Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
katerinak είπε:
attachment.php
αυτο ειναι το σπιτι που μενει η Ζωη Λασκαρη στην ταινια "ιστορια μιας ζωης",σε ποιο μερος βρισκοταν;Το συναντησαμε και σε αλλες ελληνικες ταινιες;
Αυτό πρέπει να είναι στο Π. Ψυχικό, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.
 
ευχαριστω πολυ prisma!

τα δυο σπιτια του προηγουμενου ποστ τα εχουμε ξαναδει και σε αλλες ταινιες;
 
Μου κάνει εντύπωση που το περιστύλιο της εκκλησίας (στην τρίτη εικόνα) είναι τόσο κοντά στο δρόμο. Για το ένα σπίτι αναφέρθηκε Ψυχικό, αλλά για το άλλο, το πλησίον της εκκλησίας, αν πεις για Π. Ψυχικό-Φιλοθέη, έχουν μόνο τον Άγιο Δημήτριο και την Αγία Φιλοθέη, που σίγουρα δεν είναι αυτές γιατί δεν είναι τόσο κοντά στο δρόμο.

Σπίτια τέτοιας μορφής βρίσκονται και στην Τατοϊου, στο κάτω μέρος των γραμμών της Κηφισιάς. Εκεί δε, υπάρχει και η εκκλησία Άγιος Γεώργιος (Τατοϊου 33), το δε περιστύλιο μοιάζει πολύ, όπως το βλέπω σε αυτή τη σελίδα.

Να εδώ κι άλλες φωτογραφίες του ναού.

Μήπως είναι εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μοιαζει παρα πολυ με την εκκλησια του Αγιου Γεωργιου Κηφισιας :

dsc01217_384_217_90.jpgamfspit.JPG

μαλλον εκει βρισκεται/βρισκοταν το σπιτι που εγιναν τα γυρισματα της ταινιας "αμφιβολιες"

ευχαριστω πολυ panp!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβολή συνημμένου 54593 Προβολή συνημμένου 54592

Και με λίγη ακόμα αναζήτηση, ΝΑΙ, στο τέλος αυτής της καταπληκτικής εργασίας, βρέθηκε το σπίτι της Κηφισιάς, με μικρές μετατροπές στα γύψινα κιγκλιδώματα που αντικαταστάθηκαν με μεταλλικά, στην οδό Τατοϊου 31.

(Η εργασία είναι της αρχιτεκτόνισσας Ελένης Παπανδρέου, και σε αυτήν μπορούμε να θαυμάσουμε πολλά άλλα παρόμοια κτήρια, που όλο και σε κάποια ταινία θα έχουν παίξει...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν είναι λίγο γνωστό, αλλά αφού δεν το έχει ποστάρει κανείς, το κάνω εγώ!

Στην ταινία "Η Ρένα είναι offside", μεγάλο μέρος έχει γυριστεί στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας, στο γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης"!

Παραθέτω και δύο εικόνες:

1-8.jpg

avi_snapshot_003824_20110603_095356.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ratatouille είπε:
Λοιπόν είναι λίγο γνωστό, αλλά αφού δεν το έχει ποστάρει κανείς, το κάνω εγώ!Στην ταινία "Η Ρένα είναι offside", μεγάλο μέρος έχει γυριστεί στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας, στο γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης"!

Παραθέτω και δύο εικόνες:

Προβολή συνημμένου 54594Προβολή συνημμένου 54595
...μόνο που η δεύτερη εικόνα είναι στο (πρώην) Στάδιο Καραϊσκάκη (όπως και η σκηνή του τραγουδιού "Η μπάλλα είναι στρογγυλή")...
 
panp είπε:
Και με λίγη ακόμα αναζήτηση, ΝΑΙ, στο τέλος αυτής της καταπληκτικής εργασίας, βρέθηκε το σπίτι της Κηφισιάς, με μικρές μετατροπές στα γύψινα κιγκλιδώματα που αντικαταστάθηκαν με μεταλλικά, στην οδό Τατοϊου 31.(Η εργασία είναι της αρχιτεκτόνισσας Ελένης Παπανδρέου, και σε αυτήν μπορούμε να θαυμάσουμε πολλά άλλα παρόμοια κτήρια, που όλο και σε κάποια ταινία θα έχουν παίξει...)
panp εχει πολυ ενδιαφερον η εργασια της αρχιτεκτονισσας αφου εχει και τις σχετικες φωτογραφιες,ευχαριστουμε πολυ!!

Προσθετω screenshots με τον εξωτερικο χωρο της ταινιας "ενας ιπποτης για τη Βασουλα" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


ΥΓ: Η 6η φωτογραφια διαφερει ως προς τον υπολοιπο εξωτερικο χωρο του σπιτιου ,ομως υπαρχει στην ταινια.. Η εξηγηση που δινω ειναι ή οτι μπερδευτηκαν ή οτι προκειται για καποια αλλη εισοδο του σπιτιου

σ αυτο το λινκ λεει οτι βρεθηκε το σπιτι που γυριστηκε η ταινια,δε μοιαζει ομως καθολου..μαλλον θα εγινε καποιο λαθος και θα μπερδευτηκε αυτος/αυτη που το εγραψε

vas21.JPG

vas23.JPG

vas19.JPG

vas9.JPG

vasoula.JPG

vas1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
attachment.php
τωρα που το σκεφτομαι ακομα και η εξωπορτα ειναι διαφορετικη σε συγκριση με αυτη της φωτογραφιας 1(βλεπε δεξια φωτο) αν κοιταξουμε προσεκτικα στην κορυφη της σιδερενιας πορτας αλλά και στα σχεδια που εχει η ιδια η εξωπορτα.Λες και προκειται για διαφορετικο σπιτι αυτο που βλεπουμε στην 6η φωτοippotvaso.JPG

πορταφωτο1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και από μένα!

Γνωρίζει κανείς σε ποιο σημείο βρίσκεται το σπίτι που γυρίστηκε η ταινία? Εχω προσπαθήσει να εντοπίσω το σημείο στο google earth προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω εικόνες από την ταινία, αλλά μάταια..Όχι ότι με ενδιαφέρει το σπίτι για αγορά (hehe) απλά μου αρέσει από παλιές ταινίες που μου αρέσουν να βλέπω από κοντά (όσο κοντά επιτρέπεται) τα σπίτια αυτά...Παρομοίως, έχω εντοπίσει για παράδειγμα το σπίτι που γυρίστηκε το "η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γία το χρόνο σας :D
 
αν δεν κανω λαθος η ερωτηση σχετικα με το πού βρισκεται το σπιτι αναφερεται στην ταινια "ψυχη και σαρκα"
 
Και εμενα μου αρεσε παντα αυτο το σπιτι. Πρεπει να ειναι παντως προς Σουνιο. ΕΛπιζω καποια στιγμη να βρουμε την ακριβης τοποθεσια. Αν ποτε βρω χρονο εγω και ο Exetlaios να κανουμε τη συνεντευξη στον Πρεκα που εχουμε εδω και πολυ καιρο σχεδιασει, νομιζω θα λυθει και αυτο το μυστηριο.
 
Wally είπε:
Και εμενα μου αρεσε παντα αυτο το σπιτι. Πρεπει να ειναι παντως προς Σουνιο. ΕΛπιζω καποια στιγμη να βρουμε την ακριβης τοποθεσια. Αν ποτε βρω χρονο εγω και ο Exetlaios να κανουμε τη συνεντευξη στον Πρεκα που εχουμε εδω και πολυ καιρο σχεδιασει, νομιζω θα λυθει και αυτο το μυστηριο.
Τέλεια! :) (ναι, για το "ψυχή και σάρκα" εννοώ).

[EDITED]

Αυτό πάντα σκεφτόμουν..Πως πάντα θα ήθελα να γινόταν να μιλήσω στον Πρεκα για να τον ρωτήσω πού ήταν το σπίτι. Φυσικά κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο.

Περιμένω εναγωνίως για την συνέντευξη.!

Ευχαριστώ για την απάντηση :)
 
Το σπίτι της ταινίας πρόκειται για εξοχική κατοικία μεταπολεμικής περιόδου αρχών 60's με έντονες μοντέρνες προπολεμικές επιρροές γνωστού Ελληνα αρχιτέκτονα. Βρίσκεται επί της παραλιακής Αθηνών-Σουνίου, στην περιοχή της Σαρωνίδας.
 
Δωσε καμια λεπτομερεια. Θα βαλω στολη πιλοτου, θα ντυσω και τον Aardvark σαν τον Τσιβιλικα και θα παμε για φωτογραφιση ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
επειδή ταιριάζει και με τις εικόνες και με την περιοχή, το πιθανότερο μιλάμε για εξοχική κατοικία του Ν.Βαλσαμάκη-1961- περιοχή μαύρο λιθάρι Σαρωνίδας.

θα ψάξω λίγο στο φωτ.αρχείο μου γιατί έχω την εντύπωση πως την έχω φωτογραφήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εξωτερικος χωρος του σπιτιου στην ταινια "ψυχη και σαρκα" :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


το σπιτι και η γυρω περιοχη οπως φαινονται απ το κοτερο της φιλεναδας του Πρεκα :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


αστυνομικο τμημα της περιοχης

attachment.php


η Κορινα Τσοπεη

attachment.php


ετσι φαινεται η περιοχη οταν απομακρυνονται με το κοτερο ο Πρεκας με τη φιλεναδα του

attachment.php


η παραλια που πηγαινουν λιγο αργοτερα

ps1.JPG

ps9.JPG

ps10.JPG

ps16.JPG

ps20.JPG

ps7.JPG

ps0.JPG

ps12.JPG

ps00.JPG

ps11.JPG

ps13.JPG

ps14.JPG

ps00000.JPG

ps5.JPG

ps18.JPG

ref.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήρα σβάρνα την παραλιακή Αθηνών-Σουνίου. Καλά, το σπίτι πρέπει να ήταν καρα-αυθαίρετο του κερατά, στον αιγιαλό κλπ.

Λοιπόν : στην περιοχή Αγιος Δημήτριος (δηλαδή μόλις φύγουμε από την "τρύπα" του Καραμανλή και το συνακόλουθο κολπάκι, βρήκα αυτό τον περίεργο μώλο, με την τρύπα στη μέση.

Το σπίτι από πάνω όμως "δείχνει" καινούργιο, άρα ίσως να γκρέμισαν το παλιό.

Η αναζήτηση συνεχίζεται...

Προβολή συνημμένου 54710Προβολή συνημμένου 54709
 
Περνάμε στην "Kατάχρησι Εξουσίας", όπου οι τίτλοι πέφτουν καθώς ο Νίκος Κούρκουλος κινείται στον Εμπορευματικό Σταθμό ΟΛΠ στην Πειραιά, το κτήριο που έχουμε μάθει από την Έκθεση Συγχρόνου Κατοικίας (με πολλές επεμβάσεις βέβαια).

Προβολή συνημμένου 54731

Και τέλος, στο "Θέμα Συνειδήσεως" βλέπουμε την είσοδο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, από την πλευρά της Β. Κωνσταντίνου. Την εποχή εκείνη χτιζόταν το Ωδείο Αθηνών, στο βάθος. Εντύπωση μου κάνει ένα κτήριο πίσω από την πλάτη του Δακτυλίδη , στη συμβολή Ριζάρη και Β. Κωνσταντίνου, κάτω από το Πολεμικό Μουσείο, που πρέπει να έχει κατεδαφιστεί από δεκαετίες (στη θέση του είναι μάλλον το Polis Park).

Προβολή συνημμένου 54733Προβολή συνημμένου 54734Προβολή συνημμένου 54732
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περνάμε στην ταινία της Φρίντας Λιάππα "Ήταν ένας ήσυχος θάνατος". Υπάρχουν πλάνα από τη "στοιχειωμένη" βίλλα Καλλέργη στο Πικέρμι (που πλέον έχει γκρεμιστεί), από την υπόγεια διάβαση της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου, από το υπόγειο πάρκινγκ της Πολυτεχνειούπολης (κοντά στο κτήριο υπολογιστών - μάλιστα υπάρχει και πλάνο στην ταράτσα του πάρκινγκ, με τα γνωστά μπετονένια "καρούμπαλα", που όμως δεν το έχω εδώ), και από τον περιφερειακό Τουρκοβουνίων, προς την πλευρά της Κυψέλης, η σκηνή με το φορτηγό.

Προβολή συνημμένου 54726Προβολή συνημμένου 54729Προβολή συνημμένου 54727Προβολή συνημμένου 54730Προβολή συνημμένου 54728
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα