Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Στην ταινια Εσχατη προδοσια, βλεπουμε μια υπεροχη εκκλησια. Ειναι αυτη οπου παει να γινει ο γαμος της Τζενης Ρουσσεα με το Γιωργο Μουτσιο.

Η εκκλησια αυτη ειναι η πιο ωραια που εχω δει στη ζωη μου! Με πρωτοτυπο, εμπνευσμενο σχεδιασμο, πολυεπιπεδη και μεγαλειωδης. (Σ' αυτην θα ηθελα να ειχα παντρευτει κι εγω, αν και η δικια μου ηταν πολυ ομορφη.) :)

Υποψιαζομαι πως ειναι η Παναγια η Ελευθερωτρια στην Πολιτεια, αλλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση η μια διορθωση σε περιπτωση που κανω λαθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Στην ταινια Εσχατη προδοσια, βλεπουμε μια υπεροχη εκκλησια. Ειναι αυτη οπου παει να γινει ο γαμος της Τζενης Ρουσσεα με το Γιωργο Μουτσιο.Η εκκλησια αυτη ειναι η πιο ωραια που εχω δει στη ζωη μου! Με πρωτοτυπο, εμπνευσμενο σχεδιασμο, πολυεπιπεδη και μεγαλειωδης. (Σ' αυτην θα ηθελα να ειχα παντρευτει κι εγω, αν και η δικια μου ηταν πολυ ομορφη.) :)

Υποψιαζομαι πως ειναι η Παναγια η Ελευθερωτρια στην Πολιτεια, αλλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση η μια διορθωση σε περιπτωση που κανω λαθος.
ΒΒ ετοιμα τα screenshots,ελπιζω να βοηθησουν στην αναγνωριση της εκκλησιας :) :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


e1.JPG

e4.JPG

e6.JPG

e5.JPG

e0.JPG

e7.JPG
 
Ευχαριστω πολυ, katerinak, για τον κοπο που εκανες για χαρη μου. Μακαρι συντομα να εχουμε απαντηση.
 
bambinella 100 είπε:
Ευχαριστω πολυ, katerinak, για τον κοπο που εκανες για χαρη μου. Μακαρι συντομα να εχουμε απαντηση.
κανενας κοπος :)

με μια προχειρη google-αναζητηση που εκανα πρεπει να εχεις δικιο οταν γραφεις οτι προκειται για την εκκλησια "Παναγια η Ελευθερωτρια" στην Πολιτεια

attachment.php
παρατηρωντας την 3η φωτογραφια και τη λεπτομερεια με το λιονταρι,ταιριαζουν! τι λες κι εσυ;

panagia_eleftherotria.JPG
 
Ταιριαζουν τρομερα και πρεπει να ειναι αυτη! Θελω να το ακουσω ομως και απο καποιον που ξερει σιγουρα.

Και παλι ευχαριστω.
 
bambinella 100 είπε:
Ταιριαζουν τρομερα και πρεπει να ειναι αυτη! Θελω να το ακουσω ομως και απο καποιον που ξερει σιγουρα.Και παλι ευχαριστω.
αναμενουμε μια απαντηση απο καποιον που γνωριζει για ποια εκκλησια προκειται :flower:

συμφωνω μαζι σου,ειναι πανεμορφη η εκκλησια αυτη
 
Να λοιπόν μερικές φωτογραφίες της Ελευθερώτριας από maps.live.

[edit] Διέγραψε τα αλμπουμ του [edit]

Στην πρώτη φωτογραφία διακρίνεται στην ανατολική όψη, δίπλα στο καμπαναριό, μια σκάλα μεγάλης υψομετρικής διαφοράς, που στη μέση γυρνάει ανάποδα. Ακριβώς εκεί "στρίβουν" οι άντρες πίσω από τον Καλογήρου στη δεύτερη φωτογραφία, ενώ το καμπαναριό φαίνεται πίσω από την πλάτη του Καλογήρου στην τρίτη.

Στην πρώτη φωτογραφία, η κάμερα είναι στημένη στο πλατύσκαλο και τραβάει προς την αρχή της σκάλας αυτής.

Τέλος, στην πέμπτη φωτογραφία, η φαρδιά σκάλα είναι άλλη, κάτω από τη "βεράντα" της εκκλησίας, αυτή που φαίνεται σκιασμένη από τα δέντρα στην πρώτη δική μου φωτογραφία, και αριστερά του αυτοκινήτου στη δευτερη.

Φαίνεται και σε αυτό το link στολισμένη για βάφτιση. [edit] Διέγραψε τα αλμπουμ του [edit]

Πολλά σκαλιά και υψομετρικές διαφορές, ε; Ε, άμα χτίζεις εκκλησίες μέσα στα ρέματα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ Σταυρο για τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες!! αναμενουμε καποια στιγμη και την απαντηση για το περιφημο "σπιτι με τα πιατα": βρισκεται ή οχι στα Παλουκια Σαλαμινας;ιδου η αποριαΤο σπιτι που μας δειχνεις στις φωτογραφιες ειναι αυτο;

attachment.php
Ακριβως αυτο ειναι Κατερινα μου! :D

Το περιπτερο ηταν για αρκετα χρονια στην ιδια θεση που

φαινεται στην φωτο και πολλες φορες ειχε γινει "κρυψωνα"

το βραδυ της Αναστασης για την αποφυγη βεγγαλικων και κροτιδων! :)

"Μεταφερθηκε" λιγα μετρα πιο αριστερα (οπως βλεπουμε την φωτο)

μολις πριν μερικους μηνες που εγινε ολικη ανακαινιση της πλατειας! :)
 
Ευχαριστω πολυ, panp, για την επιβεβαιωση.

Τελικα αυτο το αριστουργημα που βλεπουμε στην Εσχατη προδοσια, ειναι οντως η Ελευθερωτρια.

Θυμηθηκα επισης, οτι την ιδια εκκλησια βλεπουμε και στην ταινια Αν εχεις τυχη, και μαλιστα εκει ακουμε και το ονομα της λιγο πριν γινει ο γαμος Παπαμιχαηλ - Μηνιατη. "Ελευθερωτρια στον Κοκκιναρα" λενε, και προφανως η Πολιτεια λεγοταν Κοκκιναρας την εποχη εκεινη.
 
panp σ ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες (ετσι μπορουμε να δουμε ολοκληρη την εκκλησια :) ) και για την αναλυση που μας εκανες συγκρινοντας τες με τις φωτογραφιες απο τις σκηνες της ταινιας

Σταυρο σ ευχαριστω πολυ και παλι για την επιβεβαιωση :)

ΒΒ ετοιμες και οι φωτο με την εκκλησια που βλεπουμε στην ταινια "αν εχεις τυχη"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


an1.JPG

an3.JPG

an4.JPG
 
Να εισαι καλα, katerinak! Εβαλες πολυ χαρακτηριστικα στιγμιοτυπα.
 
bambinella 100 είπε:
Να εισαι καλα, katerinak! Εβαλες πολυ χαρακτηριστικα στιγμιοτυπα.
σ αυτη την ταινια φαινεται τουλαχιστον η εκκλησια ενω στην ταινια "εσχατη προδοσια" φαινεται ενα ελαχιστο τμημα της,αν δεν ηταν το λιονταρι θα δυσκολευομουν να την εντοπισω με την google-αναζητηση

Μολις τωρα θυμηθηκα οτι απ αυτη την εκκλησια ο Δημητρης Παπαμιχαηλ πηγαινει να παρει τη Μιραντα Κουνελακη λιγο πριν την παντρεψουν με το ζορι στην ταινια "ο νικητης"

attachment.php
attachment.php


ni1.JPG

ni2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αφορμή μια "κομμένη" σκηνή από την ταινία της Φίνος Φιλμς "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο", ανακάλυψα ότι η σκηνή, αν αυτό που φαίνεται στο βάθος είναι το Αστεροσκοπείο, είναι γυρισμένη στο Θησείο, περιοχή που ακόμα και σήμερα υπάρχουν "κατοχικά" σκηνικά...

Συγκεκριμένα στην οδό Αμφικτύονος, που φαίνεται κάτω αριστερά, με λήψη προς το Αστεροσκοπείο.

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Μολις τωρα θυμηθηκα οτι απ αυτη την εκκλησια ο Δημητρης Παπαμιχαηλ πηγαινει να παρει τη Μιραντα Κουνελακη λιγο πριν την παντρεψουν με το ζορι στην ταινια "ο νικητης".
Αυτο δεν το θυμομουν! Τελικα, η εκκλησια της Παναγιας της Ελευθερωτριας εμφανιστηκε αρκετες φορες στον ελληνικο κινηματογραφο!

Πολυ πιθανον να υπαρχουν κι αλλες....
 
Η βιλα Μαργαριτα δεν ειναι αυτη που βλεπουμε στο στιγμιοτυπο της ταινιας "Αθηνα,κλοπη της οδου Σταδιου" ;

attachment.php


athinaklopiodoustadiou.JPG
 
101% είναι αυτή, αλλά η "είδηση" είναι ότι είναι έχει αρχίσει να "σηκώνεται" ο Πύργος Αθηνών, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
101% είναι αυτή, αλλά η "είδηση" είναι ότι είναι έχει αρχίσει να "σηκώνεται" ο Πύργος Αθηνών, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
Βασικά αν και προσωπικά δε το διακρίνω, η ταινία είναι του 1968, έτος που ξεκίνησε όντως η κατασκευή του.

Υπάρχουν πάντως σκηνές λίγο πριν την αποπεράτωσή του, στη ταινία 'Ένας ξένοιαστος καβαλάρης" με τον Βέγγο (1971).

EnasXegnoiastosKavalaris1971-AthensTower.jpg

EnasXegnoiastosKavalaris1971-AthensTower2.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα