Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Ελεος!!! ........
:banghead::behead::gun::bash:
Βλέπω το χουν με την ταυτοποίηση σπιτιών. Το μπαλκόνι που βλέπουν ότι είναι ίδιο με του σπιτιού; Σε τίποτα δε μοιάζει. Πρέπει να ρθουν για σεμινάρια εδώ στα τσακάλια του που γυρίστηκαν. Μόνο που έχουν χαθεί κάποιοι και αυτό είναι στενάχωρο, ελπίζω να ξεπεραστεί η κριση.
 
Βλέπω το 'χουν με την ταυτοποίηση σπιτιών. Το μπαλκόνι που βλέπουν ότι είναι ίδιο με του σπιτιού; Σε τίποτα δε μοιάζει. Πρέπει να ρθουν για σεμινάρια εδώ στα τσακάλια του που γυρίστηκαν. Μόνο που έχουν χαθεί κάποιοι και αυτό είναι στενάχωρο, ελπίζω να ξεπεραστεί η κριση.

Οπως κι οι μαρτυρίες των ιδιων των ηθοποιών, των συντελεστών, των παραγωγών. Ποσες φορες η Α.Λαδικού έχει τονίσει κατα καιρους σε δηλώσεις της ότι η "Τρουμπα" της ταινίας ήταν ντεκορ! Η Ε.Ανουσακη, η Κ.Χέλμη, τα ίδια! Πεταξε καποτε ενας την μπαρούφα περι μπαλκονιού, ειτε απο αγνοια, ειτε απο λόγους σκοπιμότητας/εντυπώσεων/διαφήμισης, κι εκτοτε αναπαραγεται συνέχεια.
Κι δεν ειναι μόνο τα Κοκκινα Φαναρια. Κατα καιρους εχω δει στο διαδικτυο παρομοια κι για αλλες ταινιες..."σε αυτο το υπογειο ήταν το Blue Black στο Καλως ήρθε το δολλάριο", "σε αυτο το καμπαρε γυριστηκε η Λόλα"... :banghead:
 
Και κάτι από τα παλιά. "Νόμος 4000" . Η Λάσκαρη έρχεται από την οδό Επτανήσου και ο Βουλγαρίδης την περιμένει στην γωνία με την οδό Κύπρου 2.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα. Είμαι νέος στην ομάδα και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Γνωρίζει κανείς το μέρος που ο Ρηγόπουλος τα λέει με την Αναλυτή στο "Αγάπη μου Ουάουα"; Νόμιζα ότι είναι ο Εθνικός Κήπος αλλά μάλλον κάνω λάθος
1.jpg
 
Έβλεπα στο κανάλι του μέλους @andronikos το α' και β' μέρος της σειράς "που γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες. Τα στούντιο της φίνος φίλμ". Οφείλω να ομολογήσω οτι, σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, πρόκειται για μια πολύ καλή δουλειά, ενώ φαίνεται καθαρά τι κάνει ο καθένας και ο φίλος @antonovar κεντάει περιγράφοντας πώς κλείδωνε η εύρεση κάθε σημείου. Μου έκανε εντύπωση οτι και οι γείτονες ήταν ωραίοι τύποι, retromaniacoi κατά μια έννοια, και πρόθυμοι να βοηθήσουν στην παρουσίαση.
 
Παιδιά καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Βλέπω τώρα στο Οπεν τον Γεροντοκόρο και ήθελα να ρωτήσω ποιά κάθοδος είναι του Κολωνακίου που ο Μούτσιος προσπαθεί να μεταπείσει την Κοντού να γυρίσει σ αυτόν; Δεν μπορούσα να διακρίνω στο βάθος την οδό. Σας ευχαριστώ πολύ!
 
πρέπει να έχουμε αναφερθεί πάλι kevin
Είναι στην δεξαμενή στο κολωνάκι.

Παιδιά καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Βλέπω τώρα στο Οπεν τον Γεροντοκόρο και ήθελα να ρωτήσω ποιά κάθοδος είναι του Κολωνακίου που ο Μούτσιος προσπαθεί να μεταπείσει την Κοντού να γυρίσει σ αυτόν; Δεν μπορούσα να διακρίνω στο βάθος την οδό. Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Βρήκα ψάχνοντας, που γυρίστηκε η ταινία

Ο Καταφερτζής - 1964

με τον Θανάση Βεγγο :cool:

Thanassis (@theiosthanassis) Tweeted: Ο Καταφερτζής (1964) του Κώστα Στράντζαλη. Θανάσης Βέγγος και Σιμόνη Κυριακίδου πέφτουν πάνω στο γκρουπάκι των ξένων τουριστών. Βρισκόμαστε στην οδό Λομβαρδού στου Γκύζη. Η γωνιακή πολυκατοικία ίδια κι απαράλλαχτη. Σήμερα τα δέντρα στο Πεδίο του Άρεως στο βάθος έχουν φουντώσει. https://t.co/GPYNlNLyNl
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
Στη ταινία "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο" , ο πρωταγωνιστής εισέρχεται στο Μέγαρο Βοϊνβόνδα που βρισκόταν τότε στην Γ' Σεπτεμβρίου 103.
Προβολή συνημμένου 214103
 

Συνημμένα

  • 6.jpg
    6.jpg
    55,5 KB · Προβολές: 10
"Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΞΥΛΟ"
Στο τέλος ο Παναγιώτου με την Λινάρδου πάνε σε ένα πάρκο. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιο είναι ;
 

Συνημμένα

  • 4.jpg
    4.jpg
    64,3 KB · Προβολές: 7
  • 5.jpg
    5.jpg
    72,7 KB · Προβολές: 7
Για να είμαστε δίκαιοι το είχε βρει εδώ και ο @makism https://retromaniax.gr/threads/Πού-γυρίστηκαν-οι-ελληνικές-ταινίες-2ο-μέρος.25655/post-510054

Βρήκα ψάχνοντας, που γυρίστηκε η ταινία

Ο Καταφερτζής - 1964

με τον Θανάση Βεγγο :cool:

Thanassis (@theiosthanassis) Tweeted: Ο Καταφερτζής (1964) του Κώστα Στράντζαλη. Θανάσης Βέγγος και Σιμόνη Κυριακίδου πέφτουν πάνω στο γκρουπάκι των ξένων τουριστών. Βρισκόμαστε στην οδό Λομβαρδού στου Γκύζη. Η γωνιακή πολυκατοικία ίδια κι απαράλλαχτη. Σήμερα τα δέντρα στο Πεδίο του Άρεως στο βάθος έχουν φουντώσει. https://t.co/GPYNlNLyNl
 
Ελπίζω να μην έχει αναφερθεί κάπου άλλου, από την ταινία

Θανάση παρε το όπλο σου - 1972 :cool:

 
Πίσω
Μπλουζα