Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
αντονοβαρ, ωραιότατο το καβο ντορο για ρετρομανιακους, υπάροχο είναι, κριμα που δεν λειτουργει
 
αριαδνη είπε:
αντονοβαρ, ωραιότατο το καβο ντορο για ρετρομανιακους, υπάροχο είναι, κριμα που δεν λειτουργει
Πόσο δίκιο εχεις Αριάδνη??...Το καβο ντορο εχει μεγάλη ιστορία...δεν ξερω αν εχεις υποψη σου ποσοι μεγάλοι ηθοποιοι και τραγουδιστες εχουν περασει απο εκεί??..

Ειναι κριμα που εχει αυτή την καταληξη.Ετσι για την ιστορία το βλεπουμε και στον"Μπουφο"...του 1968 με τον Παντζα
 
fatboyaudio είπε:
Να βαλω και εγω 2 φωτο απο σπιτια που γυριστηκαν σκηνες απο γνωστα εργα στον Πειραια,σαν Πειραιωτης που ειμαι....
Συνχωρηστε μου οτι δεν θυμαμαι τους τιτλους των ταινιων,αλλα για τους φιλους εδω ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι ευκολο...

Πρωτη φωτο απο σπιτι το οποιο βρισκεται στην καστελλα διπλα ακριβως απο το ξενοδοχειο Cavo Doro,εκει γυριστηκαν σκηνες απο ενα εργο με τον Θαναση Βεγγο που τρεχοντας ανεβαινει τις σκαλες και συναντα την Ταυγετη η οποια μενει σε αυτο το σπιτι....

streetview-cavodoro_zpsu8euio5y.jpg.5aceb2e967f44411352b10497d3377d2.jpg

Το σπιτι υπαρχει ακομα,ακριβως οπως ηταν τοτε αλλα εγκαταλελειμενο και ερειπωμενο με καποιους λαθρομεταναστες να το εχουν καταπατησει...


ενα λαθος κανει ο φιλος σχετικα με το πρωτο σπιτι δεν ηταν αυτο στην ταινια ((εξω φτωχεια και καλη καρδια)) αλλα οπως βλεπουμε την φωτο ειναι απο αριστερα στον πετρινο τοιχο προς εκεινη την πλευρα που δεν διακρινεται στην φωτο υπαρχουν 2 σκαλες με ξεχωριστα σπιτια που οδηγουν σε αυτα η πρωτη σκαλα που ειναι διπλα στην σταση του τρολλει ειναι αυτο το σπιτι που πηγε ο βεγγος...το τονιζω αυτο γιατι και εγω γεννημενος στον πειραια ειμαι και εμενα ακριβως απο επανω απο τα σπιτια αυτα στους απο πανω δρομους αρκετα χρονια......εμενα να φανταστειτε εκει που ο βεγγος ειναι στα γυρισματα που μπαινει στο πλανο και του λεει του φουστανελα....φουστανελας με τσιγαρα ασσος και γυαλια μακταδε.......ακριβως απο κατω ειναι η βασιλεως παυλου που περναει το τρολλει και ειναι και το σπιτι που πηγε ο βεγγος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paulk είπε:
fatboyaudio είπε:
Να βαλω και εγω 2 φωτο απο σπιτια που γυριστηκαν σκηνες απο γνωστα εργα στον Πειραια,σαν Πειραιωτης που ειμαι....
Συνχωρηστε μου οτι δεν θυμαμαι τους τιτλους των ταινιων,αλλα για τους φιλους εδω ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι ευκολο...

Πρωτη φωτο απο σπιτι το οποιο βρισκεται στην καστελλα διπλα ακριβως απο το ξενοδοχειο Cavo Doro,εκει γυριστηκαν σκηνες απο ενα εργο με τον Θαναση Βεγγο που τρεχοντας ανεβαινει τις σκαλες και συναντα την Ταυγετη η οποια μενει σε αυτο το σπιτι....

streetview-cavodoro_zpsu8euio5y.jpg.5aceb2e967f44411352b10497d3377d2.jpg

Το σπιτι υπαρχει ακομα,ακριβως οπως ηταν τοτε αλλα εγκαταλελειμενο και ερειπωμενο με καποιους λαθρομεταναστες να το εχουν καταπατησει...

ενα λαθος κανει ο φιλος σχετικα με το πρωτο σπιτι δεν ηταν αυτο στην ταινια ((εξω φτωχεια και καλη καρδια)) αλλα οπως βλεπουμε την φωτο ειναι απο αριστερα στον πετρινο τοιχο προς εκεινη την πλευρα που δεν διακρινεται στην φωτο υπαρχουν 2 σκαλες με ξεχωριστα σπιτια που οδηγουν σε αυτα η πρωτη σκαλα που ειναι διπλα στην σταση του τρολλει ειναι αυτο το σπιτι που πηγε ο βεγγος...το τονιζω αυτο γιατι και εγω γεννημενος στον πειραια ειμαι και εμενα ακριβως απο επανω απο τα σπιτια αυτα στους απο πανω δρομους αρκετα χρονια......εμενα να φανταστειτε εκει που ο βεγγος ειναι στα γυρισματα που μπαινει στο πλανο και του λεει του φουστανελα....φουστανελας με τσιγαρα ασσος και γυαλια μακταδε.......ακριβως απο κατω ειναι η βασιλεως παυλου που περναει το τρολλει και ειναι και το σπιτι που πηγε ο βεγγος.


Πολυ σωστός..φίλε μου.Αν πρεπει να ακριβολογήσουμε είναι αυτη.... η σκάλα που πηγαινε προς το σπιτι wwww.jpg λίγο πιο αριστερά .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιχείρηση Απόλλων (Επιχείρησις Απόλλων)

Πασαλιμάνι - Μαρίνα Ζέας




Το τουριστικό πούλμαν με την ξεναγό Ελένη (Έλενα Ναθαναήλ) στρίβει την στροφή της Ακτής Κουντουριώτου και "βγαίνει" στην Ακτή Μουτσοπούλου με κατεύθυνση προς Πασαλιμάνι.

στροφη 3.jpg

Καθώς το πούλμαν διασχίζει την Ακτή Μουτσοπούλου, το βλέπουμε να περνάει μπροστά απο την πολυκατοικία όπου έβαφε ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ στις Διπλοπενιές

πολυκατοικία2.JPG

Την ίδια ώρα το κότερο του πρίγκιπα Ίαν (Thomas Fritsch) βρίσκεται στην προβλητα της Ζέας, κοντά στο φάρο στην είσοδο του λιμανιού της Ζέας στο Πασαλιμάνι.

προβλητα2.jpg

Ο πρίγκιπας με τον υπασπιστή του (Ulf Brunnberg) απο τη θαλαμηγο, βλεπουν το πούλμαν που φτάνει στο φάρο

φαρος2.JPG

Ο οδηγός Μανώλης (Αθ.Προύσαλης) απο το φάρο βουταει στη θαλασσα για να κανει μπανιο, ενω πίσω του διακρίνουμε την απέναντι πλευρά του Πασαλιμανιού, δηλαδη την πλατεία Αλεξάνδρας με το ναό της Αγ. Αικατερίνης (την οποία βλέπουμε και στις Διπλοπενιές)

αγ.αικατερινη2.jpg

Οση ώρα ο πρέσβης (Αρης Μαλλιαγρός) και η Βαρώνη συζητούν πάνω στο κότερο, πίσω τους βλεπουμε το λόφο του Προφήτη Ηλία και την Καστέλλα με την πλαζ Βοτσαλάκια

προφητης ηλιας2.jpg

O πρίγκιπας το σκάει απο το κότερο για να ακολουθήσει το πούλμαν και πίσω του βλεπουμε τη Φρεαττύδα με το Αντικαρκινικό Νοσοκομείο Μεταξά και τον ναό του Αγ. Βασιλείου

μεταξα1.JPG

Και ενα γενικο πλάνο, απο αεροφωτογραφια με την προβλητα όπου βρισκόταν το κότερο του Ίαν κοντά στο φάρο

γενικο πλανο.jpg

Οι αεροφωτογραφίες ειναι απο την σελιδα: http://www.airphotos.gr/pireas.htm

στροφη 1.JPG

στροφη 2.jpg

πολυκατοικία1.JPG

προβλητα1.JPG

προβλητα3.JPG

φαρος1.JPG

αγ.αικατερίνη1.JPG

προφητης ηλιας1.jpg

μεταξα2.JPG
 
χανελε έξοχα

μια ταινια καλοκαιρινη που θα μπορούσαμε να βρουμε τα μέρη που γυριστηκε είναι και ''τα κορίτσια στον ήλιο''
 
αριαδνη είπε:
Μια ταινια καλοκαιρινη που θα μπορούσαμε να βρουμε τα μέρη που γυριστηκε είναι και ''τα κορίτσια στον ήλιο''
Η ταινια στην οποια αναφερεσαι γυριστηκε το καλοκαιρι του 1968 στο Μπατσι της Ανδρου.
 
αριαδνη είπε:
στο μεγαλυτερο της μερος σιγουρα :)
Βεβαια, γιατι εχει και αρκετα γυρισματα στην Αθηνα, οπως Ομονοια, Πλακα, Ελληνικο, κ.λ.π.
 
"Ένα Κορίτσι για Δύο" - 1963

Άλλο ένα σπίτι στη Σφακίων (ξέρετε απέναντι από τα γραφεία του Φίνου στη Χίου)

Η Καραγιάννη αγέροχη περπατάει προς το σπίτι, ενώ πίσω φαίνεται το σπίτι με τα τρία παράθυρα που είδαμε

στο Φωνάζει ο Κλέφτης, στο Κλωτσοσκούφι, στον Σκληρό Άντρα, στο Όλγα Αγάπη μου και στα 5000 ψέματα

και πίσω από το αυτοκίνητο διακρίνεται και το δεντράκι που βρήκε το πορτοφόλι ο Ηλιόπουλος κλπ κλπ

005.jpg

Το σπίτι Αλεξανδράκη - Βλαχοπούλου και Βουτσά είναι εκεί που δείχνει το βέλος από μια φωτογραφία του Όλγα Αγάπη μου

006.jpg

ενώ σε ένα στιγμιότυπο της ταινίας διακρίνεται και το σπίτι Γεωργίτση στο Όλγα Αγάπη μου (κόκκινο βέλος)

001.jpg Προβολή συνημμένου 133828

@katerinak

τελικά αυτό το σπίτι της Κηφισιάς το έχουμε ? (στο video δε λένε οι "δημοσιογράφοι" πού είναι - αλήθεια ποιοί είναι ??)

002.jpg

000.jpg

014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Υπεροχη η ρωμαικη αγορα ακόμα και σημερα, νεοκλασσική και ουτε την ειχα ματακούσει!
Η Ρωμαική αγορά Αριάδνη ειναι στο Μοναστηράκι, κάτω απο τα Αναφιώτικα της Πλάκας. Σιγουρα εχει "παίξει" και σε άλλες ταινίες, αλλα τωρα ειναι αδυνατον να θυμηθώ σε ποιες.

Κυρίως τη βλέπουμε είτε σε ταινίες "εποχής" (τύπου π.χ. Μίμικος και Μαίρη κλπ), είτε σε σκηνες ταινιών που προσπαθούσαν να αποτυπώσουν την παλιά χαμένη Αθήνα των καντάδων και των νεοκλασσικών σπιτιών. Βλεπεις, απο τη δεκαετία του '60 το τσιμέντο είχε ήδη πνίξει την Αθήνα, και μονο η Πλάκα είχε απομείνει να θυμίζει το παρελθον, οποτε ήταν και το μοναδικό φυσικό ντεκόρ.

χωρίς τίτλο1.JPG

Απλά σκέφτομαι τώρα, με αφορμη αυτό, οτι το κεντρο της Αθηνας (Ομονοια-Συνταγμα-Πλακα-Μοναστηράκι-Θησειο) είναι λίγο-πολυ αγνωστο σε όσους δεν μένουν στην Αττικη και πολυ περισσότερο σε όσους δεν μένουν Ελλάδα.

Εμεις που κατοικούμε εδω, το θεωρούμε περιττό να αναφέρουμε τις σκηνές ταινιών που εχουν γυριστεί στο κέντρο.

Βλέπω ομως, οτι ενώ για εμάς ειναι δεδομένο, για πολλους συμφορουμίστες ειναι άγνωστα μέρη. Για αυτό απο εδω και περα, δεν θα το αγνοώ, θα το συμπεριλαμβάνω και αυτό στις αναζητήσεις ::) ...
 
Teacher είπε:
@katerinak

τελικά αυτό το σπίτι της Κηφισιάς το έχουμε ? (στο video δε λένε οι "δημοσιογράφοι" πού είναι - αλήθεια ποιοί είναι ??)

Teacher για το σπιτι αυτο ξερουμε μονο ο,τι υπαρχει στο βιντεο,εσεις που ασχολειστε αν θελετε ψαξτε λεπτομερειες

για το θεμα με τη λιστα που ρωταγες παλιοτερα σου εχω στειλει μηνυμα εδω και καιρο
 
hannele είπε:
Η Ρωμαική αγορά Αριάδνη ειναι στο Μοναστηράκι, κάτω απο τα Αναφιώτικα της Πλάκας. Σιγουρα εχει "παίξει" και σε άλλες ταινίες, αλλα τωρα ειναι αδυνατον να θυμηθώ σε ποιες. Κυρίως τη βλέπουμε είτε σε ταινίες "εποχής" (τύπου π.χ. Μίμικος και Μαίρη κλπ), είτε σε σκηνες ταινιών που προσπαθούσαν να αποτυπώσουν την παλιά χαμένη Αθήνα των καντάδων και των νεοκλασσικών σπιτιών. Βλεπεις, απο τη δεκαετία του '60 το τσιμέντο είχε ήδη πνίξει την Αθήνα, και μονο η Πλάκα είχε απομείνει να θυμίζει το παρελθον, οποτε ήταν και το μοναδικό φυσικό ντεκόρ.

Προβολή συνημμένου 133834

Απλά σκέφτομαι τώρα, με αφορμη αυτό, οτι το κεντρο της Αθηνας (Ομονοια-Συνταγμα-Πλακα-Μοναστηράκι-Θησειο) είναι λίγο-πολυ αγνωστο σε όσους δεν μένουν στην Αττικη και πολυ περισσότερο σε όσους δεν μένουν Ελλάδα.

Εμεις που κατοικούμε εδω, το θεωρούμε περιττό να αναφέρουμε τις σκηνές ταινιών που εχουν γυριστεί στο κέντρο.

Βλέπω ομως, οτι ενώ για εμάς ειναι δεδομένο, για πολλους συμφορουμίστες ειναι άγνωστα μέρη. Για αυτό απο εδω και περα, δεν θα το αγνοώ, θα το συμπεριλαμβάνω και αυτό στις αναζητήσεις ::) ...
εχω βρεθει στην πλακα καποιες φορες που μετριουνται στα δακτυλα για κεμπαμπ και καφεδακι στον μπαιρακταρη , μεχρις εκει, οπότε σιγουρα εχω περασει αλλά δεν ξερω πως ονομάζονται τα μερη
 
Η περιοχή λεγόταν, και νόμιζα ότι λέγεται ακόμη, "Αέρηδες". Είχα μία θεία συνομήλικη της Ακρόπολης που έμενε εκεί. Απέναντι από την εκκλησία της Χρυσοκαστριώτισσας (φαίνονται τα παράθυρα της εκκλησίας στο βάθος πίσω από το πορτοκαλί κτήριο στη φωτογραφία 5). Το όνομα βέβαια το πήρε από το Ωρολόγιον Ανδρονίκου του Κυρρήστου το οποίο έχει ανάγλυφα των ανέμων. Γι' αυτό άλλωστε ονομάστηκε έτσι και η Οδός Αιόλου που ξεκινάει από εκεί. Η Ρωμαική αγορά είναι τα ερείπια πίσω από το Ρολόι του Κυρρήστου. Έτσι το είχα μάθει το κτήριο, αν και συχνά λεγόταν κι αυτό απλώς "Αέρηδες". Υποθέτω πρώτα ονομάστηκε αυτό έτσι και μετά η περιοχή του, κάτι όπως Χίλτον ήταν πρώτα το ξενοδοχείο και μετά η περιοχή του :) Τώρα βλέπω το αναφέρει το Γκουγκλ ως "Πύργο των Ανέμων". Αυτό περισσότερο μου θυμίζει το γνωστό ρετροραδιοφωνικό σήριαλ :)
 
Η βιλα Λεβιδη και στη βιντεοταινια "ο παπα-Ραμπο"

pa9.JPG

pa1.JPG

pa2.JPG

pa3.JPG

pa4.JPG

pa5.JPG

pa6.JPG

pa7.JPG

pa8.JPG
 
elephadas είπε:
Η περιοχή λεγόταν, και νόμιζα ότι λέγεται ακόμη, "Αέρηδες". Είχα μία θεία συνομήλικη της Ακρόπολης που έμενε εκεί. Απέναντι από την εκκλησία της Χρυσοκαστριώτισσας (φαίνονται τα παράθυρα της εκκλησίας στο βάθος πίσω από το πορτοκαλί κτήριο στη φωτογραφία 5). Το όνομα βέβαια το πήρε από το Ωρολόγιον Ανδρονίκου του Κυρρήστου το οποίο έχει ανάγλυφα των ανέμων. Γι' αυτό άλλωστε ονομάστηκε έτσι και η Οδός Αιόλου που ξεκινάει από εκεί. Η Ρωμαική αγορά είναι τα ερείπια πίσω από το Ρολόι του Κυρρήστου. Έτσι το είχα μάθει το κτήριο, αν και συχνά λεγόταν κι αυτό απλώς "Αέρηδες". Υποθέτω πρώτα ονομάστηκε αυτό έτσι και μετά η περιοχή του, κάτι όπως Χίλτον ήταν πρώτα το ξενοδοχείο και μετά η περιοχή του :) Τώρα βλέπω το αναφέρει το Γκουγκλ ως "Πύργο των Ανέμων". Αυτό περισσότερο μου θυμίζει το γνωστό ρετροραδιοφωνικό σήριαλ :)
αυτές οι ιστοριες είναι όλα τα λεφτά
 
Επιχείρηση Απόλλων (Επιχείρησις Απόλλων)

 


....συνέχεια του post 1867 ...

απο το Πασαλιμάνι στο Κέντρο της Αθήνας

(γιατί όπως είπαμε και σε προηγουμενο post, δεν είναι όλοι οι συμφορουμίστες από Αθήνα ;) )

Λεωφόρος Βασιλίσσης Αμαλίας στο ύψος του Εθνικού κήπου με κατεύθυνση προς Σύνταγμα

1β.JPG

Λεωφόρος Βασιλίσσης Αμαλίας, Στήλες Ολυμπίου Διός

2γ.jpg

Λεωφόρος Βασιλίσσης Αμαλίας, Πύλη του Αδριανού

3β.jpg

Λεωφόρος Βασιλίσσης Σοφίας, Ξενοδοχείο Χίλτον

4β.jpg

Λεωφόρος Βασιλέως Κωνσταντίνου, Παναθηναϊκό Στάδιο ή Καλλιμάρμαρο

5β.jpg

οδός Πανεπιστημίου, Εθνική Βιβλιοθήκη

6β.jpg

Πλατεία Συντάγματος, οδός Όθωνος

8β.jpg

Πλατεία Συντάγματος, οδός Βασιλέως Γεωργίου Α (ξενοδοχεία Μεγάλη Βρετανία & King George)

9β.JPG

Πλατεία Συντάγματος, συμβολή των οδών Όθωνος και Φιλελλήνων

10β.JPG

Πλατεία Συντάγματος, συμβολή της οδού Βασιλέως Γεωργίου Α με την Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας

11β.jpg

Πλάκα, οδος Θόλου λίγο πριν την γωνία με την οδό Μνησικλέους

12β.jpg

Πλάκα, οδος Μνησικλέους

13β.JPG

Πλάκα, συμβολή των οδών Μνησικλέους και Θρασυβούλου

14β.JPG

Πεδίον του Άρεως

15δ.jpg

1α.JPG

2α.JPG

2β.jpg

3α.JPG

4α.JPG

5α.JPG

6α.JPG

7α.JPG

7β.jpg

8α.JPG

9α.JPG

10α.JPG

11α.JPG

12α.JPG

13α.JPG

14α.JPG

15α.JPG

15β.JPG

15γ.JPG
 
Σχετικα με το ποστ 1866...Προβολή συνημμένου 133939φιλε μου δεν ειναι αυτη η σκαλα....ειναι ακομα πιο πριν οπως κοιταμε απο αριστερα την φωτο.....ειναι ακριβως διπλα στην στα σταση του τρολλει στο λεω γιατι σε αυτην κατεβαινα οταν γυρναγα με το τρολλει απο τα σχολια της τζαβελλας.....και στην ταινια στην σκηνη που κλειδωνει μεσα τον ντουζο στο σπιτι της ελενιτσας,οταν φευγει ο βεγγος τρεχοντας και κατεβαινει την σκαλα αμα κανεις παυση θα δεις στον δρομο που κανει στροφη και εκει ειναι γωνια η βασιλεως παυλου και της βασιλεως γεωργιου που ξεκιναει η ανηφορα εκει γωνια ειναι και η σταση του τρολλει και διπλα η σκαλα που ανεβαινει ο βεγγος.

εξω φτωχεια και καλη καρδια.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χανελε η ρετρο αθηνα ηταν θαυμα και χαρμα οφθαλμων , βλέπω πως η οδος Μνησικλέους παιζει μεγάλο ρόλο στην ταινια
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα