Πολεμικές - Μαχητικές Τέχνες

Saulot

RetroNuts!
Joined
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.789
Αντιδράσεις
200
Με αφορμή μια συζήτηση στην σχολή Kung fu που παώ, για το πώς ξεκίνησε και συνεχίστικε το θέμα των πολεμικών - μαχητικών τεχνών στην Ελλάδα θέλω να ρωτήσω και να μάθω τις δικές εμπειρίες πάνω στο θέμα.

Γενικά όλο το σκινηκο προτοπαρουσιάστικε μέσα δεκαετίας 70 αν δεν απατώμαι σαν κάτι εξωτικό και μυστηριώδες (και εκεί πάτησαν και πολλοί αεριτζίδες, αλλα για αυτό περισσότερα μετα) έκανε το peak του τις δεκαετίες 80-90 και τώρα έχει γίνει ένα είδος υποκουλτούρας.

Η δικιά μου επειρία έχει ώς εξής:

Η πρώτη επαφή με το σπόρ πέραν την TV (κινεζικές ταινίες, Chriss Sfetas κλπ.) ήταν οταν ήμουν 10-12 οπου ένας οικογενειακός φίλος έκανε Shotokan Karate αλλα δέν θυμάμαι ομοσπονδία η ΄τιποτα άλλο...

Μετά πέρασα κατα τα 16 σε Tae Kwon Do πάλι με οικογενειακό φίλο, πού όντας στην ομοσπονδία, διδάσκει κανονικά και ακόμα.

Έπόμενο στα 18 πήγα στην Σχολή Tai Nui Kung Fu του Τουλιάτου στην Καλλιθέα (Δέν είναι πια εκεί, το συνεχίζει η κόρη του στο Μαρούσι), ένα στύλ πολύ αμφιλεγόμενο και γενικά άγνωστο στους υπολοίπους δασκάλους στην ελλάδα και έχει πέσει πολύ αμφισβίτιση. (εδω έχει πολύ ψωμί, αν ξέρετε κάτι παραπάνω πείτε το)

Για 2 μήνες πρόσπαθησα να πηγαίνω στον Βύρωνα για progressive Jeet Kun Do με σαφείς επιρροές απο Box, Eskrima και Brazillian Jujitsu, αλλα η απόσταση με νίκησε.

Πλέον απο τον Φεβρουάριο ασχολούμαι με τον Wing Chun , στο στύλ του William Cheung (πονεμένη ιστορία τα παρακλάδια του Wing Chun) και συνεχίζω με χαρά μιας και είναι στην Κυψέλη.

Γενικά υπάρχει μια πολύ ζωηρή κοινότητα πάνω στο θέμα αλλα έχει περάσει και λίγο underground λόγω της εντύπωσης (που δεν είναι πάντα λανθασμένη...) οτι παίζει πολύ ντόπα και γενικά κατάχρηση στα επίπεδα του Bodybuilding.

Το όλο θέμα έχει παρει μια στροφή τα τελευταία χρόνια, με προσανατολισμό τον χώρο του θεάματος με τον Ζαμπίδη, τους αγώνες σε κλουβί κλπ, αλλιώς παλιότερα, μόνο στους Ολυμπιακούς (Αγώνες..) και άν...
 
Ας κάνω και γω την αναδρομή μου στο χώρο τον πολεμικών τεχνών.

Κολλημένη με τον Bruce Lee, έβλεπα τις ταινίες του και μιμούμουν τις κινήσεις του, παρακαλούσα τους δικούς μου να με γράψουν καράτε (τότε όλα τα είδη πολεμικών τεχνών τα λέγαμε καράτε). Αμ δε.... επειδή ήμουν πολλή νευρική και "βαρούσα" αβέρτα δεν με έγραφαν! Αντ αυτού με έστειλαν μπαλέτο 8) Ευτυχώς η εκεί δασκάλα είπε μια φορά στην μάνα μου "Δεν την πάτε σε μια σχολή καράτε? Βαράει.... δε χορεύει!!! " Οπότε στα 12 μου ξεκίνησα WSK Kung Fu & Kick boxing. Παράλληλα κάθε καλοκαίρι που πήγαινα να δω την γιαγιά μου πήγαινα Aikido και Judo. Στα 23 μου ξεκίνησα Hapkido και Brazilian Jiu-Jitsu με το δεύτερο όλο και πιο πολύ να με κερδίζει.

Τώρα για τα τελευταία που λες Saulot, ντόμπα υπάρχει όπου υπάρχει πρωταθλητισμός και κυρίως επαγγελματικά συμφέροντα (δυστυχώς).
 
Τι είναι το WSK Kung Fu? Δεν το έχω ξανακούσει.

Ντόπα δυστυχώς δέν ειπάρχει μόνο εκει, ακόμα και σε 'μας έχουμε 2 τυπάκια που παίρνουν περιεργα συμπληρώματα και κινέζικους λιποδιαλύτες για να τουμπανιάσουν και η πλάκα είναι οτι δέν φαίνονται να νιάζονται που δεν θα έχουν συκώτι μετά απο 10 χρόνια.

Το Aikido μου αρέσει, όπως και το BJJ αλλα δέν έχω τα πόδια για αυτά. Μάλιστα εχουμε ενα παλικάρι που ήρθε να μάθει WC (πρέπει να θπάρχει καλλίτερη συντομογραφία, δέν μπορει...) για να βρεί την λύση σε μερικά κενα που έχει απο το Aikido όσον αφορα την μάχη σε πολύ κοντινή απόσταση.
 
Wu Shu Kwan = Βόρειο Shaolin Kung Fu :)
 
Εγώ πάντως στα σαράντα μου ήρθε φλασιά να αρχίσω Kendo. #) . Βέβαια θα πρέπει να ξεκινάω από Χαϊδάρι, για Νέα Φιλαδέλφια (Και γι' αυτο δεν έχω ξεκινήσει ακόμα. Βαριέμαι αφόρυτα το πήγαινε - έλα :D ).
 
ξεκίνησα πολ.τέχνες όταν ήμουν 11 ετών. 2 χρόνια kajukenbo, 5 χρόνια tae kwon do.

τελειώνοντας το λύκειο και παίρνοντας την άδεια οδήγησης μοτοσυκλέτας το ενδιαφέρον μου έκτοτε πήγε και παραμένει στις μηχανές...(μεγάλος έρωτας που κρατάει ακόμα :wub: )

ασχολήθηκα πάλι ως φοιτητής για 4 χρόνια με kick boxing, όπου εκεί -μετά το tkd- έγιναν 2 πράγματα: α.πάτησα πάλι τα πόδια μου στο έδαφος & β. ανακάλυψα την πυγμαχία.

η σχέση μου με τις πολ.τέχνες έληξε λίγο πριν πάω στρατιώτης στα 24, και για να πω την αλήθεια... δεν μου λείπει και πολύ. με πιάνει κάπου-κάπου μια νοσταλγία αλλά τίποτα παραπάνω.
 
Captain Kal είπε:
Εγώ πάντως στα σαράντα μου ήρθε φλασιά να αρχίσω Kendo. #) . Βέβαια θα πρέπει να ξεκινάω από Χαϊδάρι, για Νέα Φιλαδέλφια (Και γι' αυτο δεν έχω ξεκινήσει ακόμα. Βαριέμαι αφόρυτα το πήγαινε - έλα :D ).
ακριβως απεναντι μενω

πολυ φωναζετε καλε

παλια εκει ηταν γυμναστηριο και πηγαινα

Kambia είπε:
Ας κάνω και γω την αναδρομή μου στο χώρο τον πολεμικών τεχνών. Κολλημένη με τον Bruce Lee, έβλεπα τις ταινίες του και μιμούμουν τις κινήσεις του, παρακαλούσα τους δικούς μου να με γράψουν καράτε (τότε όλα τα είδη πολεμικών τεχνών τα λέγαμε καράτε). Αμ δε.... επειδή ήμουν πολλή νευρική και "βαρούσα" αβέρτα δεν με έγραφαν! Αντ αυτού με έστειλαν μπαλέτο 8) Ευτυχώς η εκεί δασκάλα είπε μια φορά στην μάνα μου "Δεν την πάτε σε μια σχολή καράτε? Βαράει.... δε χορεύει!!! " Οπότε στα 12 μου ξεκίνησα WSK Kung Fu & Kick boxing. Παράλληλα κάθε καλοκαίρι που πήγαινα να δω την γιαγιά μου πήγαινα Aikido και Judo. Στα 23 μου ξεκίνησα Hapkido και Brazilian Jiu-Jitsu με το δεύτερο όλο και πιο πολύ να με κερδίζει.

