Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

καλημερα στην ταινια το καθαρμα στο 20,09 ακριβως η μαρω κοντου με τον γιωργο φουντα πανε σε ενα ξενοδοχειο ονοματι μητροπολις...φαινεται επισης και ο αριθμος 111....μπορει καποιος να μας πει σε ποιο δρομο ηταν η ακομα ειναι αυτο το ξενοδοχειο..επισης το μπαρ 45 γιαννηδες ηταν στην β μεραρχιας.....αλλα που ακριβως σε ποιο νουμερο?
 
καλημερα στην ταινια το καθαρμα στο 20,09 ακριβως η μαρω κοντου με τον γιωργο φουντα πανε σε ενα ξενοδοχειο ονοματι μητροπολις...φαινεται επισης και ο αριθμος 111....μπορει καποιος να μας πει σε ποιο δρομο ηταν η ακομα ειναι αυτο το ξενοδοχειο..επισης το μπαρ 45 γιαννηδες ηταν στην β μεραρχιας.....αλλα που ακριβως σε ποιο νουμερο?


Το "Μητρόπολις" ήταν στην Φιλωνος, δεν υπάρχει ουτε καν το κτίριο.
Το μπαρ "45 Γιάννηδες" ήταν στο ύψος περίπου εκεί που είναι τώρα το Μητρώο Ναυτικών του ΥΕΝ, μην ψάχνεις αριθμούς, οι αριθμοί έχουν αλλάξει.....βασικά όλη η περιοχή έχει αλλάξει, με τις αντιπαροχές έχουν ενοποιηθεί τα οικόπεδα
 
Το "Μητρόπολις" ήταν στην Φιλωνος, δεν υπάρχει ουτε καν το κτίριο.
Το μπαρ "45 Γιάννηδες" ήταν στο ύψος περίπου εκεί που είναι τώρα το Μητρώο Ναυτικών του ΥΕΝ, μην ψάχνεις αριθμούς, οι αριθμοί έχουν αλλάξει.....βασικά όλη η περιοχή έχει αλλάξει, με τις αντιπαροχές έχουν ενοποιηθεί τα οικόπεδα

Όντως, με βάση εφημερίδες της εποχής το Μητρόπολις ήταν ένα ξενοδοχείο Ε΄ κατηγορίας με διεύθυνση Φίλωνος 111 (αλλού αναφέρεται 110 - μάλλον λανθασμένα) με 26 κλίνες.
 
Καλησπέρα... Είμαι νέος στο forum, αλλά έχω τεράστια αγάπη για τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο... Και είδα όλες τις αναρτήσεις σας σχετικά με τις τοποθεσίες... Έχετε κάνει μέχρι σήμερα εξαιρετική δουλειά, μπράβο σας...
 
Όντως, με βάση εφημερίδες της εποχής το Μητρόπολις ήταν ένα ξενοδοχείο Ε΄ κατηγορίας με διεύθυνση Φίλωνος 111 (αλλού αναφέρεται 110 - μάλλον λανθασμένα) με 26 κλίνες.

Η Φίλωνος είχε τα ξενοδοχεία & τα καμπαρέ κι η Νοταρά τα "σπίτια". Το μονο ξενοδοχείο απο την παλιά Τρούμπα που υπάρχει κι λειτουργεί μέχρι σήμερα στη Φίλωνος είναι το "Λουξ", φυσικά πλήρως ανακαινισμένο. Τα ξενοδοχεία της Τρούμπας εκείνης της εποχής ήταν Δ κι Ε κατηγορίας γιατι ήταν ξενοδοχεία αγοραίου έρωτα. Σε αυτα διέμεναν οι διερχόμενοι ναυτικοί, οι προστάτες, οι "αγαπητικοί", τα κορίτσια των καμπαρέ, οι καλντεριμιτζούδες με τους πελάτες κλπ.
 
Έγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση πως είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα κι εγώ να κάνω μια νέα ανάρτηση για τη "Συνοικία το Όνειρο", έτσι για να ξεκινήσω και για να δω πώς δουλεύει το φόρουμ.

Από τη στιγμή που το σπίτι αριστερά έχει ταυτοποιηθεί, σε προηγούμενη ανάρτηση, πως είναι αυτό στην Υπερίωνος 34...

sunoikia0.jpg
sunoikia00.jpg

...η Σαπφώ ανεβαίνει από τα συγκεκριμένα βράχια, Υπερίωνος και Απολλώνιου.

sunoikia000.jpg

Άρα η Σαπφώ βγαίνει στο δρομάκι, που προφανώς πλέον δεν υπάρχει, ανάμεσα στις οδούς Υπερίωνος και Παλληναίων...

sunoikia1.jpg

Θεωρώ πως στον κόκκινο κύκλο, στην πάνω φωτογραφία, φαίνεται ο τρούλος της εκκλησίας "Οι Τρεις Ιεράρχες"...

sunoikia2.jpg

Άρα, θεωρώ πως η Σαπφώ Νοταρά βρίσκεται σε αυτό το σημείο...

