Ποπάυ- Popeye the sailor (1960)

demos8enes

RetroWannaBe
Joined
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
0
Ποπαϋ ο ναυτης, δημουργηθηκε απο τον Elzie Crisler Segar και πρωτοεμφανιστηκε ως Εντυπο κομικ το 1929 και στην τηλεοραση το 1933.

Νομιζω μαλιστα οτι στα περιπτερα επακυκλοφορει σε 3d σχεδιασμο.

http://www.popeye.com/

Επισης στη δεκαετια του 80 γι οσους θυμουνται και την ταινια με τον Ρομπιν Γουιλιαμς στο ρολο του Ποπαϋ.

http://www.imdb.com/title/tt0081353/
 
ΠΟΠΟ ρε φίλε τί μου θύμησες! Την ταινία την είχα δεί...παιδάκι τότε στο Σινεάκ στον Πειραιά... ποτέ μου δεν είχα προσέξει οτι ο Ποπάυ ήταν ο Ρόμπιν Γουίλιαμς!!!
 
Φανταζεσαι να ειμασταν και στην ίδια παρασταση??? χαχαχα... Πειραιωτης και εσυ φιλε?
 
Δεν αποκλειεται καθολου...χα χα

Ειμαι γεννημα, Προφητη Ηλια εμενα κοντα στην εκκλησια του Εσταυρωμενου.

Αργοτερα θρεμμα Κορυδαλλο, και τωρα Ιλιον.
 
Εγώ ΑγιοΒασιλιώτης... τώρα μένω Αγ. Σοφία...
 
Αν μου επιτρέπετε να πω το εξής.Πρόσφατα κυκλοφόρησε μια σειρά από παιδικά ρούχα που εμφανίζουν τους χαρακτήρες του Ποπαϋ ως βρέφη.Το βρήκα εξαιρετικά γλυκό και είπα να μοιραστώ την εικόνα μαζί σας. :wub:

Baby%20popeye.gif
 
γλύκα είναι! σε λίγους μήνες με το καλό, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι! πολύ θα ήθελα να του πάρω τέτοια ρουχαλάκια!!!
 
Εντός του μηνός γεννάει μια φίλη μου και πρόλαβα να της πάρω το τελευταίο ζιπουνάκι που βρήκα σε ένα κατάστημα της περιοχής μου.Είναι πραγματικά απίθανο!Stanfromgreece κυκλοφορούν πολλά τέτοια ρουχαλάκια με παιδικούς μας ήρωες.Καλύτερα να ξεκινήσεις από τώρα να μαζεύεις. :go:
 
χεχε... το έχω στα υπ'οψιν μου... ήδη η γιαγιαδες έχουν κάνει την αρχή! thanks Candy!
 
και εγω με το καλο σε 2 μηνες περιμενω την κορη :) !!!!
 
Πόσο χαίρομαι για εσάς παιδιά (το ξέρω το έχουμε σκίσει λιγάκι το θέμα) που έχετε την ευλογία να δίνετε ζωή σε ένα κομμάτι του εαυτού σας και να το βλέπετε να μεγαλώνει και να εξελίσσεται.Δώστε τους όλη την αγάπη και τη φροντίδα που και εσείς πήρατε από τους δικούς σας και όσο μπορείτε προσπαθήστε να μοιραστείτε μαζί τους όλες αυτές τις όμορφες εικόνες και εμπειρίες που σας συντρόφευαν στα παιδικά σας χρόνια.Για άλλη μια φορά εύχομαι να είναι γερά και πολύ τυχερά στη ζωή τους ώστε να σας έχουν μαζί τους στα πιο δύσκολα χρόνια τους (συγνώμη για τη μακροσκελή παράγραφο).:[
 
ο ποππαυ δημιουργηθηκε το 29' και δημοσιευτηκε σε συνέχειες σε μια νεουρκοζική εφημερίδα! όσο και αν κάνει εντυπωση :sealed: δεν ηταν αυτός ο κυριος πρωταγωνιστης στην αρχή αλλά η Ολιβ, η αρραβωνιαστικιά του.Μάλιστα, η Ολιβ είχε δημιουργηθεί πιο πριν από εκείνον αλλά μολις ο Ποππάυ 'μπήκε στο παιχνίδι ' κέρδισε αμέσως τις εντυπώσεις!! κοντος, χωρις δόντια και μαλλιά με μόνον σύμμαχο την πίπα και το σπανάκι του, θεωρηθηκε ο προπομπός των σύγχρονων σουπερ-ηρωων!!

Οι πωλήσεις του σπανακιού αυξηθηκαν κατα 30% από την στιγμή που ο Ποππαυ το επαιρνε σαν δυναμοτικό και στις αρχές του 40' οι αγροτες του Τεξας για να τον τιμήσουν δημιουργησαν το αγαλμά του, ετσι αναγνωρισαν την προσφορά του!!
 
αριαδνη είπε:
...δεν ηταν αυτός ο κυριος πρωταγωνιστης στην αρχή αλλά η Ολιβ, η αρραβωνιαστικιά του.Μάλιστα, η Ολιβ είχε δημιουργηθεί πιο πριν από εκείνον αλλά μολις ο Ποππάυ 'μπήκε στο παιχνίδι ' κέρδισε αμέσως τις εντυπώσεις!!
Παρά το ότι ήταν από τα πιο αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια, δεν το γνώριζα αυτό...

Με κάνεις να θέλω να το ψάξω περισσότερο... :xm:
 
Είμαι πάνω από ένα χρόνο στο forum και δεν άνοιξα ένα θέμα για τον πιο αγαπημένο ήρωα των παιδικών μου χρόνων! :D Θα μπορούσα να γράψω ένα τεράστιο κείμενο για τον Ποπάυ! Αλλά προς το παρόν ας αρκεστώ σε λίγες γραμμές. :p

 


1.Ήταν το πρώτο περιοδικό κόμιξ που έπεσε στα χέρια μου το έτος 1988! Από τότε άρχισα να κάνω συλλογή. Ακόμη και σήμερα πηγαίνω σε διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία και ψάχνω τα τεύχη που μου λείπουν! Τα περισσότερα είναι τα μικρά τεύχη, έχω όμως και μικρά κλασικά, μεγάλα και μεγάλα κλασικά! Ακόμη και μια πιο πρόσφατη έκδοση 3 τευχών μόνο από το έτος 200;. Έχω εκατοντάδες! (Είχα κάνει χρυσό τον Δραγούνη!)

 


2.Όταν ήμουν παιδί έγγραφα σε βιντεοκασέτες τις ταινίες, και κάποια επεισόδια των 80ʼs.

 


3.Στο δωμάτιο μου έχω ένα διακοσμητικό κρεμαστό μαξιλαράκι με τον Ποπάυ να δίνει γροθιά στο όνομα του!

 


4.Οι γονείς μου μάταια προσπαθούσαν να με πείσουν να φάω σπανακόρυζο! Μου άρεσε ο Ποπάυ που έτρωγε σπανάκι, όμως το μόνο που υποκατάστατο σπανακιού που έβαζα στο στόμα μου, ήταν οι πράσινες λεπτές μακρόστενες τσίχλες, που κυκλοφορούσαν σε σακουλάκι και ένα παριζάκι που περιείχε κομματάκια από σπανάκι! (Τα θυμάστε αυτά)


 


5.Διάβαζα στα κρυφά τα μεσημέρια τα τεύχη που μου έκρυβε η μάνα μου για να καταφέρω να διαβάσω κάνα μάθημα! Και τα διάβαζα με τη συνοδεία σοκολάτας!

 


6.Τα καλοκαίρια καθόμουν στην αυλή του σπιτιού μου κάτω από την τέντα τα μεσημέρια και διάβαζα τις ιστορίες ξανά και ξανά!

 


7.Ακόμη και τώρα που είμαι σε αυτή την ηλικία, απολαμβάνω τις στιγμές που πέσει στα χέρια μου κάποιο DVD ή κάποιο τεύχος που δεν έχω! Πρόσφατα είδα ξανά και την ταινία!

 


Αυτά!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβλεπα κι εγώ μέσα της δεκαετίας του '70. Θυμάμαι την Alice the Goon της οποίας η εικόνα δεν κρύβω πως με φόβιζε. Να πως ήταν: (Η φωτογραφία είναι από το Google)

picture.php


 
http://www.youtube.com/watch?v=04xo4zJtfX8 ενα βιντεο στα ελληνικα,πραγματικα ενα απ τα αγαπημενα κινουμενα σχεδια,αργοτερα υπηρξαν και επεισοδια με το γιο του Ποπαυ που δεν τον ελεγαν ρεβυθουλη στη μεταγλωττιση του κιν.σχεδιου .Εχω μια απορια: ο ρεβυθουλης τινος ηταν γιος; ή μηπως τον βρηκαν καπου;δε θυμαμαι..

[video=youtube;v_AlSrdX-wg]

 
Η ιστορια του Ποπάυ και τη δυναμη του σπανακιου αποτελει ενα Urban Legend μεσα σε ενα αλλο Urban Legend. Η ιστορια λεει οτι την εποχη που κυκλοφορησε ο Ποπαυ υπηρχε η πεποιθηση οτι το σπανακι ηταν πολυ πιο δυνατο απ'οτι στην πραγματικοτητα. Ο μυθος ξεκινησε πανω σε ενα υπολογιστικο λαθος που ειχε κανει ο Emil von Wolff, το οποιο καποτε διορθωθηκε. Αλλα και αυτο απο μονο του ειναι ενας μυθος. Περισσοτερα εδω
 
Ότι και να πούμε για τον ήρωα αυτό είναι λίγο. Πασίγνωστος ανά τον κόσμο για την δύναμη που του δίνει το σπανάκι. Μόλις χθες αγόρασα 4 τόμους από το περιοδικό :) . Το καρτούν είναι σίγουρα πολύ παλιό. Επίσης μου άρεσε η νέα έκδοση με το γιο του που ειπώθηκε παραπάνω και τη φωνή του την έκανε ο Γιώργος Βασιλείου νομίζω.
 
Το κόμικ λατρεμένο φυσικά. Το παιδικό ήταν αρκετά διαφορετικό και όχι τόσο " έξυπνο" , αλλά πάντα το παρακολουθούσα όταν το πετύχαινα...
 
Πίσω
Μπλουζα