Τώρα για τα τελευταία που λες Saulot, ντόμπα υπάρχει όπου υπάρχει πρωταθλητισμός και κυρίως επαγγελματικά συμφέροντα (δυστυχώς).

δηλαδη αν σε τσαντισω να φορεσω πανοπλια η θα την διαλυσεις? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο τόπικ! :)

Επιρροές κι εγώ από Chris Sfeta, με αρκετή δόση Karate Kid (μου άρεζε απίστευτα η φιλοσοφία του συγχωρεμένου Noriyuki "Pat" Morita), ασχολήθηκα με τις πολεμικές τέχνες στην νεαρή ηλικία των .... 23! :)

Όταν σπούδαζα στο Αμέρικα, ήθελα να ασχοληθώ με στίβο, αλλά δυστυχώς οι coaches δεν είχαν τίποτα να επενδύσουν σε μένα (και στο ....νεαρό της ηλικίας μου! :p ) και με παραπέμψαν στο Muay Thai. Μέσα σε 6 μήνες, πήρα μέρος σε αγώνες και ήρθα 17η στο Παναμερικανικό Πρωτάθλημα Muay Thai (με 250-φεύγα συμμετοχές!)....

Γυρνώντας στην Ελλάδα, ξεκίνησα TKD, όπου δυστυχώς κράτησα τις επιρροές του Muay Thai (κάτι μπλοκ με καλάμια, κάτι αγκωνιές και γενικά πολύ κράξιμο από τον δάσκαλο -καλή του ώρα!), για να συνεχίσω με Hapkido!

Η ιστορία διακόπτεται από 3 συνταρακτικά γεγονότα: α. Διέλυσα ό,τι είχε απομείνει από το μυνίσκο μου και ακόμα δεν έχω μπει για εγχείριση, β. πέρασα στο ΕΑΠ & γ. Η κολλητή μου έμεινε έγκυος, οπότε περιμένω να πάρουμε μαζί τη μαύρη ζώνη! (σταματήσαμε μια ανάσα πριν!)....

Ωραίο τόπικ! Με θυμήσατε τα νιάτα μου! :)
 
imperium είπε:
δηλαδη αν σε τσαντισω να φορεσω πανοπλια η θα την διαλυσεις? :D
lol Η συνηθισμένη ατάκα....

Τίποτα από τα 2 imperium. Αποφεύγω τους καβγάδες. :) Αλλά φεύγουμε off topic τρελλά.

@ D@redevil

γ. Η κολλητή μου έμεινε έγκυος, οπότε περιμένω να πάρουμε μαζί τη μαύρη ζώνη! (σταματήσαμε μια ανάσα πριν!)....
Tώρα θα περιμένεις να μεγαλώσει το παιδί :p
 
Kambia είπε:
@ D@redevil

Tώρα θα περιμένεις να μεγαλώσει το παιδί :p
The story of my life! :) Πώς και πώς περιμένω να τελειώσουμε με το Hapkido, ν' ασχοληθούμε με BJJ!
 
Kambia είπε:
Ας κάνω και γω την αναδρομή μου στο χώρο τον πολεμικών τεχνών. Κολλημένη με τον Bruce Lee, έβλεπα τις ταινίες του και μιμούμουν τις κινήσεις του, παρακαλούσα τους δικούς μου να με γράψουν καράτε (τότε όλα τα είδη πολεμικών τεχνών τα λέγαμε καράτε). Αμ δε.... επειδή ήμουν πολλή νευρική και "βαρούσα" αβέρτα δεν με έγραφαν! Αντ αυτού με έστειλαν μπαλέτο 8) Ευτυχώς η εκεί δασκάλα είπε μια φορά στην μάνα μου "Δεν την πάτε σε μια σχολή καράτε? Βαράει.... δε χορεύει!!! " Οπότε στα 12 μου ξεκίνησα WSK Kung Fu & Kick boxing. Παράλληλα κάθε καλοκαίρι που πήγαινα να δω την γιαγιά μου πήγαινα Aikido και Judo. Στα 23 μου ξεκίνησα Hapkido και Brazilian Jiu-Jitsu με το δεύτερο όλο και πιο πολύ να με κερδίζει.
εεεε,ενταξει μωρε..αν μας ξεφευγει και καμμια σαχλαμαρα στα ποστς ,ε νερο κι αλατι.. :D

χωρις πλακα τωρα...γνωριζω καρατε ,κουνγκ φου και αλλες γιαπωνεζικες λεξεις..
 
Αγαπητέ φίλε,

εδιάβασα με ενδιαφέρον την αναρτησίν σας και νομίζω ότι ημπορώ να σας κατατοπίσω περί της προιστορίας. Ελπίζω να μην σας πλήξω...

Το Τζούντο πρωτοξεκίνησε εις την Ελλάδα το 1946 εις τον Όμιλον Αντισφαιρίσεως από κάποιον υπάλληλο της Αγγλικής πρεσβείας ονόματι Βάο. Το 1959 σε εντεταλμένη περιοδεία από το Κόντοκαν ο Ιάπων Κομπαγιάσι απένειμε ΄το 1ο Νταν Κόντοκαν Τζουντο στους Χρίστο Φιλλιπίδη και Ανδρέα Δαμιανού. Το 1967 τιμητικώς απενεμήθη το 2ο Νταν στον Γιώργο Καράγιωργα ο οποίος είχε αναλάβει και την διδασκαλίαν εις τον Όμιλο Αντισφαιρίσεως.

Καράτε άρχισε να διδάσκεται πρώτη φορά το 1967 στην οδό Κυψέλης. Εκεί εδίδασκε ο Σπύρος Σαργός άγνωστον εις εμέ σύστημα καράτε μαζί με τον Γιώργο Πιντέρη που εδίδασκε Γουάντο Ρύου. Ο Πιντέρης είχε μαθητεύσει για ένα διάστημα εις στο Λονδίνο εις τον Τατσούο Σουζούκι. Το 1968 επέστρεψε εις την Ελλάδα από την Δ.Γερμανία ο Σταμάτης Κάσσης με 1ο Νταν ITF από τον Κβόν Τζε Χβα και άρχισε να διδάσκει Τάε Κουον Ντο εις την οδό Τσακάλωφ. Το 1970 επέστρεψε εις την Ελλάδα ο Γιάννης Βερώνης ο οποίος ήτο και ο πρώτος Έλλην εκπαιδευθής εις την Ιαπωνία με 3ο Νταν Κόντοκαν και 2ο Νταν Σότοκαν Καράτε κι άνοιξε την πρώτη σχολή του στους Αμπελοκήπους εις την λεωφόρον Κηφισίας. Την ιδία χρονιά επέστρεψε ο Βασίλης Ζαχόπουλος από τας ΗΠΑ με πράσινη ζώνη στο Ουέτσι Ρύου από τον Λες Μέγιο κι άνοιξε σχολή εις την οδό Λιοσίων κι αμέσως μετά εις την οδό Κοδράτου. Το 1971-72 ήρθε με μετάθεσιν εις την Αμερικανική Βάση του Ελληνικού ο Τζορτζ Πέιτζ 2ο Νταν τανγκ Σου Ντο από τον Χουάνγκ Κι κι άρχισε να διδάσκει πρώτα στο γυμναστήριο της βάσεως και μετά εις την άνω Γλυφάδα. Το 1971 επίσης ο Γιώργος Στυλιανίδης 1ο Νταν ερχόμενος από την Δ. Γερμανία άνοιξε την πρώτη σχολή Τάε Κουον Ντο ITF εις την Θεσσαλονίκη. Το 1973 διοργανώθη το πρώτο (και τελευταίον) πανελλήνιο πρωτάθλημα όλων των στυλ καράτε όπου συμμετείχαν με τας σχολάς των Βερώνης, Πιντέρης, Ζαχόπουλος, Πέιτζ και Μεγαρίτης. Στο γεγονός παρέσθησαν και οι Τατσούο Σουζούκι, ο υιός του Χουάνγκ Κι, Χουάνγκ Χιουν Τσουλ κι ο Χιροκάζου Καναζάουα.

Το 1974 άνοιξε σχολή ΣότοΚάι εις την Αικατερίνη ο Σταυρος Σταυριανίδης εκπαιδευθής εις την Γαλλία και Ιαπωνία.

Το 1975 άνοιξε η πρώτη σχολή Αικίντο υπό τον Κωστα Πολίτη 1ο ΝτανΑικιΚαι από το Λονδίνο και την ίδια χρονία άρχισε να διδάσκει εις τον Βόλο ο Νεοζηλανδός Στίβ Τζόουνς 2ο Νταν Κιόκουσιν Καράτε . Το 1975 κατόπιν προσκλήσεως του Βασιλείου Ζαχόπουλου ήλθε στην Ελλάδα ο Ζαν Ελ Κιουρί και ύστερα από κάνα ενάμισον χρόνο το 1977 άνοιξε σχολήν εις την οδό Δημητρακοπούλου εις την Καλλιθέα διδάσκων Τάι Νουι Κουνγκ Φου και όχι μόνον. Ο Κιουρή ήτο πολύ ευχάριστη προσωπικότης και αρκετά ικανός εις την πολεμική τέχνη αλλά ατυχώς μυθομανής. Γιʼαυτό έφυγε κακήν- κακώς το 1980. Το 1976 ο Κορεάτης Αν Χε Κι 5ο Νταν WTF άνοιξε σχολή εις την οδό Σαρδέων εις την Ν.Σμύρνη. 1977 ο Κορεάτης Κανγκ Τσανγκ Τζιν 6ο Νταν WTF άνοιξε σχολή εις το Παγκράτι. Το 1977 άρχισε να διδάσκει Γου Σου Κουάν ο Γιώργος Κυριακίδης 1ο Νταν από τον Μάστερ Τσανγκ εις το Λονδίνο εις την οδό Κοσμά Αιτωλού της θεσσαλονίκης. Και πάλι από το Λονδίνο το 1977 άρχισε να διδάσκει εις την οδό Βώκου εις την Χαλκίδα Γουίνγκ Τσαν Κουνγκ Φου ο Βασίλης Σιάτρας 1ο Λέβελ από τον Λέουνγκ Τινγκ. Το 1979 επέστρεψε από τον Καναδά ο Κώστας Λιακόπουλος εσυνεταιρίσθη με τον Ζαχόπουλον και άρχισε να διδάσκει Κικ Μπόξινγκ εις την οδό Ευριπίδου. Θα ημπορούσα να συνεχίσω αλλά δεν έχει νόημα κατά 90% όλοι οι σημερινοί σχολάρχες είναι μαθηταί των μαθητών των μαθητών αυτών των ανθρώπων.

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

Ιωσήφ Mπλάσκος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Έπόμενο στα 18 πήγα στην Σχολή Tai Nui Kung Fu του Τουλιάτου στην Καλλιθέα (Δέν είναι πια εκεί, το συνεχίζει η κόρη του στο Μαρούσι), ένα στύλ πολύ αμφιλεγόμενο και γενικά άγνωστο στους υπολοίπους δασκάλους στην ελλάδα και έχει πέσει πολύ αμφισβίτιση. (εδω έχει πολύ ψωμί, αν ξέρετε κάτι παραπάνω πείτε το)
Ασχολούμαι 15 χρόνια με το Tai Nui.

Οι πληροφορίες σου είναι λανθασμένες, η Σχολή λειτουργεί κανονικά στην Καλλιθέα, οδός Σοφοκλέους 37. Όποιος θέλει, μπορεί να περάσει και να κρίνει μόνος του.
 
Auran είπε:
Ασχολούμαι 15 χρόνια με το Tai Nui.
Οι πληροφορίες σου είναι λανθασμένες, η Σχολή λειτουργεί κανονικά στην Καλλιθέα, οδός Σοφοκλέους 37. Όποιος θέλει, μπορεί να περάσει και να κρίνει μόνος του.
Γραφτικές μονο και μόνο για να μου απαντήσεις ρε θηρίο; , Μπράβο.

Χαίρομαι πού είναι ακόμα ανοιχτή, αν και την είχα δεί κλειστή με τα ίδια μου τα μάτια οταν είχα πέράσει 2 διαδοχικούς μήνες απο την σοφοκλέους, εκτός αν έφυγε απο το υπόγειο.

Επίσης στο δύκτιο το μόνο που έβρισκα όταν έγραφα το ποστ, ήταν οι επιδίξεις στη Shadom και θυμάμαι την σχολή που είχε ανοίξει η Ελεάνθη στο Μαρούσι.

Τώρα βρίσκω και ένα group στο FB.

Έξήγησε μου πάντως, γιατι τσακώνονται;

Το σύστημα το έφτιαξε ο Ελ Κιουρί και έχει αναγνωρισμένη παρουσί μονο στην Ελλάδα και στήν Γαλλία, πότε ξεκίνησαν οι διαμάχες?
 
Saulot είπε:
Γραφτικές μονο και μόνο για να μου απαντήσεις ρε θηρίο; , Μπράβο.Χαίρομαι πού είναι ακόμα ανοιχτή, αν και την είχα δεί κλειστή με τα ίδια μου τα μάτια οταν είχα πέράσει 2 διαδοχικούς μήνες απο την σοφοκλέους, εκτός αν έφυγε απο το υπόγειο.

Επίσης στο δύκτιο το μόνο που έβρισκα όταν έγραφα το ποστ, ήταν οι επιδίξεις στη Shadom και θυμάμαι την σχολή που είχε ανοίξει η Ελεάνθη στο Μαρούσι.

Τώρα βρίσκω και ένα group στο FB.

Έξήγησε μου πάντως, γιατι τσακώνονται;

Το σύστημα το έφτιαξε ο Ελ Κιουρί και έχει αναγνωρισμένη παρουσί μονο στην Ελλάδα και στήν Γαλλία, πότε ξεκίνησαν οι διαμάχες?
Τυχαία έπεσα πάνω στο post σου, οπότε θεώρησα καλό να διορθώσω αυτό που είπες.

Η Σχολή δεν έκλεισε ποτέ, το πιθανότερο είναι ότι απλά πέρασες κάποια ώρα που δεν λειτουργούσε. Εάν είσαι παλιός μαθητής, όπως λες, να σε πληροφορήσω ότι πλέον τα χειμερινά ωράρια λειτουργίας τα οποία και θα αρχίσουν να ισχύουν από την προσεχή Δευτέρα, είναι ως εξής:

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη και Παρασκευή: 19.00 - 21.00 και 21.00 - 23.00

Κυριακή: 11.00 - 13.00

Πέμπτη - Σάββατο: κλειστά

Σε ό,τι αφορά το Μαρούσι που ανέφερες, απλά εδώ και μερικά χρόνια κάνουν μαθήματα εκεί η κόρη του Δασκάλου (όπως είπες) και ο Χρήστος Τερζίδης. Συνεργάζονται με την Shantom, δεν άνοιξαν καμιά σχολή στο Μαρούσι. Η original Σχολή εξακολουθεί και είναι εκεί που ξέρεις και πάντοτε με τον Δάσκαλο.

Τώρα, για όλα τα υπόλοιπα, ο αρμόδιος για να σου απαντήσει είναι ο Δάσκαλος. Όποτε θέλεις, πέρνα από την Σοφοκλέους και ρώτα τον.
 
Όταν ήμουν στο δημοτικό, ονειρευόμουν να γίνω παλαιστής και bodybuilder. Είχε καταλάβει ο ντροπαλός μου χαρακτήρας το φάρμακό του. Αλλά επειδή τους Έλληνες μαθητές τους τρώνε τα φροντιστήρια, δεν είχα χρόνο. Κάποια στιγμή, στριμώχτηκα στην 3η γυμνασίου και έκανα shorinjy ryu καράτε. Στο λύκειο σταμάτησα για να ξανακάνω μετά το τέλος του σχολείου μία μοντέρνα ελληνική εκδοχή του καράτε. Μετά από λίγους μήνες έφυγα τρέχοντας και κατέληξα σε μια κοντινή shotokan. Μας χώρισε ο στρατός και όταν ετοιμάστηκα να επιστρέψω, συνειδητοποίησα ότι το καράτε δεν είναι για αυτοάμυνα!

Έκανα για πολύ λίγο jeet kun do και kali και μετά έκανα για χρόνια DAS Streetfighting. Μετά ξεκίνησα όλος ενθουσιασμό kickboxing αλλά λόγω τραυματισμών έμεινα πίσω, ξενέρωσα και τα παράτησα. Τώρα στο γυμναστήριό μου σκέπτομαι να ξεκινήσω πάλι μαθήματα kickboxing.

Βίος και πολιτεία δηλαδή, αλλά, βλέπετε, καημό το έχω την απόκτηση μιας μαύρης ζώνης :cry:

χωρις πλακα τωρα...γνωριζω καρατε ,κουνγκ φου και αλλες γιαπωνεζικες λεξεις..
Σε πιάσαμε αδιάβαστο! Το κουνγκ φου είνα κινέζικο :biglaugh:

Πάντως, θέλει προσοχή γιατί στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο κλάδο (και όχι μόνο φυσικά) πέφτει πολλύ απάτη και ασχετοσύνη!

Πολλή απάτη. Τώρα ήμουν εγώ αδιαβαστος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον παιδιά αν και ξεθάβω το θέμα απο το 2012 θέλω βοήθεια :p

Καλώς η κακώς η παρέα που πήγαιναμε συνέχεια για μπαλίτσα μπασκετ κτλο εχει σπάσια οποτε γίνεται σπάνια πια.

Επειδή ομως θέλω να ξεσαπίσω , να γυμναστώ ταυτόχρονα και να μάθω και κατι σκέφτομαι για πολεμική τέχνη αν και δεν εχω καμια προηγούμενη εμπειρία και ειμαι λιγο μεγάλος (31 γεράσαμε :p ).

Απο την μια σκέφτομαι για kick boxing ή Muay thai αλλα μου αρέσει και το taekwondo , δεν ξέρω ομως τι να αποφασίσω να αρχίσω οποτε οποιος εχει προηγούμενη εμπειρία αν δώσεις τις συμβουλές του.

Απλα να σημειώσω ουτε θέλω να παίζω ξύλο κτλπ οχι τετοια πράγματα , το θέλω για άθληση / εκγύμναση και να βελτιώσω τις αντοχές μου και την φυσική κάτασταση που η αλήθεια ειναι οτι δεν ειναι και πολυ καλή.

Για γυμναστήριο δεν με ψήνει γιατι ξέρω οτι θα παω και θα βαρεθώ , κανω και λιγο βαράκια και γυμναστική σπιτι.

Καθε γνώμη δεκτη παιδιά και αν ξέρει κανενας καμια καλη σχολή πειραιά ας το πει :)

Thankssss
 
Καλώς ήρθες.

Αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις τί είναι αυτό που ταιριάζει σε σένα. Πχ εγώ μετά από χρόνια Κung Fu, Kickboxing, Aikido, Hapkido και Brazilian κατέληξα να λέω οτι το Brazilian μου αρέσει και μου ταιριάζει πιο πολύ από όλα!
 
Οποτε λες να παω να δω η να κανω και μια προπόνηση απο το καθένα ?
 
Να κάνεις και μια προπόνηση τουλαχιστον από το καθένα. Πλέον κάθε γυμναστήριο πολεμικών τεχνών σου δίνει και μια βδομάδα δοκιμής ;)
 
Πίσω
Μπλουζα