Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ναι, prisma, εχεις δικιο. Κοιταξα κι εγω το συγκεκριμενο βιντεο και ειναι κομμενοι οι τιτλοι αρχης, οπως και ολες οι πρωτες σκηνες.

Βρηκα ενα αλλο βιντεο, αποσπασμα της ταινιας, οπου οι τιτλοι παιζουν κανονικα. Τωρα μπορουμε να δουμε αν οντως προκειται περι του περιφερειακου στο Λυκαβηττο.

https://www.youtube.com/watch?v=R4tqqkwZGqY
 
Σωστά είναι περιφερειακός αλλά...Oι πρώτες σκηνές της ταινίας έχουν να κάνουν με τον περιφερειακό Φιλοπάππου, απ' όσο θυμάμαι. Μάλιστα φαίνεται και η γνωστή καμπυλωτή πολυκατοικία, απέναντι από τη "Δώρα Στράτου".

Το "νταμάρι" είναι άγνωστο, αλλά αυτό παίζει να είναι και στο Λυκαβηττό, όπου υπάρχει ένα φαράγγι.
 
Ωστε η πολυκατοικια ειναι στου Φιλιπαππου...Κι εμενα εκει ειχε παει ο νους μου και τωρα βεβαιωνομαι. Ευχαριστω, ΦΖΠ.

Επισης σκεφτομουν μηπως το νταμαρι εχει σχεση με το Γαλατσι.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σωστά είναι περιφερειακός αλλά...Oι πρώτες σκηνές της ταινίας έχουν να κάνουν με τον περιφερειακό Φιλοπάππου, απ' όσο θυμάμαι. Μάλιστα φαίνεται και η γνωστή καμπυλωτή πολυκατοικία, απέναντι από τη "Δώρα Στράτου".Το "νταμάρι" είναι άγνωστο, αλλά αυτό παίζει να είναι και στο Λυκαβηττό, όπου υπάρχει ένα φαράγγι.
Αν εννοείς τη πολυκατοικία στον Ασύρματο, τότε μάλλον δεν πρόκειται γι'αυτή.

Poliw Pethainei.jpg

Poliw Pethainei 2.jpg

Filopappou.jpg

Εκτός από τις διαφορές που είναι αισθητές, η πολυκατοικία αυτή δεν γειτνιάζει με κανένα άλλο κτίριο, αντίθετα με αυτό της ταινίας. Εν τω μεταξύ αν μιλάμε για τον περιφερειακό του Φιλοπάππου, υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα, γεγονός που δεν το συναντάμε ούτε στις μέρες μας. Εκτός και αν εννοείς άλλη πολυκατοικία που μου διαφεύγει, αλλα τέτοιας κλίμακας μόνο αυτή ξέρω εκει.
 
Πω, πω, μπερδεμα!
 
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος. Είδα σε παλαιότερο post oτι η οδός Θέτιδος 5 που έχουν γυριστεί πολλές βιντεοταινίες βρίσκεται στην Άνω Γλυφάδα κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης. http://www.youtube.com/watch?v=zK4O2VbPh0E. Δυστυχώς στο δορυφορικό χάρτη δε φαίνεται.http://www.instantstreetview.com/2f7hunz3urbmhzenzoez2u . Ξέρει κανείς που είναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kyrbill δεν μπορώ να καταλάβω εάν είμαστε κοντά.

αν μπορεί ο ηθοποιός, Κύριος Παπαδόπουλος μας βοηθήσει λίγο περισσότερο (για την οδό της γειτονιάς , αυλής) γιατί :

1, εάν είναι αυτή η περιοχή έχει αλλάξει πάρα-πάρα πολύ

2, δεν είναι εκεί η γειτονιά της ταινίας και μας μπερδεύει το όνομα της διάσημης ταβέρνας η Μυρτιά με ένα οποιαδήποτε ταβερνάκι γειτονιάς που απλώς το έλεγαν Μυρτιά.

kyrbill είπε:
Όντως. όντως.. δεν γκρεμίζονται εύκολα... μόνο που στην Ελλάδα άμα είναι ΚΑΛΟ το 'Πακέτο' μέχρι και την Ακρόπολη τους έχω ικανούς να ισοπεδώσουν! :boss: χαχαχα Έχεις όμως δίκιο.. πρέπει να υπάρχει.. για να σε βοηθήσω κι εγώ τώρα με την σειρά μου, μόλις επιβεβαιώθηκε η περιοχή.. ο ηθοποιός της ταινίας, Κύριος Θανάσης Παπαδόπουλος μου είπε ότι θυμάται ότι η ταβέρνα υπήρχε κανονικά εκείνη την εποχή και βρισκόταν κάπου στό πίσω μέρος του Καλλιμάρμαρου Σταδίου. Να τον ευχαριστήσω και δημόσια μέσα από το forum για την άμεση ανταπόκριση και βοήθειά του! Επίσης βρήκα αυτό http://www.indiktos.gr/pdf/AT.%20TABERNA%20D.pdf?osCsid=96ihjs2alni6kfgcvoq7513up4 όπου αναφέρονται οι ταβέρνες της Αθήνας και στη σελίδα 35 αναφέρει ΜΥΡΤΙΑ (Μετς)! Είμαστε σε καλό δρόμο! ε? :beer:
Κι εδώ http://www.runningnews.gr/item.php?id=3680 μόλις βρήκα αυτό από κάτοικο της περιοχής όπου αναφέρει την θρυλική ΜΥΡΤΙΑ στο τέλος της οδού Δόμπολη όπως σ' αυτήν την φωτό που είχα ποστάρει Λες να είναι αυτή τελικά? ελπίζω να σε βοήθησα. #)
HARDIM καλώς ήρθες

Δες την σελίδα 85 που έχω βάλει και σημερινές φωτογραφίες.

Σήμερα είναι Θέτιδος 15 βουλιαγμένη.

Παιδιά ότι γνωρίζετε γράψτε το για να το επιβεβαιώνουμε.

HARDIM είπε:
Γεια σας. Είμαι νέο μέλος. Είδα σε παλαιότερο post oτι η οδός Θέτιδος 5 που έχουν γυριστεί πολλές βιντεοταινίες βρίσκεται στην Άνω Γλυφάδα κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης. http://www.youtube.com/watch?v=zK4O2VbPh0E. Δυστυχώς στο δορυφορικό χάρτη δε φαίνεται.http://www.instantstreetview.com/2f7hunz3urbmhzenzoez2u . Ξέρει κανείς που είναι?
katerinak το σπίτι προσπαθώ να το εντοπίσω με την βοήθεια του Δήμου Σπάτων της περιφέρειας και θα προσπαθήσω να μάθω και από την Φίνος Φιλμ.

υπάρχει περίπτωση να το έχει πάρει η Αττική οδό η το MacArthur στα Σπάτα που είναι πίσω από τα κάπα στούντιο.

Ο γιός του Κωνσταντάρα σε συνέντευξη στην κουβελογιαννη είχε πει ότι στο υπάρχει και φιλότιμο είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα κάπα το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

όλα αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους .

έως τώρα πίσω από τα κάπα είναι λίγα ερείπια του οινοποιείου καμπά που έτσι όπως είναι δεν θυμίζουν τίποτα .

katerinak είπε:
Το σπιτι αυτο φαινεται και στην ταινια "Ο τσαρλατανος"
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
katerinak το σπίτι προσπαθώ να το εντοπίσω με την βοήθεια του Δήμου Σπάτων της περιφέρειας και θα προσπαθήσω να μάθω και από την Φίνος Φιλμ.υπάρχει περίπτωση να το έχει πάρει η Αττική οδό η το MacArthur στα Σπάτα που είναι πίσω από τα κάπα στούντιο.

Ο γιός του Κωνσταντάρα σε συνέντευξη στην κουβελογιαννη είχε πει ότι στο υπάρχει και φιλότιμο είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα κάπα το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

όλα αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους .

έως τώρα πίσω από τα κάπα είναι λίγα ερείπια του οινοποιείου καμπά που έτσι όπως είναι δεν θυμίζουν τίποτα .
makism ευχαριστουμε

ειναι το ιδιο σπιτι μ αυτο που βλεπουμε στην ταινια "ενας τρελος θα μας σωσει";

spt.JPG
 
makism είπε:
katerinak το σπίτι προσπαθώ να το εντοπίσω με την βοήθεια του Δήμου Σπάτων της περιφέρειας και θα προσπαθήσω να μάθω και από την Φίνος Φιλμ.υπάρχει περίπτωση να το έχει πάρει η Αττική οδό η το MacArthur στα Σπάτα που είναι πίσω από τα κάπα στούντιο.

Ο γιός του Κωνσταντάρα σε συνέντευξη στην κουβελογιαννη είχε πει ότι στο υπάρχει και φιλότιμο είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα κάπα το οποίο είναι το σπίτι αυτό.

όλα αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους .

έως τώρα πίσω από τα κάπα είναι λίγα ερείπια του οινοποιείου καμπά που έτσι όπως είναι δεν θυμίζουν τίποτα .

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί και στο παρελθόν, αλλά το σπίτι αυτό εμφανίζεται και στην ταινία "Ο τρομοκράτης".
 
makism είπε:
Ο γιός του Κωνσταντάρα σε συνέντευξη στην κουβελογιαννη είχε πει ότι στο υπάρχει και φιλότιμο είχαν φτιάξει ένα χωριό πίσω από τα κάπα το οποίο είναι το σπίτι αυτό.
makism αρα τελικα ισχυει για το "Υπάρχει και φιλότιμο", οτι το σπίτι φτιαχτηκε πισω απο το στουντιο για τις αναγκες της ταινίας. Το ειχα ακουσει και εγω παλιά και μαλιστα το ειχα αναφέρει σε παλιότερο post
 
Εχει οψεις σε δυο δρομους κατα μηκος.Μήπως το αυτοκινητο περναει απο κατω;
 
makism είναι σίγουρος για την περιοχή αλλά δυστιχώς δεν θυμάται δρόμο και οδό. Να διευκρινήσω ότι δεν μου ανέφερε το όνομα 'ΜΥΡΤΙΑ', αλλά μόνο ότι θυμάται ότι η ταβέρνα ήταν στο πίσω μέρος του Καλλιμάρμαρου! ελπίζω να θυμάται καλά.. είναι όντως πολύ δύσκολο.. θα συνεχίσω το ψάξιμο κι εγώ!
 
ΦΖΠ1 είπε:
Εχει οψεις σε δυο δρομους κατα μηκος.Μήπως το αυτοκινητο περναει απο κατω;
To σκέφτηκα, όμως οι σκηνές στην ταινία δεν μου θυμίζουν με τίποτα τον κάτω δρόμο. Στη ταινία πρόκειται καθαρά για περιφερειακό, φαίνεται ότι είναι σε υψόμετρο με θέα. Ο κάτω δρόμος της πολυκατοικίας είναι ένα τυπικό στενό σε χαμηλότερο επίπεδο. Και βέβαια δεν γειτνιάζει με κτίρια αντίστοιχα με αυτά της ταινίας. Δε ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά εμένα μου θυμίζει Λυκαβηττό. Πάντως για Ασύρματο/Φιλοπάππου δε μου κάνει...
 
Δε βλεπω τελικα να μαθαινω που γυριστηκε το Οταν η πολις πεθαινει.

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο σας, ομως. Prisma και ΦΖΠ.
 
Κι εγώ φτάνω να πιστέψω ότι μάλλον είναι Λυκαβηττός. Σε ένα κάθετο στενό φαίνεται μια στιγμή, μια πινακίδα δύο λέξεων. Μοιάζει σαν "Λεωφόρος Αλεξάνδρας", οπότε ενισχύει την άποψη. Αν την αποκρυπτογραφήσουμε, θα καταλάβουμε, αν και στερείται ψηλής ανάλυσης. Η δε πολυκατοικία (τότε) θα είναι στο τέλος του περιφερειακού, προς το ξενοδοχείο St George Lycabettus, στην ευθεία πριν από την ανηφόρα αριστερά - νομίζω οδός Ρογκάκου. Και γι αυτή την πολυκατοικία όμως, με μπερδεύει η καμπυλότητα προς τα έξω, γιατί νομίζω δεν έχει... :banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 καλησπέρα.

συμφωνώ με τον φζπ1.

Το Όταν η πόλις πεθαίνει είναι στον Λυκαβηττό στην οδό Σαρανταπήχου.

Μερικά σπίτια έχουν μείνει όπως τότε.

Screenshot 2014-08-03 23.10.01 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.12.49 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.16.12 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.19.41 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.20.58 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.22.45 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.23.25 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.34.21 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.37.13 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.37.37 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.40.13 [Μέγεθος].jpg

Σαρανταπήχου 15  (2).jpg

Screenshot 2014-08-03 23.41.28 [Μέγεθος].jpg

bambinella 100 είπε:
Δε βλεπω τελικα να μαθαινω που γυριστηκε το Οταν η πολις πεθαινει.Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο σας, ομως. Prisma και ΦΖΠ.
Screenshot 2014-08-03 23.09.30 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.09.51 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.11.40 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.11.53 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.12.21 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.15.41 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.15.45 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.16.02 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.18.57 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.19.13 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.19.17 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.19.52 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.20.33 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.21.16 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.21.20 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.23.07 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.22.59 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.23.31 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.25.17 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.34.00 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.34.12 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.35.40 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.35.25 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.35.43 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.37.18 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.37.50 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.39.55 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.40.03 [Μέγεθος].jpg

Σαρανταπήχου 1 (2).jpg

Σαρανταπήχου 1 (1).jpg

Σαρανταπήχου 15  (1).jpg

Screenshot 2014-08-03 23.41.17 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.40.57 [Μέγεθος].jpg

Screenshot 2014-08-03 23.41.21 [Μέγεθος].jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα κι απο μενα, makism!

Χιλια ευχαριστω για την τοσο συγκεκριμενη απαντηση σου! Την πηρα εκει που ειχα παψει να ελπιζω.

Μπραβο!
 
Ωραίος ο φίλος makism...

Μα δε μου έκανε για άλλη περιοχή... μόνο για Λυκαβηττό. Πάντως, η επίμαχη πολυκατοικία στο street view είναι αγνώριστη! :animlaugh:
 
Η αληθεια ειναι οτι πρωτος εσυ εντοπισες την περιοχη, prisma.

Να εισαι καλα!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα