Ποιος παγίδεψε τον Ρότζερ Ράμπιτ; - Who Framed Roger Rabbit? (1988)

Gyubrush

RetroMaNiaC
Joined
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
579
Αντιδράσεις
18
Για πειτε σχολια γι αυτην την ακρως διασκεδαστικη και πρωτοποριακη οσον αφορα τα εφε ταινια!
 
νομίζω ήταν ο rigardie....

.

.

.

.

.

.

.

.

.

σοβαρά πάντως, την έβλεπα συνεχεια μικρός , την είχα γράψει σε VHS ! lol
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι τότε ότι είχα μήνη με το στόμα ανοιχτό με τα εφέ αλλά και από σενάριο δεν ήταν καθόλου κακή ταινία...πολύ 8α μου άρεσε να την έβλεπα πάλι...
 
άπαιχτο ήταν το μωρό που όπως έλεγε είχε ορμές 50άρη και τσουτσού κάτι μηνών! LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτύπησες φλέβα Gyubrush!!!(+1):heart: Τη συγκεκριμένη ταινία την είχα λιώσει.Θυμάμαι όλες τις ατάκες!!!Ήταν και η πρώτη ταινία δράσης νομίζω, που συνδύαζε cartoon και ηθοποιούς. Δεν θυμάμαι πόσες φορές έχω ζωγραφίσει την Jessica Rabbit.Πρόσφατα αγόρασα και το album της Panini, έχω ένα ολόκληρο κουτί με σφραγισμένα φακελάκια.Το είχαμε και σε παιχνίδι στο pc Schneider, αλλά διαρκώς κολλούσε...


Αλησμόνητες ατάκες:


Roger Rabbit:p-p-please, Eddie!!!

Roger Rabbit:pattycakes,pattycakes!!!

Jessica Rabbit:I'm not bad. I'm just drawn that way.

Baby Herman:The problem is I got a fifty year old lust and a three year old dinky.:biglaugh:

Amblin_JessicaRabbit.jpg
Amblin_JessicaRabbit.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια από τις καλύτερες Cult ταινίες...Υπέροχη μοναδική!!!
 
candy είπε:
Χτύπησες φλέβα Gyubrush!!!(+1):heart: Τη συγκεκριμένη ταινία την είχα λιώσει.Θυμάμαι όλες τις ατάκες!!!Ήταν και η πρώτη ταινία δράσης νομίζω, που συνδύαζε cartoon και ηθοποιούς. Δεν θυμάμαι πόσες φορές έχω ζωγραφίσει την Jessica Rabbit.Πρόσφατα αγόρασα και το album της Panini, έχω ένα ολόκληρο κουτί με σφραγισμένα φακελάκια.Το είχαμε και σε παιχνίδι στο pc Schneider, αλλά διαρκώς κολλούσε...

Αλησμόνητες ατάκες:


Roger Rabbit:p-p-please, Eddie!!!

Roger Rabbit:pattycakes,pattycakes!!!

Jessica Rabbit:I'm not bad. I'm just drawn that way.

Baby Herman:The problem is I got a fifty year old lust and a three year old dinky.:biglaugh:

Amblin_JessicaRabbit.jpg
baby2020roger20top20pagmf0.jpg

:thumbup: :thumbup:
 
Απο τα πρωτα dvd που αγορασα μαζι με τα 3 b.t.t.f και τα total recall-teenwolf-ghostbusters και αλλα πολλα 80ς must.
 
Θυμόσαστε βέβαια τη σκηνή που τρέχουν όλοι με το αυτοκίνητο και στουκάρει σε μια κολόνα και πετάγεται η Jessica και ανοίγει το φόρεμα της!

jr-cc.jpg
jr-cc.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού το θυμάσαι εσύ βρε audiodee, εμάς μας περισσεύει... :D
 
Απίστευτο!!!!audiodee...Και το είχα απωθημένο τι χρώμα φορούσε η θεά jessica...Επιτέλους τώρα ολοκληρώθηκα σαν akmakas..... :cool: :D
 
Mα το παραξενο και αυτο που κουβεντιαζεται σαν trivia στην συγκεκριμενη σκηνη απο τους απανταχου σινεφιλ ειναι οτι δεν φοραγε τιποτα:eek: . :D
 
Κι εγώ την βρίσκω καταπληκτική. Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει τόσο τέλειος συνδυασμός καρτούν και ηθοποιών, και μάλιστα καρτούν από διαφορετικούς δημιουργούς και εταιρείες (Ντίσνεϋ, Γουώρνερ Μπρο(δερ)ς κ.τ.λ.). Το σενάριο πολύ καλό, ο Μπομπ Χόσκινς εξαίρετος ως Έντι Βάλιαντ, και η Τζέσικα εντελώς καλτ φιγούρα. Α-παι-χτη η σκηνή όπου ο Ντόναλντ και ο Ντάφυ παίζουν πιάνο καβγαδίζοντας!!!
 
Τρομερή ταινία!!!!!!!!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Kαταπληκτικη ταινια και εννοειται οτι εχω το DVD (εχω ξαναγραψει) αλλα το μονο που με χαλαει ειναι ο Μπομπ Χοσκινς , πιστευω καποιος αλλος στον ρολο του θα εκανε την ταινια σκαλες καλυτερη .

Δεν με χαλαει πως δεν επαιξε καλα, με χαλαει η εμφανιση του δεν ταιριαζε για αυτην την ταινια.

Π.Χ ειχαν προτεινει στον Χαρισον Φορντ, imagine.:animeek:
 
Ντανυ ντε Βιτο!Ο απολυτος ηθοποιος για αυτον τον ρολο!
 
Sofologiotatos είπε:
Κι εγώ την βρίσκω καταπληκτική. Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει τόσο τέλειος συνδυασμός καρτούν και ηθοποιών, και μάλιστα καρτούν από διαφορετικούς δημιουργούς και εταιρείες (Ντίσνεϋ, Γουώρνερ Μπρο(δερ)ς κ.τ.λ.). Το σενάριο πολύ καλό, ο Μπομπ Χόσκινς εξαίρετος ως Έντι Βάλιαντ, και η Τζέσικα εντελώς καλτ φιγούρα. Α-παι-χτη η σκηνή όπου ο Ντόναλντ και ο Ντάφυ παίζουν πιάνο καβγαδίζοντας!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο και πιστεύω ο πολύς κόσμος δεν το έχει συνηδητοποιήσει αυτό...¨ΟΛΕΣ οι εταιρείες κινουμένων σχεδίων είναι εκει..ΝΤΙΣΝΕΥ, WB, TEX AVERY..και φαντάζομαι στις μέρες μας είναι αδύνατο να ξανασυμβει κάτι τέτοιο..Πιστευώ οτι η ταινία δεν αξιοποίησε πλήρως αυτα τα Licensing (καταπληκτική ταινία πάντως δε λέω)..Ο Ντόναλντ και ο Ντάφυ μαζί είναι μοναδική και μαγική στιγμή...
 
Οι πιανίστες, ο Χόσκινς και ο Ρόμπερτ.

Ακριβώς, αγαπητή μου Candy! :D Σ' ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Το κομμάτι που παίζουν τα τρελαμένα παπιά είναι η 2η Ουγγρική Ραψωδία του F. Liszt. Πολύ διάσημο κομμάτι που έχει χρησιμοποιηθεί σε αρκετά καρτούν. Για όποιον ενδιαφέρεται να το ακούσει από τον διεθνούς φήμης βιρτουόζο πιανίστα Τομ (για τον γάτο μιλάω :biglaugh:), σας παραπέμπω σε ένα απολαυστικό επεισόδιο των Τομ και Τζέρι με τίτλο "The Cat Concerto".

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Φίλε Aardvark θα διαφωνήσω σεβόμενος την άποψή σου. Είναι απλώς θέμα γούστου. Εμένα μου άρεσε πολύ ο Μπομπ Χόσκινς, αλλά σίγουρα θα με ενδιέφερε πολύ να δω και τον πολυαγαπημένο Χάρρισον Φόρντ σε αυτόν τον ρόλο. Ο Φορντ ευτυχώς μπορούσε να συνδυάσει τέλεια μυστήριο και χιούμορ, ειδικά ως Ιντιάνα Τζόουνς (κατά τη γνώμη μου, ο ρόλος της ζωής του!)

My dear Guybrush! Ο Ντάνυ Ντε Βίτο πλησιάζει αρκετά τον Χόσκινς φυσιογνωμικά, αλλά οπωσδήποτε θα έδινε μία διαφορετική πινελιά στον Βάλιαντ. Φοβάμαι όμως ότι ίσως τον έκανε να μοιάζει λίγο με καρικατούρα. Ίσως πάλι να πετύχαινε μια καλή ισορροπία κωμικού και αυστηρού. Δεν θα μάθουμε ποτέ. Κρίμα, διότι θα μπορούσαμε να στοιχηματίσουμε μερικά pieces o'eight... ;)

Όσον αφορά το licensing, Thamonas, νομίζω ότι το εκμεταλλεύτηκαν αρκετά καλά στην ταινία. Πρέπει να την ξαναδώ όμως για να τη θυμηθώ καλύτερα, διότι έχω να τη δω πάνω από 12 χρόνια. Πάντως υποψιάζομαι κι εγώ ότι σήμερα δεν θα μπορούσε να γυριστεί τέτοια ταινία. Είναι ευτυχές ότι ο Zemeckis κατάφερε και συνδύασε τους διασημότερους ήρωες κινουμένων σχεδίων (της Αμερικής, τουλάχιστον).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα