Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
panp είπε:
Τελειώσαμε με τα πιάτα λοιπόν, χάρη στηον Huhu; Αν μπείτε στο http://www.ktimanasioutzik.gr/main/marmaras (αλλιώς από το "Χώροι>Μαρμαράς") και δείτε τις φωτογραφίες του σπιτιού, που όπως αναγράφεται, αποτέλεσε το σπίτι του Γ. Νάσιουτζικ και είναι το πιο παλιό κτήριο του κτήματος, θα μπορούσε και να είναι, αλλά υπό πολλές προϋποθέσεις. Ο χώρος έχει αρκετά ανακαινιστεί, μάλλον έχει φύγει το πατάρι πάνω από το τζάκι, αρκετά από τα περίφημα πλέον πιάτα, υπάρχουν ακόμα, αλλά είναι;
Πιο πολύ μοιάζει το δικό μου σπίτι μ' αυτό με τα πιάτα, παρά του Νάσιουτζικ!!!! :D

Πέρα από τους ...πέτρινους τοίχους, τι άλλο κοινό είδες; :p
 
panp ευχαριστουμε για το λινκ! κοιταζοντας τις φωτογραφιες μπορω να πω οτι δε μοιαζει με το περιφημο "σπιτι με τα πιατα", ουτε καν τα πιατα δεν μου φανηκαν ιδια..Εκτος απ αυτο,με μια ματια που εριξα,γραφει οτι το σπιτι του Νασιουτζικ χτιστηκε γυρω στις αρχες του 70..Το "σπιτι με τα πιατα" ομως το συναντησαμε και σε ελληνικες ταινιες δεκαετιας '60,αρά δεν ταιριαζει ουτε χρονολογικα.Επισης υπαρχει και σε βιντεοταινιες των 80ς.Γι αυτα που γραφω εχουμε δει φωτογραφιες απ τις ταινιες.

Αυξανονται οι πιθανοτητες το σπιτι αυτο να βρισκεται στα Παλουκια Σαλαμινας οπως εγραψε ενας χρηστης στο youtube
 
E, τελικά, αν δε ρωτηθεί κάποιος από τους δεκάδες ηθοποιούς που παίξαν σε όλες αυτές τις ταινίες, άκρη δε θα βρούμε. Αλλά πάλι ρε παιδιά, τρελό δεν είναι να τρέξαν για όλες αυτές τις ταινίες στη Σαλαμίνα;
 
Είναι πολλά τα ποστ και ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί.


Στη συγκεκριμένη εκκλησία με δίπλα της το ανηφορικό δρομάκι έχουν γυριστεί αρκετές ταινίες. Μια από αυτές είναι το "Κονσέρτο για πολυβόλα" από όπου και οι εικόνες. Που είναι αυτό το μέρος ξέρετε; (οι Αθηναίοι)


 


159.jpg


158.jpg


157.jpg


156.jpg


155.jpg


159.jpg

155.jpg

156.jpg

157.jpg

158.jpg
 
Αν και Πειραιώτης θα απαντήσω. :p

Είναι η Αγία Μαρίνα στο Θησείο.
 
miki-mik7 είπε:
Αν και Πειραιώτης θα απαντήσω. :p Είναι η Αγία Μαρίνα στο Θησείο.
:thanx2: :thanx2: :thanx2: Είναι ακόμη έτσι το μέρος αυτό; Με το ανηφορικό δρομάκι;
 
Βεβαίως, το μέρος αυτό είναι ακόμα ακριβώς έτσι. Η εκκλησία αυτή φαίνεται και στην περίφημη σκηνή του Βέγγου με το παιδάκι στα χέρια ("Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας"). και κατά τραγικό τρόπο, ήταν κι αυτή όπου εψάλη η νεκρώσιμη ακολουθία του αγαπημένου ηθοποιού...Το σπίτι που "φαίνεται" πίσω από το σώμα του Καζάκου είναι εκεί όπου καταλήγει ο Βέγγος στη συγκεκριμένη σκηνή, μπροστά σε μια εξώπορτα. Τη σκηνή θα βρεις στο "Σκηνές που αναδεικνύουν το ταλέντο του ηθοποιού", αλλά μη μπερδευτείς με την ανηφόρα που δείχνει εκεί, πρόκειται για την ανηφόρα δίπλα (δεξιά) από το σπίτι αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντωνη σ αυτο το ποστ που περιεχει το βιντεο αναφερεται ο panp
 
Τη συγκεκριμένη φωτογραφία τη βρήκα στο διαδίκτυο. Είναι κάποιο σπίτι στην Εκάλη , όπως είναι σήμερα. Θα σας το βάλω σαν μίνι κουίζ , αν και πιστεύω πανεύκολο να βρεθεί. Ποια ταινία γυρίστηκε στο συγκεκριμένο σπίτι;;;

 


160.jpg


160.jpg
 
Μήπως πρωταγωνιστούσε η ξανθή αγαπημένη σου ηθοποιός; :p
 
Δεν ξέρω αν βοήθησα...(πάντως, με την τότε αρίθηση του δρόμου το νούμερο ήταν 20 και γραμμένο από τα δεξιά της πόρτας)

Προβολή συνημμένου 67412
 
Μήπως έχει τίποτα πεταμένο εκεί στα θάμνα, πίσω από τα κάγκελα δεξιά της πόρτας;
 
Άντε, μέχρι κι εγώ το βρήκα! :D

Πού είναι οι σινεφίλ του ελληνικού κινηματογράφου?! :D
 
Η Αλικη στο ναυτικο,γιατι ομως οσοι βρηκατε την ταινια δε γραψατε τον τιτλο;

attachment.php
attachment.php


al1.JPG

al2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα ντε Κατερίνα γιατί;;; Εγώ έβαλα το κουίζ , δε μπορούσα να απαντήσω κιόλας! Πάντως είναι πολύ εντυπωσιακό που βρέθηκε το σπίτι και μπορούμε να το δούμε πως είναι σήμερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Έλα ντε Κατερίνα γιατί;;; Εγώ έβαλα το κουίζ , δε μπορούσα να απαντήσω κιόλας! Πάντως είναι πολύ εντυπωσιακό που βρέθηκε το σπίτι και μπορούμε να το δούμε πως είναι σήμερα!
ειναι εντυπωσιακο που το σπιτι παρεμεινε,τουλαχιστον εξωτερικα,ετσι οπως ηταν και στην ταινια(μονο το χρωμα της πορτας του σπιτιου αλλαξε και η αριθμηση της οδου που βρισκεται το σπιτι αυτο).Αληθεια,ξερουμε μηπως και την οδο;

συγχαρητηρια Αντωνη για την ανακαλυψη :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα