Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

Το 2000 μΧ είχα αγοράσει ένα laptop HP,

Pentium III στα 450MHz με 64 ΜΒ μνήμη,

800x600 sVGA, 4,7 GB σκληρό,

1 USB1 θύρα, 2 PCMCIA θύρες, floppy, CD-ROM,

ενσωματωμένο modem 56Κ και

λειτουργικό Windows 98.

Μέχρι πριν 1 χρόνο μπορούσα να δουλεύω άψογα διάφορα πακέτα (Adobe, Macromedia, Corel, MS Office 2000), αλλά τα καινούρια που έχουν βγει δε νομίζω να τα αντέχει, δεν τα έχω δοκιμάσει.

Όμως, ακόμα και σήμερα μπορώ να σερφάρω ελεύθερα στο ίντερνετ με dial-up και έχει ανοσία στους ιούς και στα spyware!
 
Νομιζω οτι ειμαι ο ποιο παλιος.......

AMSTRAD 1512.......

Σκληρο 20 GB...

Tα υπολοιπα χαρακτ. λιαν συντομος....

Οπως και foto του βεβαιος βεβαιος...

Εχω παρα πολλα προγραμματα αλλα μου λειπει η δισκετα εκκινησης και δεν ξερω που να την βρω να την αντιγραψω....
 
Χε,χε λες να ειναι ΜΒ και να τα εχω μπερδεψει?:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Μαλλον..........:rolleyes:
 
εγώ είχα κάποτε τον 1640 με 20mb και το έπαιζα μούρη σε έναν φίλο που είχε 10 mb ...ωραία χρόνια και ωραίο πισι..ανέβασε καμία φώτο
 
paidia, hthela na sas enhmeroso oti phra polles ISA kartes.... an loipon thelete kamoia gia na anaviosete to palio sas pc, peite mou!

yparxoun I/O cards ISA kai VESA , vga kartes ISA kai VESA, kartes hxou ISA, merikes 8bites, 8bites par/serial ports ....

opoios xreiazetai kati sfyrate!
 
keropi είπε:
retro pc? to IBM 2123 mou, me 386sx/20 , 387/20, 435MB HD, vga 1MB cirus logic 5422, SB16+wavetable addon , kai Roland LAPC-I ....and aki thn roland thn exo tora se ena p200mmx gia games....
Από περιέργεια, εχεις κανένα PS/2 με MCA ports; Ειχαμε ένα εκεί που δούλευα προ αμνημονεύτων χρόνων. Ειχε κάτι καρτάκλες ΝΑ με το συμπαθειο :D ! BTW, το MCA θα είχε περάσει αντί του PCI αλλά η IBM ως μια άλλη APPLE δεν ήθελε να γίνει standard και να κλωνοποιηθεί και πουλούσε τα δικαιώματα γι'αυτό. Και όχι μόνο, αλλά και απαιτούσε προμήθεια ΓΙΑ ΚΑΘΕ pc με microchannel πορτες. Αυτό το PC στο οποίο αναφέρομαι ζύγιζε περίπου 35 κιλά, ήταν full tower, πιο tower δε γινόταν, και ο δίσκος του παραδόξως ήταν MFM και έκανε σα σειρήνα πυροσβεστικής :animeek:

Κατά καιρούς στο εργοστάσιο κάνουμε αναβαθμίσεις παλιών πισιών. Εάν πέσει στα χέρια μου καμιά AWE32 ISA full size, ΔΕ θα στη δώσω :D :D:D:D

Stormwatch είπε:
Μανο θα σε απογοητευσω αλλα η Voodoo3 δεν δουλευαν σε SLI.....
Νομίζω ότι το SLI δεν παίζει καν σε PCI, μόνο σε PCI express, χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Voodoo ΙΙ λειτουργούσαν κανονικά σε SLI mode, άλλωστε η nVidia μπόρεσε να χρησιμοποιήσει την ονομασία αυτή στις δικές της κάρτες αφού την είχε αγοράσει από την 3DFX. Οι Voodoo III δεν λειτουργούσαν σε SLI. Οι Voodoo II ΔΕΝ ήταν κάρτες VGA, αλλά επιπρόσθετοι επιτχυντές και λειτουργούσαν παράλληλα με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών.

Ελπίζω να καθάρισα το τοπίο.
 
@Rygar:

lol, oxi to IBM mou den eixe MCA, mono ISA.... oi sb-awe32 den einai kai tipota to idiaitero, h xrhsimothta tous se DOS games einai amfibollh... oute kan GM sosth simbatothta den exoun :p

auta pou DEN dino einai h Roland LAPC-I , SCC-1 , oi 2 non-pnp SB16 , mia Adlib 8bit ISA , mia SB-PRO2 8bit kai ta diafora wavetable daughterboards... apo awe32/64 exo na sou doso an thes! :p
 
pooky είπε:
Οι Voodoo ΙΙ λειτουργούσαν κανονικά σε SLI mode, άλλωστε η nVidia μπόρεσε να χρησιμοποιήσει την ονομασία αυτή στις δικές της κάρτες αφού την είχε αγοράσει από την 3DFX. Οι Voodoo III δεν λειτουργούσαν σε SLI. Οι Voodoo II ΔΕΝ ήταν κάρτες VGA, αλλά επιπρόσθετοι επιτχυντές και λειτουργούσαν παράλληλα με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών.
Ελπίζω να καθάρισα το τοπίο.

Είπα ότι δεν είμαι σίγουρος, οπότε πάσο :D
 
Σημερα,υστερα απο τοσο καιρο,αξιωθηκα να τεσταρω τον ηχο του AMD K6 και διαπιστωσα οτι ολα ειναι Ο.Κ...!

Απο αυριο αρχιζει ανελεητο installation Win98 only games...!!
 
pooky είπε:
Οι Voodoo ΙΙ λειτουργούσαν κανονικά σε SLI mode, άλλωστε η nVidia μπόρεσε να χρησιμοποιήσει την ονομασία αυτή στις δικές της κάρτες αφού την είχε αγοράσει από την 3DFX. Οι Voodoo III δεν λειτουργούσαν σε SLI. Οι Voodoo II ΔΕΝ ήταν κάρτες VGA, αλλά επιπρόσθετοι επιτχυντές και λειτουργούσαν παράλληλα με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών.
Ελπίζω να καθάρισα το τοπίο.
Υπήρχε όμως η voodoo banshee που ήταν voodoo 2 νομίζω μαζί με κάρτα 2d και έτρεχε glide και direct x.Είχε πουλήσει πολύ καλά νομίζω σε Ελλάδα.
 
h voodoo banshee htan vasismenh sthn voodoo2...

eixe 16MB anti 12 , ena voodoo gpu (anti 2) kai eixe ena metrio tsipaki 2D... epishs apo 100mhz tora htan 120... (panta se sxesh me thn v2)

san karta den htan kai toso tromerh...
 
Παρτε σειρα παιχνιδιων που αναμενουν εγκατασταση σε καθαρο περιβαλλον Win98:

Under a killing moon,Pandora Directive,Tex Murphyo_Overseer,Ripper,Bermuda Syndrome,Quake 2,Discworld 2,Commandos και πολλα,πολλα ακομη....!!!

Tωρα βεβαια δε ξερω και δε θυμαμαι αν ολα αυτα παιζανε ανετα σε P-II/AMD K6......

Θα δειξει...!!
 
Το retro PC που έχω σε λειτουργία εδώ και χρονια.. και δουλεύει χωρίς να κλείνει(γιατί βαριέμαι) είναι ένα AMD 586/133 πάνω σε SOYO δε θυμάμαι τύπο..

έχει λειτουργικό DOS και πρόγραμμα για το μαγαζί.

απλά αθάνατα κομμάτια.. το μονο που αντικατέστησα την μπαταρία του βίος με 3 μικρές AAA επαναφορτιζόμενες γιατί δεν είχε την στρογγυλή λιθίου 3V που γνωρίζουμε.. αλλα ένα μικρό pack από 3 μικροσκοπικές NiCd.
 
Εχω έναν Ικαρος 286 και ένα 486dx αλλά σε εξαρτήματα και τα δύο μέσα σε κούτες σε αποθήκη. Δεν ξέρω αν λειτουργούν.

Οπότε δεν μετράει..
 
FTL είπε:
Εχω έναν Ικαρος 286 και ένα 486dx αλλά σε εξαρτήματα και τα δύο μέσα σε κούτες σε αποθήκη. Δεν ξέρω αν λειτουργούν.Οπότε δεν μετράει..
Ε πως δε μετράει!!!! Μόνο και μόνο που ανέφερες το ονομα Ικαρος, μου θύμησες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!

manos426f είπε:
Τί είπες τώρα ρε φίλε!!!!!!! Το είχα δει σε PC φίλου να τρέχει, αλλά που να βρω λεφτά για καλύτερο PC με CDROM. Μιλάμε για κάπου στο 96 σωστά; Τώρα έχω όλη τη σειρά, αλλά....απλά την έχω. Δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ με puzzles αυτή την περίοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ρίχνω τάπα όλους σας!!!

Tο αρχαίτερο PCάκι που έχω σε non stop λειτουργία είναι ένα P75 και παίζει μουσική στην πιτσαρία που διατηρώ στην πόλη μου.

CPU: Pentium 75Mhz

RAM: 4mb

M/B: Δεν Θυμάμαι

Sound: SB 16 pnp ISA

HDD: Δεν έχει(,γιατί δεν χρειάζεται)

CD- ROM

DVD-ROM

Καρτα γραφικών: Cirrus Logic 1mb PCI

Monitor: VGA mono

Τα χαρακτηριστικά του, αν και δεν είναι τα αρχαιότερα σ'αυτό το thread, είναι όμως υπεραρκετά για να παίζει σε DOS .mp3 & .ogg files;)

Bootάρει με μια δισκέτα το FREEDOS και φορτώνει στη μνήμη το mpxplay (mp3 player for DOS) και αύτο με τη σειρά του ψάχνει για λίστες .mp3 στο CD-ROM ή στο DVD-ROM (οπότε δεν χρειάζεται και ο HDD) :) .

Έτσι απλά rockάρουμε all night long !!! :acoustic: :acoustic: :headbangdude:

ΥΓ: Πάντως έχει πλάκα βλέποντας τους παλιούς του είδους να μένουν με ανοιχτό το στόμα και τα νεούδια να προσπαθουν να καταλάβουν τι Η/Υ είναι αυτός με ασπρόμαυρη οθόνη. (Αντε τώρα να τους εξηγήσεις τι είναι το DOS) :p

ΑΠΑΝ!!!!
 
@teflon:

apla apaixtos!

LOL anarotiountai e? axxaxaxaxaxaxa
 
Εχω και κάτι ακόμα σε πραγματική μόνιμη λειτουργία τα τελευταία 19 χρόνια ,αλλά δεν πιάνεται, γιατί είναι Hardware part.

To πρώτο μου πληκτρολόγιο. !!!!!

Προέρχεται από ένα CORDATA CS-45 (PC/XT) του 1988 και είναι το μόνο part που κράτησα από αυτόν. Εχει διακόπτη για λειτουργία σε 8088 PC ή 80286 και έτσι μπορω να το χρησιμοποιω ακόμα.

Το έχω κουμπομένο στο PC που έχω τώρα και σε όλα πριν από αυτό.

Είναι με κάρτα και όχι με μεμβράνη και κάνει φοβερό θόρυβο

Και το καλύτερο απ' όλα είναι οτι δεν έχει πληκτρα WINS :D
 
Πίσω
Μπλουζα