Ποιο συγκρότημα σας μύησε στο Metal?

iron maiden :the trooper

10206947A.jpg
 
Είχα αγοράσει με τον αδερφό μου μια κασσέτα scoprions (πολύ φλώροι), αλλά αμέσως μετά αγοράσαμε ένα compilation της EMI με τίτλο Heavy metal που είχε Queensryche - The lady wore black, Demon-Don't break the circle, WASP-I wanna be somebody και άλλα διάφορα (τον έχω ακόμα αυτόν τον δίσκο).

Ήμουν δεν ήμουν τότε 10-11 χρονών. Μας έγραψε ένας φίλος μας κασσέτες με WASP (όλο τον πρώτο δίσκο+το φακ λαικ ε μπιστ) και manowar (sign of the hammer). Μόλις είχε κυκλοφορήσει και το ride the lightning, τρομερή εποχή, πάω να κλάψω, καληνύχτα....
 
Αχ πόσο σας ζηλεύω που πετύχατε όλα αυτά τα θρυλικά συγκροτήματα και δίσκους που χάραξαν την πορεία τους, όταν ήταν ακόμα στην ακμή τους! :icon_cry: :animangry: :102: Τι κρίμα που οι περισσότεροι πλέον έχουν είτε χαθεί ή έχουν πέσει στην παρακμή..
 
Theritike έτσι είναι τα πράγματα, κάποιοι φεύγουν, κάποιοι άλλοι έρχονται να συνεχίσουν από εκεί που κάποιοι σταμάτησαν και πάει λέγοντας.

Κρατάμε από κάθε συγκρότημα τις στιγμές εκείνες που πραγματικά μας έκαναν να φύγουμε από αυτό το κόσμο και μας αρέσει να θυμόμαστε τις εποχές που ο κάθε δημιουργός έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα του.

Έτσι πορευόμαστε. Με τις αναμνήσεις μας................
 
Pantos yparxoun kai kainouria diamantia, opos Nocturnal Rites, Mob Rules, Highland Glory, Silent Force.... (oloi power paizoun vevaia, eimai poweras... eimai sigouros omos oti kai sta alla ypo-eidh tha yparxoun diamantia!)
 
εγώ σήμερα γουστάρω Isis (panopticon), slayer (christ illusion), celtic frost (monotheist) και rotting christ (theogonia)...
 
Εγώ ρε παιδιά το πρώτο "βαρύ" αλμπουμ που αγόρασα ήτανε το Back in black των ac/dc το οποίο μόλις είχε κυκλοφορήσει τότε. Ναι,για τόσο παλιά μιλάμε.

Μετά αγόρασα τα 4 πρώτα των zeppelin μαζεμένα, και μετά αγόρασα το αξεπέραστο sad wings of destiny, το οποίο ακούω ακόμα και γουστάρω.

Και επίσης αγόρασα τα 2 πρώτα των maiden την ώρα που κυκλοφόρησαν, και τα οποία επίσης ακούω ακόμα. The rest is history...
 
Είναι θλιβερό αλλά ήταν οι Bon Jovi. Ευτυχώς όταν ζήτησα από έναν φίλο του αδελφού μου να μου γράψει σε κασσέτα κάποια τραγούδια τους, αυτός έκρινε προτιμότερο να μου γράψει Manowar, Maiden και άλλα μεγάλα ονόματα και έτσι ξεκίνησε η εποποιία...
 
Iron Maiden φυσικά!!!!

Kαι το πρώτο album τους που άκουσα ήταν το Number Of The Beast.

Τον δίσκο αυτόν μου τον είχε δώσει στην πέμπτη δημοτικού ένας συμμαθητής μου, για να τον κρύψω σπίτι μου επειδή οι γονείς του δεν τον άφηναν να αγοράζει τέτοιους δίσκους - λόγω των εξώφυλλων - :)
 
απο τα ξαδερφια μου...

KROKUS > SCORPIONS/DIO >MAIDEN και μετα αρχισε η κατρακυλα.. :) )

...περασα απο Rock σε Hard Rock σε Heavy Metal (εφτασα μεχρι Death και μετα το γυρισα στην κλασσικη μουσικη...) πολυ γρηγορα....

...αλλες εποχες. Σαν μικρος ρουφουσα οτιδηποτε καινουριο μου σερβιρανε σαν σφουγγαρι προσπαθωντας να συγκεντρωσω ολες τις πληροφοριες, να τις επεξεργαστω και να καταληξω ... πισω στην αρχη ;)
 
Αν θυμάμαι καλά στο Metal με μύησε ο απάλευτος Ozzy, μέσω ενός εξίσου απάλευτου γείτονα. Μετά ήρθαν οι Maiden και κάπως πιο μετά οι Manowar(εκεί κόλλησα λίγο παραπάνω :D ).
 
Maiden, Manowar και μετα΄ήρθε η απόλυτη πόρωση με τους Blind Guardian
 
WASP και Crimson Glory !!! ακόμα τα καίω όταν τους ακούω !!!
 
Ετσι , ετσι .... :ylsuper:

Οι Crimson Glory με Midnight, ήταν απο τις καλύτερες μπάντες ever ;)
 
συμφωνώ απόλυτα !!! κρίμα που δεν έκανε τπτ άλλο (καλό) όταν έφυγε !!!
 
TheCopycat είπε:
συμφωνώ απόλυτα !!! κρίμα που δεν έκανε τπτ άλλο (καλό) όταν έφυγε !!!
Τον είδαμε πέρσι στο Rockwave (μαζι με του Crimson Glory) και ήταν, δυστυχώς, για λύπηση.... Τον έχει καταστρέψει ολοκληρωτικά το ποτό. Να φανταστείς οτι μπροστά του στο stage είχε ένα τεράστιο χαρτι με του στιχους (!!!!!), και η φωνή του ήταν σε άθλια κατάσταση...

Κρίμα γιατί τέτοιες φωνές δύσκολα (ξανα)βγαίνουν :(
 
keeper7k είπε:
Τον είδαμε πέρσι στο Rockwave (μαζι με του Crimson Glory) και ήταν, δυστυχώς, για λύπηση.... Τον έχει καταστρέψει ολοκληρωτικά το ποτό. Να φανταστείς οτι μπροστά του στο stage είχε ένα τεράστιο χαρτι με του στιχους (!!!!!), και η φωνή του ήταν σε άθλια κατάσταση...
Κρίμα γιατί τέτοιες φωνές δύσκολα (ξανα)βγαίνουν :(
Tότε όντως μιλάμε για LOST REFLECTION !
 
Ηταν στα ορια του κωμικου...κριμα
 
exetlaios είπε:
Tότε όντως μιλάμε για LOST REFLECTION !
And on and on I wonder is there more


What is life beyond the attic door



The full moon in my eyes



Is all that's real



The mirror's lost reflection is in me


:headbangdude: :headbangdude: :thumbup: :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα