Ποιο τεύχος του Phoenix σας άρεσε περισσότερο ως τώρα όσον αφορά το Layout

Ποιο τεύχος του Phoenix σας άρεσε περισσότερο ως τώρα όσον αφορά το Layout

  • Phoenix 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Phoenix 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Phoenix 3

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Phoenix 4

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Phoenix 5

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Είχαμε την απορία χτες "στο κοπή τη πίτα" για το πιο τεύχος του Phoenix σας άρεσε περισσότερο όσο αφορά το layout.

Όπως είχαμε πει και τότε όταν ξεκίνησε το εγχείρημα του Phoenix, κάθε τεύχος θα είναι διαφορετικό μιας και θα είναι άλλος υπεύθυνος κάθε φορά όσο αφορά την αρχισυνταξία αλλά και το DTP μιας και δεν έχει βρεθεί κάποιος άνθρωπος ως τώρα να πάρει επ' ώμου το τελευταίο.

Ανοίξτε λοιπόν το αγαπημένο σας/μας περιοδικό και μελετήστε το, αυτή τη φορά με το "καλλιτεχνικό" σας μάτι και πείτε μας τη γνώμη σας.

Για να μην υπάρχει καμιά παρεξήγηση:

ΔΕΝ κρίνουμε τον κόπο που έκαναν οι ως τώρα αρχισυντάκτες του περιοδικού, αυτός είναι υπεράνω κριτικής. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να ήξερα προς τα που να κινηθώ στη περίπτωση που αποφασίσω να αναλάβω το επόμενο ή κάποιο από τα επόμενα τεύχη.
 
Το πρώτο τεύχος. Περισσότερο, βέβαια, για το λόγο που μου άρεσε το πρώτο μου υπολογιστάκι. Γιατί ήταν πρώτο, νέο, πρωτοπόρο και φρέσκο.
 
Βάλε και μια 6η επιλογή "δεν έχω ιδέα τι είναι το Phoenix" για να δούμε επιτέλους πόσοι τα κοιτάνε.

Ένας απαισιόδοξος συντάκτης.
 
Προσωπικά λάτρεψα το 6ο και πιστεύω ότι το 7ο θα ναι ακόμα καλύτερο.
 
Ισως ελαφρως σοβαροτερες γνωμες θα βοηθησουν να βγει ενα καλυτερο τευχος και ισως και νωριτερα.

Εγω πιστευω οτι η χρυση τομη μεταξυ φορτωμενου (τα 2 πρωτα) και σπαρτιατικου (το 5ο) ειναι το τριτο τευχος.

Απλο, καθαρο, τριστηλο με εμφανεις επιρορς απο Edge.

Αλλο ενα που πρεπει να δουμε ειναι αν το Phoenix θα φτιαχνεται 100% ως web-magazine ή θα εχουμε και στο μυαλο μας την εκτυπωση (οποτε αφηνουμε margins - πχ σε αυτα που εκανα εγω εβαλα περιθωρια και στο 5ο προσεχα να ειναι και printer economy friendly).
 
Μάλλον θα εννοούσε ο Χρήστος ότι περιμένει από το Phoenix ένα εντελώς διαφορετικό Layout και δεν τον καλύπτουν οι ως τώρα προσπάθειες.

Ίσως να το βάλουμε και αυτό στη Δημοσκόπηση.
 
Χωρις να θελω να πω οτι τα υπολοιπα δεν ηταν καλα - ξεχωριζω το 3ο για τους λογους που ανεφερε και ο Wally.
 
H εκτύπωση σκέφτεστε να γίνεται από εταιρεία ή "homebrew" ; Γιατί από offset πιεστήρια κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Και το χαρτί πέθανε.

Θα ήταν μια καλή ιδέα για να έρθει κάποιο χρηματικό όφελος στο φόρουμ, αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίζεται διαφορετικά από ότι τώρα. ( Deadlines, τεύχη που θα βγαίνουν αυστηρά σε τακτά χρονικά διαστήματα, άτομα που θα συνεισφέρουν σε επαγγελματική βάση, διαφήμιση και τα λοιπά) .

Αν δεν είναι homebrew θα πρέπει να ληφθεί υπόψη πόσα άτομα το κατεβάζουν και το διαβάζουν στη τελική. Τα σχόλια των ιδίων και ιδίων ίσως είναι ενδεικτικά σε κάποιο βαθμό. Όπως και τα download counts.

Βέβαια πολύς κόσμος μπορεί να το κατεβάζει και να μη σχολιάζει, όπως και πολλοί μπορεί να το κατεβάζουν πολλές φορές (εγώ το κατεβάζω μια φορά για κάθε υπολογιστή που χρησιμοποιώ για παράδειγμα) οπότε και πάλι το τοπίο είναι θολό.

Σαν τυπογραφείο θα χρεώσει τυπογραφικά. Τσίγκος δηλαδή. Το layout αν θα είναι φορτωμένο ή απλό δεν κοστίζει περισσότερο από τη στιγμή που θα υπάρχει χρώμα. Εγώ πάντως προτιμώ το φορτωμένο και πιασάρικο layout που έχει ένα σωρό χρώμα, όπως το Retrogamer, παρά ένα layout σοβαροφανές και "επαγγελματικό" που μοιάζει σαν οικονομικό αποτέλεσμα εταιρείας.

Σκεφτείτε, βέβαια, και πόσοι στην Ελλάδα ασχολούνται με ρετρό κονσόλες και υπολογιστές. Είμαστε ελάχιστοι, κακά τα ψέματα.

Αν πάτε σε homebrew λύση (laser printing) σε συμβολική τιμή (ίσα να βγάζει τα έξοδα) το layout επιβάλλεται να είναι απλό γιατί το page coverage κοστίζει αίμα.
 
ΟΚ, για να μην γκρινιάζετε ότι δεν σας απαντάμε στο ερώτημα: Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα το πρώτο τεύχος με runner-up το τεύχος 4. Το 3 πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας αρέσει, στο δικό μου μάτι είναι ίσως και το χειρότερο...
 
Μη μπερδεύουμε offset και εκτυπωτικά και τα συναφή.

Ας μείνουμε στο θέμα
 
Θα πώ τεύχος ένα. Πολύ όμορφη αισθητική και πολύ επαγγελματική διαμόρφωση. (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ήταν printer friendly αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :p )
 
Wally είπε:
Ισως ελαφρως σοβαροτερες γνωμες θα βοηθησουν να βγει ενα καλυτερο τευχος και ισως και νωριτερα.
Ήταν σοβαρή γνώμη και αν θες θεωρώ ότι όλα τα τεύχη είχαν πολύ καλό layout.

Shock είπε:
Μάλλον θα εννοούσε ο Χρήστος ότι περιμένει από το Phoenix ένα εντελώς διαφορετικό Layout και δεν τον καλύπτουν οι ως τώρα προσπάθειες. Ίσως να το βάλουμε και αυτό στη Δημοσκόπηση.
Περισσότερο εννούσα ότι με κάθε τεύχος τα πράγματα θα βελτιώνονται. Θεωρώ ότι το κάθε τεύχος είχε θετικά και αρνητικά στοιχεία στο layout και ότι το καλύτερο θα ήταν να δούμε τα θετικά στοιχεία του κάθε τεύχους και ποια απο αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους έτσι ώστε να κάνουμε μια βασική διαδικασία βελτιστοποίησης.
 
Εμένα το 4ο παιδιά.
 
ChrisTOS είπε:
Ήταν σοβαρή γνώμη και αν θες θεωρώ ότι όλα τα τεύχη είχαν πολύ καλό layout.


Περισσότερο εννούσα ότι με κάθε τεύχος τα πράγματα θα βελτιώνονται. Θεωρώ ότι το κάθε τεύχος είχε θετικά και αρνητικά στοιχεία στο layout και ότι το καλύτερο θα ήταν να δούμε τα θετικά στοιχεία του κάθε τεύχους και ποια απο αυτά είναι συμβατά μεταξύ τους έτσι ώστε να κάνουμε μια βασική διαδικασία βελτιστοποίησης.
Με έστειλες τώρα. Όλα τα παραπάνω τα εννοούσες λέγοντας ότι το 6ο και 7ο θα σου αρέσουν περισσότερο?

Πάντως συμφωνώ με τη συλλογιστική σου. Πρέπει να αναλύσουμε τα υπερ και τα κατά του κάθε Layout και να δώσουμε τις προτάσεις μας.
 
Shock είπε:
Με έστειλες τώρα. Όλα τα παραπάνω τα εννοούσες λέγοντας ότι το 6ο και 7ο θα σου αρέσουν περισσότερο?
Ε ναι, νομίζω ότι η διαδικασία βελτιστοποίησης φαινόταν χαρακτηριστικά με το βήμα από το 6 στο 7... Anyway, μάλλον η προσπάθεια μου να γράφω λιγότερο κείμενο απέτυχε. 3 posts έκανα αντί για ένα...
 
Τα 4 πρώτα τα έχω ξεφυλλήσει μόνο. Τα κοιτάω περισσότερο αναλυτικά και θα επανέλθω!!
 
Χρηστο δεν το ανεφερα για να στην "πω" (για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις).

Διαφωνω παντως οτι το αισθητικο μερος βελτιωνεται. Το 5ο δεν ηταν καλυτερο απο τα αλλα.

Αντωνη το layout επηρεαζεται σε απιστευτο βαθμο αν τελικα υπαρχουν ή οχι margins.
 
To 4o κυριως επειδη εχει την αισθητικη του pixel που αυτοματα προσθετει μια οικειοτητα για μενα.
 
Πάνο αν βάλουμε "όρους" στην κουβέντα οι περισσότεροι θα χάσουν τη μπάλα.

Ας βρούμε πρώτα το "στυλ" που αρέσει στην πλοιψηφια και μετά θα βαλουμε κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις με παραδείγματα για να καταλάβουμε όλοι τι εννοούμε ώστε να μιλσμε και την ίδια γλώσσα.

Πολλές φορές λες εσύ κάτι, καταλαβαίνει ο άλλος κάτι άλλο και στο τέλος φτανουμε να μιλαμε για offset και χανουμε τη μπάλα.

Προτείνω να αρχίσουμε απο τα βασικά και να ξεκαθαρισυμε το τοπίο σιγά-σιγά
 
Ούτε εγώ είπα ότι βελτιώνεται, είπα ότι θα βελτιωθεί. Απο κει και πέρα την άποψη μου την ξέρεις, το φόρματ περιοδικού για κάτι που διαβάζεται στην οθόνη ενός υπολογιστή δεν είναι πρακτικό, είναι χρονοβόρο και είναι δυσανάγνωστο.
 
Πίσω
Μπλουζα