Ποιος είναι ο κύριος Αλεξίου;

Casablancas

RetroN00b
Joined
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Ποιος είναι ο κύριος Αλεξίου; (1988)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ποιος_είναι_ο_κύριος_Αλεξίου

Από ηθοποιούς θυμάμαι μόνο το Γιώργο Σάντσο Πάντζα. Σύμφωνα με το στόρι ο κ. Αλεξίου και το επιτελείο του γέμιζαν αφίσες και έδιναν συνεντεύξεις πραπαγανδίζοντας μία ομιλία του κ. Αλεξίου στο Ολυμπιακό Στάδιο όπου κάτι θα αποκάλυπτε. Σύσσωμος ο πολιτικός κόσμος, φοβούμενος ότι θα ξεσκέπαζε σκάνδαλα κτλ τον προσέγγιζε τάζοντας διάφορα. Τελικά, η αποκάλυψη του κ. Αλεξίου στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο ήταν ότι εκείνη τη μέρα είχε τα γενέθλιά του. Too cult...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: Ποιος είναι ο κύριος Αλεξίου;

Εντελως κου-κου σειρα.Ειχε μαλιστα εργα γνωστου Ελληνα ζωγραφου (με την εμμονη στα καπελα που και να με κρεμασεις αναποδα δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το ονομα του) στην εισαγωγη
 
Η σειρά λεγόταν "Άνθρωποι που μας μοιάζουν".

Αυτά που κάπως θυμάμαι είναι ότι το τραγόυδι των τίτλων ερμήνευε ο Βλάσσης Μπονάτσος, και ότι το ρεφραίν ξεκινούσε "Φίλε σου μοιάζω, μου μοιάζεις, φίλε του σήμερα, του αύριο, του χθες..."

Και αυτό που συνήθως ζητάω: Αν έχει κανείς το τραγουδάκι, ας το ανεβάσει...
 
Wally νομιζω ψιλομπερδευτηκες. Στον τιτλο της σειρας οντως φαινοταν μια ανθρωπινη στυλιζαρισμενη σιλουετα με ενα ερωτηματικο. Δεν ηταν ομως απο τα ανθρωπακια του Γαΐτη, και πιθανον μετα απο τοσα χρονια μπερδευτηκες.

Μπερδεψες και τον Stam :p
 
Έχω την εντύπωση, φίλε Rakeesh, ότι δεν κάνω λάθος. Στους "Ανθρωπους που μας μοιάζουν" όντως πρωταγωνιστής ήταν ο Πάντζας και το στόρι ήταν έτσι. Τώρα, τα ανθρωπάκια, να πω την αμαρτία μου, δεν τα θυμάμαι...
 
Πολύ συμπαθητική σειρά που όντως είχε την υπόθεση που περιγράφει ο Casablancas. Αμφιβάλλω αν είχαμε ποτέ την ευκαιρία να τη δούμε δεύτερη φορά. Νομίζω ότι προβλήθηκε μεταξύ 1988-1990 (για περισσότερα στοιχεία αναμένουμε τα φώτα του μετρ των ελληνικών σειρών Johnalepou).

Την έβλεπα ανελλιπώς (πάντα συμπαθούσα τον Πάντζα), αλλά σήμερα θυμάμαι μόνο μία σκηνή: όταν ήδη έχει δημιουργηθεί ο μύθος γύρω από τον Αλεξίου και κάποιοι έχουν ήδη αποπειραθεί να εισβάλουν στο σπίτι του για να βρουν στοιχεία για το μυστικό του, μερικοί δημοσιογράφοι πλησιάζουν τον Αλεξίου στον δρόμο και τον ρωτούν τι μπορεί να είναι αυτοί που εισέβαλαν στο σπίτι του. Κι ο Αλεξίου απαντά με στόμφο: "Ή Κινέζοι ή Κορεάτες", μπλέκοντας έτσι ακόμα περισσότερο τα πράγματα... :)

Το τελευταίο επεισόδιο, με την αποκάλυψη του περιβόητου μυστικού τού Αλεξίου, είχε μία σουρεαλιστική αφέλεια που (τότε τουλάχιστον) την είχα βρει αφοπλιστικά συγκινητική...

Όσο για τον τίτλο της σειράς, είμαι απόλυτα βέβαιος ότι ήταν αυτός που βλέπετε και στο παρόν νημάτιο: "Ποιός είναι ο κύριος Αλεξίου;"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι τότε είχα ξενερώσει με το τέλος, μια και περίμενα κάτι εντυπωσιακό. Αλλά τα μετέπειτα χρόνια, οπότε έτρωγα φλασιές και θυμόμουν τη σειρά, όντως η σκέψη μου ήταν ίδια με αυτήν του Σοφολογιότατου: Συγκινητικά αφοπλιστική αφέλεια.

Θυμάμαι επίσης ότι την κόρη του "Αλεξίου" έπαιζε η Εμμανουέλα... Αλεξίου, γνωστή αργότερα και ως κόρη του Βαλαβανίδη στους Αυθαίρετους. Τι να απέγινε αλήθεια;
 
Νομιζω ασχολειται με τη συγγραφή. Τελευταια την ειχα δει ως γκεστ στο Singles 2 οπου εκανε μια στριμμενη δικηγορο. Και ηταν πιο κουκλα απο οτι ηταν στους Αυθαιρετους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H σειρά ξεκινούσε απο μια διαφιμιστική γιγαντοαφίσα λίγο πριν τους τίτλους αρχής. Την έβλεπα οταν προβλήθηκε την 1η σεζον της και έχω την εντυπωση οτι είταν το 1987-88 ,καπου στο 95 το είχα δει σε επαναληψη.

Συμπρωταγωνιστουσε και η Κάρμεν Ρουγγέρη οπου σε μερικά επεισόδεια είχε λάβει μέρος και ο γιός της (Βίκτωρας Κουλουμπης)συμαθητής του ξάδερφου μου στο δημοτικό ,έμενε Νέα Σμύρνη. Σύμερα είναι 31 ετών ,συνομίλικος με μενα, απο οτι μου πε ο ξαδερφος μου μετα το λύκειο ασχολήθηκε με μουσικές σπουδές.

Να προσθέσω οτι στο cast της σειράς ειταν και η Βανεσσα Τζελβέ με περίεργο Look ,ίσως η μονη της εμφάνιση με περμανάντ.
 
Τη θυμάμαι και εγώ τη σειρά, ήταν λίγο πριν την εμφάνιση της ιδιωτικής τηλεόρασης. Σαν στόρυ ήταν πολύ ασυνήθιστη και ανατρεπτική για τα δεδομένα της κρατικής τηλεόρασης, δημιούργημα του σεναριογράφου Βασίλη Νεμέα και του σκηνοθέτη Νίκου Κουτελιδάκη. Πάντα αισθανόμουν ότι αποτελεί ένα είδος "προοιμίου" των Αυθαίρετων ένα χρόνο και κάτι μετά. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πριν από χρόνια ένα άρθρο ότι και οι "Αυθαίρετοι" αρχικά προορίζονταν για την ΕΡΤ, αλλά η ορμητική έλευση της ιδιωτικής τηελόρασης άλλαξε τα σχέδια των δημιουργών.
 
Λογικο να ειχαν γυριστει για την ΕΡΤ καποιες απο τις πρωτες σειρες του Μεγκα. Μου φαινεται πολυ δυσκολο να κανει παραγωγες το καναλι πριν καν ξεκινησει
 
Βρε παιδιά μην μπερδεύεστε, άλλο ήταν τον "οι άνθρωποι πως μας μοιάζουν". Αυτό παίχτηκε έναν χρόνο αργότερα. Το στόρυ ήταν πως απέναντι απο το σπίτι του κου Αλεξίου (Γιώργου Πάντζα) έμενε κάποιος διάσημος ο οποίος την ημέρα των γενεθλίων του είχε καλέσει όλη την αφρόκρεμα της κοινωνίας και έκαναν ενα πάρτυ ανεπανάληπτο. Ο γιος του κου Αλεξίου αφελής πιτσιρίκος λέει στον μπαμπά του "εμείς μπαμπα πότε θα καλέσουμε υπουργούς στο σπίτι? Ε, ο κος Αλεξίου τότε τρώει μια φλασιά ,διώχνει την οικογένεια του απο το σπίτι και λέει ότι θα μείνει μόνος μέχρι να αποκαλύψει το μεγάλο του μυστικό στο Ο.Α.Κ.Α. Ε στα υπόλοιπα επεισόδια ακολουθούν απείρου κάλους στιγμές με όλους να νομίζουν ότι τρελάθηκε και με άλλους να είναι περίεργοι τι θα αποκαύψει τελικά. Και στο τέλος το μυστικό του ήταν ότι ήθελε να γιορτάσει τα γενέθλια του και να ικανοποιήσει το αίτημα του γιου του να καλέσει και υπουργούς. Περιγράφει κατα βάθος την επιθυμία του νεοέλληνα να γίνει διάσημος έστω και για λίγα λεπτά.

Εξαιρετικός στο ρόλο του πεθερού του Πάντζα ο Θόδωρος Συριώτης που υποδύεται έναν απόστρατο στρατηγό με πολύ ωραίες ατάκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν θυμαμαι καλα το βλεπαμε καθε σαββατο πριν το "αυτος αυτη και τα μυστηρια"
 
Θυμάμαι που την έβλεπα φανατικά, όμως με ξενέρωσε υπερβολικά το τέλος.. :p

Και ναι, άλλο ήταν το "οι άνθρωποι πως μας μοιάζουν" και άλλο αυτό..

Αν θυμάμαι καλά, το "οι άνθρωποι πως μας μοιάζουν" ήταν με μικρές άσχετες μεταξύ τους αυτοτελείς ιστορίες καθημερινών ανθρώπων, που ο Πάντζας είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο... Δηλαδή κάτι σαν το "Εργαζόμενη Γυναίκα" του ΑΝΤ1.
 
Η σειρά ξεκινάει σε επανάληψη από την Τρίτη 23/02 στις 12.00 με δύο επεισόδια την ημέρα
 
Ειδα κουτσουρεμενο το πρωτο επισοδιο που το ειχε τα αξημερωτα και σε κουκουρουκου τελικη ωρα προβολης.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Δεν το θυμομουν τοσο καλα. Ισως διοτι τωρα μπορω να μπω ευκολοτερα "στα παπουτσια" του κ Αλεξιου.

Φιλε Αντωνη τα δυο επεισοδια καθημερινως ειναι διαφορετικα ή το ιδιο παιζεται μεσημερι και αξημερωτα?

Θα το ξαναδω το επεισοδιο.

Ρετρο εντυπωση μου εκανε μια πινακιδα που εγραφε Bamboo διπλα στο σινεμα Δαναος. Υπεροχη καλλιτεχνικα. Αν και ημουν της γειτονιας, δεν θυμαμαι τι μαγαζι ηταν αυτο.

Μετα ο Παντζας παει με την οικογενεια Λουνα Παρκ...υποθετω αυτο που ηταν κοντα στο Γηροκομειο. Πισω βλεπω μια τεραστια πινακιδα Olympic Hotel σε ενα πολυοροφο κτηριο. Δεν θυμαμαι τετοιο ξενοδοχειο...

Σε ποια Εθνικη Τραπεζα να εγιναν τα γυρισματα?
 
Wally είπε:
Ειδα κουτσουρεμενο το πρωτο επισοδιο που το ειχε τα αξημερωτα και σε κουκουρουκου τελικη ωρα προβολης.
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Δεν το θυμομουν τοσο καλα. Ισως διοτι τωρα μπορω να μπω ευκολοτερα "στα παπουτσια" του κ Αλεξιου.

Φιλε Αντωνη τα δυο επεισοδια καθημερινως ειναι διαφορετικα ή το ιδιο παιζεται μεσημερι και αξημερωτα?

Θα το ξαναδω το επεισοδιο.

Ρετρο εντυπωση μου εκανε μια πινακιδα που εγραφε Bamboo διπλα στο σινεμα Δαναος. Υπεροχη καλλιτεχνικα. Αν και ημουν της γειτονιας, δεν θυμαμαι τι μαγαζι ηταν αυτο.

Μετα ο Παντζας παει με την οικογενεια Λουνα Παρκ...υποθετω αυτο που ηταν κοντα στο Γηροκομειο. Πισω βλεπω μια τεραστια πινακιδα Olympic Hotel σε ενα πολυοροφο κτηριο. Δεν θυμαμαι τετοιο ξενοδοχειο...

Σε ποια Εθνικη Τραπεζα να εγιναν τα γυρισματα?

Δύο επεισόδια το πρωί Πάνο και αν το έχει και ξημερώματα είναι η επανάληψη των πρωινών.
 
Στο δευτερο επεισοδιο αναφερουν οτι το σπιτι του κ Αλεξιου ειναι στην Αγια Παρασκευη και βλεπουμε και προβατα. Δεν μπορεσα να ταυτοποιησω τιποτα.
 
Wally είπε:
Στο δευτερο επεισοδιο αναφερουν οτι το σπιτι του κ Αλεξιου ειναι στην Αγια Παρασκευη και βλεπουμε και προβατα. Δεν μπορεσα να ταυτοποιησω τιποτα.
Πιο πιθανόν είναι να βρίσκεται στην Παιανία, κοντά στα στούντιο των Τηλεοπτικών Επιχειρήσεων του Νίνου Ελματζίογλου, του παραγωγού της σειράς πάρα στην Αγία Παρασκευή. Αυτή είναι υπόθεση δική μου και μπορεί να μην στέκεται. Πάντως υπάρχει σε κάποια φάση του 1ου επεισοδίου, στη σκηνή του τζόκινγκ του Τζούμα, μια πινακίδα που αναγράφεται μια οδός "Σεφέρη" αν θυμάμαι καλά...
 
Συνεχιζω να παρακολουθω τη σειρα καθημερινα και συνεχιζει να μου αρεσει πολυ.

Δεν ξερω αν οφειλεται οτι ειμαι ελαφρως καλτιλας.

Η Εθνικη Τραπεζα που δουλευει ο Αλεξιου αναφερεται οτι ειναι στη Λ Αλεξανδρας. Θα κανω μια αντιπαραβολη οταν περασω. Γενικα δυσκολα τα τοπωνυμια...ειναι και ο Παντζας βουλευτης οποτε δυσκολο να τον ρωτησουμε...

Η Εμμανουελα Αλεξιου που σημερα ειναι 100 φορες πιο κουκλα ΙΣΩΣ να βοηθουσε. Βλεπω οτι εχει προφιλ στο FB.

Εξαιρετικος στο ρολο του ο Συριωτης.

Ποια ηθοποιος κανει την γραμματεα του διαφημιστη? BTW το καστ στη RetroDB (και στα 30 sites που την αντιγραφουν) ειναι ελαφρως λειψο.

Νομιζω οτι η σειρα υποτιμηθηκε. Το διδυμο Κουτελιδακη-Νεμεα μας εδωσαν τον επομενο χρονο (1989) τους Αιθαιρετους.
 
Πίσω
Μπλουζα