Απλά, τα έγραψα για να κάνω κι εγώ μια αρχή...
 
Η Φίλωνος είχε τα ξενοδοχεία & τα καμπαρέ κι η Νοταρά τα "σπίτια". Το μονο ξενοδοχείο απο την παλιά Τρούμπα που υπάρχει κι λειτουργεί μέχρι σήμερα στη Φίλωνος είναι το "Λουξ", φυσικά πλήρως ανακαινισμένο. Τα ξενοδοχεία της Τρούμπας εκείνης της εποχής ήταν Δ κι Ε κατηγορίας γιατι ήταν ξενοδοχεία αγοραίου έρωτα. Σε αυτα διέμεναν οι διερχόμενοι ναυτικοί, οι προστάτες, οι "αγαπητικοί", τα κορίτσια των καμπαρέ, οι καλντεριμιτζούδες με τους πελάτες κλπ.

Υποκλίνομαι στην Πειραιο-λόγο του φόρουμ. :)
 
Το "Μητρόπολις" ήταν στην Φιλωνος, δεν υπάρχει ουτε καν το κτίριο.
Το μπαρ "45 Γιάννηδες" ήταν στο ύψος περίπου εκεί που είναι τώρα το Μητρώο Ναυτικών του ΥΕΝ, μην ψάχνεις αριθμούς, οι αριθμοί έχουν αλλάξει.....βασικά όλη η περιοχή έχει αλλάξει, με τις αντιπαροχές έχουν ενοποιηθεί τα οικόπεδα
hannele πειραιωτης εισαι??γιατι και εγω πειραια γεννηθηκα μεγαλωσα μεχρι τα 28 μου,,υστερα κατεβηκα κρητη μονιμα..
 
hannele πειραιωτης εισαι??γιατι και εγω πειραια γεννηθηκα μεγαλωσα μεχρι τα 28 μου,,υστερα κατεβηκα κρητη μονιμα..

Υποκλίνομαι στην Πειραιο-λόγο του φόρουμ. :)

Τον Πειραιά τον έχω ξεψαχνίσει απο άκρη σε άκρη. Ειναι μια περιοχή που κεντριζει το ενδιαφερον γιατί εχουν γινει κοσμογονικές αλλαγές. Την δεκαετία του '70 ουσιαστικα η πόλη "γκρεμίστηκε" κι φτιαχτηκε απο την αρχη. Κι δεν εννοω μονο για τις αντιπαροχές των σπιτιών, γκρεμίστηκαν κι μνημεια-συμβολα. Κατεδαφισαν το θρυλικο "Ρολοι", παλιά ανοιχτα θέατρα, παλια νεοκλασσικα κτίρια πχ το παλιο Τζαννειο νοσοκομειο, το Β Γυμνασιο στην Αφεντουλη και λοιπά άλλα, μπάζωσαν την Ακτη Ξαβερίου κι απο παραλία με άμμο έγινε προβλήτα, υψωσαν γεφυρα...αν αρχίσω να τα απαριθμώ θα θελουμε κι αλλο thread... απορώ πως τους ξεφυγε το Δημοτικο Θέατρο κι δεν το γκρεμισαν κι αυτο!! Αλλαξε τοσο πολυ η περιοχή που δεν ειναι ευκολος ο εντοπισμος ενός σημειου. Κι ειδικα η Τρούμπα ειναι η πλεον αγνωριστη. Εκτός απο το Λουξ, το Μεγαρο Ποτογλου (που πλεον ειναι ερειπιο) κι 2-3 σπιτια μισογκρεμισμενα, δεν εχει απομεινει τιποτα, εχουν γινει ολα θεορατες ναυτιλιακες.

Το δε εξωφρενικο με την Τρουμπα ειναι οτι, απο τα 2-3 σπίτια που εχουν απομείνει, εχουν σταμπαρει ενα συγκεκριμένο με διατηρητέο μπαλκόνι κι εχουν λυσσαξει να το παρουσιαζουν ως δηθεν το σπιτι που γυριστηκαν τα "Κοκκινα Φαναρια". Ελεος!!!!! :banghead:Εχω σιχαθεί να το βλέπω σε sites κι μου ανάβουν τα λαμπάκια!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπαίνω δυναμικά και συνεχίζω με το δεύτερό μου ποστ...

Νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί κάτι για την ταινία "Αστροναύτες για δέσιμο" του 1962... Αν έχουν γίνει αναρτήσεις παλαιότερα, ζητώ συγγνώμη...

Μια ταινία που λατρεύω... Πρόκειται για τη μοναδική ταινία που έπαιξαν μαζί Θανάσης Βέγγος και Κώστας Βουτσάς.

Ο Θανάσης Βέγγος στέκεται στη γωνία Ασημάκη Φωτήλα και Σκυλίτση και παρακολουθεί απέναντι το σπίτι του καθηγητή (Σταύρος Ξενίδης) στην Ασημάκη Φωτήλα 15.

astronaftes1.jpg

astronaftes2.jpg

Το γωνιακό σπίτι που στέκεται ο Θανάσης Βέγγος υπάρχει ακόμα... Διακρίνουμε το παράθυρο, την υδροροή, ακόμα και το καφάο...

astronaftes12.jpg

Το σπίτι του καθηγητή υπάρχει κι αυτό μέχρι σήμερα, Ασημάκη Φωτήλα 15...

astronaftes3.jpg

Ο Κώστας Βουτσάς κατηφορίζει με το αυτοκίνητο την Ασημάκη Φωτήλα και τον βλέπουμε στην απέναντι γωνία με την οδό Σκυλίτση.

astronaftes4.jpg

astronaftes44.jpg

Παρκάρει δίπλα από το σπίτι του καθηγητή, στην Ασημάκη Φωτήλα 13... Το φτωχόσπιτο, βέβαια, δεν υπάρχει σήμερα, καθώς έχει γίνει πολυκατοικία.

astronaftes5.jpg

astronaftes55.jpg
 
Μπαίνω δυναμικά και συνεχίζω με το δεύτερό μου ποστ...

Νομίζω πως δεν έχει αναφερθεί κάτι για την ταινία "Αστροναύτες για δέσιμο" του 1962... Αν έχουν γίνει αναρτήσεις παλαιότερα, ζητώ συγγνώμη...

Μια ταινία που λατρεύω... Πρόκειται για τη μοναδική ταινία που έπαιξαν μαζί Θανάσης Βέγγος και Κώστας Βουτσάς.

Ο Θανάσης Βέγγος στέκεται στη γωνία Ασημάκη Φωτήλα και Σκυλίτση και παρακολουθεί απέναντι το σπίτι του καθηγητή (Σταύρος Ξενίδης) στην Ασημάκη Φωτήλα 15.

Προβολή συνημμένου 213075

Προβολή συνημμένου 213076

Το γωνιακό σπίτι που στέκεται ο Θανάσης Βέγγος υπάρχει ακόμα... Διακρίνουμε το παράθυρο, την υδροροή, ακόμα και το καφάο...

Προβολή συνημμένου 213077

Το σπίτι του καθηγητή υπάρχει κι αυτό μέχρι σήμερα, Ασημάκη Φωτήλα 15...

Προβολή συνημμένου 213078

Ο Κώστας Βουτσάς κατηφορίζει με το αυτοκίνητο την Ασημάκη Φωτήλα και τον βλέπουμε στην απέναντι γωνία με την οδό Σκυλίτση.

Προβολή συνημμένου 213079

Προβολή συνημμένου 213080

Παρκάρει δίπλα από το σπίτι του καθηγητή, στην Ασημάκη Φωτήλα 13... Το φτωχόσπιτο, βέβαια, δεν υπάρχει σήμερα, καθώς έχει γίνει πολυκατοικία.

Προβολή συνημμένου 213081

Προβολή συνημμένου 213082
Η Ελλάς του 1962 και το Αιλάντα του 2020 με την επίθεση των Ούνων βανδάλων με τα γκράφιτι και τα καγκελόφρακτα παράθυρα των ισογείων. Εξαιρετική δουλειά :) Χίτσκοκ
 
Πρέπει να είναι η παλιά γέφυρα του Πουλόπουλου στο θησείο που την γκρέμισαν αρχες της δεκαετίας του 80
 
καλησπερα....στη ταινια κοροιδο γαμπρε ξερει κανεις σους αμπελοκηπους που ακριβως βρισκοταν η ταβερνα των σταυριδη αυλωνιτη?
 
Στην ταινια ο Φανούρης και το σόι του το συνεργείο που δουλεύει ο Φέρμας είναι όσο και αν σας φαίνεται παράξενο κάτω από τον σινεμα «Θησείο» απέναντι από την ακρόπολη. Μέχρι τα μέσα του 80 ήταν και πάρκινγκ που μετά έκλεισε και το πρόλαβα εν λειτουργία.
Για να το ψαξετε καλύτερα γιατί δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει άλλος.
Περιμένω σχόλια.
 
σωστος ο βαγγελης εκει ηταν το συνεργειο του φερμα....φαινεται καθαρα στο 2.46 της ταινιας...οσον αφορα το που στους αμπελοκηπους βρισκοταν η ταβερνα των σταυριδη αυλωνιτη στη ταινια κοροιδο γαμπρε εχεις κατι υποψιν σου?
 
πρέπει να υπάρχει στο αρχείο retromaniax.
Κύμης & Αλκαμένους αθήνα.


σωστος ο βαγγελης εκει ηταν το συνεργειο του φερμα....φαινεται καθαρα στο 2.46 της ταινιας...οσον αφορα το που στους αμπελοκηπους βρισκοταν η ταβερνα των σταυριδη αυλωνιτη στη ταινια κοροιδο γαμπρε εχεις κατι υποψιν σου?
 
Μια ωραία συνέντευξη με τον Κώστα Καζάκο << Μια συζήτηση για το θέατρο >>

 
Ελεος!!! ........
:banghead::behead::gun::bash:
 
Πίσω
Μπλουζα