Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
βρεθηκε πού βρισκοταν το σπιτι του Μιμη Φωτοπουλου στην ταινια "ο ουρανοκατεβατος",οι παρακατω πληροφοριες προερχονται απ τον κυριο Δημητρη Παπακωστοπουλο,το μωρο που συμμετειχε στην ταινια.Μας λεει οτι στην οδο Αλκαμενους υπηρχε ενα στουντιο για εσωτερικα γυρισματα και λιγο πιο πανω,στην οδο Μιχαηλ Βοδα,ηταν η γνωστη μονοκατοικια οπου εχουν γυρισει εσωτερικα και εξωτερικα πλανα διαφορων ταινιων πηγη

attachment.php
attachment.php


ouranokatev.JPG

o,1.JPG
 
katerinak είπε:
απ οτι βλεπω ειναι πολυ καλοδιατηρημενο
Αρκετά κτίρια του ιστορικού κέντρου έχουν υποστεί αναπαλαίωση (και όχι ευτυχώς ανακαίνιση), μακάρι να γινόταν σε όλα. Τελευταία όλα αυτά έχουν περάσει υπό την επίβλεψη της UNESCO.

The_Kopanos είπε:
Ναι,Μια εταιρεία το έχει και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να μπείς και μέσα.
Φυσικά, και υπάρχουν αμέτρητα βιβλία και συγγράματα ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος από τη νεώτερη Ιστορία, όχι μόνο του Ιονίου, αλλά και όλης της Ελλάδας.
 
drspiros είπε:
Αρκετά κτίρια του ιστορικού κέντρου έχουν υποστεί αναπαλαίωση (και όχι ευτυχώς ανακαίνιση), μακάρι να γινόταν σε όλα. Τελευταία όλα αυτά έχουν περάσει υπό την επίβλεψη της UNESCO.
Αποκατάσταση. Η "αναπαλαίωση" είναι η πλέον άστοχη λέξη που έχουν σκεφθεί.
 
miki-mik7 είπε:
Αποκατάσταση. Η "αναπαλαίωση" είναι η πλέον άστοχη λέξη που έχουν σκεφθεί.
Ναι, έχεις δίκιο, πιο σωστά "αποκατάσταση". Απλά ήθελα να τονίσω ότι προσπάθησαν να κρατήσουν τον αρχιτεκτονικό χαρακτήρα του κτιρίου, χωρίς περαιτέρω επεμβάσεις, σαν αυτές που έχουν κάνει στις ταινίες της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος"! ;)
 
Αποκατάσταση χρησιμοποιείται συχνά, αλλά εμένα μου αρέσει η "επαναφορά", που δε χρησιμοποιείται. Αποκατάσταση είναι μια λέξη που αφορά μόνο τη μορφή. Ας πούμε, αν γκρεμιστεί ένας τοίχος πέτρινος, να τον χτήσεις με τούβλα και να τον σοβατίσεις και να φαίνεται ίδιος. Επαναφορά όμως είναι να τον ξανακάνεις πέτρινο, να κάνεις τα πατώματα ξύλινα όπως ήταν κι όχι να ρίξεις μπετά για πιο γερά, να κάνεις τις σκάλες ξύλινες όπως ήταν κι όχι μπετένιες με επικάληψη ξύλου, κλπ. Άρα πιο σωστό "επαναφορά" , αλλιώς να λέμε "αποκατάσταση στην αρχική μορφή". με ότι συνεπάγεται ως προς τα υλικα !
 
Το θέμα δεν είναι τι μας αρέσει και τι όχι, αλλά ποια λέξη είναι κατάλληλη. Από που προκύπτει ότι η αποκατάσταση αφορά μόνο την μορφή;

Ακριβώς ό,τι γράφεις στην τελευταία σου πρόταση ισχύει για την επαναφορά, "Επαναφορά στην αρχική μορφή".
 
Άσχετα με το θέμα, και μια που μου έγινε παρατήρηση, με τα φτοχά μου ελληνικά, όταν χρησιμοποιήσω "επαναφορά", το "στην αρχική μορφή" είναι εντελώς περιττό. Επαναφορά σε άλλη μορφή υπάρχει;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Άσχετα με το θέμα, και μια που μου έγινε παρατήρηση, με τα φτοχά μου ελληνικά, όταν χρησιμοποιήσω "επαναφορά", το "στην αρχική μορφή" είναι εντελώς περιττό. Επαναφορά σε άλλη μορφή υπάρχει;

Φτωχά ή όχι, δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω τα Ελληνικά σας.

Ένα παράδειγμα για την επαναφορά: Μια οικία, πέρα από την αρχική της μορφή, έχει υποστεί παρεμβάσεις σε τρεις χρονικές περιόδους.

Ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να την επαναφέρει σύμφωνα με την δεύτερη.
 
Στην ταινια "Επιστροφη της Μηδειας" πού βρισκεται ο εξωτερικος χωρος του υποστατικου;

attachment.php
attachment.php


attachment.php


attachment.php


τα γυρισματα στο εσωτερικο του σπιτιου εγιναν στο ξενοδοχειο Auberge

attachment.php


eps1.JPG

eps4.JPG

eps03.JPG

eps5.JPG

eps2.JPG
 
Φωτογραφια απο γυρισμα της ταινιας "Το σωφερακι" στην πλατεια Αγιου Γεωργιου στην Κυψελη

attachment.php
πηγη

423385_401704686513552_1970283851_n.jpg
 
Γυρισμα στο "σπιτι με τα πιατα" που βρισκεται στην Κηφισια , εγινε και στην ταινια "Τι κανει ο ανθρωπος για να ζησει"

attachment.php
attachment.php


tk.JPG

tk4.JPG
 
Ένα αρκετά περίεργο αλλά αντίστοιχο σπίτι, ιδιαίταιρης σρχιτεκτονικής, είναι αυτό που είδαμε στην ταινία "Οι τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας". Μήπως κάποιος το έχει εντοπίσει;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Ένα αρκετά περίεργο αλλά αντίστοιχο σπίτι, ιδιαίταιρης σρχιτεκτονικής, είναι αυτό που είδαμε στην ταινία "Οι τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας". Μήπως κάποιος το έχει εντοπίσει;
screenshots του εξωτερικου του σπιτιου

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


te00.JPG

te000.JPG

te1.JPG

te5.JPG

te3.JPG
 
Ναι, αυτό...Αν δε βρίσκεται μέσα σε κανένα τεράστιο αγρόκτημα, δε θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο...
 
makism είπε:
γνωριζετε που γυριστηκε το σπιτι τησ παριζιανα;
ψαχνεις το σπιτι που βλεπουμε καπου προς το τελος της ταινιας;

attachment.php
attachment.php


ή αυτο που βρισκεται κοντα στα σημεια που δειχνουν οι παρακατω φωτογραφιες;

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


παντως φαινεται ο αριθμος του σπιτιου

ipa.JPG

iparz.JPG

iparizian.JPG

ipariz1.JPG

i1.JPG

i3.JPG
 
Από όσα μου έχει πει φίλος που ασχολείται με τον παλιό κινηματοφράφο, ένα σπίτι που χρησιμοποιήθηκε σε αρκετές ελληνικές ταινίες ήταν η Βίλλα Λεβίδη, που βρίσκεται στην είσοδο της Παλλήνης, μετά την Αττική οδό σε ένα λόφο δεξιά. Μου είπε για τη "Νεράιδα και το παλληκάρι" (μήπως εννοούσε την "Αρχόντισσα και την αλήτη" ; ), αλλά και πάρα πολλές άλλες, καθώς και μεταγενέστερες του Καραγιάννη με Ψάλτη (???) κλπ.

Δεν ξέρω τίτλους αλλά παραθέτω φωτογραφίκό link και ένα link που φτιάξαν κάτοικοι ενδιαφερόμενοι για τη διάσωση του χώρου, όπου θα βρείτε εικόνες της (ερειπωμένης) βίλλας, μήπως κάποιοι θυμηθούν ταινίες. Δεξιά αναφέρεται σαφώς ότι από το 1963 και μετά το οίκημα μισθωνόταν ως στούντιο σε εταιρίες παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών.

πηγη 2476339505_026f6bd3a5_s.jpg

http://lofos-levidi-pallinis.blogspot.gr/2008_04_01_archive.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Από όσα μου έχει πει φίλος που ασχολείται με τον παλιό κινηματοφράφο, ένα σπίτι που χρησιμοποιήθηκε σε αρκετές ελληνικές ταινίες ήταν η Βίλλα Λεβίδη, που βρίσκεται στην είσοδο της Παλλήνης, μετά την Αττική οδό σε ένα λόφο δεξιά. Μου είπε για τη "Νεράιδα και το παλληκάρι" (μήπως εννοούσε την "Αρχόντισσα και την αλήτη" ; ), αλλά και πάρα πολλές άλλες, καθώς και μεταγενέστερες του Καραγιάννη με Ψάλτη (???) κλπ.Δεν ξέρω τίτλους αλλά παραθέτω φωτογραφίκό link και ένα link που φτιάξαν κάτοικοι ενδιαφερόμενοι για τη διάσωση του χώρου, όπου θα βρείτε εικόνες της (ερειπωμένης) βίλλας, μήπως κάποιοι θυμηθούν ταινίες. Δεξιά αναφέρεται σαφώς ότι από το 1963 και μετά το οίκημα μισθωνόταν ως στούντιο σε εταιρίες παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών.




http://lofos-levidi-pallinis.blogspot.gr/2008_04_01_archive.html
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες ΦΖΠ1

Μερικες φωτογραφιες απ την ταινια "Η αρχοντισσα και ο αλητης"

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


Επισης στη βιλα Λεβιδη φαινεται να βρισκεται το σπιτι της Κατερινας (Ελενα Ναθαναηλ) στην ταινια "Το λεβεντοπαιδο"

attachment.php


arx4.JPG

arx2.JPG

arx6.JPG

arx1.JPG

lev1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόκειται για το συγκεκριμένο κτήριο όπως φαίνεται σαφώς στην παρακάτω φωτογραφία




Οι πολεμίστρες του πύργου και πολλά άλλα στοιχεία έχουν γκρεμιστεί.

Η χαρακτηριστική πύλη με την καμάρα νομίζω ότι έχει αναζητηθεί και σε παλιότερα posts.
 
Νομίζω ότι σ'αυτό το σπίτι είχαν γυριστεί και οι: "Ο μάγκας και το τρίκυκλο", ως σπίτι της Τ. Καζιάνη και το μιούζικαλ με Παπαμιχαήλ, Λάσκαρη (δεν θυμάμαι τίτλο...).
 
miki-mik7 είπε:
Νομίζω ότι σ'αυτό το σπίτι είχαν γυριστεί και οι: "Ο μάγκας και το τρίκυκλο", ως σπίτι της Τ. Καζιάνη και το μιούζικαλ με Παπαμιχαήλ, Λάσκαρη (δεν θυμάμαι τίτλο...).
δικιο εχεις miki-mik7

"Ο μαγκας με το τρικυκλο"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


Η αλλη ταινια ειναι "οι ερασται του ονειρου"

attachment.php


ma4.JPG

ma3.JPG

er1.JPG

ma7.JPG
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα