Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Η ΠΡΟΔΟΜΕΝΗ με την Βούρτση και τον Καμπανέλλη.

Το σπίτι που μπαίνει η Λιβυκού και ο Καμπανέλλης είναι στο Αη Γιάννη στην Βουλιαγμένης οδός Διονυσίου Λάτα 11 και Πλατεία Αγίου Ιωάννου.

η προδομενη (8).jpg

η προδομενη (4).jpg

επίσης η Λιβυκού που περιμένει τον Καμπανέλλη να βγει από το κέντρο είναι στη λεωφόρο Συγγρού στα καθαριστήρια REX απέναντι από το Άγιο Σώστη.

η προδομενη (12).jpg

Σε αυτό το σημείο έχουν γυρίσει και μια σκηνή από οικογένεια χωραφα , που ο Παπαγιανόπουλος βγαίνει από το φορτηγάκι του REX που είχε κρυφτεί.

Screenshot 2014-07-04 20.29.47.jpg

υπάρχουν ελπίδες να το βρούμε;

makism είπε:
Μερικοί το προτιμούν κρύο
πια περιοχή είναι το σπίτι που μένουν ο Ηλιόπουλος και η Βλαχοπούλου;
ανηφορικός δρόμος με βουνό πίσω, μπορεί να είναι Ηλιούπολη-άνω γλυφάδα.Προβολή συνημμένου 104213Προβολή συνημμένου 104214Προβολή συνημμένου 104215
η προδομενη (1).jpg

η προδομενη (11).jpg

η προδομενη (13).jpg

Screenshot 2014-07-04 20.28.36.jpg

Screenshot 2014-07-04 20.28.49.jpg

Screenshot 2014-07-04 20.29.37.jpg

η προδομενη (9).jpg

η προδομενη (10).jpg

η προδομενη (7).jpg

η προδομενη (6).jpg

η προδομενη (5).jpg

η προδομενη (3).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dimi16 είπε:
Η πλάκα είναι ότι όταν ο Παπαμιχαήλ συναντά την Αρβανίτη στην παραλία της λέει την πραγματική διεύθυνση, Αριστοδήμου 4, όντως στο Κολωνάκι!
Προβολή συνημμένου 109683 Προβολή συνημμένου 109684 Προβολή συνημμένου 109682 Προβολή συνημμένου 109681

Αν και στο Google Street υπάρχουν αρκετά δέντρα που κρύβουν τα κτήρια, παρ'όλα αυτά νομίζω τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης πολυκατοικίας ξεχωρίζουν...

:eek: α! στο καλό!!! της ειπε την πραγματική διευθυνση???? καλά ουτε που το φανταζόμουν!!!!

:thanx2:dimi 16
 
hannele είπε:
:eek: α! στο καλό!!! της ειπε την πραγματική διευθυνση???? καλά ουτε που το φανταζόμουν!!!!
:thanx2:dimi 16
κι αλλη φορα ετυχε να αναφερουν διευθυνση αλλά δεν ξερω αν ηταν αληθινη,σ ενα ποστ το ειχα αναφερει αλλα ποιος ξερει πού βρισκεται τωρα το ποστ αυτο...
 
Με αφορμή το post του makism για την πολυκατοικία του "Παπατρέχα" αλλα και του δικού μου παλαιότερου post για την ίδια ταινία, σχετικά με τους δρόμους της αρπαγής της Χαρίκλειας απο τον Θαναση, ξαναβάζω στο thread τις ίδιες φωτο σε αντιπαραβολή (απο το google views) για το πως ήταν οι δρόμοι στις σκηνές της ταινίας τότε και πως ειναι πλεον σήμερα.

- στροφη Ναυτικού Νοσοκομείου Πειραιά (Φρεαττύδα)

Παπατρεχας.jpg

- Ακτή Θεμιστοκλέους (Πειραική)

Παπατρεχας.jpg

- Ακτή Θεμιστοκλέους & Καρπάθου (Καλλίπολη)

Παπατρεχας.jpg

Παπατρεχας.jpg

Παπατρεχας.jpg
 
''ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ''

η πολυκατοικία που πάει ο Ηλιόπουλος βρίσκεται απέναντι από την Φίνος Φιλμ οδός Χίου 52 Αθήνα.

εκεί έχουν γυρίσει και άλλες ταινίες όπως Ένα έξυπνο έξυπνο μούτρο-20 γυναικεσ και εγώ-Όλγα αγάπη μου

Φωνάζει ο κλέφτης (2).jpg

εκεί που βρίσκει το πορτοφόλι του στρατηγού είναι ακριβώς απέναντι στην εξώπορτα της Φίνος στο δεύτερο δέντρο

Φωνάζει ο κλέφτης (1).jpg

έξυπνο έξυπνο μούτρο

Ἕνα ἔξυπνο, ἔξυπνο μοῦτρο  (2).jpg

20 γυναίκες και εγώ

20 γυναικεσ και εγω.jpg

Όλγα αγάπη μου

olga agapi moy (2).jpg

Φωνάζει ο κλέφτης (6).jpg

Φωνάζει ο κλέφτης (7).jpg

Φωνάζει ο κλέφτης (8).jpg

Φωνάζει ο κλέφτης (4).jpg

Φωνάζει ο κλέφτης (5).jpg

ενα εξυπνο μουτρο .jpg

olga agapi moy (1).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από Μακρυκώσταιους και κοντογιωργηδες και από Ηλία του 16ου τίποτα;
 
Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

Το αρχοντικό σπίτι που πάει ο Αλεξανδράκης βρίσκεται κάτω από την ακρόπολη οδό Τσάμη Καρατάσου 52 και Φωτάκου,

επιστροφή  (5).jpg

επιστροφή  (4).jpg

επιστροφή  (3).jpg

επιστροφή  (1).jpg

επιστροφή  (2).jpg
 
Στο Διαβόλου Κάλτσα φαίνεται η εκκλησία της ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ και η οδό Τρίτωνος

Διαβόλου Κάλτσα (5).jpg

σήμερα πολυκατοικίες επί της Τρίτωνος

Διαβόλου Κάλτσα (3).jpg

Διαβόλου Κάλτσα (1).jpg

Διαβόλου Κάλτσα (2).jpg
 
Mε αφορμή το post της Κaterinak για την Κηφισιά, ένα ζαχαροπλαστείο-καφετέρεια που το βλέπουμε στην ταινία η "Ψεύτρα" όπου τα τραπεζια του ειναι απο κορμοί δέντρων και οι καρεκλες ψαθινες ποιο είναι? στην ταινία αναφέρεται ως το "μαγαζί του Μπάμπη".... το εχουμε ξαναδει και σε αλλες ταινίες, αν θυμαμαι καλά με τον Κωστα Βουτσα...εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι...γνωρίζετε αν υπάρχει ακομη και ποιο είναι????

ψευτρα ζαχαροπλαστείο.jpg
 
ΑΓΑΠΗΣΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ

Πολλές σκηνές γυρισμένες στο Μαρούσι στην....... εξοχή!

εδώ είναι στην οδό πόντου και 25ης Μαρτίου

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (1).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (17).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (11).jpg

εδώ δείτε στην ταινία πως τρέχει το περιπολικό επί της 25ης Μαρτίου ενώ σήμερα δεν πας με 30 χλμ και εκεί τρέχει άνω των 70-80 χλμ

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (12).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (13).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (15).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (16).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (10).jpg

Επαυλης Κούβελου - «Ευαγές Ίδρυμα Αχιλλέως και Ευδοκίας Κουβέλου - Στέγη Απόρων Παίδων»Αγάπησα μια πολυθρόνα  (5).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (6).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (7).jpgΑγάπησα μια πολυθρόνα  (8).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (3).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (3).jpg

Έπαυλης Κούβελου στο πλάι του οικοπέδου

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (4).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (2).jpg

Αγάπησα μια πολυθρόνα  (9).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΔΙΚΗΜΕΝΗ

Η Kουρακου βρίσκεται στην Θησέως χαμηλά στην Καλλιθέα στην Αγ. Ελεούσα.

adikimeni (1).jpgadikimenh (1).jpg

adikimeni (2).jpg

adikimenh (2).jpgadikimenh (3).jpgadikimenh (4).jpg

adikimeni (3).jpg

ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ

Στην κυψέλη Επτανήσου και Θήρας

oyte gata oyte zimia (4).jpgoyte gata oyte zimia (5).jpg

oyte gata oyte zimia (3).jpgoyte gata oyte zimia (2).jpg

oyte gata oyte zimia (1).jpg

Λίγο πιο πίσω επί της Επτανήσου και Κύπρου έχει και σκηνή από το Νόμο 4000Screenshot 2014-07-05 20.22.33.jpg4000 (2).jpg

4000.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε makism εισαι μεγαλο τσακαλι!!
 
Προσέξτε το εξής: σε όλες τις φωτο που εχουμε δει μέχρι τώρα (στις σκηνές δηλαδη), εκείνη την εποχη δεν υπηρχαν δέντρα εξω απο τα σπιτια! Τωρα εξω απο τα σπιτια ειναι...βλάστηση!! Καλο βεβαια αυτό, απο οικολογικης αποψης...

Απο την άλλη παλι βλέπω το πως εχουν -επιτρεψτε μου την εκφραση- καταντήσει τα κτίρια, και ειδικα οι πολυκατοικίες με τα γκράφιτι...Βλεπεις π.χ. μια πολυκατοικία στην ταινία και είναι "κοσμημα" και τη βλεπεις σήμερα και είναι κάπως....
 
καλησπέρα hannele

κλασικό καφέ που πηγαίναμε πολύ συχνά και είναι το «ΑΛΑΣΚΑ» στο κεφαλάρι Κηφισιάς.

ο χώρος χρησιμοποιήθηκε για τα γυρίσματα πολλών ελληνικών ταινιών όπως χτυποκάρδια στα θρανία (γνωστό προφιτερόλ) - κορίτσια για φίλημα(Εκεί που συναντιέται η παρέα του Βουτσά) και άλλες .

alaska.jpg

hannele είπε:
Mε αφορμή το post της Κaterinak για την Κηφισιά, ένα ζαχαροπλαστείο-καφετέρεια που το βλέπουμε στην ταινία η "Ψεύτρα" όπου τα τραπεζια του ειναι απο κορμοί δέντρων και οι καρεκλες ψαθινες ποιο είναι? στην ταινία αναφέρεται ως το "μαγαζί του Μπάμπη".... το εχουμε ξαναδει και σε αλλες ταινίες, αν θυμαμαι καλά με τον Κωστα Βουτσα...εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι...γνωρίζετε αν υπάρχει ακομη και ποιο είναι????
Προβολή συνημμένου 109768
 
makism είπε:
καλησπέρα hanneleκλασικό καφέ που πηγαίναμε πολύ συχνά και είναι το «ΑΛΑΣΚΑ» στο κεφαλάρι Κηφισιάς.

ο χώρος χρησιμοποιήθηκε για τα γυρίσματα πολλών ελληνικών ταινιών όπως χτυποκάρδια στα θρανία (γνωστό προφιτερόλ) - κορίτσια για φίλημα(Εκεί που συναντιέται η παρέα του Βουτσά) και άλλες .

Προβολή συνημμένου 109804

ευχαριστώ makism ...απο οτι βλεπω τελικά δεν λειτουργεί πλεον :(

(..εγω το εψαχνα σε κατι σχετικο με το "Μπαμπης", γιατί ετσι το αναφερει στην ταινία με το σκεπτικό οτι ο τιτλος θα εχει την ονομασία του ιδιοκτητη...)
 
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητηρια για την εξαιρετική σας δουλεια . Για το post 495, το σπίτι μοιάζει πολύ με μια βίλα επί της Λ. Βεϊκου στο Γαλάτσι , δεξιά , ακριβώς πριν την είσοδο στο άλσος Βεϊκου .
 
Η σκηνή της Τράπεζας στο Έξοδος Κινδύνου είναι γυρισμένη σε υποκατάστημα επί της Αχαρνών (Εθνική Τράπεζα) λίγο μετά από τα Κάτω Πατήσια (εκεί υπάρχει και ένα παλιό σινεμά το Όσκαρ)

[edit] To url Οδηγεί σε ολόκληρη ταινία που είναι copyrighted. Για όποιον ενδιαφέρεται ο τίτλος της ταινίας είναι Jean Paul Belmondo & Omar Sharif 1971 Le Casse مترجم [edit]

Που είναι το σπίτι στο 5.00 λεπτό (Oι Διαρρήκτες με Μπελμοντο και Σαρίφ 1971)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makism είπε:
Η ΠΡΟΔΟΜΕΝΗ με την Βούρτση και τον Καμπανέλλη.
{...}

επίσης η Λιβυκού που περιμένει τον Καμπανέλλη να βγει από το κέντρο είναι στη λεωφόρο Συγγρού στα καθαριστήρια REX απέναντι από το Άγιο Σώστη.

{....}

Σε αυτό το σημείο έχουν γυρίσει και μια σκηνή από οικογένεια χωραφα , που ο Παπαγιανόπουλος βγαίνει από το φορτηγάκι του REX που είχε κρυφτεί.

Προβολή συνημμένου 109686Προβολή συνημμένου 109687Προβολή συνημμένου 109688Προβολή συνημμένου 109689

υπάρχουν ελπίδες να το βρούμε;
Εν τω μεταξύ, όπου έβλεπες την επωνυμία "Rex" εκείνη την εποχή, ήταν γραμμένη (σχεδόν) ακριβώς όπως αυτή του γνωστού "Rex" επί της Πανεπιστημίου.

%CE%A1%CE%B5%CE%BE+1948(1).jpg
(Cinema-Hellas)

"Rex" Χαλκίδας, ένα άλλο παράδειγμα:

%CE%A1%CE%95%CE%9E+%CE%A7%CE%91%CE%9B%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%91.jpg
(Η Ελλάδα στο σινεμά)

xortiani είπε:
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητηρια για την εξαιρετική σας δουλεια . Για το post 495, το σπίτι μοιάζει πολύ με μια βίλα επί της Λ. Βεϊκου στο Γαλάτσι , δεξιά , ακριβώς πριν την είσοδο στο άλσος Βεϊκου .
Αυτή η ημικυκλική σκάλα όντως το θυμίζει, μιας κι εγώ είμαι της ευρύτερης γειτονιάς, αλλά έχει ομοιότητες, έχει και διαφορές το σπίτι.

Πρώτη και βασικότερη δεν φαίνεται καμία λεωφόρος να διέρχεται απ'έξω. Δεύτερον, σε σύγκριση με το σπίτι στη Λ. Βεΐκου (τελευταία φωτό), η σκάλα σε αυτό της ταινίας έχει αριστερόστροφη κλίση (κοιτώντας όπως την ανεβαίνει κανείς), ενώ στο άλλο έχει δεξιόστροφη. Αν και θα μπορούσε να έχει επεκταθεί η σκεπή, νομίζω ο πάνω όροφος δεν μοιάζει. Τέλος, στο σπίτι της ταινίας η σκάλα που οδηγεί πάνω εφάπτεται σε τοίχο, ενώ στο άλλο δεν υπάρχει κάποιος τοίχος. Παρ'όλα αυτά, όντως, με μία πρώτη ματιά, οι ομοιότητές τους μοιάζουν μεγάλες!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


vila-veikou.jpg
 
καλα με ολα αυτα που βλεπω εχω παθει πλακα....ειδικα στην ταινια ουτε γατα ουτε ζημια.Μπραβο σας!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα