Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπορει να εχει απαντηθει αλλα ρε παιδια το σπιτι με τα κοκκινα παραθυρα στην ταινια <Μερκοι το προτιμουν κρυο> που βρισκεται;
 
georgeafe είπε:
Μπορει να εχει απαντηθει αλλα ρε παιδια το σπιτι με τα κοκκινα παραθυρα στην ταινια <Μερκοι το προτιμουν κρυο> που βρισκεται;
georgeafe μου φαινεται οτι δεν εχει ξαναγινει σχετικη ερωτηση,τουλαχιστον εγω δεν τη θυμαμαι
 
Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το εκκλησάκι στην Αρχόντισσα και ο Αλήτης, όπου Αλίκη-Δημήτρης παντρεύονται...
 
andrianna είπε:
Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το εκκλησάκι στην Αρχόντισσα και ο Αλήτης, όπου Αλίκη-Δημήτρης παντρεύονται...
Ο Αγιος Γεώργιος στο Καβούρι της Βουλιαγμένης

http://www.im-glyfadas.gr/aggeorgios.asp
 
andrianna είπε:
Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το εκκλησάκι στην Αρχόντισσα και ο Αλήτης, όπου Αλίκη-Δημήτρης παντρεύονται...

hannele είπε:
Ο Αγιος Γεώργιος στο Καβούρι της Βουλιαγμένης http://www.im-glyfadas.gr/aggeorgios.asp
αναφερθηκε ξανα εδω :flower:
 
Τρομερό thread. Έφαγα 2 μέρες να το περάσω όλο.

Θέλει αρχειοθέτηση πάντως παιδιά.

Για το σπίτι με τα πιάτα θα ήθελα και άλλες πληροφορίες (ποιος το είχε, τι έγινε στην ιστορία του και έγινε όπως έγινε - αν πράγματι το βρήκαμε -, πως έλαβε μέρος σε τόσες ταινίες κλπ.).

Τέτοια μέρη (όπως και η βίλα με την αψίδα στην είσοδο) έπρεπε να είναι μουσεία. Έξω πληρώνεις για τέτοια πράγματα.

Ήθελα να γράψω για την (ξένη αλλά στην Ελλάδα) ταινία με τον Μπελμοντό που έχει την καταδίωξη κατά κύριο λόγο στον Πειραιά (πράγματι ξεκινάει κάπου στο Χίλτον), αλλά με προλάβατε.

Με την ευκαιρία να πούμε σαφώς (έχει εννοηθεί και από άλλους αλλά δεν το είπαμε σαφώς) κάτι που κάποιοι δεν δίνουμε βάση στις "αστυνομικές" μας αναζητήσεις.

Ότι στρίβει ο τάδε σε μια γωνία και βρίσκεται στο τάδε μέρος, δεν σημαίνει ότι έτσι είναι στην πραγματικότητα αλλά τι πλάνο ήθελε να δώσει ο σκηνοθέτης.

Μπορεί κάποιος να περπατά την Πατησίων και στο επόμενο πλάνο να είναι στον Αγ. Κωνσταντίνο στον Πειραιά επειδή του... άρεσε.

Η μπορεί ένα δωμάτιο να είναι η βίλα τάδε και ένα άλλο δωμάτιο να είναι το στούντιο.

Να λύσω και μια παρεξήγηση των πρώτων σελίδων. Υπάρχει "η Δασκάλα με τα Χρυσά Μαλλιά", η ταινία με την Αλίκη, υπάρχει και το μυθιστόρημα του Μυριβήλη, "η Δασκάλα με τα Χρυσά Μάτια", που έγινε και σειρά στην τιβι παλιά.

Το μέρος που ΕΖΗΣΕ η εν λόγω δασκάλα (έτσι τα ξέρω, έτσι τα λέω - ξέρω τι σημαίνει ΜΥΘΙστόρημα) είναι πράγματι στο Μόλυβο, υπάρχει μόνο η είσοδος (όχι το σπίτι) και οδηγεί σε ενοικιαζόμενα δωμάτια (που έχω μείνει).

Βέβαια το... ζωντανό μνημείο σήμερα στο Μόλυβο (εκτός από το πολύ όμορφο και ιστορικό μέρος που είναι γενικά), είναι ο γίγαντας (αν και ΑΕΚτζής) Λευτέρης Παπαδόπουλος. Αλλά αυτό είναι άλλο thread.

Anyway, συνεχίστε ακάθεκτοι είναι ενδιαφέρον.

Κάποια στιγμή όπως τα ξενοδοχεία έχουν δικό τους thread, έτσι και οι εσωτερικοί χώροι με τους εξωτερικούς (δρόμους, στοές κλπ.) πρέπει να χωρίσουν. Ή ακόμα καλύτερη η αρχειοθέτηση (με κλειδί και την ταινία).
 
NLS συμφωνω με καποια απ αυτα που γραφεις και διαφωνω με καποια αλλα:

Συμφωνω οτι θα ηταν ωραιο να υπαρχουν στην αρχη του θρεντ λινκς με τις ταινιες που να οδηγουν στα αντιστοιχα ποστς με τις τοποθεσιες που βρεθηκαν αλλά δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο.Στη συγκεκριμενη περιπτωση δε μου φαινεται τοσο απλο οσο αυτο που γινεται στο θεμα με τα παιχνιδια..κι αυτο γιατι στο παρον θεμα,στην ιδια ταινια μπορει να ψαχνουμε διαφορες τοποθεσιες,δρομους,σπιτια πώς θα γινει να προστεθουν ολα αυτα τα λινκς για καθεμια ταινια;

Οι πλεον καταλληλοι για να απαντησουν σ αυτο το ερωτημα ειναι οι admins

Διαφωνω στο οτι πρεπει να ανοιγονται ξεχωριστα θεματα για εσωτερικους χωρους,για εξωτερικους χωρους ή ο,τιδηποτε αλλο.

Πιστευω οτι το παρον θεμα ειναι γενικο και τα καλυπτει ολα.Σχετικα με το θρεντ με τα ξενοδοχεια: προϋπηρχε του παροντος θρεντ,δεν εγινε μετα

Τα παρακατω ειναι τα στιγμιοτυπα με το σπιτι που μενουν τα 4 αδελφια : Ρενα Βλαχοπουλου,Ντινος Ηλιοπουλος,Ζωη Λασκαρη και Χλοη Λιασκου

me01.JPG

me1.JPG

me03.JPG

me00.JPG
 
Η αρχειοθέτηση πρέπει να γίνει με τίτλο ταινίας και με τοποθεσία - τουλάχιστον αυτά τα δυο "κλειδιά".

Για μένα δεν μιλάμε για links στην αρχή του thread αλλά για κανονική βάση.

Βέβαια αυτό είναι πρόταση, τίποτα άλλο.

Από εκεί και πέρα, ας προσθέσω και αυτό ως μικρή συμβολή:

http://parathiro.net/politismos/pou-giristikan-i-tenies-tou-ellinikou-kinimatografoudromi-pou-akoma-ke-simera-tous-anagnorizis

Επίσης δεν είδα αναφορά για την περιοχή που γυρίστηκε η ΤΕΡΑΣΤΙΑ "Συνοικία το Όνειρο". Πετράλωνα από όσο ξέρω αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς (νομίζω όλη η περιοχή έχει "εξαφανιστεί" από τότε).
 
katerinak είπε:
αναφερθηκε ξανα εδω :flower:
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! δεν το περίμενα, ομολογώ.

Πίστευα ότι θα ήταν κάποιο εκκλησάκι, κάπου στα Γιάννενα...

Στην ίδια ταινία, η Αρχόντισσα και ο Αλήτης, το σπίτι της Αλίκης το έχετε βρει?
 
andrianna είπε:
Στην ίδια ταινία, η Αρχόντισσα και ο Αλήτης, το σπίτι της Αλίκης το έχετε βρει?
ναι andrianna, ειναι η βιλα Λεβιδη(εξωτερικα τουλαχιστον),φωτο εδω
 
Τέλεια! ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!

Δεν το περίμενα ποτέ ότι η βίλα αυτή θα ήταν στην Αττική... νόμιζα φυσικά Κέρκυρα!

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι στην ταινία αυτή οι μόνες σκηνές από Κέρκυρα είναι στην αρχή όπου ακούγεται το τραγούδι "ο ήλιος του μεσημεριού" και το τέλος με το δρόμο με τις χαρακτηριστικές καμάρες.
 
NLS είπε:
Να λύσω και μια παρεξήγηση των πρώτων σελίδων. Υπάρχει "η Δασκάλα με τα Χρυσά Μαλλιά", η ταινία με την Αλίκη, υπάρχει και το μυθιστόρημα του Μυριβήλη, "η Δασκάλα με τα Χρυσά Μάτια",
Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα ειδικά για την ταινία της Αλίκης (οπότε ο τίτλος θα έχει συζητηθεί εκεί) αλλά ο τίτλος της ήταν "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά", σωστά αναγράφεται στην πρώτη σελίδα. Στην αρχή πράγματι θέλανε τα μαλλιά να είναι "χρυσά" αλλά γκρινιάξανε οι κληρονόμοι του Μυριβήλη κι έτσι τα μαλλιά της δασκάλας έγιναν "ξανθά" και μ' αυτό τον τίτλο βγήκε στους κινηματογράφους. Εϊχε δημοσιευτεί και σαν σινερομάντσο σε περιοδικό της εποχής (Φαντάζιο, Ρομάντσο, κάποιο από αυτά, το αγόραζε η μητέρα μου) αλλά δεν θυμάμαι αν τα μαλλιά στο σινερομάντσο ήταν ακόμη χρυσά ή είχαν γίνει ξανθά.
 
andrianna είπε:
Τέλεια! ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!Δεν το περίμενα ποτέ ότι η βίλα αυτή θα ήταν στην Αττική... νόμιζα φυσικά Κέρκυρα!

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι στην ταινία αυτή οι μόνες σκηνές από Κέρκυρα είναι στην αρχή όπου ακούγεται το τραγούδι "ο ήλιος του μεσημεριού" και το τέλος με το δρόμο με τις χαρακτηριστικές καμάρες.
και σε αλλες ταινιες συμβαινει αυτο: βασιζομενοι στο σεναριο αλλου φανταζομαστε οτι βρισκονται τα σπιτια κι αλλου βρισκονται στην πραγματικοτητα
 
tonytony είπε:
Μπορώ να σου πω πολλές τοποθεσίες αλλά κυρίως από ταινίες της Αλίκης που ξέρω! Από που να αρχίσω???=

Η "Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" στη Μακρυνίτσα του Πηλίου.

Κατι που πετυχα πριν εναμιση μηνα τυχαια στο zapping .

Συμφωνα με την σχετικη αναφορα ,που γινεται Ελλήνων γεύσεις (17.11.2013 ) μεταξυ 7.50 - 8.05 του Video

http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=244429

,ορισμενες σκηνες της ταινιας " Η δασκαλα με τα χρυσσα μαλλια" -οπως χαρακτηριστικα αναφερεται- δηλαδη της -(που ηταν και ο αρχικος τιτλος αλλα αλλαξε ) της "δασκαλας με τα ξανθα μαλλια" ,γυριστηκαν στην πετροχτιστη τοξοτή βρυση κοντα στην Εκλλησια της Αγια Παρασκευης στην Τσαγκαραδα του Πηλιου.

Ολα αυτα περα απο την Μακρυνιτσα του Πηλιου, οπου προφανως θα εγινε η συντριπτικη πλειοψηφια των γυρισματων

συμφωνα με την αναφορα του tonytony αλλα - ΚΑΙ του σχετικου wiki-λημματος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια ειναι ευκολο να μου λυσετε μια απορια?

Στην ταινια "Της κακομοιρα" , η αυλη στο σπιτι της Λιτσας ειναι η ιδια με την αυλη στο σπιτι της Ρενας Βλαχοπουλου στην ταινια "Κατι να καιει"?

Προσπαθησα να διαβασω ολα τα post αλλα ηταν παρα πολλα , οποτε συγχωρεστε με αν το εχετε ξανασυζητησει!
 
tsourekaki83 είπε:
Ρε παιδια ειναι ευκολο να μου λυσετε μια απορια?Στην ταινια "Της κακομοιρα" , η αυλη στο σπιτι της Λιτσας ειναι η ιδια με την αυλη στο σπιτι της Ρενας Βλαχοπουλου στην ταινια "Κατι να καιει"?

Προσπαθησα να διαβασω ολα τα post αλλα ηταν παρα πολλα , οποτε συγχωρεστε με αν το εχετε ξανασυζητησει!
:wait2: ισως.. ετοιμασα καποια στιγμιοτυπα

Clip.jpg

Clipboard.jpg
 
Οπως τις βλεπω και τις δυο αυλες, θα ελεγα οτι πραγματι προκειται για την ιδια.

Μπραβο για την παρατηρητικοτητα σου, tsourekaki!
 
ΒΒ ευχαριστουμε για την επιβεβαιωση :)

οντως tsourekaki83 εχεις μεγαλη παρατηρητικοτητα,κανεις αλλος δεν ειχε προσεξει μεχρι τωρα αυτη τη λεπτομερεια :flower:
 
Η μια ταινια ειναι ασπρομαυρη και η αλλη εγχρωμη γι'αυτο ισως δεν δινεις και ευκολα σημασια,

Ευχαριστω που μου λυσατε την απορια, ημουν σχεδον σιγουρη αλλα ηθελα και μια επιβεβαιωση.

Παντως ποτε δεν περιμενα στον Μπακαλογατο οτι οι τοιχοι θα ηταν βαμμενοι μπλε!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα