Ποιο παιχνίδι (ρετρό) παίζετε αυτό το διάστημα;

Το αγόρασα έτοιμο μονταρισμένο πριν 1,5 χρόνο στα 220 ευρώ. Η οθόνη χάλασε από δική μου υπαιτιότητα καθώς, κατά λάθος, έβαλα την security screw στη θέση της ενώ δεν έπρεπε και ουσιαστικά κατέστρεψα την καλωδιοταινία. Από ξένο γκρουπ στο fb ένας πονόψυχος Άγγλος μου έστειλε μια οθόνη δωρεάν πληρώνοντας εγώ μόνο τα μεταφορικά. Έτσι έβγαλα την παλιά και έβαλα την νέα. Δυσκολεύτηκα να την στερεώσω πάνω στην πλακέτα και να την ευθυγραμμίσω με το τζάμι χρησιμοποιώντας ταινία διπλής όψης. Τώρα δεν είναι και σε τέλεια ευθυγράμμιση αλλά εντάξει τα παιχνίδια παίζονται. Ναι, για το Lynx να κάνεις. Τα παιχνίδια αποκτούν ζωή. Δες 2 εικόνες παρακάτω.
 

Συνημμένα

  • 124290124_2723901744543517_3634801259396598292_o.jpg
    124290124_2723901744543517_3634801259396598292_o.jpg
    76,5 KB · Προβολές: 5
  • 124477604_2723901767876848_383893903440775117_o.jpg
    124477604_2723901767876848_383893903440775117_o.jpg
    78,7 KB · Προβολές: 5
Απο το χθεσινο retrogaming.
Shenmue (1999) με RGB SCART στην crt tv μου..Ακριβως οπως το επαιζα στο dreamcast το 2000..Φανταστικα crt χρωματα και γραφικα.:D
(επαιξα και αλλες παιχνιδαρες στο dreamcast οπως 18 wheeler - soulcalibur - ecco the dolphin)

1.JPG

Mετα σειρα ειχαν τα arcades στο mame με τα αγαπημενα μου retro αυθεντικα γραφικα απο το PC με VGA TO RGB SCART σε crt tv (60 hz ntsc)

Λαμπερα πηχτα χρωματα και αυθεντικες αναλυσεις στο mame.Η απολυτη μαγεια στο retro gaming.Ειμαι super super ευχαριστημενος :happyjump::happyjump::happyjump:Εννοειται οτι κανονικα φαινονται καλυτερα τα παιχνιδια σε λεπτομερεια κλπ σε σχεση με τις φωτο.

2.JPG

Σε αντιθεση με το καινουργιο τοκι remake που το ειχα τερματησει μια φορα και το παρατησα το toki του 1989 δεν προκειται να το παρατησω ποτε.

3.JPG

Σε προηγουμενο ποστ με τα παιχνιδια απο το xbox 360 επρεπε να τα βαλω στο θεμα ποιο παιχνίδι (σύγχρονο) παίζετε αυτό το διάστημα; και οχι εδω στα retro αλλα τεσπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και σε retroarch με shader easymode-halation σε τηλεόραση 24" που έχω βάλει το λάπτοπ i7, gtx 1060 φαίνονται εκπληκτικά τα παιχνίδια. Εκει που χάνει είναι στα χρώματα που είναι ανυπέρβλητα στην Trinitron, και στην φωτεινότητα και βέβαια έχει λίγο θολούρα όταν κινούνται.
 
Εκει που χάνει είναι στα χρώματα που είναι ανυπέρβλητα στην Trinitron, και στην φωτεινότητα και βέβαια έχει λίγο θολούρα όταν κινούνται.
Ε ναι γιατι αν μιλαμε για τα γραφικα που βλεπαμε την δεκαετια 80-90 με τα crt φιλτρα δεν γινεται να δειξει οπως ο φωσφορος μιας καλης crt tv οπως επισης δεν μπορει να δειξει πως ειναι ακριβως η μασκα της crt tv.Οπως επισης και οι εντασεις του contrast πχ μιας οθονης 21" crt που επηρεαζουν τις scanlines στο ποσο θα ειναι ορατες η δεν θα φαινονται καθολου στην οθονη.Δεν ειναι μονο οι αναλυσεις που επηρεαζουν την εμφανιση του παιχνιδιου.

Μετα στα retro εκτος την θολουρα των 60hz στις καινουργιες οθονες και το θεμα του φωσφορου πολλα φιλτρα κανουν λιγο πιο σκοτεινη την οθονη.Σιγουρα ομως τα καλα crt φιλτρα (αν και δεν αποδιδουν ακριβως την crt εικονα) θα δωσουν μια πιο ρετρο αισθηση που δεν υπαρχει με σκετο bilinear filtering και ειναι μια καλη λυση για καποιον που θελει πιο αυθεντικα γραφικα στην lcd του και δεν ειναι πολυ απαιτητικος στις crt λεπτομερειες.

Aπο εκει και περα οποιος θελει πιο hd εικονα στα ρετρο απο emulators σε καινουργια οθονη υπαρχουν τα hd φιλτρα.Ταιριαζουν πολυ με τις καινουργιες οθονες και δειχνουν πιο συγχρονα τα παιχνιδια στον σχεδιασμο.

Μετα εκτος τους emulators ειναι και τα παιχνιδια απο τις αυθεντικες κονσολες που εχουν αναλυθει σε αλλα θεματα.Οι επιλογες ειναι πολλες αναλογως παντα και τι απαιτησεις εχει καποιος απο τα ρετρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mετα σειρα ειχαν τα arcades στο mame με τα αγαπημενα μου retro αυθεντικα γραφικα απο το PC με VGA TO RGB SCART σε crt tv (60 hz ntsc)

Λαμπερα πηχτα χρωματα και αυθεντικες αναλυσεις στο mame.Η απολυτη μαγεια στο retro gaming.Ειμαι super super ευχαριστημενος :happyjump::happyjump::happyjump:Εννοειται οτι κανονικα φαινονται καλυτερα τα παιχνιδια σε λεπτομερεια κλπ σε σχεση με τις φωτο.
Arcades και σημερα στο mame.Διασκεδαση οπως παλια.

Το pac-man και οσα παιχνιδια ειναι για καθετες οθονες τα εχω 3:3 στο auto select aspect ratio στο mame για να γεμιζουν περισσοτερο την οθονη δεξια -αριστερα.

Tα λαμπερα χρωματα φωσφορου στο pac man στο βαθυ μαυρο της crt τηλεορασης μου οπως γραφω και παραπανω εννοειται οτι κανονικα φαινονται καλυτερα σε σχεση με τις φωτο οπως και στα υπολοιπα παιχνιδια.

Μερικα arcades που επαιξα σημερα..Τερματισα για χιλιοστη φορα τα cadillacs and dinosaurs - cabal - captain commando.Το παλεψα ομως και με το rainbow islands και με το pac-man αν και το pac-man ειναι πιο δυσκολο με το arcade stick 8 κατευθυνσεων που παιζω.

captain commando

1.JPG

cadillacs and dinosaurs - cabal - rainbow islands - pac man
2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνεχεια με retro gaming στο απιστευτο snes.

Δεν γινοταν να μην παιξω παλι donkey kong country στο αυθεντικο snes.To εχω τερματισει χιλιαδες φορες απο τον νοεμβριο του 1994 μεχρι σημερα και δεν το εχω βαρεθει καθολου..Παντα θα παιζω donkey kong country.Tα 2d γραφικα του ακομη και σημερα δειχνουν super απιστευτα στην crt μου.Aυθεντικα χρωματα-λεπτομερεια κλπ.:happyjump::happyjump::happyjump:Δεν μπορει να φανει η τελειοτητα των γραφικων στις φωτο.

1.JPG

Και αλλα υπεροχα παιχνιδια που επαιξα στο snes
2.JPG

Kαι ενα yoshi story στο αυθεντικο Ν64

3.JPG
 
Παλι retro gaming εννοειται.

Αυτες τις μερες επαιξα και πολυ zelda o.of.t Eνα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων.Φοβερο gameplay - φοβερα τοπια - φοβερα bosses - super 3d γραφικαρες για την εποχη του που ακομη και σημερα δειχνουν super στην crt τηλεοραση μου λογο αναλυσης και φωσφορου...εννοειται τοτε σαν τυχερος κατοχος του n64 το πηρα μολις πρωτοκυκλοφορησε τον δεκεμβριο του 1998.Το σαγονι μου μεχρι να το τερματισω ηταν στο πατωμα...Φοβερες εποχες.

Αυθεντικο n64 στην crt μου.

1.JPG

Το n64 το ειχα παρει την πρωτη μερα που ειχε ερθει στην ελλαδα τον μαρτιο του 1997 και εννοειται μαζι ειχα παρει και το φανταστικο super mario 64..Eιναι μεσα στην 3αδα με τα καλυτερα mario που εχω παιξει..super mario bros - super mario bros 3 και super mario 64...φοβερες πιστες.

2.JPG

Αρκετες μαχες και στο killer instinct gold

3.JPG

Και φυσικα και mame στην crt τηλεοραση μου...revolution x - 1994 - (music is the weapon):gun:

4.JPG

Kαι αρκετα credits στην arcade εκδοση του cruis'n usa - 1994

5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παλι retro gaming εννοειται.

Αυτες τις μερες επαιξα και πολυ zelda o.of.t Eνα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων.Φοβερο gameplay - φοβερα τοπια - φοβερα bosses - super 3d γραφικαρες για την εποχη του που ακομη και σημερα δειχνουν super στην crt τηλεοραση μου λογο αναλυσης και φωσφορου...εννοειται τοτε σαν τυχερος κατοχος του n64 το πηρα μολις πρωτοκυκλοφορησε τον δεκεμβριο του 1998.Το σαγονι μου μεχρι να το τερματισω ηταν στο πατωμα...Φοβερες εποχες.

Δεν ξέρω αν είμαι κι ο μοναδικός με Ν64 που δεν ασχολήθηκε καθόλου με το Zelda.Ήξερα βέβαια πόσο δαιδαλώδες παιχνίδι ήταν από αυτούς που το είχαν.Μάλιστα κάποιοι ξενυχτούσαν κιόλας :) .Το έχω παίξει φυσικά αλλά δεν κόλλησα.Ακόμα και τώρα δεν το έχω κατεβάσει στο project.

Γενικά εγώ ήμουν κολλημένος με άλλα παιχνίδια,Goldeneye,Turok 2,Mario,Donkey Kong,Banjo Kazooie,FIFA 98,F1 World Grand Prix 2,ISS 64,Star Wars Rogue Squadron,που μερικά τα παίζω ακόμα και τώρα

Και μιας που λέμε και για mame,χτες τερμάτισα άλλη μια φορά το πολυαγαπημένο Snow




image.jpg
 
Δεν ξέρω αν είμαι κι ο μοναδικός με Ν64 που δεν ασχολήθηκε καθόλου με το Zelda.Ήξερα βέβαια πόσο δαιδαλώδες παιχνίδι ήταν από αυτούς που το είχαν.Μάλιστα κάποιοι ξενυχτούσαν κιόλας :) .Το έχω παίξει φυσικά αλλά δεν κόλλησα.Ακόμα και τώρα δεν το έχω κατεβάσει στο project.

Γενικά εγώ ήμουν κολλημένος με άλλα παιχνίδια,Goldeneye,Turok 2,Mario,Donkey Kong,Banjo Kazooie,FIFA 98,F1 World Grand Prix 2,ISS 64,Star Wars Rogue Squadron,που μερικά τα παίζω ακόμα και τώρα

Και μιας που λέμε και για mame,χτες τερμάτισα άλλη μια φορά το πολυαγαπημένο Snow
E ειναι και θεμα γουστου.Σιγουρα δεν εισαι ο μοναδικος.Πολλα μελη εδω εχουμε λιωσει τα arcades και τα παινιδια απο κονσολες της δεκαετιας του 80-90 και εχουμε αξιολογησει το gaming απο αυτες τις δεκαετιες και ξερουμε τι μας καλυπτει και τι οχι στα retro παιχνιδια..

Φοβερο το snow bros παντως :thumbup::thumbup::thumbup: Πολλες ωρες παιχνιδιου την δεκαετια του 90 στα arcades αλλα και τωρα στο mame.Kαι εγω εννοειται ειχα τερματiσει στην εποχη τους τις παιχνιδαρες Goldeneye 007,Turok d.h ,super mario 64,Banjo Kazooie,wave race και πολλα ακομη στο N64.

Παντως μετα το zelda o.of.t τερματισα και το zelda twilight princess και τερμα..Δεν εχω ασχοληθει με τα επομενα zelda.

Τα παλια παιχνιδια με διασκεδαζουν περισσοτερο απο τα πιο συγxρονα.Μπορει τωρα καποιοι να μου πουν εμεινες πισω στα παλια γραφικα με το παλιο σου zelda o.of.t και το mame στην παλια σου crt τηλεοραση και το παλιο xbox 360 ενω τωρα εχουμε ολοι ps4 - xbox one και ps5 και γραφικαρες 4κ και παιχνιδι fortnite και γραφικαρες στην super duper καρτα γραφικων κλπ...Ε και?...Ο καθενας ας παρει οτι του αρεσει...βλεπω oμως και τι συγχρονα παιχνιδια βγαινουν και μπορω να καταλαβω για μενα τι αξιζει και τι οχι.Tο xbox 360 πχ με καλυπτε και με καλυπτει με τα παιχνιδια που εχει.Η επομενη γενια μετα οχι..Ας λενε εκατομμυρια gamers οτι το fortnite και το καινουργιο call of duty ειναι φοβερα..Αν τους καλυπτει οκ..Εμενα παντως οχι.Προτιμω περισσοτερο τα ρετρο.
 
E ειναι και θεμα γουστου.Σιγουρα δεν εισαι ο μοναδικος.Πολλα μελη εδω εχουμε λιωσει τα arcades και τα παινιδια απο κονσολες της δεκαετιας του 80-90 και εχουμε αξιολογησει το gaming απο αυτες τις δεκαετιες και ξερουμε τι μας καλυπτει και τι οχι στα retro παιχνιδια..

Φοβερο το snow bros παντως :thumbup::thumbup::thumbup: Πολλες ωρες παιχνιδιου την δεκαετια του 90 στα arcades αλλα και τωρα στο mame.Kαι εγω εννοειται ειχα τερματiσει στην εποχη τους τις παιχνιδαρες Goldeneye 007,Turok d.h ,super mario 64,Banjo Kazooie,wave race και πολλα ακομη στο N64.

Παντως μετα το zelda o.of.t τερματισα και το zelda twilight princess και τερμα..Δεν εχω ασχοληθει με τα επομενα zelda.

Τα παλια παιχνιδια με διασκεδαζουν περισσοτερο απο τα πιο συγxρονα.Μπορει τωρα καποιοι να μου πουν εμεινες πισω στα παλια γραφικα με το παλιο σου zelda o.of.t και το mame στην παλια σου crt τηλεοραση και το παλιο xbox 360 ενω τωρα εχουμε ολοι ps4 - xbox one και ps5 και γραφικαρες 4κ και παιχνιδι fortnite και γραφικαρες στην super duper καρτα γραφικων κλπ...Ε και?...Ο καθενας ας παρει οτι του αρεσει...βλεπω oμως και τι συγχρονα παιχνιδια βγαινουν και μπορω να καταλαβω για μενα τι αξιζει και τι οχι.Tο xbox 360 πχ με καλυπτε και με καλυπτει με τα παιχνιδια που εχει.Η επομενη γενια μετα οχι..Ας λενε εκατομμυρια gamers οτι το fortnite και το καινουργιο call of duty ειναι φοβερα..Αν τους καλυπτει οκ..Εμενα παντως οχι.Προτιμω περισσοτερο τα ρετρο.

Αυτό εννοείται,κι εμένα δε μου λένε τίποτα τα σύγχρονα παιχνίδια.Και μια που έχεις avatar τον Scorpion,Mortal Kombat δεν ξανάπαιξα μετά το 3.Άσε,κι εγώ κολλημένος στα παλιά,να παίζω ακόμα Snow,Virtua Striker,Goldeneye,Final Fight,Cadillac,Street Fighter,NBA JAM κτλ.Για μένα όλα αυτά τα παιχνίδια,όλη αυτή η εποχή,ήταν αξεπέραστη και ας μας λένε τώρα οι νέοπες για γραφικάρες και 4κ.

Επίσης,μακάρι να'χα σπίτι μου κι αυτό,ειδικά τώρα με την καραντίνα :)


8623c650-8004-11e6-8b7d-c98aa1b03ce4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
χεχεχεχε, ζήλεια!!!
Βέβαια η οθόνη πρασίνισε, αλλά εμείς μεγαλώσαμε με Amstrad πράσινο και δεν μας κακοφαίνεται.
Επίσης για κάποιο ανεξήγητο λόγο, τα μισά παιχνίδια παίζουν και τα άλλα μισά όχι.
 

Συνημμένα

  • photoplay.jpg
    photoplay.jpg
    25,1 KB · Προβολές: 9
Aρκετες ωρες retro gaming το σ/κ και super διασκεδαση στο φοβερο nes.Gaming ακριβως οπως παλια στο αυθεντικο pal nes σε παλια crt τηλεοραση.

Επαιξα παρα πολλα παιχνιδια στο nes οπως τα adventure island 3 - batman return - super contra - contra - megaman 3 - super mario 1-3 - teenage mutant ninja turtles 3 - kid icarus - excitebike - kirby adventure - the punisher - ninja gaiden 1-2 και πολλα ακομη.Η λιστα με τις παιχνιδαρες ειναι ατελειωτη.Απιστευτη κονσολα.Παρακατω μερικα απο τα παιχνιδια

SUPER CONTRA (Γραφικαρες - φοβεροι αρχηγοι και πιστες - εξαιρετικο gameplay)

1.JPG

SUPER MARIO BROS Κoντευω 30 χρονια που παιζω super mario bros και δεν το εχω βαρεθει και αυτο καθολου.Παρα πολλες χιλιαδες ωρες παιχνιδιου απο τοτε.

2.JPG

Kαι τα φοβερα the punisher - super mario bros 3 - ninja gaiden 2 - contra

3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Mετα τις super διασκεδαστικες παιχνιδαρες του nes εβαλα και ενα final fight στο mame στην crt tv 21" με vga to rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις και χρωματα που ειχε και στο crt arcade monitor (στις arcade αιθουσες του 90).To σαγονι μου στο πατωμα απο το αποτελεσμα των γραφικων και των χρωματων οπως την δεκαετια του 90..Εννοειται το ξανατερματισα παλι.:fafoutis:

Επισης επαιξα στην crt tv και την εκδοση του warriors of fate στο ps1 και για mega drive τα streets of rage 2 και teenage mutant minja turtles: the hyperstone heist..Παιχνιδαρες και γραφικαρες και εδω.

1.JPG

 
Τελευταία επεξεργασία:
Χτες έβαλα να παίξω το Wonder Boy με σκοπό να το τερματίσω,αλλά κόλλησα κάπου,εκνευρίστηκα :banghead: και το άφησα


images
 
O φιλος λογικα ηθελε να παιξει το παιχνιδι straight χωρις cheats,save states και λοιπες παπαντζες :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Χτες έβαλα να παίξω το Wonder Boy με σκοπό να το τερματίσω,αλλά κόλλησα κάπου,εκνευρίστηκα :banghead: και το άφησα
Πολυ διασκεδαστικο παιχνιδι το wonder boy με ωραιο gameplay και γραφικα.Δεν ειναι απο τα ευκολα παιχνιδια αλλα με τον καιρο σιγα σιγα το μαθαινεις.θελει πολλες φορες και κινησεις ακριβειας.Το εχω προχωρησει αρκετα αλλα και εγω δεν καταφερα να το τερματισω.Εχω προχωρησει αρκετα και την παιχνιδαρα wonder boy in monster land.

Παντως μεχρι εκει που τα πηγαινω και χωρις να καταφερω να τα τερματισω μου χαριζουν αφθονη διασκεδαση.
 
Πίσω
Μπλουζα