Πορτοκαλάδες "συμπυκνωμένες"

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Αυτές τις πορτοκαλάδες τις θυμάστε φίλοι μου ??? Αν δεν απατώμαι τις έβγαζε η ΦΑΝΤΑ !!! Η "ιδιαιτερότητά" τους ήταν η εξής : Το μπουκάλι είχε "συμπυκνωμένο" περιεχόμενο !!! Έτσι, γέμιζες το μισό ποτήρι με την πορτοκαλάδα και το υπόλοιπο μισό με νερό, προκειμένου να "αραιώσει" ο χυμός και η πορτοκαλάδα να έρθει "στα ίσια της" [ενώ αν έπινες το περιεχόμενο χωρίς να το "αραιώσεις" με νερό, σού έπεφτε βαρύ] !!! Επίσης, η εν λόγω πορτοκαλάδα είχε χρώμα πορτοκαλί, που έμοιαζε πολύ με "φυσικό χυμό πορτοκαλιού" !!! Έτσι, ξεχώριζε από την "άλλη" πορτοκαλάδα, γνωστή μέχρι σήμερα [με ανθρακικό ή χωρίς ανθρακικό], που έχει χρώμα κίτρινο !!!

Όταν ήμουνα μικρούλης και έμπαινε μια τέτοια πορτοκαλάδα στο σπίτι ... η χαρά μου ήταν απερίγραπτη !!! Πολύ μού άρεσε, έπινα το ένα ποτήρι μετά το άλλο !!! Εδώ και πολλά χρόνια, όμως, αυτές οι πορτοκαλάδες δεν υπάρχουν πια ....
 
Θυμαμαι οτι ηταν κλασικο δωρο σε ασθενης που νοσηλευοντουσαν σε νοσοκομειο! Ο λογος και η χρησιμοτητα αυτης της συνηθειας, μου παραμενει ακομα ανεξηγητος.

Ηταν τοσο γλυκο το αποτελεσμα (εστω και με μεγαλυτερη αναλογια νερου) που δακρυζες απο την υπερβολικη γλυκα.

Θυμαμαι παντως οτι της ΗΒΗ ηταν νοστιμη. Υπηρχαν και καποιες αλλες που απλα δεν πινοντουσαν με τιποτα.

Καπου τις εχει παρει ακομα το ματι μου σε ραφια σουπερ μαρκετ, αλλα δεν τις αγοραζει πλεον κανεις. Επεσαν σε απαξιωση μετα τα ελαφρια πλαστικα μπουκαλια αναψυκτικων και τους χυμους σε τετραπακ.
 
Δε βγαίναν μόνο πορτοκαλάδες αλλά λεμονάδες και βυσσινάδες!! Οι τελευταίες πρέπει να κυκλοφορούν ακόμη!! Δεν ήταν μόνο η fanta αλλά κι από διάφορες άλλες εταιρίες γνωστές και μη!! Από αυτό το είδος αναψυκτικών μόνο η λεμονάδα μπορώ να πω, πως μου άρεσε και μόνο στην περίπτωση που, έστω και τύχη, πετύχαινα την ιδανική αναλογία!!
 
και εγω θυμαμαι οτι ηταν δωρο για αθενεις που νοσηλευοντουσαν μαλλον επειδη πιιστευαν οτι θα τους εκανε καλο θυμαμαι το μπουκαλι της ηβη με την μπλε ετικετα αλλα οντως εχω πολυ καιρο να δω κατι τετοιο πλεον
 
Μπορώ νε επιβεβαιώσω πως συμπηκνωμένες βυσινάδες πωλούνται ακόμα . Αλλά από γλύκα άλλο τίποτα :( . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παρακάνουν τόσο με τη ζάχαρη . Ίσως βοηθάει στη συντήρηση .
 
και οι πορτοκαλάδες,από πιο μικρούς παραγωγούς όμως.
 
ΗΒΗ ήταν παιδιά!

Με ένα φετάκι πορτοκαλιού στο λογότυπο της ετικέτας. Η γλύκα μόνο με δάκρυα στα μάτια κατέβαινε το λαιμό!

Και ναι, πράγματι έβγαινε και σε βερσιόν λεμόνι και βύσσινο, αλλά αυτή η πορτοκαλάδα στοιχειώνει τις αναμνήσεις μου,όπως φαντάζομαι των περισσότερων...

Όσο για το σουξέ στα νοσοκομεία και τους θαλάμους νοσηλείας... πιο εύκολα έβρισκες τον εν λόγω χυμό παρά την εφημερεύουσα νοσοκόμα... !!! :D
 
1 ΚΙΛΟ ΖΑΧΑΡΗ!!!!??!!!! :fever:
 
Πορτοκαλαδες, Βυσσιναδες κτλ, που τις αραιωνουμε με νερο, πωλιουνται ακομα στην αγορα, αλλα ειναι κυριως τοπικων επιχειρησεων. Ειδικα το καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει μια λεμοναδα, για δροσισμα, ειδικα αν την ανακατεψεις με πολυ παγωμενο νερο....
 
Από συμπυκνωμένες πορτοκαλάδες υπάρχουν και μάρκας ΒΙΟΧΥΜ (κυκλοφορούν στην Κρήτη) που αραιώνονται με νερό γιατί αλλιώς δεν πίνονται από τη γλύκα...!!!
 
Eγω με αυτες μεγαλωσα,δεν ειναι τιποτα το φοβερο να βαζεις μονο δυο δαχτυλα πορτοκαλαδα και το υπολοιπο νερο,ετσι την πινουν.


Και γλυτωνες και τα πολλα περα δωθε στα σουπερμαρκετ ,ενα μπουκαλι βγαζει ποσες φορες παραπανω απο την κανονικη
.
 
Aardvark είπε:
Eγω με αυτες μεγαλωσα,δεν ειναι τιποτα το φοβερο να βαζεις μονο δυο δαχτυλα πορτοκαλαδα και το υπολοιπο νερο,ετσι την πινουν.
Και γλυτωνες και τα πολλα περα δωθε στα σουπερμαρκετ ,ενα μπουκαλι βγαζει ποσες φορες παραπανω απο την κανονικη
.
Πολύ ωραίες ήταν, γλύκες με ωραία γεύση αλλα και με Full συντηρητικά όμως που δεν ήταν υγιεινό για μικρά παιδιά.

Είχα πάθει χοντρά αλλεργικά σοκ απο τα συντηρητικά τους πολλές φορές....
 
Moνο η στυμμενη πορτοκαλαδα δεν εχει συντηρητικά.
 
Η συμπικνωμένη βυσινάδα έχει χαράξει στο μυαλό μου μια από τις πιο χαρμόσυνες στιγμές των παιδικών μου χρόνων.
 
Δε νομιζω να ειχαμε ποτε τετοια στο σπιτι αλλα τις θυμαμαι οταν πηγαιναμε επισκεψεις. Νομιζω χαιρομουν πολυ οταν τις εβλεπα και μου αρεσαν γιατι ηταν γλυκιές, αλλα κατα βαθος δεν τις ειχα συμπαθησει γιατι κατι με χαλουσε στη γευση: ηταν τοσο γλυκιες που πικριζαν στο τελος, δεν με ξεδιψουσαν και δεν τις απολαμβανα οσο τις 'κανονικες'.

Λεμοναδα και βυσσιναδα δεν ειχα δοκιμασει ποτε, εκτος απο μια φορα που ειχαμε παρει ενα σιροπι βυσσινο, το οποιο αν ηθελες το διελυες στο νερο και γινοταν αναψυκτικο. Το ειχα σχεδον τελειωσει μεσα σε μια μερα
 
Η ΗΒΗ ήταν η πρώτη που θυμάμαι να κυκλοφορεί, η ΦΑΝΤΑ ήρθε πολύ αργότερα. Τρελλαινόμουνα. Η βυσσινάδα της δεν μου άρεσε ποτέ, γιατί σε αντίθεση από τη σπιτική πορτοκαλάδα από πορτοκάλια που ήταν ξινή και δεν μου άρεσε, η σπιτική βυσσινάδα που έφτιαχνε η μητέρα μου από βύσσινα (και που ήταν επίσης συμπυκνωμένη και την αραιώναμε σε νερό) ήταν γλυκιά και με πολύ καλύτερη γεύση.
 
τι μου θυμησατε με αυτο το θεμα.ωντας απο επαρχια οι βολτες σαν πιτσιρικι ηταν απειρες.πηγαιναμε με τον πατερα μου σε ενα φιλο του που ειχε ταβερνα οι 2 μας σχεδον καθε μερα ειδικα τους ζεστους μηνες τα μεσημερια πιναμε μια πορτοκαλαδιτσα ο καθενας και μετα πηγαιναμε στο σπιτι που περιμενε η μαμα με το φαγητο ετοιμο.συγκλονιστικη αναμνηση. δυστυχως δεν κυκλοφορουν πλέον αλλα η τοπικη ποτοβιομηχανια βγαζει ακομα τετοια πορτοκαλαδα που ομως ειναι κομποστα απο την πολυ ζαχαρη
 
Συνήθιζε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου ν' αγοράζει συμπυκνωμένες βυσινάδες "για το παιδί", όπως έλεγε χαρακτηριστικά!

Υπήρχαν βέβαια και φορές που την τελείωνα (και φυσικά δεν έλεγα τίποτα σε κανέναν) και για να μη μου χαλάσει καρδιά, έπαιρνε το σιρόπι από το γλυκό το βύσσινο, πρόσθετε νερό και με έλεγε ότι ντεμέκ ήταν βυσσινάδα! :p

Δεν ξέρω αν το κάνατε κι εσείς ή οι δικοί σας! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα