Ποιο θα διαλέγατε;

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.082
Αντιδράσεις
15.389
Τα αυτοκίνητα των αγαπημένων ρετρό σειρών και ταινιών που μεγαλώσαμε. Πρέπει να διαλέξετε μόνο ένα για πείτε ποιο; Εγώ αυτό των Ντιουκς. Για την εμφάνιση και τις υπέροχες αναμνήσεις αν μπορούσα και δεύτερο τότε σίγουρα τον Κιτ
20220805_084734.jpg
 
Εννοείται του James Bond για ένα σωρό λόγους.
Καταρχήν είμαι εντελώς ρετρό, οπότε η Aston Martin DB5 (1964) που εικονίζεται πιο πάνω μου ταιριάζει γάντι.
Δεύτερον, είμαι τρελή φαν των ταινιών του 007.
Τρίτον, έχω κάτι με τον βρετανικό κινηματογράφο και με την Αγγλία γενικότερα, οπότε σίγουρα και το αυτοκίνητο που θα διάλεγα θα ήταν από εκεί (αν και η Ferrari του Miami Vice δε θα με χάλαγε επίσης).
Τέταρτον και τελευταίο αλλά το πιο σημαντικό, η εικόνα δεν λέει καν ποιο αυτοκίνητο είναι, απλώς γράφει ότι είναι του James Bond. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να έχω όποιο και όσα αυτοκίνητα έχει οδηγήσει ο Bond στις ταινίες του, από το Citröen 2CV του "Για τα Μάτια σου μόνο" ή το Renault 11 του "A view to a Kill" μέχρι τη Lotus Esprit S1 του "Κατάσκοπου που μ' αγάπησε" και την Jaguar XKR του "Die another Day".
Όλα τα θέλω! :D
 
Back to the future...

back-to-the-future-flying-delorean-car-a28he09j4jh59fbe.gif


:cool:
 
των Ντιουκς γιατί έκανε τα καλύτερα κόλπα! (πήδούσε πάνω από γκρεμούς κλπ.) και μετά ο ΚΙΤΤ για τους ακριβώς ίδιους λόγους.
 
Είναι κανένα από αυτά Toyota? Εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο να με πηγαίνει από το μέρος Α στο μέρος Β με σχετική άνεση και ασφάλεια. Δεν πηδάω γκρεμούς, δεν θέλω να πάω στο μέλλον, ούτε να καταδιώκω κακούς. Άρα δεν με ενδιαφέρει κανένα από αυτά.
 
Είναι κανένα από αυτά Toyota? Εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο να με πηγαίνει από το μέρος Α στο μέρος Β με σχετική άνεση και ασφάλεια. Δεν πηδάω γκρεμούς, δεν θέλω να πάω στο μέλλον, ούτε να καταδιώκω κακούς. Άρα δεν με ενδιαφέρει κανένα από αυτά.
Εσένα θα σου δώσουμε το ντατσουν του Ταμπτακου :cool:να κανείς και εμποριο . Έλα το αυτοκίνητο των Ντιουκς έρχεται πρώτο με δύο ψήφους
 
Είναι κανένα από αυτά Toyota? Εγώ θέλω ένα αυτοκίνητο να με πηγαίνει από το μέρος Α στο μέρος Β με σχετική άνεση και ασφάλεια. Δεν πηδάω γκρεμούς, δεν θέλω να πάω στο μέλλον, ούτε να καταδιώκω κακούς. Άρα δεν με ενδιαφέρει κανένα από αυτά.

Για να μην μου είσαι παραπονεμένος.. Νομίζω ότι σου έχω το κατάλληλο ρετρό αυτοκίνητο..

1998001_1974_Corona_Sedan_color-1000x600.jpg

Το Toyota Corona (1978) λογικά θα το θυμάσαι και στην Ελλάδα (συνήθως το έβλεπες στην έκδοση που οι καθρέφτες ήταν αριστερά/δεξιά μπροστά στο καπό του αυτοκινήτου.

Είχε κυκλοφορήσει και στην Αμερική.. μάλιστα το έχουμε δεί και σε πάρα πολλές ξένες ταινίες!

Στην Ελλάδα το έχουμε δεί σε πολλές βιντεοταινίες στα 80s αλλα σε και ταξί! :)
 
Δεν έχουν το αγαπημένο κατσαριδακι μεγάλη παράλειψη!Wy9xOaK.jpg
 

Δεν ήταν ένα αυτοκίνητο αλλα πολλα για τις σκηνές γιατί κάθε φορα που έκανε και ένα άλμα καταστρεφόταν και το αμάξι.

Το ίδιο γινόταν και με τον ΚΙΤ.

Όταν είχε έρθει το αληθινό αμάξι ΚΙΤ στην Ελλάδα το είχαν βάλει μπροστά απο το δημαρχείο του Πειραιά (στην πλατεία Κοραή) και όταν πήγαμε με κάτι φιλαράκια να το δούμε και το ακούμπησα και ήταν όλο πλαστικό Faberglass
 
Δεν ήταν ένα αυτοκίνητο αλλα πολλα για τις σκηνές γιατί κάθε φορα που έκανε και ένα άλμα καταστρεφόταν και το αμάξι.

Το ίδιο γινόταν και με τον ΚΙΤ.

Όταν είχε έρθει το αληθινό αμάξι ΚΙΤ στην Ελλάδα το είχαν βάλει μπροστά απο το δημαρχείο του Πειραιά (στην πλατεία Κοραή) και όταν πήγαμε με κάτι φιλαράκια να το δούμε και το ακούμπησα και ήταν όλο πλαστικό Faberglass
Είχε έρθει και στο Αγρίνιο και εννοείται πως είχα πάει να το δω. Θα θελα να δω από κοντά και το κατσαριδακι. Πολύ κομψό είναι και το αυτοκίνητο του μάγκνουμ.
5067ccbcb7fe47a01e35b289fc4e1fe3.jpg
 
Τώρα που το σκέφτομαι, καλή επιλογή. Λίγο το έχεις να του φωνάζεις κι εκείνο να έρχεται να σε μαζέψει; ειδικά άμα είσαι και ξεθεωμένος από τη δουλειά κι έχεις και τα νεύρα σου με τ' αφεντικό, σου λέει και καμιά κουβέντα να ξεχαστείς. Μπράβο Rio!
 
Aυτην την σειρά τώρα την βρίσκω , δεν είχα ιδέα πως υπάρχει, προβλήθηκε από την ΕΡΤ;
 
Δυσκολο να απαντησει κανεις.Με δυσκολια λοιπον απαντω General Lee των Dukes...και στο τσακ ΚΙΤΤ!!
 
Τώρα που το σκέφτομαι, καλή επιλογή. Λίγο το έχεις να του φωνάζεις κι εκείνο να έρχεται να σε μαζέψει; ειδικά άμα είσαι και ξεθεωμένος από τη δουλειά κι έχεις και τα νεύρα σου με τ' αφεντικό, σου λέει και καμιά κουβέντα να ξεχαστείς. Μπράβο Rio!
Και άμα έχει και καμία λακούβα στον δρόμο, να πετάει από πάνω. Ούτε τραντάγματα ούτε τίποτα...:fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα