Ποια ρετρό λογοτεχνική ηρωίδα είσαι;

George Eliot

george elliot.jpg

Bad news: You're somewhat introspective, too clever for your own good and likely to never reach your potential. The good news? You'll learn, in time, to be empathetic to your friends.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν η συγγραφέας Mary Ann Evans της Βικτωριανής εποχής, η οποία έβαλε αντρικό ψευδώνυμο όπως και άλλες γυναίκες συγγραφείς τότε, επειδή οι γυναίκες ήταν υποτιμημένες.
 
perlastar είπε:
Ήταν η συγγραφέας Mary Ann Evans της Βικτωριανής εποχής, η οποία έβαλε αντρικό ψευδώνυμο όπως και άλλες γυναίκες συγγραφείς τότε, επειδή οι γυναίκες ήταν υποτιμημένες.
α, όπως και η Μπροντε
 
a5uUJsaFnapl.jpg


a5uUJsaFnapl.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε Αριάδνη, το χρειαζόμουν ένα κουιζάκι (και περισσότερα δηλαδή γιατί έπαιξα σε όλα).

Στο πρώτο ήθελα να είμαι η Elisabeth Bennet και μου βγήκε η Jane Eyre. Στο δεύτερο ήθελα πάλι να είμαι η Elisabeth Bennet και βγήκα η Anne Elliot. Ευτυχώς τουλάχιστον στο βιβλίο (Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια -To kill a mockingbird), αν και δεν περιγράφει τη ζωή μου, έπεσε πολύ κοντά τόσο ως προς αυτά που πρεσβεύω όσο και στην εποχή που αγαπώ -δεκαετία '30 και τον τόπο -Αμερικάνικος Νότος.

Όσο για τα υπόλοιπα, το Pat the Bunny δεν εχω ιδέα τι είναι αλλά έχω μια συμπάθεια στα κουνέλια, στα μυθιστορήματα, ανήκω στην Jane Austen και από τις ηρωίδες είμαι η Jo March από τις Μικρές κυρίες με την οποία έχουμε κοινά μόνο τη δημιουργικότητα και την αγάπη για τα βιβλία. Πάλι μου ξέφυγε η Elisabeth Bennet. Μάλλον πρέπει να βρω ένα κουιζ με τίτλο ποια ηρωίδα θα θέλατε να είστε, γιατί πολύ φοβάμαι ότι όσο και να λατρεύω τον Mr. Darcy, στην πραγματικότητα ούτε που θα γυρναγε να με κοιτάξει με όλες αυτές που βγήκα ότι είμαι.
 
Bajar μου καταρχήν καλως ήρθες και κατά δευτερον χαιρομαι που γνωρίζω ακόμα μια janeite/ retrojaneite θα έλεγα κίολας για την ακρίβεια αφου ειμαστε στην ρετρο! Τα ευσημα πραγματικά στα παιδια που τα φτιαχνουν και περνάμε και μεις την ωρα μας ευχαριστα με τα σχολια μας!

α, εχουμε και τοπικ με την ωστεν , οπου θα βρεις πολλές απόψεις παιδιων-κυριως κοριτσιων της ρετρο που μεγαλωσαν με τα εργα της- για τα βιβλια της, εχω κανει και ένα μικρο κειμενάκι σε μπλογκ, οπου θα δωσω και τα ρετρο-ωστενικα σηριαλ επιγραμματικα! στις 16 η ωστεν εχει γενέθλια

Δεν σου κρυβω πως θα'θελα παρα μα παρα πολύ να μου βγει η τζο :) και νομιζω πως με εκεινη εχω περισσοτερα κοινα παρα με την λιζυ αλλα τεσπα, ότι πει το τεστ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα η Jo March μου βγήκε. Σε κάποια πράγματα ταιριάζει η περιγραφή, αλλά σε άλλα όχι.

jo march.jpg
 
Μα πού τα ξετρυπώνετε αυτά τα κουιζάκια!! Στις ηρωίδες μου βγήκε η Elisabeth Bennett και στα λογοτεχνικά βιβλία το To kill a mocking bird. Το Περηφάνεια και Προκατάληψη το διάβασα όταν ήμουν μαθήτρια (προ αμνημονεύτων ετών δλδ):shtup:και δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα για την ιστορία ή την ηρωίδα αυτή, το δε βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ποτέ ούτε είδα την ταινία.εν πάση περιπτώσει και παρά την ...ωραιοποίηση στις περιγραφές των αποτελεσμάτων, όσα μου βγήκαν έχουν βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουυυ! δεν τα βρίσκω πώς να διορθώσω το ...εν πάση ..στο πιο πάνω μνμ μου, σιγά σιγά θα μάθω πού θα πάει!!
 
Καλώς την! :)

Για τώρα, στο διόρθωσα εγώ! Ακριβώς κάτω από το μήνυμά σου, έτσι όπως το βλέπεις, θα δεις ότι υπάρχει μια επιλογή που λέει "Επεξεργασία Μηνύματος". Το πατάς και το ποστ σου γίνεται επεξεργάσιμο και πάλι, ώστε να μπορείς να κάνεις διορθώσεις. Όταν τελειώσεις, αν θες γράφεις την αιτιολογία της επεξεργασίας (όπως έγραψα εγώ πιο πάνω: "διόρθωση εκ μέρους χρήστη..." και πατάς το "Υποβολή".

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ!

Απλά να θυμάσαι ότι δικαίωμα επεξεργασίας έχεις μέσα σε 24 ώρες από τη στιγμή που θα υποβάλλεις το ποστ. Μετά, αν έχεις κάποια διόρθωση επικοινωνείς με κάποιον από εμάς.
 
mariannopoulo είπε:
Μα πού τα ξετρυπώνετε αυτά τα κουιζάκια!! Στις ηρωίδες μου βγήκε η Elisabeth Bennett και στα λογοτεχνικά βιβλία το To kill a mocking bird. Το Περηφάνεια και Προκατάληψη το διάβασα όταν ήμουν μαθήτρια (προ αμνημονεύτων ετών δλδ):shtup:και δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα για την ιστορία ή την ηρωίδα αυτή, το δε βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ποτέ ούτε είδα την ταινία.εν πάση περιπτώσει και παρά την ...ωραιοποίηση στις περιγραφές των αποτελεσμάτων, όσα μου βγήκαν έχουν βάση.
ε, τοτε πρεπει να ξαναδιαβάζεις την περηφανεια

http://www.playbuzz.com/visualquill10/who-is-your-spirit-author

ποιο είναι το αλτερ εγκο σου σε συγγραφεα

εμενα βγηκε

Dr. Seuss


ποιος είναι αυτος ρε παιδια
:eek: αν εχω διαβασει αυτόν δεν τον εχω συναντησει πουθενα


και ποιος θα εγραφε την αυτοβιογραφια σου;



http://www.playbuzz.com/jonb10/what-famous-author-shouldve-written-a-book-about-your-life

εδώ:


J. K. Rowling

να ξερω δηλ. που θα απευθυνθω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το τελευταίο τεστ, μου βγήκε ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς τρόμου, ο Edgar Allan Poe:

Brooding, much? Your life would have been perfectly inscribed with encapsulating rhyme by the great Edgar Allan Poe. One of a kind and all-around edgy, you are the maker of your own path - Whether that be a light or dark one. When identified as "misunderstood" you wear it proudly; Your uniqueness is what defines you. For you, life is always 'in the moment', and this has made you quite resilient to the ways of the world!
 
ποιο αμερικανικο μυθιστόρημα περιγραφει την ζωη σου

http://www.playbuzz.com/cynthiabrown10/which-great-american-novel-describes-your-life

The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald

408c5f76-b7b2-49aa-936a-e88a685b0e39.jpg
i.huffpost.com

You love love. You will always think fondly of the one that got away, and you will pine after old lovers long after you shouldn't. You'll never forget how you felt in someone's arms and you'll dream of their laugh forever. You are a hopeless romantic, and you are happy to fall in love as often as possible.

δειτε και αυτό:

http://www.playbuzz.com/harpercollins10/can-we-guess-your-favorite-book

ONE HUNDRED YEARS OF SOLITUDE by Gabriel GarcΓ*a MΓΚ½rquez

81f8c432-4db2-4d5a-8e18-2e7ab4e9b6d8.jpg


καμια σχεση λέμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμερικάνικο μυθιστόρημα: A Farewell to Arms, του Ernest Hemingway

You wish to truly connect to someone, and remain loyal to one another forever. You understand that love can be dramatic, unexpected, and even painful at times. But you believe that once you pledge to be there for each other through thick and thin your life will never be the same. To achieve that level of connection to someone, well that is the dream.
Αγαπημένο βιβλίο: The Bell Jar, της Sylvia Plath

You often feel different from other people-maybe you are, maybe they're just better at pretending. You don't shy away from your darker thoughts, but that doesn't mean you're all doom and gloom. Everyone may not get your excellent sense of humor, but you never wanted to please everyone anyway.
Αριάδνη, δεν τα ξέρω αυτά τα βιβλία, αλλά παρ'όλα αυτά σε μένα έπεσαν μέσα αρκετά τα τεστάκια.
 
ουτε εγω ξερω τα ''βιβλία σου'' περλα

άλλο ένα

ποιο βιβλίο από τα 19 αιωνα εισαι;

http://www.playbuzz.com/brettjeffrey10/which-nostalgic-90s-book-are-you

Tess of the d'Urbervilles

1e2fd88e-ed36-4516-8b2d-00c974d9263c.jpg
bookzangle.com

This major nineteenth-century English novel was first published in 1891. You convey the conviction and strength of lead character Tess Durbeyfield. You can overcome harsh obstacles and maintain hope through rough times, while still being passionate and caring to those around you.

1e2fd88e-ed36-4516-8b2d-00c974d9263c.jpg [edit] [h=1]Oδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε συνημμένες εικόνες σε πραγματικό μέγεθος[/h]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα