Ποιο από όλα τα STAR TREK (t.v. series) θεωρείτε καλύτερο;

Ποιο STAR TREK (τηλεοπτικές σειρές) θεωρείτε καλύτερο;

  • T.O.S. (1966-1969)

    Ψηφοφορίες: 5 100,0%
  • The Next Generation (1987-1994)

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Star Trek: Enterprise (prequel)

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Star Trek: Voyager

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Deep Space 9

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    5
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .
Οι ψήφοι έτσι κι αλλιώς όπως διαπιστώνεις ήταν πάρα πολύ λίγοι και στους περισσότερους λειτούργησε υποθέτω η νοσταλγία. Δε νομίζω πως ισχυρίζεται κάποιος ότι το "Star Trek: The Next Generation" δεν είναι μια εκπληκτική σειρά! :)
Πρόσφατα παρακολούθησα στο Netflix και τις πέντε σειρές. Η καθεμία έχει τη χάρη της. Πιστεύω ότι η αρχική βρίσκεται δικαίως στην κορυφή των προτιμήσεων παγκοσμίως, αφού για την εποχή της ήταν ιδιαίτερα προχωρημένη. Από εκεί και πέρα, σχεδόν στο ίδιο ύψος στέκεται η Επόμενη Γενιά, όπου η θεματολογία εμπλουτίζεται, αλλά παραμένει το ίδιο πνεύμα με το ξεκίνημα. Δεν είναι τυχαίο πως και εδώ, παραγωγός είναι ο εμπνευστής Τζιν Ροντεμπέρι. Όσον αφορά στο prequel, είναι σημαντική δουλειά, αλλά - όπως έχω ξαναγράψει- δε δόθηκε προσοχή στις στολές και στην τεχνολογία γενικά. Αποτέλεσμα να μοιάζει το περιβάλλον όχι κατά έναν αιώνα προγενέστερο του TOS αλλά αρκετά μεταγενέστερο. Το Voyager μου άρεσε αρκετά, ενώ ο DS9 παρότι ενδιαφέρον, με κούρασε ορισμένες φορές, ειδικά στις τελευταίες σεζόν.
 
Πίσω
Μπλουζα