Ποιο είναι το πιο retro PC που έχετε σε λειτουργία;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Aληθεια,τι εχετε διατηρησει σε βρισκεται σε λειτουργια εως και σημερα,απο το παρελθον..;;

Eγω εχω ακομη (απο αυτο σας γραφω καθημερινα αλλωστε) σε full αδιακοπη λειτουργια το εξης μηχανακι:

P III 866 Mhz

Asus CUV4X-EA

1 GB SDRAM PC133

DVD-RW NEC 3520

HDD WD 80GB IDE

HDD Seagate 120GB IDE

Soundblaster PCI 128

VGA Asus V8460 (GeForce 4 Ti4600 Ultra) 128 MB RAM

ενταξει,δεν ειναι και τοσο retro βεβαια,αλλα ενα ακομη,αγνωστων στοιχειων PC που εχω,δεν το εχω ανοιξει να δω τι σοι πραμα ειναι,οποτε αυτο ειναι οτι παλαιοτερο εχω εν λειτουργια αυτη τη στιγμη.....
 
Ε όχι και τόσο vintage. Να σου πω μόνο ότι μέχρι πριν 2 μήνες στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα, το γρηγορότερο PC ήταν PIII/400. Η εταιρεία είναι μια από τις μεγαλύτερες στην Ελλάδα και σίγουρα τα έσοδα της φτάνουν για να έχουν MacPro Dual Xeon και οι 400 υπάλληλοι της.
 
Ετοιμάζεται τώρα:

Ρ4 στα 1,6 socket 478, με μια Gigabyte mobo AGP 4X, Nvidia 440 MX 64 mega,

Soundblaster PCI 64, Voodoo II, 20 και 40 giga HDDs, 350 watts PSU, Sony cd-r, 512 DDR ram. Μέσα στην εβδομάδα θα τοποθετηθεί και μια PCΙ κάρτα δικτύου.

Αυτή τη στιγμή περνάει τη φάση του restoration. (Κομμάτια και καθαρισμός)

Στα HDDs θα μπουν Windows 98se, Windows 2000 και Ubuntu Linux. Λοιώσιμο με παλιά games κάτω από 98, (Diablo II ξανά επιτέλους όπως πρέπει), win 2000 γιατί κάποιοι επιμένουν να πάμε στα Vista και Ubuntu για να δούμε επιτέλους το φως.

(Φυσικά από τα παραπάνω το optional παραμένουν τα 2000 μια και μπορεί τελικά να μην μπουν).

Οθόνη μια 15άρα Compaq, η οποία είναι ότι πρέπει για αναλύσεις 800Χ600 που η Vooodoo II maxάρει.

Επόμενα σχέδια υλοποίηση SLI με Voodoo II, άντε να δω που θα βρω καλώδιο!!!!!!!!!!
 
Tσκ τσκ!!pooky αυτό δεν είναι retro Pc!!Σχεδόν καινούριο είναι(Σχεδόν)...

Voodoo II?Wow συλλεκτικότατη!! :D Anyway...Tο δικό μου παλιό Pc

αποτελείται από...

PII 450 overclock στα 504 Mhz


Motherboard gigabyte



Mνήμη 256 Νομίζω
:confused:


Κάρτα γραφικών Gforce2 64 mb AGP



HD 8 GB maxtor



κάρτα ήχου SB 16


Kουτάκι όμορφο και πάει μια χαρά!!!

To μηχανάκι το λατρεύω διότι είναι ο σύνδεσμος μου με τα παλιά αγαπημένα μου παιχνίδια...

Αλλά και η καρδιά μιας retro καμπίνας(Σύντομα)με mame!!!

cabina1qf7.jpg
 
pooky(1) είπε:
Οθόνη μια 15άρα Compaq, η οποία είναι ότι πρέπει για αναλύσεις 800Χ600 που η Vooodoo II maxάρει.

Επόμενα σχέδια υλοποίηση SLI με Voodoo II, άντε να δω που θα βρω καλώδιο!!!!!!!!!!
σιγά το δύσκολο

:) ,με ένα floppy Cable είσαι τζάμι..

sli_cable.png


1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg


12.jpg


13.jpg


sli.jpg


/sli_cable/sli_pins.jpg

=> http://www.shifter.sk/helppage/default_fix.htm

=> http://www.falconfly.de/voodoo2.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!!!!!!!!!!!!!!!:eek: :eek: :eek:

NEMO thanks a lot man!!!

Δεν είχα ασχοληθεί με SLI μέχρι τώρα!!!!!

Δυό τηλεφωνήματα χρειαζόταν και το βραδάκι θα έχω και δεύτερη Voodoo II καρτούλα!!! Και το σημαντικότερο, είναι ακριβώς ίδια με αυτή που έχω τώρα!!! :thumbup:
 
Είστε έτοιμοι; :diablotin:

Ορίστε το δικό μου… χεχε

P166 (όχι ΜΜΧ)

32MB Ram

1 GB HD

Diamond Stealth 2MB (Remember me?)

SB16 Compatible

52X CD-Rom (Πρόσφατο upgrade απ’ το 16Χ που είχε αρχικά :D )

DirectX 9.0c :p

Δεν έχει φάει κανένα format την τελευταία δεκαετία και δουλεύει άψογα.

Να δω πότε θα κάνω resurrect τον 486….
 
Wow πάλιουρα μας έφαγες!!!!!!!!

Nemo φοβερό hit!!!!
 
Το αρχαιότερο PC που έχω και λειτουργεί (δεν το χρησιμοποιώ για καμία εργασία πλέον, αλλά το έχω φυλάξει και λειτουργεί τέλεια, λειτουργούσε μέχρι την τελευταία φορά που το τσέκαρα τουλάχιστον), είναι ένα 386 SX, με Award Bios, 20 MB HD Seagate, 1 MB RAM (extended φυσικά), κάρτα superVGA η οποία αντικατέστησε τις προηγούμενες δύο Hercules και CGA ή κάτι τέτοιο. Θυμάμαι ότι για να τρέξω γραφικά έπρεπε να αλλάξω mode στο DOS από την Hercules στην EGA, αλλά το ακριβές configuration μου διαφεύγει πλέον ύστερα από τόσα χρόνια.

Monitor μονόχρωμο πράσινο Hantarex 14', που στην συνέχεια αντικαταστάθηκε από κάποιο έγχρωμο Samsung syncmaster 15'. Αξιοσημείωτο είναι ότι ενώ το τελευταίο χάλασε και τα έδειχνε από ένα σημείο και πέρα όλα μπλε, το πρώτο δεν έχει πάθει τίποτα!

Δύο floppies, ένα 5 1/4 και ένα 3 1/2 και ούτε κάν mouse!

To PC αυτό, το οποίο είχα αγοράσει Χριστούγεννα του 1989, συνεργαζόταν άψογα με έναν 24-πινο Epson ο οποίος θεωρούταν κορυφαίος για την εποχή του, και τον οποίο είχα αγοράσει με τα χρήματα από τον πρώτο μου μισθό (130.000 δρχ. τότε).
 
Θυμάμαι.. Ότι έγραφες στο dos μια εντολή Univbe κάτι τέτοιο για να ενεργοποιηθούν κάποιες ρυθμίσεις στην κάρτα γραφικών....

Ladyhawke τα συγχαρητήρια μου. .έχεις το παλαιότερο PC στην παρέα μας!!!!!!!!Δυστυχώς όμως αυτά τα pc δεν είναι σε καμία

περίπτωση όπως τα computer της Atari και Amiga διότι δεν μπορούν να κάνουν τώρα απολύτως τίποτα!Όμως αν μπορέσεις κράτα το

αξίζει να το έχεις σαν ενθύμιο!!
 
Φίλε Nemo, μπορεί να μην μιλάς συχνά αλλά όταν το κάνεις,

ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙΣ... :thumbup:
 
Ο 286 που εχω στην Amiga μου πιάνεται; με την At-once φυσικα... Λειτουργουν και τα δυο. Αν οχι τοτε εδωσα τον 386 προσφατα αλλα εχω ακομα τον 486/66 πληρες στο tower του με 6.22 dos Και win 3.11. Μονο ρεύμα θελει μια και τωρα εκτελει χρέη για να ακουμπάω τηλεκοντρολ πανω του. Σε ρεύμα p1 ... εκτελεί χρεη scanning... και tracking (Fast tracker 2)
 
Akmakas: κάτι σαν chmod και την επιθυμητή ανάλυση θυμάμαι ότι έγραφες για να αλλάξεις το mode για να πάει σε γραφικά.

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Ναι. Μόνο για ενθύμιο το έχω το μηχάνημα πλέον. Αν και για αντίκα είναι μάλλον ένα λίγο άσχημο προϊστορικό desktop.

akmakas είπε:
Θυμάμαι.. Ότι έγραφες στο dos μια εντολή Univbe κάτι τέτοιο για να ενεργοποιηθούν κάποιες ρυθμίσεις στην κάρτα γραφικών....Ladyhawke τα συγχαρητήρια μου. .έχεις το παλαιότερο PC στην παρέα μας!!!!!!!!Δυστυχώς όμως αυτά τα pc δεν είναι σε καμία

περίπτωση όπως τα computer της Atari και Amiga διότι δεν μπορούν να κάνουν τώρα απολύτως τίποτα!Όμως αν μπορέσεις κράτα το

αξίζει να το έχεις σαν ενθύμιο!!
 
Έχεις δίκιο..Τα πολύ παλιά Pc πιάνουν πολύ χώρο στο σπίτι και δεν προσφέρουν τίποτα!δεν βαριέσαι!!!
 
Eκτος απροοπτου,συντομα θα ειμαι κατοχος μιας Voodoo 3 3000 PCI 16 MB,ωστε να αναστησω εκεινο το παναρχαιο PCακι που περιμενει υπομονετικα μια PCI καρτα για να λειτουργησει επιτελους.....
 
Άντε, με το καλό να την αποκτήσεις και να το κάνεις να ξαναδουλέψει. Άσε που θα χρειαστεί στην έκ8εση ρετρό τεχνολογίας που ετοιμάζουμε (θα γίνει πότέ; ) να είναι λειτουργικό το μηχάνημα. ;-)
 
Ναι κυριες και κυριοι,ειναι γεγονος πλεον!!!

Το αρχαιοτερο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟ -απο σημερα- μηχανημα της συλλογης μου ειναι το εξης.....

(Παρτε ανασα.......παμε!!)

AMD K6-2 333

M/B Soyo

32 MB EDO RAM

1.3 HDD Seagate Medalist

3.2 HDD Quantum Fireball

3dfx Voodoo III 3000 16 mb

Soundblaster Vibra ISA

CD-ROM LG

Μοnitor Philips 104S

η Voodoo λοιπον το εκανε το θαυμα της κι ενα ακομη (το 5o) PCακι ξαναζωντανεψε και προστεθηκε στη συλλογη μου....!!!

To μηχανημα εχει ηδη εγκατεστημενα Win 98 SE και αυριο θα γινουν τα πρωτα τεστ με καποια παλια games!!!

Ελπιζω βεβαια τα 32 MB να μην αποδειχθουν λιγα,γιατι αν αρχισουμε να ψαχνουμε EDO μνημες,την κατσαμε....:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Και μια και εχω την Voodoo,ψηνομαι τρελα να δοκιμασω πρωτο και καλυτερο το Pandemonium 2 που εχω και μου αρεσε πολυ..!!
 
Όταν βγει το Stalker, να το δοκιμάσεις και να μας πεις... :D
 
Παντως το Far Cry μια χαρα επαιξε..... :D :D :D :D :D
 
LOL ;)

Η ειρωνεία με τα "συμβατά" είναι ότι τα νέα παιχνίδια δεν παίζουν στα παλιά και τα παλιά παιχνίδια δεν παίζουν στα νέα.

Compatibles my ass... :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα