Aardvark είπε:
ΟΚ το λυσαμε νομιζω το μυστηριο,η δικια σου αρχικη σελιδα ειναι η αρχικη σελιδα του Part 2 του δικο μου,στο δικο μου τευχος εχει και τα δυο parts,στο δικο σου ειναι το 2ο μισο μονο,αφου βγαινει νοημα εχει καλως για μιση ιστορια....
Στην φωτου του δικου μου γραφει Μερος 1ο.



Οντως στο 2ο μερος δεν εμφανιζεται ουτε η Μπατγουμαν ουτε το κοριτσι του Φελιξ ουτε μια Ναντια αγνωστων λοιπων στοιχειων.
Κάθε άλλο. Τώρα ξεκινάει για μένα το μυστήριο. Τι γινόταν στο Part 1; Πως συνδιάζονται οι δύο ιστορίες; Μίλα Άαρντ! Κρεμόμαστε από τα χείλη σου.
 
Lol,η αληθεια ειναι οτι την ιστορια εχω να την διαβασω χρονια,ισως απο παιδι,ισως γιατι δεν θελω να την χαλασω απο τις αναμνησεις που κουβαλαει,με φανταζομαι καποια στιγμη διπλα στο τζακι με ενα καλο μπουκαλι κρασι να την ξαναεπισκεφτω.


Δεν θα ξεχασω να ενημερωσω.
:D
 
Πρόσφατα αγόρασα ακόμη μερικούς τόμους Πόπαϋ και στο τεύχος 938 12 Ιουνίου 1993 είδα ότι όλο το τεύχος είναι μια ιστορία που συνήθως είναι 3-4 ιστορίες ανά τεύχος.
 
το βρηκα και το ανεβαζω ειναι το εξωφυλλο απο το πρωτο τευχος ποπαυ που βγηκε στην ελλαδα (μακαρι να το ειχα)

Ποπαυ #1 post #122 θανος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ημερομηνία κυκλοφορίας ξέρεις Θάνο?
 
:) Τεύχος 171, Οκτώβριος 1988

Ιστορίες: Ένα ειδικό κιβώτιο, Η μνηστή του κυανοπόγωνα, Διάσωση φορτίου, Ο ληστής διάβολος, Επίθεση στο αμπάρι.

Ποπαυ 171.jpg

Ποπαυ 171a.jpg

Ποπαυ 171b.jpg

Ποπαυ 171c.jpg

:) Τεύχος 172, Νοέμβριος 1988

Ιστορίες: Η κοιλάδα των καστόρων, Η συμμορία των τεσσάρων, Μάθημα σχεδίου, Το βλαβερό κάπνισμα, Η μανία των σάντουιτς.

Ποπαυ 172.jpg

:) Τεύχος 173, Δεκέμβριος 1988

Ιστορίες: Επιχείρηση δώρα, Μετεωρολογικά όπλα, Οι ευγενείς πρόγονοι, Δέντρο για στόλισμα, Μάγος στην οικονομία.

Ποπαυ 173.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα, γέλασα με τον Ρότζερ Πουρ στην ιστορία "Η μνηστή του Κυανοπογωνα" αφενός μεν διότι μου αρέσουν οι παραφράσεις ονομάτων αλλά και ότι Πουρ είναι ο φτωχός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλά βρε Νιόβη, μου έλυσες την απορία ολόκληρων χρόνων! Ήξερα ότι ήταν υϊοθετημένος ο Ρεβυθούλης αλλά τίποτα παραπάνω, και τώρα μας βγήκε κι από βασιλική γενιά; :)
 
Πολύ ωραία ιστορία Νιόβη, ευχαριστούμε! Κι εμένα μου λύθηκε η απορία. Η Όλιβ αργότερα απέκτησε σχέση με τον Ρεβυθούλη μέσω του Πόπαϋ να υποθέσω.
 
Oι ιστοριες στον Ποπαϋ δεν ειχανε συνεπεια,την μια στιγμη ειχε βασιλικο αιμα στην αλλη ιστορια εμφανιζoταν ο θετος πατερας whatever αν και δεν πολυαγγιζαν το θεμα με οικογενειες...,δεν ηταν Marvel που ειχανε απο πανω 20 να κοιτανε το continuity,το ιδιο και η Disney στις ιταλικες ιστοριες που διαβαζαμε ,παπουδες ξαδερφια,θειαδες εμφανιζοντουσαν και φευγαν οποτε ηθελε ο συγγραφεας.


Ενας Ροζα τα εβαλε σε σειρα.
 
  • Like
Reactions: PT8
Σ'αυτό που λέει ο Aardvark έχει δίκιο, και το σκέφτηκα κι εγώ. Στον Ποπάϋ ήταν όλα μία σαλάτα, και θυμάμαι ιστορίες να έρχονται και σε αντίθεση η μία με την άλλη, με βάση τα στοιχεία που παρέθεταν. Κάπου πρέπει να έχω διαβάσει και μία άλλη ιστορία που αναφερόταν στον Ρεβυθούλη, αλλά δεν τη θυμάμαι καθόλου. Δεν είχε βέβαια τόσες λεπτομέρειες. Ήθελα μία πιο ολοκληρωμένη ιστορία όπως αυτή, και χαίρομαι που τη βλέπω, κι ας ήταν όλα χύμα σ'αυτό το περιοδικό :)
 
Να'σαι καλά βρε Νιόβη, μου έλυσες την απορία ολόκληρων χρόνων! Ήξερα ότι ήταν υϊοθετημένος ο Ρεβυθούλης αλλά τίποτα παραπάνω, και τώρα μας βγήκε κι από βασιλική γενιά; :)
δεν γνώριζα ότι ο Ρεβυθούλης δεν ήταν πραγματικό παιδί των Ποπάυ και Ολιβ...διάβαζα το περιοδικό και για μένα οι πρωταγωνιστές αποτελούσαν τα μέλη μιας κανονικής οικογένειας: o μπαμπάς Ποπάυ, η μαμα Ολιβ και το παιδί ο Ρεβυθούλης...

πάντα μου αρεσε να κοιτάζω τα εξώφυλλα των περιοδικών στο οπισθόφυλλο του ΠΟΠΑΥ (1η εικόνα)

Ποπαυ Μικρα Κλασικα οπισθοφυλλο.jpg

Πολύ όμορφο και το εξώφυλλο της δεύτερης εικόνας!

Ποπαυ #627 post #87 Aardvark.jpg

Πάντως εντυπωση μου εκαναν τα παπούτσια που φορά η Ολιβ στα αδύνατα ποδαράκια της....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

tumblr_ntemm5HfyL1skqw0co1_500.png


 
Το τελευταίο τεύχος τι αριθμό είχε και σε ποίο έτος κυκλοφόρησε;
 
Μέχρι και σήμερα υπάρχουν περίπτερα που έχουν τεύχη σε προσφορές κυρίως στο κέντρο της Αθήνας.
 
Πίσω
Μπλουζα