Πολεμικό Πλοίο "ΕΛΛΗ" (Μπαταρίας)

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Κάπου στο 1983-1984, αφού έπεσε πολύ κλάμα για το υποβρύχιο Παπανικολής (ακόμα απωθημένο το έχω), οι δικοί μου μού πήραν την ΕΛΛΗ..... το κακό ήταν ότι όταν το έβαζες στην θάλασσα έφευγε σφαίρα και αν δεν προλάβαινες.. γινόταν πελαγίσια τσιπούρα... :)

-Δυστηχώς δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας ήταν-

51071.jpg51072.jpg51073.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε πολύ καλή κατάσταση...Λειτουργεί ακόμα ?

 


Εγώ δεν είχα τέτοιο...
:(
 
Mπαααα... δεν νομίζω να γυρνάει η προπέλα πια.... αλλά αν ασχοληθώ ίσως και να το επιδιορθώσω κάποια στιγμή... τιμονιέρα πίσω στην προπέλα, μοτεράκι και φύγαμεεεεεεεε.... :) :) :)
 
Super !!! Ειμαι περιεργος τι αλλους "λαγους" θα βγαλεις απο το καπελο σου ....
 
Απίστευτο. Το είχα κάποτε αυτό και τον Παπανικολή. Πόσα χρόνια πίσω με πήγες φίλε..
 
καλυτερα η ελλη ...ο παπανικολησ θα εγερνε ....τυχερε!!
 
Anytime ρετροbro!!! :thumbup:
 
Κάπου στο 1983-1984, αφού έπεσε πολύ κλάμα για το υποβρύχιο Παπανικολής (ακόμα απωθημένο το έχω), οι δικοί μου μού πήραν την ΕΛΛΗ..... το κακό ήταν ότι όταν το έβαζες στην θάλασσα έφευγε σφαίρα και αν δεν προλάβαινες.. γινόταν πελαγίσια τσιπούρα... :)

-Δυστηχώς δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας ήταν-

ΕΛΛΗ (1).jpgΕΛΛΗ (2).jpgΕΛΛΗ (3).jpg
Τα link με τις εικόνες δεν λειτουργούν και χρειαζόμουν μια πληροφορία... στο καπάκι τις μπαταρίας αναφέρεται η μαμά-Ιταλική εταιρεία που κατασκεύαζε τόσο την Ελλη όσο και τον Παπανικολη... Εδώ ο Βακακης έβαζε απλώς ελληνικά αυτοκόλλητα και κουτιά...

ευχαριστω πολύ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα link με τις εικόνες δεν λειτουργούν και χρειαζόμουν μια πληροφορία... στο καπάκι τις μπαταρίας αναφέρεται η μαμά-Ιταλική εταιρεία που κατασκεύαζε τόσο την Ελλη όσο και τον Παπανικολη... Εδώ ο Βακακης έβαζε απλώς ελληνικά αυτοκόλλητα και κουτιά...

ευχαριστω πολύ!!
Από ότι γνωρίζω το "ΕΛΛΗ" το κατασκεύαζε η Mister P.  Η ελληνική Caravel Toys που συνεργαζόταν με την ιταλική  Monteleone έβγαζε ένα το αεροπλανοφόρο Christ (στο κουτί) και Victorious (στο παιχνίδι). Στο κουτί έγραφε Made in Greece (βλ. Ελληνικά παιχνίδια της συλλογής μου, σελ.2 & 3).
 
Σε ευχαριστω τόσο πολύ που μου τα ξεκαθάρισες γιατί τα είχα μπερδεμένα... το ζητούμενο ήταν το όνομα της εταιρείας με τ θρυλικά καράβια που όμοια τους ποτέ δεν ξανά φτιάχτηκαν (ειδικά τα μοντέλα με την κουρδιστη προπέλα (λάστιχο).

τελεια!!

καλη χρόνια ευχαριστω πολυ
 
Από ότι γνωρίζω το "ΕΛΛΗ" το κατασκεύαζε η Mister P. Η ελληνική Caravel Toys που συνεργαζόταν με την ιταλική Monteleone έβγαζε ένα το αεροπλανοφόρο Christ (στο κουτί) και Victorious (στο παιχνίδι). Στο κουτί έγραφε Made in Greece (βλ. Ελληνικά παιχνίδια της συλλογής μου, σελ.2 & 3).

Η Mister P κατασκεύαζε και αυτή πλοία αλλά σε διαφορετικό κουτί

DSCN0823.jpg
 
Τα θυμάμαι και αυτά τα καράβια!!

Και της Mr. P αλλά και της Caravel Toys τα είχα δει στα τότε πολυκατάστηματα Λαμπρόπουλος (συγκεκριμένα του Πειραιά).

Μιας που πιάσαμε το Π.Ν. υπήρχε και το υποβρύχιο Παπανικολης το οποίο αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν από αυτές τις θρυλικές εταιρείες.

Edit

Κάτι βρήκα εδώ αλλά δεν βλέπω τις εικόνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα θυμάμαι και αυτά τα καράβια!!

Και της Mr. P αλλά και της Caravel Toys τα είχα δει στα τότε πολυκατάστηματα Λαμπρόπουλος (συγκεκριμένα του Πειραιά).

Μιας που πιάσαμε το Π.Ν. υπήρχε και το υποβρύχιο Παπανικολης το οποίο αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν από αυτές τις θρυλικές εταιρείες.

Edit

Κάτι βρήκα εδώ αλλά δεν βλέπω τις εικόνες.

ξανά κοίτα
 
Πίσω
Μπλουζα