Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

η εκκλησία από έξω είναι ο Αγιος Βασιλειος Δημοτικο Κοιμητηριο Βουλιαγμένης, και μέσα ο γάμος είναι στα Σπάτα οι Αγιοι Ανάργυροι.
Στιγμιότυπο οθόνης (129).png


Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος, αν και διαβάζω χρόνια το forum κατά καιρούς. Επειδή έχω "φάει" το ελληνικό internet, έχουμε βρει ποια είναι η εκκλησία (εξωτερικός χώρος, όχι μέσα) στην Υπολοχαγό "Νατάσα", που παντρεύτηκε ο Παπαμιχαήλ (Ορέστης) τη Βουγιουκλάκη (Νατάσα);;; Είδα την εκκλησία στα Σπάτα, αλλά είναι το γύρισμα στη σκηνή του γάμου. Τη σκηνή με τους πυροβολισμούς του Καλογήρου στη καμπάνα, δεν έχω βρει σε ποιο μέρος είναι γυρισμένο. Μεγάλη αυλή, πράσινο, λοφάκια τριγύρω... Υπάρχει καμιά βοήθεια;
 
ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ 1968
όπως ενημερώθηκα απο την ομάδα στο facebook Ιπποκράτειος Πολιτεία οτι η ταινία ειναι γυρισμένη στα τότε Κιούρκα (Αφιδναι) πλατεια ανδρουτσου
Προβολή συνημμένου 222669Προβολή συνημμένου 222668
Το Δημοτικό σχολειο στην οδο Ανδρούτσου 18
Προβολή συνημμένου 222672Προβολή συνημμένου 222671Προβολή συνημμένου 222670
Το σπίτι ηταν οδο Αριστογείτονος 13
Προβολή συνημμένου 222674Προβολή συνημμένου 222673Προβολή συνημμένου 222675
Φοβερό! :worship: Προσφατα είδα ξανα την ταινία κι την είχα βάλει στα υπόψιν για ψάξιμο. Ήμουν σιγουρη οτι θα ήταν Αττική.
Δεν απομακρύνονταν εύκολα εκτός Αττική για μεσαίου προυπολογισμού ταινίες. Για αυτο νομιζω οτι κι η πλατεία Ζυγομαλά στον "Αντιφασίστα" έχει περισσότερες πιθανότητες να ειναι αυτή του Αυλώνα. Μου φαίνεται δύσκολο να ξόδεψαν πολλά χρήματα σε εκτός Αττικής γυρίσματα για μια απλή κωμωδιούλα όπως ο Αντιφασίστας.
Στο ίδιο κύμα με τον Αντιφασίστα είναι κι το "Εγώ ρεζίλεψα τον Χίτλερ". Το χωριό της Α.Υψηλάντη (όπου πηγαίνει ο Κ.Βουτσάς με το μπουλούκι του κι στήνεται όλο το σκηνικό με την αντικατάσταση του Γερμανού) σιγουρα ειναι Αττική κι πιστευω περιοχή πολυ κοντα στο λεκανοπέδιο. Κάπου Δυτικά; (προς Μέγαρα; Ελευσινα; Ασπρόπυργο; ) Κάπου Ανατολικά; (Αχαρναι; αγ.Στέφανος; Αφίδνες; ) Επειδη έχει κι σκηνές με σιδηροδρομικο σταθμό, πρεπει να είναι καποιος σταθμός της γραμμής Αθήνα-Χαλκίδα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο παλληκαράς 1961
Μπουμπουλίνας στο φάληρο
Στιγμιότυπο οθόνης (141).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (144).png
Βείκου 2, Κουκάκι ήταν το σπίτι του Σταυρίδη
βείκου 2 (3).pngβείκου 2 (2).pngβείκου 2 (4).pngβείκου 2 (1).png
Μακρυγιάννη και Βείκου
μακρυγιαννη και βεικου (1).pngμακρυγιαννη και βεικου (2).png
Ακαδημίας και Κάνιγγος
κάνιγγος.png
το ξενοδοχείο πρέπει να είναι: 1, η στην βάρη η βούλα το οποιο το έχουμε δει και σε άλλη ταινία, 2, η αυτο στο Δημήτρη μου - Δημήτρη μου.
Στιγμιότυπο οθόνης (140).png
 
Ο παλληκαράς 1961
Μπουμπουλίνας στο φάληρο
Προβολή συνημμένου 223011Προβολή συνημμένου 223012
Βείκου 2, Κουκάκι ήταν το σπίτι του Σταυρίδη
Προβολή συνημμένου 223005Προβολή συνημμένου 223004Προβολή συνημμένου 223006Προβολή συνημμένου 223003
Μακρυγιάννη και Βείκου
Προβολή συνημμένου 223008Προβολή συνημμένου 223009
Ακαδημίας και Κάνιγγος
Προβολή συνημμένου 223007
το ξενοδοχείο πρέπει να είναι: 1, η στην βάρη η βούλα το οποιο το έχουμε δει και σε άλλη ταινία, 2, η αυτο στο Δημήτρη μου - Δημήτρη μου.
Προβολή συνημμένου 223010
Ο παλληκαράς 1961
Μπουμπουλίνας στο φάληρο
Προβολή συνημμένου 223011Προβολή συνημμένου 223012
Βείκου 2, Κουκάκι ήταν το σπίτι του Σταυρίδη
Προβολή συνημμένου 223005Προβολή συνημμένου 223004Προβολή συνημμένου 223006Προβολή συνημμένου 223003
Μακρυγιάννη και Βείκου
Προβολή συνημμένου 223008Προβολή συνημμένου 223009
Ακαδημίας και Κάνιγγος
Προβολή συνημμένου 223007
το ξενοδοχείο πρέπει να είναι: 1, η στην βάρη η βούλα το οποιο το έχουμε δει και σε άλλη ταινία, 2, η αυτο στο Δημήτρη μου - Δημήτρη μου.
Προβολή συνημμένου 223010
απο παλαιοτερο ποστ λεωφ.ειρηνης πευκη
 
σημερα στις 23:40 στο καναλι cosmote cinema 3 εχει πρεμιερα την ελληνικη ταινια βωβου κινηματογραφου "κοινωνικη σαπιλα" του 1932 οσοι πιστοι προσελθετε να την δειτε μιας και ειναι μια ταινια που εχει συζητηθει αλλα δεν την εχουμε δει...EDIT: αν το εβαλα σε λαθος νημα παρακαλω καποιος mod να το μεταφερει εκει που πρεπει.
 
Εφοπλιστής με το ζόρι 1970 - Συμπληροματικό
πλατεία Γλυφάδας
Στιγμιότυπο οθόνης (149).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (150).png
Αεροπόρου και Συγγρού στο Φάληρο
Στιγμιότυπο οθόνης (147).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (146).png
 
Τον αράπη κι αν τον πλένεις 1973.
Τι σπίτι του Κώστα Βουτσά, όπου φεύγει για το περίπτερο με τον Πάνο Τουλιατο.
Οδός Λουκή Ακρίτα, Νέα Λέσβος Αμαρουσίου. Screenshot_20210211_231804_com.google.android.youtube.jpg
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210211_231835_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_20210211_231835_com.google.android.youtube.jpg
    639,1 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_20210211_232022_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210211_232022_com.google.android.apps.maps.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 28
  • Screenshot_20210211_232031_com.google.android.apps.maps.jpg
    Screenshot_20210211_232031_com.google.android.apps.maps.jpg
    1,1 MB · Προβολές: 26
Η ώρα της οργής πρέπει να γυρίστηκε στο Γραμματικό
πλατεία Γραμματικού
Στιγμιότυπο οθόνης (151).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (153).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (152).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (154).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (157).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (155).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (156).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (158).pngΣτιγμιότυπο οθόνης (159).png
 
Τον αράπη κι αν τον πλένεις 1973.
Τι σπίτι του Κώστα Βουτσά, όπου φεύγει για το περίπτερο με τον Πάνο Τουλιατο.
Οδός Λουκή Ακρίτα, Νέα Λέσβος Αμαρουσίου. Προβολή συνημμένου 223194
Βρές το σε παλιότερο. θυμάμαι οτι ο antonovar η ο δάσκαλος ειχε βρει και το σπίτι του εφοπλιστή...
 
Εφοπλιστής με το ζόρι 1970 - Συμπληροματικό
πλατεία Γλυφάδας
Προβολή συνημμένου 223190Προβολή συνημμένου 223191
Αεροπόρου και Συγγρού στο Φάληρο
Προβολή συνημμένου 223189Προβολή συνημμένου 223188
η τεχνητη λιμνουλα ειναι στο παλιο αεροδρομιο ελληνικου και οχι η πλατεια γλυφαδας
 
Τον αράπη κι αν τον πλένεις 1973.
Τι σπίτι του Κώστα Βουτσά, όπου φεύγει για το περίπτερο με τον Πάνο Τουλιατο.
Οδός Λουκή Ακρίτα, Νέα Λέσβος Αμαρουσίου. Προβολή συνημμένου 223194
Τι μου θυμίσατε με αυτές τις φωτογραφίες!!! Στο 2ο μισό των '70ς είχα έλθει για σπουδές στην Αθήνα και έμενα στης αδελφής μου το σπίτι, στον παράλληλο δρόμο με την οδό Λουκή Ακρίτα. Στην πέτρινη στάση που βλέπετε σταματούσε το λεωφορείο 107 (τώρα έχει αλλάξει ο αριθμός) Μελίσσια/Πηγή που τερμάτιζε στο Μουσείο στην Αθήνα. Τη στάση αυτή χρησιμοποιούσα για να κατέβω καθημερινά στην Αθήνα.

Απέναντι ακριβώς από τη στάση αυτή υπάρχει ένα δρομάκι που καταλήγει στο στούντιο Άλφα. Τότε η περιοχή γύρω απότο στούντιο ήταν πολύ αραιοκατοικημένη, νομίζω μάλιστα ότι ήταν εκτός σχεδίου. Μια και το λεωφορείο έκανε συχνά ώρα να έρθει λόγω καθυστερήσεων, είχε τύχει να δω αρκετές φορές ηθοποιούς που ερχόταν στο περίπτερο δίπλα από τη στάση για να αγοράσουν τσιγάρα ή εφημερίδες κλπ. Πιό χαρακτηριστική μου έχει μείνει μία σκηνή, όπου από το δρομάκι ανέβαινε ένα γερμανικό τζίπ του Β'ΠΠ έχοντας μέσα 1 γερμανό αξιωματικό και 2 στρατιώτες. Στολές, κράνη, κανονικά! Μείναμε όλοι στη στάση να κοιτάμε και ένας είπε "Οι Γερμανοί ξανάρχονται"...

Το περίπτερο το είχε τότε ένας ηλικιωμένος, τον οποίο έχω δει σε κάποια ταινία να δίνει τάχα πληροφορίες για ένα δρόμο στον ηθοποιό.
Αναμνήσεις...................
 
....Πιό χαρακτηριστική μου έχει μείνει μία σκηνή, όπου από το δρομάκι ανέβαινε ένα γερμανικό τζίπ του Β'ΠΠ έχοντας μέσα 1 γερμανό αξιωματικό και 2 στρατιώτες. Στολές, κράνη, κανονικά! Μείναμε όλοι στη στάση να κοιτάμε και ένας είπε "Οι Γερμανοί ξανάρχονται"...

Το περίπτερο το είχε τότε ένας ηλικιωμένος, τον οποίο έχω δει σε κάποια ταινία να δίνει τάχα πληροφορίες για ένα δρόμο στον ηθοποιό.
Αναμνήσεις...................
Οι "Γερμανοί" ήταν γνωστοί ηθοποιοί ή κομπάρσοι; (μήπως απο τους ηθοποιούς καταλαβουμε κι ποια ταινία γύριζαν)

Ο περιπτερας που δίνει πληροφορίες ειναι στην ταινία "Τον αραπη κι αν τον πλένεις"...
 
Οι "Γερμανοί" ήταν γνωστοί ηθοποιοί ή κομπάρσοι; (μήπως απο τους ηθοποιούς καταλαβουμε κι ποια ταινία γύριζαν)

Ο περιπτερας που δίνει πληροφορίες ειναι στην ταινία "Τον αραπη κι αν τον πλένεις"...
Δεν διέκρινα κάποιον γνωστό ηθοποιό μεταξύ τους, ο αξιωματικός καθόταν πίσω και το όχημα δεν έφτασε στον κεντρικό δρόμο (Πεντέλης), υποθέτω για να μη γίνει πανικός. Εμείς που τους είδαμε απέναντι είχαμε σαστίσει. Το θέμα είναι ότι δεν είδα κάμερες στερεωμένες στο όχημα, ούτε αυτοκίνητο με ανάλογο εξοπλισμό να τους ακολουθεί. Το σημείωσα αυτό, διότι εκείνη την εποχή κινηματογραφούσα με S-8 και μετά την έκπληξη του τζιπ με τους γερμανικούς σταυρούς πάνω του έψαξα για κινηματογραφικό εξοπλισμό και δεν είδα. Υποθέτω ότι έκαναν πρόβα, ίσως για να συνηθίσουν το όχημα, ίσως πάλι και για πλάκα σε κάποιο διάλειμμα. Δεν θυμάμαι πλέον σε ποια χρονιά έγινε, κάπου μεταξύ 1975 και 1978?

Ναι, αυτή ήταν η ταινία με τον περιπτερά, αλλά πρέπει να έχει εμφανισθεί -τουλάχιστον το περίπτερο‐ και σε άλλες ταινίες, γιατί ψώνιζα από αυτόν και κάναμε συχνά παρέα μέχρι να έλθει το λεωφορείο. Όταν τον είδα και στην ταινία του είπα "έγινε αρχή, έγινες ηθοποιός, άντε και στο Χόλιγουντ τώρα" και μου είπε ότι τον έβαλαν και σε άλλες ταινίες.
 
Δεν θυμάμαι πλέον σε ποια χρονιά έγινε, κάπου μεταξύ 1975 και 1978?
Χμμμ :rolleyes:..η χρονική περίοδος με μπερδεύει..ολες αυτές οι ταινίες με θέμα "1940 + Κατοχή" γυρίστηκαν την περίοδο της επταετίας...από το 1967-68 μέχρι 1972-73...προς το τέλος των 70s ο κινηματογράφος έπνεε τα λοίσθια, δεν γύριζαν τέτοιες δαπανηρές παραγωγές με κοστούμια-εξοπλισμό εποχής κλπ...
Ποια ταινία μπορει να ήταν; :thumbdown: "17 σφαιρες για έναν αγγελο" κι "Κατάσκοπος Νέλλη" που μου έρχονται στο μυαλό, ειναι το 1981...Να ήταν γύρισμα για καποιο σήριαλ; ποιο όμως προβαλλόταν τότε με θέμα την Κατοχή;; έχω μπερδευτεί...σιγουρα πάντως ήταν για γυρισμα, δεν νομιζω ότι ήταν για αστειο ή πλάκα...
 
Τι μου θυμίσατε με αυτές τις φωτογραφίες!!! Στο 2ο μισό των '70ς είχα έλθει για σπουδές στην Αθήνα και έμενα στης αδελφής μου το σπίτι, στον παράλληλο δρόμο με την οδό Λουκή Ακρίτα. Στην πέτρινη στάση που βλέπετε σταματούσε το λεωφορείο 107 (τώρα έχει αλλάξει ο αριθμός) Μελίσσια/Πηγή που τερμάτιζε στο Μουσείο στην Αθήνα. Τη στάση αυτή χρησιμοποιούσα για να κατέβω καθημερινά στην Αθήνα.

Απέναντι ακριβώς από τη στάση αυτή υπάρχει ένα δρομάκι που καταλήγει στο στούντιο Άλφα. Τότε η περιοχή γύρω απότο στούντιο ήταν πολύ αραιοκατοικημένη, νομίζω μάλιστα ότι ήταν εκτός σχεδίου. Μια και το λεωφορείο έκανε συχνά ώρα να έρθει λόγω καθυστερήσεων, είχε τύχει να δω αρκετές φορές ηθοποιούς που ερχόταν στο περίπτερο δίπλα από τη στάση για να αγοράσουν τσιγάρα ή εφημερίδες κλπ. Πιό χαρακτηριστική μου έχει μείνει μία σκηνή, όπου από το δρομάκι ανέβαινε ένα γερμανικό τζίπ του Β'ΠΠ έχοντας μέσα 1 γερμανό αξιωματικό και 2 στρατιώτες. Στολές, κράνη, κανονικά! Μείναμε όλοι στη στάση να κοιτάμε και ένας είπε "Οι Γερμανοί ξανάρχονται"...

Το περίπτερο το είχε τότε ένας ηλικιωμένος, τον οποίο έχω δει σε κάποια ταινία να δίνει τάχα πληροφορίες για ένα δρόμο στον ηθοποιό.
Αναμνήσεις...................
Την θυμαμαι την γειτονια αυτη οπως ηταν τοτε αφου ο πατερας μου ειχε "κοσμικη ταβερνα" ψηλα στη Νεα Λεσβο.
Πως το εφερε η τυχη και η δουλεια μου αυτη την περιοδο ειναι εκει κοντα επισης.
 
Ποια ταινία μπορει να ήταν; :thumbdown: "17 σφαιρες για έναν αγγελο" κι "Κατάσκοπος Νέλλη" που μου έρχονται στο μυαλό, ειναι το 1981...Να ήταν γύρισμα για καποιο σήριαλ; ποιο όμως προβαλλόταν τότε με θέμα την Κατοχή;;
Θυμάμαι ένα που λεγόταν "Η Νύχτα". Πρέπει να προβαλλόταν το 1979-1980.
 
Η Γερακίνα 1958.

Τα 43 χρόνια που έχουν περάσει από το καλοκαίρι του 1958, στο Γραμματικό του
Μαραθώνα, δεν μπορούν να σβήσουν από τη μνήμη του Κωτσικόλλια, του «Καλοφαγά»,
τις εικόνες και τις σκηνές, μέσα κι έξω από τη γραφική ταβερνούλα του, όταν
επί μέρες και νύχτες γινόντουσαν τα γυρίσματα, της ταινίας του Ορέστη Λάσκου
«Γερακίνα» που είχε σημειώσει, τότε, μεγάλη εμπορική επιτυχία στους
κινηματογράφους πρώτης και δεύτερης προβολής στην Αθήνα καθώς και στην
επαρχία.

Ο «Καλοφαγάς» θυμάται τη «Γερακίνα» στο Γραμματικό - ΤΑ ΝΕΑ (tanea.gr)
το βρήκα κατά τύχη και το μοιράζομαι μαζί σας...

MV5BMDFkNWE3MjItOTk2Yy00MGE3LTgyZTAtZGEzNmYxZTgxN2VkXkEyXkFqcGdeQXVyNzg5OTk2OA@@._V1_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα