Ποιο ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα σας στα videogames;

@ stanfromgreece : αν θυμαμαι καλα το βιντεο με αυτη την αναβαση, το εδειχνε μολις τερματιζες το V-rally στο ps1.

Στα racing τα πηγαινα πολυ καλα, μονο ομως σε αυτα που μου αρεσαν σαν παιχνιδια. Στο GT οπως εχω ξαναγραψει ειχα βρει πολλα περιεργα κρυμμενα αμαξια και αρκετα εκατομυρια κρεντιτς, και πουλουσαμε τα save σε συμμαθητες και μας εδιναν μπισκοτα, πατατακια κτλ!

Στα arcades τερματιζα το cabal, doubledragon, ολα τα SF. Γενικα τα ξυλικια επαιζα, οπως cadilac&dinosaurs, Punisher, Golden Axe κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Deredevil: Τελικά Μαριάννα μου, τώρα που το σκέφτομαι πραγματικά, το μεγαλύτερο επίτευγμα στο gaming είναι να λειτουργούν οι κονσόλες μου περισσότερο από τους υπολογιστές μου, όντας 42 χρονών πια.

Όπως είπε και ο metalcandyman, στα τσακίδια όσοι μας (κατα)κρίνουν. Ο κύριος λόγος που είμαι 16 χρόνια με τη γυναίκα μου, είναι και το γεγονός ότι δεν με πρήζει με τα παιχνίδια. Αν είχε πρόβλημα, απλά δεν θα ήταν μαζί μου, καλύτερα μόνος μου, άλλωστε στα παλιοσκυλάδικα δουλεύω, ο νοών νοείτω. Θα παίζω όσο μου επιτρέπει ο Θεός, οι υπόλοιποι να πάνε προς νερού τους.
 
pooky(1) είπε:
@Deredevil: Τελικά Μαριάννα μου, τώρα που το σκέφτομαι πραγματικά, το μεγαλύτερο επίτευγμα στο gaming είναι να λειτουργούν οι κονσόλες μου περισσότερο από τους υπολογιστές μου, όντας 42 χρονών πια.
Όπως είπε και ο metalcandyman, στα τσακίδια όσοι μας (κατα)κρίνουν. Ο κύριος λόγος που είμαι 16 χρόνια με τη γυναίκα μου, είναι και το γεγονός ότι δεν με πρήζει με τα παιχνίδια. Αν είχε πρόβλημα, απλά δεν θα ήταν μαζί μου, καλύτερα μόνος μου, άλλωστε στα παλιοσκυλάδικα δουλεύω, ο νοών νοείτω. Θα παίζω όσο μου επιτρέπει ο Θεός, οι υπόλοιποι να πάνε προς νερού τους.
Ετσι ακριβως ειναι γιωργο κανουμε αυτο που γουσταρουμε και σε οποιον αρεσει.Επειδη λατρευω ωσο τιποτα τα Arcades τα μεγαλητερα επιτευματα μου ειναι τα world records στο twin galaxies το οτι τερματιζω τα παντα απο arcades εκτος απο ελαχιστα που απλα δεν τα γουσταρω καθολου.Και τα περισσοτερα τα τερματιζω χωρις να χασω ζωη και εννοοιται χωρις continue.Γιαυτο ομως που ειμαι πιο περηφανος ειναι τα 3.333.350 που πηγα στο pacman και για 10 ψωροποντους εχασα το perfect pacman απο μια υπερτατη βλακεια.
 
Είμαι σίγουρος ότι είναι απλά θέμα χρόνου να το καταφέρεις και αυτό! Δεν σε φοβάμαι! :)
 
Με τον κίνδυνο να βγω ελαφρώς offtopic, μάλλον το μεγαλύτερο επίτευγμα όλων μας είναι ότι ασχολούμαστε ακόμα με παιχνίδια -γενικά! :D

Δε ντρέπομαι να παραδεχτώ ότι μ' αρέσει να λιώνω στο playstation (κι ας με κοιτάνε περίεργα στις αρχές!), ότι μου αρέσουν τα Playmobil & τα lego, ότι τρελαίνομαι να διαβάζω κόμιξ! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, ότι τα πηγαίνω καλύτερα με τα παιδιά των συναδέλφων μου, παρά με τους ίδιους τους συνάδελφους! :)

Φοβάμαι βέβαια, ότι μπροστά στο Βασίλη που άνοιξε το θέμα, ακόμα και το μεγαλύτερό μου επίτευγμα, θα είναι μικρό μπροστά στα στάνταρ που έχετε θέσει! :)

Αλλά, φαντάζομαι ότι όλοι μπορείτε να καταλάβετε αυτή τη χαρά που παίρνεις όταν κατορθώνεις κάτι -όσο μικρό ή αστείο κι αν είναι! #)

Και για να βάλω κι ένα πατουσάκι on topic: Σχετικά πρόσφατο επίτευγμα (και από τα πιο σημαντικά μου) - πέρσυ στην άδεια των Χριστουγέννων, έπαιξα σε 2 μέρες όλο το Prince of Persia Two Thrones στο PS2, "ξεκλειδώνοντας" όλο τον κύκλο για να έχω full power στο "χρυσό κοτόπουλο" (ο τελικός κακός! :D ). Μετά, τσίμπησα την καρτούλα μνήμης λίγο πριν το τέλος, για να το μοιραστώ με ένα φιλαράκι μου που το είχε φτάσει μέχρι το χρυσό κοτόπουλο και δεν μπορούσε να το "βγάλει" χωρίς το full power.

Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η χαρά μου, που είδα το εν λόγω φιλαράκι να τερματίζει το παιχνίδι, γιατί αλλιώς θα έμενε έτσι (μιας και δεν υπήρχε περίπτωση να το ξαναπαίξει από την αρχή! ;) ).
 
Πολύ μου αρέσει αυτό το topic. :) Είναι το αντίστοιχο που βλέπουμε σε άλλα forums με τίτλο "Βάλτε μια φωτογραφία από το παιδί σας". Ποζάρουμε και φουσκώνουμε όλοι σαν περήφανα παγόνια με τα επιτεύγματά μας!

Για να αντισταθμίσω λίγο το υπερφίαλο πρώτο μου post, να πω ότι παρόλο που λατρεύω τα retro platform, shoot'em up & maze games ποτέ δεν ήμουν τόσο καλός ώστε να τα τερματίζω. Όταν ακούω άνθρωπο που τελείωσε πχ. το B.C. Kid χωρίς άπειρες ζωές τον θαυμάζω απεριόριστα. Πιστεύω ότι υπάρχει κάποιου είδος έμφυτο ταλέντο σε αυτόν τον τομέα που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Η γυναίκα μου για παράδειγμα που ξεκίνησε να παίζει computer games μόλις το 2004 και τα σταμάτησε εξίσου ξαφνικά 4-5 χρόνια μετά, πρόλαβε να τελειώσει σε αυτό το διάστημα τίτλους όπως το Superfrog, το Skweek, το Pang κ.ά. στην Amiga τους οποίους εγώ μετά από 20 χρόνια δεν έχω φτάσει καν μέχρι τη μέση! Για τα arcades δεν το συζητάω καν, το μόνο παιχνίδι που θυμάμαι να μαζεύονται κάποιοι γύρω μου ήταν το Gyruss. Δεν πειράζει, θα μείνω στο Kick Off και τα adventures μου και τα υπόλοιπα απλά θα τα απολαμβάνω χωρίς υψηλές βλέψεις. :cool:
 
Μαριανα οπως ειπα και γω σε καποιο αλλο θεμα καθε παικτης νοιωθη περηφανος για οτιδηποτε μικρο η μεγαλο καταφερει στα videogames γιαυτο συμφωνω σε ολα ωσα λες.Εξαλου εδω δεν συγκρινουμε απλα αναφερουμε στο τι ο καθενας ειναι περηφανος και ολοι εχετε ενδιαφεροντα επιτευματα :)
 
Εγω δεν ημουν ποτε πολυ καλο παιχτης και μπροστα σε αυτα που γραφετε ουτε καν.... Απο τα λιγα που θυμαμαι ειναι οταν ειχα φτασει στον bowser στο yoshis island στο snes και ειχανε μαζευτει ολοι οι φιλοι σπιτι για να δουνε τον "τελευταιο αρχηγο" του παιχνιδιου! Βεβαια δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο.
 
Xm... Βασικά θα συμφωνήσω με τον Rakeesh

Επιτευγμα θεωρω οποτε τελειωνω ενα adventure χωρις λυσαρι
Επίσης το οτι έφτασα στον τελικό boss του Shinobi με ένα εικοσάρικο (Έφτυσα αίμα στα arcades :) )

@ D@redevil Τι μου θύμισες με τον "χρυσό κοτόπουλο" :D :D :D :D
 
Ninja Gaiden Black σε "Master Ninja" mode
 
- Η καθιέρωση μίας "μανούβρας" στο Elite, για όσους δεν μπορούσαν να κατανοήσουν πως να συνδεθούν στο σταθμό (την οποία χρησιμοποιούσαν απο εκεί και ύστερα ως "standard" όσοι συμμαθητές μου είχαν ασχοληθεί με το παιχνίδι).
Που αν θυμάμαι καλά, μου είχες πει ότι ήταν "Bug" της έκδοσης του Amstrad. Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, έπρεπε να σαρανταρίσω :points: , για να κάνω dock στο Elite, χωρίς cheat #)

Στην Amiga : πέταξα κάτω από τη γέφυρα του San Francisco με το F-18, του ομωνύμου παιχνιδιού, ... ανεστραμμένος :wink: και έμαθα να πετάω το σκάφος στο Warhead χωρίς αυτόματους πιλότους.

Στα Arcade: Τέλειωσα το Karnov, και έφτασα στον έκτο πλανήτη στο Xain'd Sleena, με ένα κέρμα (Από ανάγκη δεν κράταγα πολλά κέρματα μικρός. :( ).

Στο PC gaming Τέλειωσα το Carrier Command μετά από πολλά χρόνια, και το Morrowind μετά από ένα χρόνο).
 
Captain Kal είπε:
Που αν θυμάμαι καλά, μου είχες πει ότι ήταν "Bug" της έκδοσης του Amstrad.
Spectrum & Amstrad, ναί. :)

Mπράβο για το Carrier Command !! (Εγώ το είχα παρατήσει)

Οσο για το Κarnov... απλά προσκυνώ, διότι εμένα μου φαντάζει πανδύσκολο !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Kal είπε:
Που αν θυμάμαι καλά, μου είχες πει ότι ήταν "Bug" της έκδοσης του Amstrad. Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, έπρεπε να σαρανταρίσω :points: , για να κάνω dock στο Elite, χωρίς cheat #)
Στην Amiga : πέταξα κάτω από τη γέφυρα του San Francisco με το F-18, του ομωνύμου παιχνιδιού, ... ανεστραμμένος :wink: και έμαθα να πετάω το σκάφος στο Warhead χωρίς αυτόματους πιλότους.

Στα Arcade: Τέλειωσα το Karnov, και έφτασα στον έκτο πλανήτη στο Xain'd Sleena, με ένα κέρμα (Από ανάγκη δεν κράταγα πολλά κέρματα μικρός. :( ).

Στο PC gaming Τέλειωσα το Carrier Command μετά από πολλά χρόνια, και το Morrowind μετά από ένα χρόνο).
Mπραβο φιλε για το karnov αξιος ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια.Επειδη ειναι ευκολο παιχνιδι και αφου το τερματιζεις αν θες αληθεινη προκληση που αυξανει σε τεραστιο βαθμο την δυσκολια του παιχνιδιου παιξτο και αν μπορεις τερματισε το στο very hard και οχι στο easy η στο normal.και φυσικα το karnov(US) και οχι το karnov(japan).To karnov US ειναι πολυ πιο δυσκολο γιατι εχει εξτρα εχθρους σε σχεση με το japan και γενικα η δυσκολια του ειναι πολυ μεγαλητερη και σε συνδιασμο με το very hard φτιαχνουν την απολυτη προκληση για το karnov.
 
Στα arcades σε Street Fighter II,έχοντας επιλέξει το Balrog είχα βρει ένα κόλπο(σαν bug ήταν) και κουνώντας αριστερά δεξιά το joystick και πατώντας του κουμπιά είχε ώς αποτέλεσμα να κάνει uppercut και ταυτόχρονα να ρίχνει μπάλες φωτιάς όπως ο Ryu. Όπως καταλαβαίνετε κέρδιζα με ένα 50ρικο...
 
Mπραβο φιλε για το karnov αξιος ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου παιχνιδια.Επειδη ειναι ευκολο παιχνιδι και αφου το τερματιζεις αν θες αληθεινη προκληση που αυξανει σε τεραστιο βαθμο την δυσκολια του παιχνιδιου παιξτο και αν μπορεις τερματισε το στο very hard και οχι στο easy η στο normal.
Να υπενθυμίσω ότι αυτό έγινε πριν 20 και χρόνια. Τώρα με το ζόρι το φτάνω στην δεύτερη :( . Αντίθετα το Xain'd Sleena το φτάνω μέχρι το 4ο Πλανήτη, εάν περάσω το boss του τρίτου στο διάστημα. Γενικά με τα Run & Gun τα πάω καλύτερα από Shoot' em Up. (Αν και πλέον δεν πολυπαίζω arcade. Με έχουν απορροφήσει οι εξομοιωτές και τα RPGs).
 
Τι 20 χρονια τι τωρα το ιδιο πραμα ειναι :D Τα arcades δεν πεθαινουν ποτε σε ευχομαι να το παιξεις και να το ξανατερματισεις.
 
εύκολο....όταν τελείωσα με άπειρες ζωές το manic miner το 1985-1986!

Πέραν πλάκας θυμάμαι ότι κοκορευόμουν στους φίλους μου που οι επιδόσεις μου στα target renegade, robocop, batman the movie ήταν καλύτερες από εκείνες που έστελναν κάποιοι στο πίξελ. Μιλώ για τις εκδόσεις σε cpc 6128
 
Τι 20 χρονια τι τωρα το ιδιο πραμα ειναιΤα arcades δεν πεθαινουν ποτε σε ευχομαι να το παιξεις και να το ξανατερματισεις.
Να σου πω. Αυτό που σίγουρα θέλω να τερματίσω είναι το Xain'd Sleena. (Γιατί το έφτανα σε επίπεδα Twin Galaxies πριν από χρόνια). Αλλά ενώ τα πάω πολύ καλά στο Run n' gun κομμάτι του παιχνιδιού, δεν θυμάμαι τι γίνεται στο Shoot Em Up κομμάτι. Και βέβαια πρέπει να ανακαλύψω και τον έκτο πλανήτη ολόκληρο. Λίγο χρόνο έχουμε, δεν μας λείπει η διάθεση.
 
Captain Kal είπε:
Να σου πω. Αυτό που σίγουρα θέλω να τερματίσω είναι το Xain'd Sleena. (Γιατί το έφτανα σε επίπεδα Twin Galaxies πριν από χρόνια). Αλλά ενώ τα πάω πολύ καλά στο Run n' gun κομμάτι του παιχνιδιού, δεν θυμάμαι τι γίνεται στο Shoot Em Up κομμάτι. Και βέβαια πρέπει να ανακαλύψω και τον έκτο πλανήτη ολόκληρο. Λίγο χρόνο έχουμε, δεν μας λείπει η διάθεση.
To xain d sleena φιλε kal το τερματιζω χωρις να χασω ζωη.Το world record ειναι 1,333,330 και πριν λιγο καιρο το πηγα 1,318,600 καθαρα απο βλακεια δεν το εσπασα.Το εχω βαλει στην ακρη γιατι ασχολουμαι με αλλα τωρα.Ευχομαι να το τερματισεις συντομα φιλε να το ξαναθυμηθεις.
 
Το μεγαλυτερο μου επιτευγμα ως gamer ηταν οταν τελειωσα το πρωτο

Metal Gear Solid στο PS1 χωρις βοηθειες. :)
 
Πίσω
Μπλουζα