Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
FoteiniG είπε:
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος!Έχετε πολύ όμορφη συντροφιά και πολύ καλές πληροφορίες.Το σπίτι αυτό πρέπει όντως να είναι υπαρκτό και όχι στούντιο γιατί εμφανίζεται και στη σειρά του ΑΝΤ1 της Αγάπης μαχαιριά.Είναι το σπίτι της οικογένειας των Σόμμερ και Μαρινάκη.Ίσως ανήκει σε κάποιον ηθοποιό.
attachment.php
Σπίτι από το Εκείνο το καλοκαίρι.
Καλώς την! :)

Thanks for the photo!

Πέρνα κι από δω για το επίσημο καλωσόρισμα! ;)
 
FoteiniG είπε:
Καλησπέρα είμαι νέο μέλος!Έχετε πολύ όμορφη συντροφιά και πολύ καλές πληροφορίες.Το σπίτι αυτό πρέπει όντως να είναι υπαρκτό και όχι στούντιο γιατί εμφανίζεται και στη σειρά του ΑΝΤ1 της Αγάπης μαχαιριά.Είναι το σπίτι της οικογένειας των Σόμμερ και Μαρινάκη.Ίσως ανήκει σε κάποιον ηθοποιό.
attachment.php
Σπίτι από το Εκείνο το καλοκαίρι.

FoteiniG καλως ηρθες!

η helenak στο ποστ384 εβγαλε και φωτογραφιες του σπιτιου αυτου ετσι οπως ειναι σημερα ενω σε προηγουμενο ποστ380 μας εδωσε και πληροφοριες.Αυτο που λες για τη σειρα "της αγαπης μαχαιρια" αν διαβασεις το ποστ386 θα δεις οτι με μπερδεψε..

Η φωτογραφια που προσθεσες ειναι απ την ταινια "ερωτικη συμφωνια",εχω προσθεσει την ιδια φωτο παλιοτερα (ποστ104)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιότατο νήμα, διάβασα μέχρι τη σελίδα 17. Βρίσκομαι για διακοπές στα Καμμένα Βούρλα ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο που είχε γυριστεί η αγαπημένη ταινία "Ο Κλέαρχος η Μαρίνα κι ο κοντός", ερείπιο βέβαια σήμερα, και θα σας βάλω μερικές φωτογραφίες αργότερα. Αν έχει ξαναμπεί ζητώ συγγνώμη αλλά όπως είπα μέχρι τη σελίδα 17 διάβασα...
 
Βρε, βάλε εσύ κι ας έχουν ξαναμπεί! :D

Εδώ έχουμε live ανταπόκριση - θα το ψειρίζουμε κιόλας?! :biglaugh:
 
Ευχαριστώ, έβγαλα τις φωτογραφίες μόνο που ψάχνω να βρώ το καλώδιο για να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή, οπότε να μου συγχωρήσετε παρακαλώ την όποια καθυστέρηση...Μπήκα με προσοχή γιατί είναι ρημάδι και στο εσωτερικό του ξενοδοχείου, και παιδιά, το λόμπυ που είναι το μπαρ είναι ακριβώς το ίδιο όπως φαίνεται στην ταινία !!! Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα εσωτερικά γυρίσματα έγιναν στον ίδιο χώρο και όχι στο στούντιο. Ο δρόμος που φαίνεται από το μπαλκόνι που είναι η Βασιλειάδου και βλέπει τον Αυλωνίτη να έρχεται, είναι ακριβώς ο ίδιος μέχρι σήμερα !!

[video=youtube;qBeGJw-NPw8]http://www.youtube.com/watch?v=qBeGJw-NPw8
 
Φίλοι μου ζητώ συγγνώμη για την αργοπορία αλλά δεν πήρα μαζί μου το καλώδιο USB οπότε έκανα ολόκληρη πατέντα αφού κατέβασα ένα προγραμματάκι για να δώ την κάρτα του τηλεφώνου μέσω WiFi και να κατεβάσω τις φωτογραφίες στο laptop...

Μερικές πληροφορίες που έμαθα είναι ότι το ξενοδοχείο ήταν ένα μεγάλο συγκρότημα που χωριζόταν σε δύο κτίρια όπου το ένα λεγόταν "Θόριον" από το αρχαίο όνομα της περιοχής των Καμμένων Βούρλων και στεγαζόταν το ξενοδοχείο, και το "Ράδιον" από τα ραδιενεργά ιαματικά νερά της περιοχής που στέγαζε τα λουτρά, και τα δύο ήταν στο ίδιο κτήμα, ενώ δυστυχώς το "Ράδιον" έχει γκρεμιστεί από την εγκατάλειψη.

Στην περιοχή υπάρχει άλλο ένα ξενοδοχείο που έχει μείνει από εκείνη την όμορφη περίοδο, είναι πλήρως λειτουργικό, προφανώς με ανακαινήσεις, και λέγεται Sissy. Κάπου το έχει πάρει κι αυτό το μάτι μου σε ταινία, αλλά δεν θυμάμαι που. Θα το βγάλω κι αυτό μερικές φώτο να το δείτε μήπως και το θυμηθεί κάποιος.

Το πίσω μέρος του "Θόριον"



Τα μπαλκόνια όπου εμφανίζεται η Βασιλειάδου.



Η μπροστινή πλευρά.



Και ο δρόμος μπροστά από το ξενοδοχείο.



FB_IMG_13782257873632865.jpg

FB_IMG_13782170504068411.jpg

FB_IMG_13782258122189772.jpg

FB_IMG_13782258205932485.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pinhead ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες και τις πληροφοριες :)
 
Ευχαριστούμε πράγματι και για τον κόπο, και για τις φωτός! :)

Η πρώτη φωτό είναι εκεί που φτάνει ο Κλέαρχος στο ξενοδοχείο και ψάχνει να βρει την "γειτόνισσα"? :D

Δε μπορώ να καταλάβω από πού είναι!....
 
Κανένας κόπος φίλε D@redevil, σχεδόν δίπλα μου είναι η τοποθεσία, και για να σου λύσω την απορία, υπάρχει άλλος ένας δρόμος που τον είδα σήμερα και οδηγελι προς την κύρια είσοδο του ξενοδοχείου, βέβαια υπάρχει ένα λούνα παρκ μπροστά και το κρύβει, ιδού λοιπόν οι φώτο...

Το λούνα παρκ και πίσω η πρόσοψη του ξενοδοεχείου.





Ο κρυμένος δρόμος που εμφανιζόταν ο Αυλωνίτης.



Η είσοδος του ξενοδοχείου και μιά άποψη απο ότι έχει απομείνει.





Το εσωτερικό όπως φαίνεται όπου έγιναν τα γυρίσματα στο λόμπυ, με λίγες ακόμη φωτογραφίες απ' ότι έχει μείνει, δεν μπήκα παραμέσα γιατί είναι αρκετά επικύνδινο το κτίσμα.









 
έχω περάσει πολλές φορές από εκεί και πάντα κάνω στάση στα καμμένα βούρλα για να φάω -και καλά- λουκουμάδες... και πάντοτε -όπως και σε άλλα κτίσματα στην Ελλάδα- μέσα μου μένει αναπάντητο ένα μεγάλο "γιατι?"

φυσικά στις μέρες μας είναι πολλές αντίστοιχα και οι απαντήσεις.

άλλο ένα προπολεμικό μοντέρνο που σαπίζει.

(αντίστοιχο κτίσμα σε άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες θα έκοβες εισιτήριο για να περιηγηθείς)
 
Όσο σκέφτομαι την ταινία (την αίγλη και το άρωμα διακοπών! :) ) σε σχέση με αυτό που επέμεινε.... Θλίβομαι! :(

Πολύ....

Συμφωνώ με τον ntsmrtz:

μέσα μου μένει αναπάντητο ένα μεγάλο "γιατι?"φυσικά στις μέρες μας είναι πολλές αντίστοιχα και οι απαντήσεις.

άλλο ένα προπολεμικό μοντέρνο που σαπίζει.

(αντίστοιχο κτίσμα σε άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες θα έκοβες εισιτήριο για να περιηγηθείς)
Κρίμα.....

Ευχαριστούμε για το φωτορεπορτάζ! ;)
 
Αν και είναι ξένη παραγωγή γυρίστηκε Ελλάδα

[edit] youtube link σε ολόκληρη ταινία [/edit]

Οι Διαρρήκτες με τους Μπελμοντό και Σαρίφ.

Μπορεί να αναφέρει κάποιος τις τοποθεσίες που γυρίστηκαν σκηνές της ταινίας?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς να δω την ταινία (μην την παραθέτεις ολόκληρη), όπως θυμάμαι από παλιότερη προβολή της, σίγουρα έχει κάποια σκηνή μπροστά στο Χίλτον. Επίσης το κυνηγητό των αυτοκινήτων έχει σκηνές -μεταξύ άλλων- στη γέφυρα της Λαμπράκη στον Πειραιά (περιοχή Κεράνη), στον περιφερειακό Τουρκοβουνίων, στην εκκλησία της Αγίας Μαρίνας στο Θησείο, στο καλντερίμι του Προφήτη Ηλία της Καστέλλας, στο Βεάκειο κλπ.
 
Το σπίτι του πλούσιου μου θυμίζει χαλάνδρι αλλά η κάπου βόρεια γενικά
 
Σ ενα επεισοδιο της σειρας "Αστυνομος Θανασης Παπαθανασης" γινεται αναφορα στην ταινια "Μαγικη πολις" και ο Θανασης Βεγγος λεει οτι το ετος παραγωγης της ταινιας ηταν το 1952,τα γυρισματα εγιναν στο Δουργουτι και εδειξε και την παρακατω φωτογραφια

attachment.php
attachment.php
attachment.php


ο ιδιος δε φαινεται στη φωτογραφια γιατι λεει οτι ηταν στο κουρειο,δειχνει ομως τον Νικο Κουνδουρο και τον Γρηγορη Δαναλη

a,mag1.JPG

a,mag3.JPG

a,mag4.JPG
 
Το γνωστο "σπιτι με τα πιατα" το βλεπουμε και στην ταινια "Επισημη αγαπημενη"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


epis1.JPG

epis2.JPG

epis3.JPG
 
Τελικά, υπάρχει ελληνική ταινία, εκτός των παραγωγών της Φίνος Φιλμ, που να μην έχει γυρίσματα στο γνωστό ''σπίτι με τα πιάτα'';
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα