Ποιο ήταν το αγαπημένο σας γλυκό ζαχαροπλαστείου;

Μα και επισημα είμαστε "Αμερικανάκια" περισσότερο από κάθε άλλο Ευρωπαίο.

αυτή η είδηση περνά στα ψιλά. Ενώ στα Αγγλικά τα πάμε καλά όπου το 74% τη μιλά, ξεπερνοντας τον ευρωπαϊκό μέσο όρο (67%), όσον αφορά τον αριθμό των ατόμων που μιλούν 2 και παραπάνω ξένες γλώσσες, ειμαστε στις τελευταίες θέσεις με μόλις 15% (25% μ. ό) , μόνο κάτω από ΗΒ, Ουγγαρία και Πορτογαλία, που αυτές όμως δεν έχουν θέμα να κατανοήσουν άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες ή στην περίπτωση ΗΒ δεν έχουν ανάγκη καν.
Γιατί τα Αγγλικά δεν τα θεωρώ πλέον ευρωπαϊκη γλώσσα.

Ενώ άτομα που μιλούν 3 ξένες γλώσσες είναι μόλις 4% (10% μ. ό).

Ενώ μια γλώσσα όπως τα Ισπανικα που κατά μέσω όρο τη μαθαίνει το 14% και είναι πιο προσιτή στους Έλληνες, εδώ τη μαθαίνει μόνο το 3%.

Δείχνει πόσο απομονωμένοι είμαστε γλωσσικα και πολιτιστικα από την Ευρώπη, τουλάχιστον ο κόσμος που υποτίθεται μαθαίνει γλώσσες για να μικρύνει το κενό. Και αυτό γιατί τα Ελληνικά λόγω του αλφαβήτου είναι μια ιδιαίτερη γλώσσα που κάνει δύσκολη τη μάθηση άλλων γλωσσών σε σχέση με αυτούς που χρησιμοποιουν το λατινικο ή το κυριλλικο αλφάβητο ή δεν είναι λατινοφωνοι, γερμανόφωνοι, σλαβοφωνοι ή σκανδιναβοι.


Καμία γλώσσα δε μιλά το 43% (46% ο Μ. ό)

Εδώ δεν μαθαίνουν ούτε ελληνικά, αναρωτιέσαι γιατί δεν μαθαίνουν άλλες γλώσσες;
 
Που είσαι @elephadas να φωνάξουμε εν χορω :lol:
Τι να φωνάξουμε εν χορώ? Βοήθεια? Έλεος? Όχι άλλη ζάχαρη? Είναι πολλά τα γλυκά, αριάδνη? Βλέπω όλη αυτή τη γαστροπορνογραφία που κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται και μόλις κρατιέμαι να μη δαγκώσω την οθόνη. Καλά που είμαι τεμπέλης αλλιώς θα πήγαιναι να φτιάξω κάνα ραβανί μια που πάντα έχω τα υλικά του
 
Είπα και γω χτες δεν θα πάρω κανένα δώρο όμως έσφαξα, δώρο από τα ζωακια, απο τηβ κοπη της φιλοζωικης κερδισα αυτην τηβ τουρτα χτες και θα την μοιρασω στους γειτονες ποσο να φαει και ο πατερας μου, εγω δεν τρωω γλυκα.20240215_113357~4.jpg
 
Είπα και γω χτες δεν θα πάρω κανένα δώρο όμως έσφαξα, δώρο από τα ζωακια, απο τηβ κοπη της φιλοζωικης κερδισα αυτην τηβ τουρτα χτες και θα την μοιρασω στους γειτονες ποσο να φαει και ο πατερας μου, εγω δεν τρωω γλυκα.Προβολή συνημμένου 272615
Το κείμενο το έγραψες εσύ ή κάποιος άλλος ; Γιατί έχει λάθη και επιπλέον αναφέρει ότι δεν τρως γλυκά.
 
Πίσω
Μπλουζα