:

Sonic(άπαιχτο),Sonic2,Wonder Boy in Monster Land,Chuck Rock(πατάτα),Μickey's Castle of Illusion,Mortal Kombat 3,Double Dragon(λιώσιμο),Global Gladiators(με σήμα τα McDonalds!),The Amazing Spider-Man vs. The Kingpin
 
Alex Kidd in miracle world (built in rom)

Sonic

Sonic 2

Shinobi

Shadow dancer

Ghouls'n Ghosts

R-Type

Golden Axe

Wonder Boy 3 The Dragon's Trap (Το καλύτερο παιχνίδι master system για μένα, το είχα λιώσει).

Wonder Boy In Monster Land

Wonder Boy In Monster World

Heroes of the Lance (μεγαλη πατάτα αλλά το πήρα πάλι επειδή το είχα και παλιά)

Το R-Type το έχω εις διπλούν (μόνο το cart χωρίς κουτι) αν κάποιος ενδιαφέρεται για ανταλλαγή με κάποιο άλλο εξίσου καλό παιχνίδι ας στείλει pm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alex Kidd in Miracle World (built in)


Out Run



Thunder Blade



Shadow Of The Beast
:)


After Burner



Desert Strike



Enduro Racer



Golden Axe



Shinobi



Sonic the Hedgehog
 
Πίσω
Μπλουζα