Xαχχαχαχα...τρελη περσονα ο παππους!

Ωραια "συλλογη"!
 
Χαίρομαι πολύ που σου άρεσαν! Εγώ όσες φορές και να τα δω σκάω στα γέλια.
 
Μερικά στοιχεία για τους αγαπημένους μας ήρωες ΠΟΠΑΥ

ΠΟΠΑΥ: πρόκειται για μονόφθαλμο ήρωα κόμικ (Pop-Eye), ναυτικός με τεράστια μπράτσα με τατουάζ τις άγκυρες και μια πίπα μονίμως στο στόμα, όταν τρώει σπανάκι αποκτά υπερφυσική δύναμη. Αν του φερθείς καλά, θα γίνει φίλος σου αλλά σε αντίθετη περίπτωση καλύτερα να μη βρεθείς μπροστά του, ειδικά όταν έχει φάει σπανάκι. Συχνά όταν είναι δεμένος βρίσκει τρόπο να ρουφήξει σπανάκι με την πίπα του.

ΟΛΙΒ ΟΙΛ: η συμβία του ΠΟΠΑΥ, ψηλόλιγνη σαν σκουπόξυλο και μήλον της έριδος για τον ΠΟΠΑΥ και το Βρούτο, που μάχονται για την καρδιά της. Τό όνομά της σημαίνει ελαιόλαδο (!) και συνεχώς κατσαδιάζει τον ΠΟΠΑΥ όταν συμβαίνει κάτι.

ΜΠΡΟΥΤΟ/ΒΡΟΥΤΟΣ: είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του ΠΟΠΑΥ και βασικός ανταγωνιστής του για την αγάπη της Όλιβ. Αν και σωματώδης τύπος πάντα βγαίνει ηττημένος και δαρμένος από τις κόντρες του με το ναυτάκι. Έχει άγρια φάτσα με το χαρακτηριστικό μουσάκι, κακό χαρακτήρα και βάρβαρη συμπεριφορά. Με τη βοήθεια της μάγισσας μητέρας του προσπαθεί να κερδίσει την Όλιβ, επινοώντας διάφορα σχέδια.

Ο ΡΕΒΥΘΟΥΛΗΣ: ο γιος του ΠΟΠΑΥ, συμμετέχει ενεργά στην πλοκή των ιστοριών αλλά για αδιευκρίνιστους λόγους μπουσουλάει ακόμα. Η ηλικία του δεν προσδιορίζεται στο κόμικ.

Ο ΠΟΛΝΤΟ: ο χοντρούλης φίλος του ΠΟΠΑΥ με το μυαλό συνέχεια στο φαγητό και φανατική προτίμηση στα χάμπουργκερ τα οποία εξαφανίζει στη στιγμή, είναι τεμπέλης, φοβιτσιάρης και εγωιστής. Τις περισσότερες φορές δεν έχει χρήματα για φαγητό και προσπαθεί να ξεγελάσει τους αλλους να τον κεράσουν.

Ο ΠΑΠΠΟΥΣ: ο πατέρας του ΠΟΠΑΥ. Το πρόσωπό του είναι ίδιο αλλά έχει τελείως διαφορετικό χαρακτήρα. Άξεστος, ασυνείδητος, αναξιόπιστος και πάντα μεθυσμένος, πίνει, καπνίζει, ξενυχτά και έχει αδυναμία στο γυναικείο φύλο. Σε κάποιες ιστορίες εμφανίζεται και η γυναίκα του η γιαγιά ΤΣΕΛΕΣΤΕ (αν θυμάμαι καλά) η οποία είναι ολόιδια ο ΠΟΠΑΥ.

(στοιχεία από το Διαδίκτυο)
 
Νομίζω ότι ο ρεβυθούλης ήταν υιοθετημένος, αλλά δεν έδινε περισσότερα στοιχεία...
 
Μιας και ανοιξε το σεντουκι μετα απο πολυ καιρο παρτε μερικα εξωφυλλα απο τα πανω πανω του σωρου,lol.

Ποπαυ #627 post #79 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποπαυ με φωτογραφια στο εξωφυλλο? Πρωτη φορα το βλεπω!
 
Nαι ιστορικο εξωφυλλο,δηλαδη στα παιδικα ματια μας τοτε,μαλλον και υποθετω ποζαρε ο Ποπαϋ του Μινιον εκει,ολα τα περιοδικα στην φωτο ειναι τα αυτα που εβγαζε ο Δραγουνης εκεινη την εποχη,ελληνικοτατη φωτογραφια και οχι παρμενη απο ιταλικα περιοδικα οπως το συνηθες της εποχης.


Αξιζει να την βγαλω μονη της φωτο!!
 
Πολύ καλή συλλογή Aard! Είναι μόνο τα εξώφυλλα ή και τα περιοδικά;
 
Kαι τα περιοδικα μεσα ,επιασε μερικα το χερι μου απο την στοιβα με τα μικρα Ποπαϋ,υπαρχουν και τομοι και κλασσικα και Μεγαλα κλασσικα και Μεγαλα Ποπαϋ ,απο ολα εχει ο μπαξες. :supergrin:
 
Πολυ ωραια Ααρντ!

Εχω και εγω καπου μερικους τομους που μου εχουνε μεινει στο χωριο. Τωρα που θα παω για τριημερο αμα τα βρω θα τα βγαλω φωτο!
 
Να τα βγαλεις,πολυ ωραια.
 
Aardvark είπε:
Nαι ιστορικο εξωφυλλο,δηλαδη στα παιδικα ματια μας τοτε,μαλλον και υποθετω ποζαρε ο Ποπαϋ του Μινιον εκει,ολα τα περιοδικα στην φωτο ειναι τα αυτα που εβγαζε ο Δραγουνης εκεινη την εποχη,ελληνικοτατη φωτογραφια και οχι παρμενη απο ιταλικα περιοδικα οπως το συνηθες της εποχης.
Αξιζει να την βγαλω μονη της φωτο!!
Πραγματικα αξιζει να τη βγαλεις! Ουτε γω εχω ξαναδει τετοιο εξωφυλλο!
 
Ανεβασα το δικο μου γιατι το ντοπιο ειναι παντα το καλυτερο αλλα μετα απο ωριμη σκεψη δεν μου φταιτε σε τιποτα ανεβασα και το σκαναρισμενο απο το Greekcomics.

Βλεπουμε bugs bunny ,Κουιζ και πολλα απο τα περιοδικα του Δραγουν,αραγε τα παιδακια στην φωτο μας διαβαζουν σημερα..

 Ποπαυ #627 post #87 Aardvark.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό εξώφυλλο!

Αγνοούσα την ύπαρξή του...

:thumbup:
 
Τα σπαει το εξωφυλλο!!!! :worship:

Αρντυ...respect...και για το εξωφυλλο και για την συλλλογη!!!! :bow: :bow:

By the way....απ' ολα τα περιοδικα του περιπτερου,μονο το Κουιζ υπαρχει σημερα. :)
 
Δεν ειναι ολη η συλλογη εχω και αλλα κομματια,ο Δραγουνης ηταν power εκεινη την εποχη,κοιταξτε περιοδικα που εβγαζε,αυτος και ο Τερζοπουλος ητανε στα παιδικα και οι υπολοιποι με μεμονωμενα περιοδικα.
 
Καλά έχω μείνει να χαζεύω το εξώφυλλο. Πραγματικά συλλεκτικό τεύχος! 1000 μπράβο. Ποιας ημερομηνίας είναι το συγκεκριμένο τεύχος; Θα είχε πλάκα να αναγνωρίσει κάποιος από τα μέλη τον εαυτό του και να μας πεις ότι είναι αυτός.
 
Kατα 99% 1985 ,χτες το κοιταξα σημερα το ξεχασα,κολλαει και η υπογραφη μου με την ημερομηνια και αυτο που εγραψα παραπανω για το Μινιον,οποτε εχουμε σε φωτο πως ηταν ο Ποπαυ στο πολυκαταστημα!
 
Α, το περίπτερο αυτό είχε στηθεί στο Μινιόν δηλαδή? Σίγουρα πάντως είναι καλοκαιρινό τεύχος. Κρίμα που οι αναμνήσεις μου είναι πολύ θολές εκείνης της εποχής. :(
 
Μπραβο Aardvark και απο μενα για τις φωτο... Ηταν το αγαπημενο μου εβδομαδιαιο περιοδικο... Εχω και εγω καπου μερικα περιοδικα που μου εχουν μεινει, θα βαλω συντομα φωτο...

Το ασχημο ειναι οτι αφου τα διαβαζα τα Ποπαυ, μετα τα εδινα σε ξαδερφια και φιλους και τελικα δεν ξαναγυρναγανε πισω... :(
 
Πίσω
Μπλουζα