Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (1ο Μέρος)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
αριαδνη είπε:
χανελε η ρετρο αθηνα ηταν θαυμα και χαρμα οφθαλμων , βλέπω πως η οδος Μνησικλέους παιζει μεγάλο ρόλο στην ταινια
Αριάδνη γενικά το κομματι αυτό της Πλάκας δηλαδη Μνησικλέους, Θρασυβούλου, Θόλου, Ερεχθέως, Λυσίου, Τριπόδων "παίζει" πολυ στις παλιές ελληνικές ταινίες.

Εκεί γυριστηκε π.χ. η ταινία "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" στην Τριπόδων, η εκκλησία που παντρεύονται ήταν στη Θρασυβούλου η Παναγία η Χρυσοκαστριώτισσα και παει λεγοντας.

Αν έχεις την υπομονή -γιατί ειναι και 189 σελιδες μεχρι τώρα- να ψαξεις, θα βρεις και αλλες σκηνές απο διαφορες ταινιες γυρισμένες στα εν λόγω στενά.

χωρίς τίτλο.jpg
 
paulk είπε:
Σχετικα με το ποστ 1866...Προβολή συνημμένου 133939φιλε μου δεν ειναι αυτη η σκαλα....ειναι ακομα πιο πριν οπως κοιταμε απο αριστερα την φωτο.....ειναι ακριβως διπλα στην στα σταση του τρολλει στο λεω γιατι σε αυτην κατεβαινα οταν γυρναγα με το τρολλει απο τα σχολια της τζαβελλας.....και στην ταινια στην σκηνη που κλειδωνει μεσα τον ντουζο στο σπιτι της ελενιτσας,οταν φευγει ο βεγγος τρεχοντας και κατεβαινει την σκαλα αμα κανεις παυση θα δεις στον δρομο που κανει στροφη και εκει ειναι γωνια η βασιλεως παυλου και της βασιλεως γεωργιου που ξεκιναει η ανηφορα εκει γωνια ειναι και η σταση του τρολλει και διπλα η σκαλα που ανεβαινει ο βεγγος.
Φιλε μου εγω μιλουσα για την σκαλα που δειχνει στο 1.12.40 της ταινιας που ανεβαινει και κατεβαινει αμεσως ο Βεγγος εσυ μιλας για την σκαλα που ανεβαινει αμεσως μετα στο 1.13.και κατι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Αριάδνη γενικά το κομματι αυτό της Πλάκας δηλαδη Μνησικλέους, Θρασυβούλου, Θόλου, Ερεχθέως, Λυσίου, Τριπόδων "παίζει" πολυ στις παλιές ελληνικές ταινίες.Εκεί γυριστηκε π.χ. η ταινία "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" στην Τριπόδων, η εκκλησία που παντρεύονται ήταν στη Θρασυβούλου η Παναγία η Χρυσοκαστριώτισσα και παει λεγοντας.

Αν έχεις την υπομονή -γιατί ειναι και 189 σελιδες μεχρι τώρα- να ψαξεις, θα βρεις και αλλες σκηνές απο διαφορες ταινιες γυρισμένες στα εν λόγω στενά.

Προβολή συνημμένου 133940
για την δε γυνη το ξερω και γω , μαλιστα λένε πως υπάρχει το σπίτι στην πλακα ακομα που εγιναν τα γυρισματα! η παναγια αυτή είναι το γνωστο παλιο εκκλησακι;
 
αριαδνη είπε:
για την δε γυνη το ξερω και γω , μαλιστα λένε πως υπάρχει το σπίτι στην πλακα ακομα που εγιναν τα γυρισματα! η παναγια αυτή είναι το γνωστο παλιο εκκλησακι;
Ναι υπάρχει και είναι οπως τότε.

Και ακριβώς απέναντι ειναι το σπιτι του Παπαμιχαήλ στις Διπλοπενιες! Ακριβώς ίδιο και απαραλλακτο και αυτο οπως τότε. Μάλιστα το τσακάλι μας ο Teacher πηγε και το φωτογραφισε και ειναι ίδιες μεχρι και οι πόρτες με τα παραθυρα. Δεν τα εχουν αλλαξει παρολο που εχουν περασει τοσα χρονια.

σπιτι Παπαμιχαήλ 1336 και 1201

σπιτι Αντωνάκη 576

την εκκλησία θα την δεις στο 599
 
να σου πω αυτό θα΄ναι το εκκλησακι , είναι εκει που ξεκουραζονται και πολύ τουρίστες τερμα ερμου, κοιτα να μην ηξερα τοτε τα αλλα, η πλάκα είναι τελικά κομβικό σημειο στις ελληνικές ταινίες, αν κατεβω αθηνα ξερω πια που θα πάω!!!!!

μεσολλογγι ποιες ταινιες εχουν γυριστει; είμαι κοντα μπορω να παω να φωτογραφισω, πχ ξερω για ''την λίμνη των πόθων'' με την καρεζη, θα την ξαναδω να δω τι αναγνωριζω :)
 
αριαδνη είπε:
να σου πω αυτό θα΄ναι το εκκλησακι , είναι εκει που ξεκουραζονται και πολύ τουρίστες τερμα ερμου....
.....μεσολλογγι ποιες ταινιες εχουν γυριστει; είμαι κοντα μπορω να παω να φωτογραφισω, πχ ξερω για ''την λίμνη των πόθων'' με την καρεζη, θα την ξαναδω να δω τι αναγνωριζω :)

Η εκκλησία που λες οτι ξεκουραζονται οι τουρίστες στην Ερμού ειναι η Παναγία η Καπνικαρέα και ειναι αυτή:

Kapnikarea.jpg (και αυτή η εκκλησία εχει "παίξει" σε ταινίες, αλλα αυτη τη στιγμή δεν μου έρχεται καποια ταινία στο μυαλό..)

Η εκκλησία ομως στο "Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα" ειναι η Παναγία η Χρυσοκαστριώτισσα, στην οδο Θρασυβούλου και ειναι αυτή:

χωρίς τίτλο.JPG

Ειναι σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση η μια απο την άλλη, αν προσεξεις στο χάρτη

χωρίς τίτλο.JPG

Για το Μεσολόγγι δεν μου ερχεται προς το παρον καποια ταινία...:what::what::what:...ισως τα υπολοιπα παιδιά να θυμουνται...
 
Ποστ 1884...εξω φτωχεια και καλη καρδια.jpgναι εγω μιλαω για την σκαλα που ανεβαινει στο 1.13.και κατι και παει στην ταυγετη και μετα την κατεβαινει για αυτο λεω οτι ειναι διπλα στην σταση του τρολλει..το λεω γιατι στην ολη σκηνη της ταινιας που τελικα βρισκει την λαθος ελενιτσα αδελφη της ταυγετης..ψαχναμε την συγκεκριμενη σκαλα που ειναι και ολη η σκηνη σκαλας-ελενιτσας-ταυγετης-ντουζου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη η ενότητα!!! Διάβασα ΚΑΙ ΤΙΣ 189 ΣΕΛΙΔΕΣ και είδα πως το περιβόητο "σπίτι με τα πιάτα" είναι στο Κεφαλάρι, στην Κηφισιά. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως στις φωτογραφίες της σειράς "Της αγάπης μαχαιριά" του 2007 φαίνεται σε άριστη κατάσταση και στις φωτογραφίες του 2013 έχει μείνει ερειπωμένο!(έβαλα πιο κάτω τις 2 φωτο). Συνέβη κάποια πυρκαγιά ή άλλη καταστροφή; Ή μήπως υπάρχουν 2 σπίτια με το ίδιο εσωτερικό; Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να μάθω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συνεχίστε την μερακλίδικη ενότητα!

spiti7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιχείρηση Απόλλων (Επιχείρησις Απόλλων)

 


...συνέχεια των post 1880 και 1867


και ολοκληρώνεται η ταινία με την παραλία της Αρβανιτιάς στο Ναύπλιο

 

 


4.jpg

6.jpg

Τις σκηνές απο το Μπούρτζι, το Παλαμίδι και το κανόνι της Κέρκυρας, θεωρώ ειναι περιττές να τις προσθέσουμε αφου ετσι και αλλιώς ειναι αναγνωρίσιμα σημεια.

1.JPG

2.jpg

3.jpg

5.jpg
 
(σε συνέχεια του post 1890)

Παρεπιπτόντως, για το κατάλογο των ταινιών που έχουν γυριστεί στο "σπίτι με τα πιάτα " να προσθέσω το "ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ ΕΡΩΜΕΝΕΣ"(1970)

με Φόνσου, Γεωργίτση, Διανέλλο κα. ( Δεν θυμάμαι αν το έχετε ήδη βάλει...)
 
Παρόλο που υπαρχουν παλαιότεροι και αρμοδιότεροι απο εμένα σε αυτό εδώ το thread θα ηθελα απο την μεριά μου να ευχαριστήσω το retromaniax για τα εγκωμιαστικά του σχόλια στην αρχική σελιδα του site για το "Που γυρίσθηκαν οι Ελληνικές ταινιες".

Λίγο καθυστερημένα βεβαια αλλα επειδή απο τον browser μου μπαίνω κατευθείαν στο forum δεν ετυχε να το δώ .Σήμερα το παρατηρησα που μπήκα απο το κινητό μου.

Τώρα στα δικά μας...

Το Σαββάτο εβλεπα στην Tv το "ξυπνα Βασίλη" και παρατήρησα κάτι που ειχα δεί πριν απο καιρό τότε που είχαμε πέσει με τα μούτρα για να βρούμε πού ήταν το περιβόητο

"Τυραδικο" στους Αγ.Αναργυρους και εψαχνα σε ταινίες της Φ.Φ της δεκαετίας του 60 αλλα το είχα προσπεράσει γιατι είχα αλλου στραμενη την προσοχή μου.

Λοιπον το "τρελλοκομείο" που είναι κλεισμένος ο "Βασίλης" και τον επισκεπτεται ο φιλος του (Γ.ΤΣΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ) δεν είναι άλλο απο το ΚΑΤ το οποίο το αναγνωρίζουμε απο το ιδιαίτερο καμπυλωτό σχήμα του κεντρικού του κτηρίουNew Movie (20).Movie_Snapshot.jpg και εχει πολύ εμπεριστατωμένα ταυτοποιήσει η Hannele στο post #1830.Τώρα αν συνδυάσουμε και το post 1722 του teacher και επίσης και κάποιες αλλες ταινίες που εχουν γυρισθεί στο ιδιο μέρος θα καταλάβουμε οτι το νοσοκομείο ΚΑΤ ηταν ενα κλασσικο σημείο γυρισμάτων για την Φ.ΦΙΛΜ οπως το "τυραδικο" στους Αγ.αναργυρους, το τσιμενταδικο και το εργ.ΒΟΤΡΥΣ στα Σεπόλια και τα στενα γύρω γυρω απο την Χιου στην Αθήνα.

Το ΚΑΤ λοιπον το εχουμε δεί στο " ΛΕΒΑΝΤΟΠΑΙΔΟ", στο ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ,στο ΠΥΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ, στο ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ, στο ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ (Ειναι το νοσομομειο που επισκεπτεται ο Ν.Κουρκουλος την Φ.Ζαννά) στο ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ στην αρχή της ταινίας και είμαι σίγουρος οτι αν ψαξουμε και αλλες ταινιες τησ δεκαετίας 60 αλλα και 70....θα γίνει το ιδιο που εγινε και με το "τυράδικο ".

pyretos 8).Movie_Snapshot.jpg

New Movie (16).Movie_Snapshot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
antonovar είπε:
Το Σαββάτο εβλεπα στην Tv το "ξυπνα Βασίλη" και παρατήρησα κάτι που ειχα δεί πριν απο καιρό τότε που είχαμε πέσει με τα μούτρα για να βρούμε πού ήταν το περιβόητο

"Τυραδικο" στους Αγ.Αναργυρους και εψαχνα σε ταινίες της Φ.Φ της δεκαετίας του 60 αλλα το είχα προσπεράσει γιατι είχα αλλου στραμενη την προσοχή μου.

Λοιπον το "τρελλοκομείο" που είναι κλεισμένος ο "Βασίλης" και τον επισκεπτεται ο φιλος του (Γ.ΤΣΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ) δεν είναι άλλο απο το ΚΑΤ το οποίο το αναγνωρίζουμε απο το ιδιαίτερο καμπυλωτό σχήμα του κεντρικού του κτηρίουΠροβολή συνημμένου 133990Προβολή συνημμένου 133991 και εχει πολύ εμπεριστατωμένα ταυτοποιήσει η Hannele στο post #1830.Τώρα αν συνδυάσουμε και το post 1722 του teacher και επίσης και κάποιες αλλες ταινίες που εχουν γυρισθεί στο ιδιο μέρος θα καταλάβουμε οτι το νοσοκομείο ΚΑΤ ηταν ενα κλασσικο σημείο γυρισμάτων για την Φ.ΦΙΛΜ οπως το "τυραδικο" στους Αγ.αναργυρους, το τσιμενταδικο και το εργ.ΒΟΤΡΥΣ στα Σεπόλια και τα στενα γύρω γυρω απο την Χιου στην Αθήνα.

Το ΚΑΤ λοιπον το εχουμε δεί στο " ΛΕΒΑΝΤΟΠΑΙΔΟ", στο ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ,στο ΠΥΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ, στο ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ, στο ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ (Ειναι το νοσομομειο που επισκεπτεται ο Ν.Κουρκουλος την Φ.Ζαννά) στο ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ στην αρχή της ταινίας και είμαι σίγουρος οτι αν ψαξουμε και αλλες ταινιες τησ δεκαετίας 60 αλλα και 70....θα γίνει το ιδιο που εγινε και με το "τυράδικο ".

Το ΚΑΤ το βλεπουμε τελικά και σε ταινίες του Καραγιάννη και μάλιστα στο εσωτερικό του. Είναι ευδιάκριτη η καμπυλωτή στροφή του...

Μέχρι τώρα μου έρχονται στο μυαλό 3 ταινίες:

1.JPG Ο νάνος και οι 7 χιονάτες (Ρίζος-Στυλιανοπούλου)

1.JPG Αγάπησα μια πολυθρόνα (Βουτσας-Ερήμου)

1.JPG Η ζηλιάρα (Βλαχοπούλου-Κωνσταντίνου)

Μήπως τελικά, μονο σε αυτό το κτίριο, είχαν την άδεια να γυρίζουν ταινίες οι παραγωγοί????????????????

:confused: :confused: :confused:
 
hannele είπε:
Το ΚΑΤ το βλεπουμε τελικά και σε ταινίες του Καραγιάννη και μάλιστα στο εσωτερικό του. Είναι ευδιάκριτη η καμπυλωτή στροφή του...Μέχρι τώρα μου έρχονται στο μυαλό 3 ταινίες:

Ο νάνος και οι 7 χιονάτες (Ρίζος-Στυλιανοπούλου)

Αγάπησα μια πολυθρόνα (Βουτσας-Ερήμου)

Η ζηλιάρα (Βλαχοπούλου-Κωνσταντίνου)

Μήπως τελικά, μονο σε αυτό το κτίριο, είχαν την άδεια να γυρίζουν ταινίες οι παραγωγοί????????????????

:confused: :confused: :confused:
Ηannele δεν ξέρω αν είχαν ειδική άδεια και απεριόριστη ελευθερία για γυρίσματα..η ή διοίκηση του νοσοκομείου ηταν φίλος του ελληνικού κινηματογράφου ...πάντως το ΚΑΤ νομίζω οτι εχει πολύ ψωμί οχι μόνο σε "σκηνές νοσοκομείου"...αλλά και σε άσχετες με νοσοκομείο σκηνές στον όμορφο περιβολό του....Θέλει ψάξιμο σε πολλές ταινίες......ίδωμεν !!!!!

Πάντως με αυτά που έβαλες παραπάνω βρήκαμε άλλο ένα κοινό τόπο γυρισμάτων μεταξύ Φ.Φιλμ και Καραγιάννη , μετά την Βίλλα Λεβίδη αλήθεια αν συναντιόντουσαν τα δύο συνεργεία...τι γινόταν??? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως επίσης, τα περισσότερα από τα "νοσοκομειακά" σήριαλ και πλάνα, από την έναρξη της ιδιωτικής TV, γυρίστηκαν στο πρώην ΗΡΑ νυν ΙΑΣΩ General, στο Χολαργό.
 
dafe_333 είπε:
(σε συνέχεια του post 1890)
Παρεπιπτόντως, για το κατάλογο των ταινιών που έχουν γυριστεί στο "σπίτι με τα πιάτα " να προσθέσω το "ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ ΕΡΩΜΕΝΕΣ"(1970)

με Φόνσου, Γεωργίτση, Διανέλλο κα. ( Δεν θυμάμαι αν το έχετε ήδη βάλει...)
ναι το εχουμε,θα το βρεις στη λιστα στο γραμμα "Λ" ως "Λουκας ο αποστατης / σατανικες ερωμενες" ποστ 592
 
antonovar είπε:
Πάντως με αυτά που έβαλες παραπάνω βρήκαμε άλλο ένα κοινό τόπο γυρισμάτων μεταξύ Φ.Φιλμ και Καραγιάννη , μετά την Βίλλα Λεβίδη αλήθεια αν συναντιόντουσαν τα δύο συνεργεία...τι γινόταν??? :D
Οτι εγινε στην ταινία "Θ.Β. φαλακρός πράκτωρ: Επιχείρηση γης μαδιάμ", με τα δυο συνεργεία που συναντήθηκαν στην πλαζ Βουλιαγμένης, αυτό της <<Αχ! Βαχ! Φιλμς>> και της <<Όρμα Φιλμς>>

....κλασσική ατάκα του Τακη Μηλιάδη ως σκηνοθέτης της Όρμα Φιλμς:..."ορμάτε τους!!!"....

:armed: χαχαχαχαχαχαχαχχαααα....πλάκα κάνω...

Πάντως πραγματικά, περα απο την πλάκα, δεν νομιζω να συναντήθηκαν...

ομολογώ οτι δεν θυμαμαι ταινία του Καραγιάννη με τη Βίλα Λεβίδη την ιδια περιοδο που γυριζε και η Φινος ταινίες...π.χ. το 1968 οταν γυριστηκε εκει η Αρχόντισσα και ο Αλητης και το Λεβεντόπαιδο, δεν θυμαμαι καποια ταινία του Καραγιάννη αυτην την εποχη με τη Βίλα...
 
..Βλεποντας την ταινια "δεσποινις ετων 39"του 1954 θα ελεγε κανεις οτι η Φινος αντεγραψε το σκηνικο του σπιτιου με τη σκαλα , πορτα, αυλη κλπ απο τα στουντιο στην Αιγυπτο οπου γυριστηκε αυτη η ταινια..
 
xortiani είπε:
..Βλεποντας την ταινια "δεσποινις ετων 39"του 1954 θα ελεγε κανεις οτι η Φινος αντεγραψε το σκηνικο του σπιτιου με τη σκαλα , πορτα, αυλη κλπ απο τα στουντιο στην Αιγυπτο οπου γυριστηκε αυτη η ταινια..

Λοιπόν ο/η φίλος(η) Xortiani μας άνοιξε νέους ορίζοντες.

Ξεχνάμε Αγ. Αναργύρους και ταξιδεύουμε προς Κάιρο

Ελληνικές Ταινίες που γυρίστηκαν σε studios στην Αίγυπτο

http://tinyurl.com/pjfcq8l

 


The Studio Nahas Guiza Cairo

http://www.yazda11.com/studio_nahas/index.html

25.718806, 32.657302

φίλοι μου έχω φτάσει ήδη και σας περιμένω στο Κάιρο να βρούμε νέες τοποθεσίες από γυρίσματα Ελληνικών Ταινιών (ΟΧΙ Indiana !!! εσύ σπίτι με το μωρό ;) )

:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Teacher είπε:
Ξεχνάμε Αγ. Αναργύρους και ταξιδεύουμε προς Κάιρο

http://www.yazda11.com/studio_nahas/index.html

:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Απο τη λίστα που εχει το αρθρο, λειπει μια θρυλική ταινία!

Το Κυριακάτικο ξύπνημα με τον Δ.Χορν και την Ε.Λαμπέτη!

Και την λεω θρυλική, γιατί στα γυρίσματα της εν λόγω ταινίας "πλέχθηκε" ο έρωτας Χορν-Λαμπέτη!!! :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Επιτρέψτε μου να σας πω διηγηθω την ιστορία -αν και ειναι λιγο off topic αλλα αξιζει τον κοπο!

Μιλαμε για 1952-53.....η Λαμπετη ήδη παντρεμενη με τον Μάριο Πλωρίτη και ο Χορν επίσης παντρεμένος με τη Ριτα Φιλιππου.

Με προτροπή του Πλωρίτη, δημιουργείται ο θίασος Ελλη Λαμπέτη-Γιώργος Παππάς-Δημήτρης Χορν, επειδη ο Πλωρίτης πιστευε οτι ο Χορν θα ήταν ο ιδανικός συμπρωταγωνιστής της Ελλης πάνω στο σανίδι (δεν έπεσε βεβαια εξω σε αυτό, αλλά έλαβε τα χερια του και εβγαλε τα ματια του! :p )

Εκείνη την εποχή, δεν υπήρχαν και πολλοί τρόποι διαφημίσης για να προωθηθεί ο θίασος. Το πιο "σίγουρο" μεσο ήταν ο κινηματογράφος.

Ετσι ο Κακογιάννης (ο όποιος ήταν φίλος του Χορν) με προτροπή του Χορν έγραψε το σενάριο της ταινίας, προκειμένου να παίξουν οι 3 ηθοποιοί ώστε να διαφημιστεί μέσω της ταινίας, ο θίασος!

Αφου έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα στην Αθήνα posts # 785, 875 , 885 εφυγαν για το Κάιρο για τα στούντιο Νάχας.

Θέλετε η ειδυλλιακή ατμόσφαιρα του Καίρου, θελετε ο ερωτισμός που εξέπεμπε ο Χορν, πλέχτηκε το ειδυλλιο και.....μπουμ!!! Πάει και ο σύζυγος Πλωρίτης, παει και η σύζυγος Ριτα...πάνε όλοι....

:hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Η Λαμπέτη έχασε 5 κιλά στο Καιρο.....το λογο δεν τον λεω....χιχιχιχιχιιχιχχι.... #) :D

Αλλωστε και η ίδια η Λαμπέτη στην βιογραφία της είχε πει οτι η διαφορα των κιλών της ήταν εμφανής στην ταινία, αφου στα εξωτερικά γυρίσματα που εγιναν στην Αθήνα ήταν φράπα και στα εσωτερικά στο Κάιρο ήταν σαν αποστεωμένο παιδί της Κατοχής....Ο μεν Κακογιάννης ειχε εξομολογήθει αργότερα, οτι δεν τον άφηναν να κοιμηθεί απο τη φασαρία....

:gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance:
 
hannele είπε:
Απο τη λίστα που εχει το αρθρο, λειπει μια θρυλική ταινία!
Το Κυριακάτικο ξύπνημα με τον Δ.Χορν και την Ε.Λαμπέτη!

Και την λεω θρυλική, γιατί στα γυρίσματα της εν λόγω ταινίας "πλέχθηκε" ο έρωτας Χορν-Λαμπέτη!!! :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Επιτρέψτε μου να σας πω διηγηθω την ιστορία -αν και ειναι λιγο off topic αλλα αξιζει τον κοπο!

Μιλαμε για 1952-53.....η Λαμπετη ήδη παντρεμενη με τον Μάριο Πλωρίτη και ο Χορν επίσης παντρεμένος με τη Ριτα Φιλιππου.

Με προτροπή του Πλωρίτη, δημιουργείται ο θίασος Ελλη Λαμπέτη-Γιώργος Παππάς-Δημήτρης Χορν, επειδη ο Πλωρίτης πιστευε οτι ο Χορν θα ήταν ο ιδανικός συμπρωταγωνιστής της Ελλης πάνω στο σανίδι (δεν έπεσε βεβαια εξω σε αυτό, αλλά έλαβε τα χερια του και εβγαλε τα ματια του! :p )

Εκείνη την εποχή, δεν υπήρχαν και πολλοί τρόποι διαφημίσης για να προωθηθεί ο θίασος. Το πιο "σίγουρο" μεσο ήταν ο κινηματογράφος.

Ετσι ο Κακογιάννης (ο όποιος ήταν φίλος του Χορν) με προτροπή του Χορν έγραψε το σενάριο της ταινίας, προκειμένου να παίξουν οι 3 ηθοποιοί ώστε να διαφημιστεί μέσω της ταινίας, ο θίασος!

Αφου έγιναν τα εξωτερικά γυρίσματα στην Αθήνα posts # 785, 875 , 885 εφυγαν για το Κάιρο για τα στούντιο Νάχας.

Θέλετε η ειδυλλιακή ατμόσφαιρα του Καίρου, θελετε ο ερωτισμός που εξέπεμπε ο Χορν, πλέχτηκε το ειδυλλιο και.....μπουμ!!! Πάει και ο σύζυγος Πλωρίτης, παει και η σύζυγος Ριτα...πάνε όλοι....

:hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Η Λαμπέτη έχασε 5 κιλά στο Καιρο.....το λογο δεν τον λεω....χιχιχιχιχιιχιχχι.... #) :D

Αλλωστε και η ίδια η Λαμπέτη στην βιογραφία της είχε πει οτι η διαφορα των κιλών της ήταν εμφανής στην ταινία, αφου στα εξωτερικά γυρίσματα που εγιναν στην Αθήνα ήταν φράπα και στα εσωτερικά στο Κάιρο ήταν σαν αποστεωμένο παιδί της Κατοχής....Ο μεν Κακογιάννης ειχε εξομολογήθει αργότερα, οτι δεν τον άφηναν να κοιμηθεί απο τη φασαρία....

:gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance: :gdance:
Hannele ....μας εξάπτεις την φαντασία με τους συγχωρεμένους :D :D:D...με εβαλες στον πειρασμό....να δώ στα γρήγορα την ταινία ..μπας και καταλάβω το αδυνάτισμα της Λαμπετη ...αλλα η μόνη που μου φάνηκε με διαφορά αδυνατισμένη....ηταν η Σαπφώ Νοταρά.χιχιχιχιχι......

Επίσης τώρα που ξαναείδα την ταινία...βλέπω οτι εχει πολύ υλικό.Ελπιζω να βρω χρονο το βραδυ γιατι αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε μαζί της .

Πέρα απο το σπιτι στην Νεάπολη αυτή η ταινία είναι κανονική "μηχανή του χρόνου" και εχει καταπληκτικά πλανα απο Συγγρου,Φαληρο,Αλιμο,Πλατεία Βούλας,

Καβούρι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα