Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ξερει κανεις απο εσας που βρισκοταν το κοσμικο κεντρο Αργω που φαινεται στο 2'.48'' του βιντεο;

Απο την ταινια του 1965, Υιε μου υιε μου.

 
Nομίζω το ίδιο κέντρο το βλεπουμε και στην ταινία "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει" και συγκεκριμένα στην αρχή της ταινίας, οπου ο Κωνστανταρας και η Αρώνη βγαίνουν απο το κέντρο "Αργώ" και η Μαρίκα Νέζερ τους κυνηγάει απο πισω για να δει αν όντως ήταν αυτοι οι δυο...

Υποθετώ οτι ειναι το ιδιο κεντρο και οχι συνωνυμία.... :wait2:
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ, hannele! Ειναι σιγουρα το ιδιο κεντρο και στις δυο ταινιες.

Τωρα μενει να μαθουμε που βρισκοταν.
 
Το μόνο παραλιακό με όνομα Αργώ ήταν στην Διαδόχου Παύλου 47 & Νίκης γλυφάδα.

argo (4) [Μέγεθος].jpg

bambinella 100 είπε:
Ξερει κανεις απο εσας που βρισκοταν το κοσμικο κεντρο Αργω που φαινεται στο 2'.48'' του βιντεο;Απο την ταινια του 1965, Υιε μου υιε μου.

argo (1) [Μέγεθος].jpg

argo (2) [Μέγεθος].jpg

argo (3) [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορόιδο γαμπρέ

Είναι γυρισμένο σε:

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι)

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (5) [Μέγεθος].jpg

οδό Κύμης & Αλκαμένους

κυμησ (1).jpg

Ό,τι θέλει ο λαός:

δείτε το εργοστάσιο του FIX το 1964

Screenshot 2014-07-21 18.48.29 [Μέγεθος].jpg

Καλλιρρόης - κουκάκι

Καλλιρρόης.jpg

Αποστόλου Παύλου & Αγίας Μαρίνας - Θησείο

Screenshot 2014-07-21 18.33.51 [Μέγεθος].jpg

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (6) [Μέγεθος].jpg

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (7) [Μέγεθος].jpg

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (1) [Μέγεθος].jpg

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (9) [Μέγεθος].jpg

7ο Κέντρο Νεότητας (Αργολίδος και Δουκ. Πλακεντίας – Αμπελόκηποι) (3) [Μέγεθος].jpg

κυμησ (2).jpg

fix.jpg

Screenshot 2014-07-21 18.48.45 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-21 18.33.26 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism μήπως εχεις εντοπίσει και το σπιτι της Λαμπέτη στην ταινία Κυριακάτικο Ξυπνημα??? βλεπουμε σκαλακια πολλα και ανηφόρα
 
Εκει πρεπει να ηταν το Αργω. Μοιαζει το μερος με αυτο που βλεπουμε στις δυο ταινιες.

Χιλια ευχαριστω, makism!
 
Η "Αργώ" θα πρεπει να ήταν απο τα high-class της εποχης εκείνης νυχτερινά κεντρα, εφάμιλλο με την "Αθηναία", τα "Αστερια" κλπ. Θυμαμαι στην ταινία "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει" την Αρώνη να λεει τη φράση:

<<Κοίτα το σαράβαλο (για την Νέζερ) που μου θελει και "Αργώ"!>>.
 
Καλημέρα hannele .

το σπίτι της Λαμπέτη είναι στη Νεάπολη εξαρχείων στα ακαλάκια.

με την πρώτη ευκαιρία θα αναρτήσω και φωτογραφίες .

Υπάρχουν ακόμα!!!

Screenshot 2014-07-22 18.19.22 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.28.11 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.28.24 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.28.35 [Μέγεθος].jpg

hannele είπε:
makism μήπως εχεις εντοπίσει και το σπιτι της Λαμπέτη στην ταινία Κυριακάτικο Ξυπνημα??? βλεπουμε σκαλακια πολλα και ανηφόρα
Screenshot 2014-07-22 09.24.29 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-22 09.24.34 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-22 09.24.44 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-22 18.21.49 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-22 18.23.07 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.23.53 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.24.01 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.25.16 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 09.27.08 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Καλημέρα hannele .το σπίτι της Λαμπέτη είναι στη Νεάπολη εξαρχείων στα ακαλάκια.

με την πρώτη ευκαιρία θα αναρτήσω και φωτογραφίες .
υπαρχει λες ακομη αυτο το σπιτι? θα ήταν εντυπωσιακο!!!
 
Καλημέρα σε όλους! Σ' ευχαριστώ hannele για τις πληροφορίες του ζεύγους Λαμπέτη-Χορν.. μοναδικές! :)

να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει ή έχει αναφερθεί για το σπίτι στον ΘΗΣΑΥΡΟ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΤΗ? Νομίζω ότι έχω βρει κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος..μου κάνει εντύπωση να υπάρχει ακόμα.. πολλές ομοιότητες όμως.. :xm:
 
Παρακαλώ kyrbill. Λες ομως να υπάρχει ακομα το σπιτι απο το "Θησαυρο του μακαρίτη"??? θα ήταν υπεροχο, αλλα φοβάμαι μήπως εχει γινει πολυκατοικια....

Θα ήθελα να ρωτησω και το άλλο αν γνωρίζει κανεις:

σε αρκετες ταινίες του Καραγιάννη βλέπουμε μια αυλή με ένα μεγαλο διοροφο σπιτι.

Χαρακτηριστικά για να δωσω μια ιδεα για ποιο σπιτι προκειται:

"Το πιο λαμπρό αστερι" το σπιτι που εμενε ο Διανέλλος,

"Δημήτρη μου Δημητρη μου" το σπιτι που εμενε ο Παπαμιχαήλ με τη Νοταρά,

"Το κορίτσι του Λούνα παρκ" το σπιτι που εμεναν η Βουγιουκλακη με τους Στυλιανοπουλου και Ριζο...

Αυτο το σπιτι ήταν υπαρκτό??????? ή απλά ήταν καποιος εξωτερικός χώρος μεσα στο οικοπεδο που βρισκονταν τα στουντιο οπου γυριζονταν οι ταινίες του Καραγιαννη και τον χρησιμοποιούσαν για τις ανάγκες των ταινιών????
 
Ησαΐα χόρευε.

 


Το σπίτι του Αυλωνίτη είναι :



Ακταίου 46



Screenshot 2014-07-23 12.49.24 [Μέγεθος].jpg

 


ακριβώς στο κάτω στενό είναι η Οδό Γαλάτειας



Screenshot 2014-07-23 12.57.25 [Μέγεθος].jpg

 


Και απέναντι από την
Γαλάτειας η οδο Ερυσίχθονος 56-58 και Γαλάτειας 10 που είναι το σπίτι των γαμπρών.


Screenshot 2014-07-23 13.00.49 [Μέγεθος].jpg

 


και το διατηρητέο



Screenshot 2014-07-23 13.01.14 [Μέγεθος].jpg




Μου αρέσει αυτό hannele

θα ήθελα πολύ να ξέρω που είναι, αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί έχει λίγα πλάνα από την εξωτερική μεριά του σπιτιού.

hannele είπε:
Παρακαλώ kyrbill. Λες ομως να υπάρχει ακομα το σπιτι απο το "Θησαυρο του μακαρίτη"??? θα ήταν υπεροχο, αλλα φοβάμαι μήπως εχει γινει πολυκατοικια....
Θα ήθελα να ρωτησω και το άλλο αν γνωρίζει κανεις:

σε αρκετες ταινίες του Καραγιάννη βλέπουμε μια αυλή με ένα μεγαλο διοροφο σπιτι.

Χαρακτηριστικά για να δωσω μια ιδεα για ποιο σπιτι προκειται:

"Το πιο λαμπρό αστερι" το σπιτι που εμενε ο Διανέλλος,

"Δημήτρη μου Δημητρη μου" το σπιτι που εμενε ο Παπαμιχαήλ με τη Νοταρά,

"Το κορίτσι του Λούνα παρκ" το σπιτι που εμεναν η Βουγιουκλακη με τους Στυλιανοπουλου και Ριζο...

Αυτο το σπιτι ήταν υπαρκτό??????? ή απλά ήταν καποιος εξωτερικός χώρος μεσα στο οικοπεδο που βρισκονταν τα στουντιο οπου γυριζονταν οι ταινίες του Καραγιαννη και τον χρησιμοποιούσαν για τις ανάγκες των ταινιών????
Screenshot 2014-07-23 12.50.02 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.51.27 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.51.40 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.49.34 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.50.11 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.51.56 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.57.16 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 12.56.38 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 13.10.32 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 13.10.41 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-23 13.01.36 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Απίστευτο!!! υπάρχει ακομα!!!! makism:thanx2: :bow:
makism είπε:
Μου αρέσει αυτό hannele θα ήθελα πολύ να ξέρω που είναι, αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί έχει λίγα πλάνα από την εξωτερική μεριά του σπιτιού.
Noμιζω στην ταινία "Το κορίτσι του Λούνα Παρκ" φαίνεται αρκετά σε συγκριση με τις αλλες ταινίες. Χαρακτηριστικό του ειναι οι σπασμένες πλάκες στην αυλή μπροστά στα σκαλιά της πόρτας του κάτω σπιτού και οι πολλες σιδερένιες σκάλες στο πλαι για την πρόσβαση στον επάνω όροφο που ειναι το αλλο σπιτι. Υποθετώ πως αν ειναι υπαρκτο, ακριβώς λόγω της παλαιότητας (ήδη στις ταινίες που το βλεπουμε ειναι αρκετά παλιό για αυτο και το χρησιμοποιούσαν ως "φτωχοσπιτο") δεν θα υπάρχει. Εχω ομως και την υποψία, οπως ειπα και πιο πανω, οτι μπορει να ειναι και κτίριο μεσα στο χωρο των στούντιο που γύριζονταν οι ταινίες. Ειχα ακουσει οτι στην ταινία "Υπάρχει και φιλότιμο" το αγροτοσπιτο της Μίτσης Κωνσταντάρα στην Πλατανιά δεν ήταν σε καποιο χωριο, αλλα ήταν ενα παλιο κτίριο στο πισω μερος του οικοπέδου που βρισκοταν το στουντιο το οποιο και διαμορφώθηκε καταλληλα για τις αναγκες της ταινίας. Αναρρωτιέμαι μήπως κατι αναλογο συμβαίνει και στο σπίτι των ταινιών του Καραγιάννη.... :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι φρικτή κατάληξη για όλα αυτά τα όμορφα νεοκλασικά σπίτια... Οφείλω να αναγνωρίσω πάντως ότι πάμπολλες φορές οι ιδιοκτήτες τα παρατάνε από μόνοι τους, αφού η ανακύρηξή τους σε διατηρητέα συνεπάγεται, αφενός τον αποκλεισμό της δυνατότητας εκμετάλλευσης των όρων δόμησης του οικοέδου με νέα οικοδομή, και αφετέρου την αποκατάσταση των οικιών αυτών με πολυδάπανες μεθόδους, προκειμένου να επαναχρησιμοποιηθούν μόνο στην αρχική μορφή, χωρίς παρεμβάσεις. Αυτό καθιστά τα σπίτια αυτά αυτομάτως άχρηστα τις περισσότερες φορές, αφού, όπως βλέπουμε, ακόμα κι εκείνα που περιέρχονται στο Δημόσιο, περιμένουν τα χρήματα κάποιου προγράμματος για να προχωρήσει η ανακατασκευή και συντήρησή τους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλος Για ΤΟ Εκατομμύριο 1964

Παιδιά δείτε τον Καρέα το 64''

Λεωφόρος Καρέα.

Η πέτρινη στάση και το περίπτερο υπάρχει ακόμα.

leoforos karea45 (2) [Μέγεθος].jpg

οδο ρόδων

rodon (2) [Μέγεθος].jpg

οδο Δάφνης

dafnis 2 (2) [Μέγεθος].jpg

Οδο Ανεμώνης αλλά τώρα υπάρχουν πολλά δέντρα.

anemonis (4) [Μέγεθος].jpg

Αυτό το καφέ πρέπει να είναι το Stigma παλιό με τρομερή θέα πιάτο.

stigma 2 [Μέγεθος].jpg

Μέσα στις εργατικές οδο ακακίας.

ΑΚΑΚΙΑΣ &amp; ΑΝΕΜΩΝΗΣ&amp; ΥΑΚΙΝΘΟΥ(9) [Μέγεθος].jpg

Και το ξενοδοχείο Coral στην ποσειδώνος.

hotel [Μέγεθος].jpg

leoforos karea (1) [Μέγεθος].jpg

leoforos karea45 (1) [Μέγεθος].jpg

dafns (2) [Μέγεθος].jpg

stigma [Μέγεθος].jpg

stigma [Μέγεθος]~1.jpg

akakias (4) [Μέγεθος].jpg

akakias (1) [Μέγεθος].jpg

ΑΚΑΚΙΑΣ &amp; ΑΝΕΜΩΝΗΣ&amp; ΥΑΚΙΝΘΟΥ(7) [Μέγεθος].jpg

ΑΚΑΚΙΑΣ &amp; ΑΝΕΜΩΝΗΣ&amp; ΥΑΚΙΝΘΟΥ(8) [Μέγεθος].jpg

ΑΚΑΚΙΑΣ &amp; ΑΝΕΜΩΝΗΣ&amp; ΥΑΚΙΝΘΟΥ(10) [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-24 13.25.42 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-07-24 13.25.38 [Μέγεθος].jpg

anemonis (2) [Μέγεθος].jpg

anemonis (3) [Μέγεθος].jpg

anemonis (1) [Μέγεθος].jpg

dafns (1) [Μέγεθος].jpg

rodon (1) [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλους.

Η εκκλησία πρέπει να είναι ο Άγιος Δημήτριος Σαρωνικού.

Σήμερα είναι λίγο αλλαγμένη

images13WKH26R.jpg

katerinak είπε:
2steps_churches_agios_dimitrios_paralias_attica_007.jpg

2steps_churches_agios_dimitrios_paralias_attica_001.jpg

90281111.jpg

90281127.jpg
 
Mπα, δε δείχνει να έχει καμια σχέση με την εκκλησία από το "Ο Ρωμιός έχει φιλότιμο". Άσε να ψάξουμε...
 
Υπάρχει ένα εκκλησάκι στο Σκαραμαγκά, στο ύψος των δυιλιστηρίων, δίπλα στην Ε.Ο, ορατό απο αυτή, που έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για αυτό που αναζητούμε, καθώς ταιριάζει σαν χώρος αλλά και σαν κατασκευή.
 
θα μπορεί να είναι αυτό ''Ιερός Ναός Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Ασπροπύργου'' old spice αλλά δεν ξέρουμε πώς ήταν το παλιό που το γκρέμισαν.

Αλλά έχεις δίκιο μοιάζει πάρα πολύ.

Δές στο παρακάτω site.

http://beneas13.blogspot.gr/2010/08/blog-post_03.html

Old Spice είπε:
Υπάρχει ένα εκκλησάκι στο Σκαραμαγκά, στο ύψος των δυιλιστηρίων, δίπλα στην Ε.Ο, ορατό απο αυτή, που έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για αυτό που αναζητούμε, καθώς ταιριάζει σαν χώρος αλλά και σαν κατασκευή.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα