Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ποια εκκλησια ειναι αυτη στην οποια τελειται ο "γαμος" του Σπυρου Φωκα και της Εφης Οικονομου στην ταινια "εκεινοι που ξερουν ν αγαπουν";

νομιζω οτι δεν την εχουμε ξαναδει σε αλλη ελληνικη ταινια

ek00.JPG
 
Μερικοί το προτιμούν κρύο

πια περιοχή είναι το σπίτι που μένουν ο Ηλιόπουλος και η Βλαχοπούλου;
ανηφορικός δρόμος με βουνό πίσω, μπορεί να είναι Ηλιούπολη-άνω γλυφάδα.Μερικοί το προτιμούν κρύο (3).jpg

Μερικοί το προτιμούν κρύο (2).jpg

Μερικοί το προτιμούν κρύο (1).jpg
 
36η ταινια στην οποια βλεπουμε "το σπιτι με τα πιατα" ειναι η "Ο δρομος των ηρωων"

od5.JPG

od1.JPG

od3.JPG

od4.JPG
 
katerinak είπε:
ποια εκκλησια ειναι αυτη στην οποια τελειται ο "γαμος" του Σπυρου Φωκα και της Εφης Οικονομου στην ταινια "εκεινοι που ξερουν ν αγαπουν";νομιζω οτι δεν την εχουμε ξαναδει σε αλλη ελληνικη ταινια

Προβολή συνημμένου 104185
Πρόκειται για το βυζαντινό Ναό της Θεσσαλονίκης "Παναγία των Χαλκέων"

Βρίσκεται κοντά στη συμβολή Εγνατίας και Αριστοτέλους. Περισσότερα στο link.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω ΦΖΠ1 !αφου η εκκλησια αυτη βρισκεται στη Θεσσαλονικη ετσι εξηγειται που δεν τη θυμαμαι σε αλλες ελληνικες ταινιες
 
η βιλα Λεβιδη στη βιντεοταινια "γυμνα σκανδαλα"

gimn1.JPG

gimnskandlevidi.JPG

gimn.JPG
 
Υπήρξαν ελληνικές ταινίες που είχαν γυρίσματα σε τράπεζες;
 
spyrosd είπε:
Υπήρξαν ελληνικές ταινίες που είχαν γυρίσματα σε τράπεζες;
βεβαιως και υπηρξαν!

η πρωτη που μου ηρθε στο μυαλο ειναι η "Μια ζωη την εχουμε",στην Εμποροπιστωτικη τραπεζα

miaz.JPG

miazo.JPG

miazoi.JPG
 
Σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη (Στροφή ή Τσακάλια) γίνεται μια ληστεία τράπεζας.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη (Στροφή ή Τσακάλια) γίνεται μια ληστεία τράπεζας.
Νομίζω εννοείς την Έξοδο Κινδύνου του Φώσκολου με την θεά Καρλάτου και τον εξαιρετικό Εσκενάζυ. Η σκηνή της ληστείας με τον Φούντα εξελίσεται σε υποκατάστημα της ΕΤ.

ps: Μάλιστα, ο ένας από τους 2 ληστές με το μηχανάκι είναι ο Μιχαλόπουλος.
 
Nαι, και γι αυτό μπερδεύτηκα. Ψάχνοντας πλάνα του Μιχαλόπουλου μπερδευόμουν συνεχώς με τη σκηνή της αρπαγής της τσάντας του πατέρα του.
 
στην ταινια "Ας με κρινουν οι ενορκοι" βλεπουμε για 37η φορα "το σπιτι με τα πιατα"

asm3.JPG

asmekrinenoirk.JPG

asm2.JPG
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σε κάποια ταινία του Δαλιανίδη (Στροφή ή Τσακάλια) γίνεται μια ληστεία τράπεζας.
Στα "Τσακάλια" , στο δρόμο λίγο πριν πάει ο Σπύρος Καλογήρου να καταθέσει τα χρήματα στην τράπεζα
 
katerinak είπε:
η πρωτη που μου ηρθε στο μυαλο ειναι η "Μια ζωη την εχουμε",στην Εμποροπιστωτικη τραπεζα

Προβολή συνημμένου 104633Προβολή συνημμένου 104634Προβολή συνημμένου 104635
Η Εμποροπιστωτική υπήρχε και στην πραγματικότητα σαν τραπεζα?

Η Εμπορική (http://el.wikipedia.org/wiki/Εμπορική_Τράπεζα_της_Ελλάδος) ιδρύθηκε το 1907 αλλα για την Εμποροπιστωτική που συμφωνα με την ταινία ιδρύθηκε το 1908 οπως βλεπουμε στη φωτο, δεν εχω ακούσει ποτε. Ουτε καν σαν ονομασία τραπεζης.

Μήπως η <Εμποροπιστωτική> ήταν "δημιουργημα" του σεναριογραφου της ταινίας Γιώργου Τζαβέλλα?
 
spyrosd είπε:
Στα "Τσακάλια" , στο δρόμο λίγο πριν πάει ο Σπύρος Καλογήρου να καταθέσει τα χρήματα στην τράπεζα
tatsak.JPG απ οτι βλεπουμε ειναι η τραπεζα εθνικης πινακοθηκης

ομως δε νομιζω να γινονται γυρισματα μεσα στην τραπεζα σε καποια αλλη σκηνη

hannele είπε:
Η Εμποροπιστωτική υπήρχε και στην πραγματικότητα σαν τραπεζα? Η Εμπορική (http://el.wikipedia.org/wiki/Εμπορική_Τράπεζα_της_Ελλάδος) ιδρύθηκε το 1907 αλλα για την Εμποροπιστωτική που συμφωνα με την ταινία ιδρύθηκε το 1908 οπως βλεπουμε στη φωτο, δεν εχω ακούσει ποτε. Ουτε καν σαν ονομασία τραπεζης.

Μήπως η <Εμποροπιστωτική> ήταν "δημιουργημα" του σεναριογραφου της ταινίας Γιώργου Τζαβέλλα?
δηλαδη λες οτι υπαρχει περιπτωση να αλλαξαν και την ονομασια που φαινεται στο κτιριο;

1234.JPG

tatsakalia.JPG
 
katerinak είπε:
δηλαδη λες οτι υπαρχει περιπτωση να αλλαξαν και την ονομασια που φαινεται στο κτιριο;

Προβολή συνημμένου 106566
Αν τελικά η "Εμποροπιστωτική" ειναι δημιουργημα του συγγραφεα και δεν ήταν υπαρκτή τραπεζα, γιατι οχι?

Αρκεί ενα επιβλητικό κτίριο στο κέντρο της Αθήνας όπου για τις αναγκες της ταινίας στην προσοψη του τοποθετήθηκαν τα γραμματα. Δεν αποκλειεται μάλιστα να χρησιμοποιήθηκε οντως καποιο κτίριο τραπεζης της εποχης για τα γυρισματα, ωστε να είναι σε φυσικό χώρο.

Για αυτο ρωταω αν όντως υπηρχε τραπεζα με την ονομασια Εμποροπιστωτική. Το εχω ψάξει και στο ιντερνετ και εκτος της Εμπορικης που είναι η πλησιέστερη ονομασία, δεν εχω βρει αλλη τραπεζα με παραπλήσιο ονομα.

Και σκέφτομαι και το άλλο: αν η τραπεζα αυτή ηταν αληθινή, θα δεχόταν το Δ.Σ. της να περασει στον κοσμο η αισθηση (εστω και μεσα απο τη μυθοπλασία μιας ταινιας) οτι ειναι αναξιοπιστη γιατι ο διεθυντης της ειναι μούτρο και τρωει τα λεφτά των καταθετών με τις ερωμενες του και οι υπαλληλοι με την πρώτη ευκαιρία τα "βουτανε"? Και μιλαμε για τη δεκαετία του 1950....

Καλή η διαφήμιση, αλλα ποια τραπεζα θα δεχόταν να "τσαλακώσει" τη φήμη της για χαρη μιας ταινίας?

Για αυτο υποπτεύομαι οτι δεν ήταν υπαρκτή τραπεζα, αλλα΄δημιουργημα του σεναριογραφου.

Θα το ψαξω ομως και εκτενέστερα να δω αν οντως υπηρχε αυτη η τραπεζα ή οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Προβολή συνημμένου 106564Προβολή συνημμένου 106565 απ οτι βλεπουμε ειναι η τραπεζα εθνικης πινακοθηκηςομως δε νομιζω να γινονται γυρισματα μεσα στην τραπεζα σε καποια αλλη σκηνη
Είναι παλιά Εθνική Τράπεζα στη γωνία Νηρηϊδων και Πρατίνου (ο κάθετος δρόμος), που έχει φύγει πάνω από 10 χρόνια. Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι σήμερα κομμωτήριο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία Παπατρέχας" όπου ο Πολύδωρας (Θάνασης Βέγγος) στο τελος της ταινίας απαγάγει την αγαπημένη του Χαρίκλεια και τον κυνηγούν τα αδερφια της:

- τον βλεπουμε να στρίβει την στροφή του Ναυτικού Νοσοκομείου Πειραιά στη Φρεατύδα (το κτίριο με τη σημαία ειναι το νοσοκομειο)

10270436_10152384101146310_2847993495865757075_n.jpg

- στη συνέχεια να διασχίζει την Ακτή Θεμιστοκλέους στην Πειραική

α.jpg

(στην δεύτερη φωτο, σε αυτο το ύψος της Ακτής Θεμιστοκλέους στεγάζονται σήμερα τα γραφεία της Μητρόπολης Πειραιά)

-και να καταλήγει στην Καλλίπολη, στην συμβολή των οδών Ακτή Θεμιστοκλέους και Καρπάθου

α.jpg

Τις πληροφορίες, μου τις έδωσε συγγενικό προσωπο που μένει στην Καλλίπολη και ως παιδί την εποχη εκείνη θυμαται πολυ καλα τα γυρισματα της ταινίας, αφου ολη η γειτονιά -οπως μου είπε- ειχε μαζευτει για να δει τον Θαναση (καποιοι ειχαν βγει και στα μπαλκόνια τους οπως φαινεται αλλωστε και στις σκηνες της ταινίας). Περιττό βεβαια να πουμε οτι οι μονοκατοικιες αυτες δεν υπαρχουν πια και στις θεσεις τους εχουν χτιστεί πολυκατοικίες...

α.jpg

α.jpg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα