Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Απέναντι από το εργοστάσιο δεν ξέρουμε αν υπάρχει εκκλησία, υπάρχει όμως πολυκατοικία όπως και χαμηλές μονοκατοικίες και ψιλικατζίδικο που παραπέμπουν σε οργανωμένη γειτονιά. Θα μπορούσε να είναι και η Νέα Ιωνία που είχε πολλά εργοστάσια υφασμάτων.
 
οχι δεν ειναι σίγουρο για πειραιά αλλα μου θύμιζε απο Λεωφ. πειραιώς, ρετσίνα θηβών.
Απέναντι από το εργοστάσιο δεν ξέρουμε αν υπάρχει εκκλησία, υπάρχει όμως πολυκατοικία όπως και χαμηλές μονοκατοικίες και ψιλικατζίδικο που παραπέμπουν σε οργανωμένη γειτονιά. Θα μπορούσε να είναι και η Νέα Ιωνία που είχε πολλά εργοστάσια υφασμάτων.

Απο τις φωτο, φαινεται οτι υπαρχει εκκλησία απέναντι του...ειναι διπλα στο σπίτι
20210116_134634.jpg
20210116_134654.jpg

Πάντως σε Θηβών, Ρετσίνα, Πειραιώς κλπ δεν υπάρχει εκκλησία. Αλλά κι στους λοιπούς δρόμους της ευρύτερης βιομηχανικής ζώνης Καμινίων & Λεύκας, η εν λόγω εκκλησία δεν ταιριάζει με αυτές της περιοχής...
:oops:
 
Απο τις φωτο, φαινεται οτι υπαρχει εκκλησία απέναντι του...ειναι διπλα στο σπίτι
Προβολή συνημμένου 221914
Προβολή συνημμένου 221915

Πάντως σε Θηβών, Ρετσίνα, Πειραιώς κλπ δεν υπάρχει εκκλησία. Αλλά κι στους λοιπούς δρόμους της ευρύτερης βιομηχανικής ζώνης Καμινίων & Λεύκας, η εν λόγω εκκλησία δεν ταιριάζει με αυτές της περιοχής...
:oops:
πιάστηκα λίγο απο τα 3 αστέρια που φαίνεται σε πλάνο αλλά το μονο που βρήκα ειναι ενα εργοστάσιο κουμπιών στην Αχαρνών με τον Αγιο Ελευθέριο απέναντι αλλά δεν μοιάζει η εκκλησία.εντομεταξύ το σπίτι που μας δείχνει στην ταινία ειναι το ίδιο και στην ταινία το πιο λαμπρό αστέρι με την Βουγιουκλάκη που γίνετε ο αραβώνας του Παπαμιχαήλ. Δεν το έχουμε βρει ακόμα...
 
@makism Το σπιτι που έγιναν οι αρραβωνες του Παπαμιχαήλ στο "Λαμπρό αστέρι" ειναι κι το σπίτι του Τσαγανέα στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου στο τέλος της ταινίας.
Επειδη χρησιμοποιούσαν τα ιδια κι τα ιδια σπίτια, κι αυτα κοντά στο στούντιο Αλφα, δεν αποκλειται να ειναι καπου εκει κοντα.
Θυμήσου πχ το σπίτι στην οδό Στουντίου που το βλέπουμε στο "Ο τρελός τα έχει 400" κι στο "Πατέρα κάτσε φρόνιμα".
 
Τελευταία επεξεργασία:
πιάστηκα λίγο απο τα 3 αστέρια που φαίνεται σε πλάνο αλλά το μονο που βρήκα ειναι ενα εργοστάσιο κουμπιών στην Αχαρνών με τον Αγιο Ελευθέριο απέναντι αλλά δεν μοιάζει η εκκλησία.εντομεταξύ το σπίτι που μας δείχνει στην ταινία ειναι το ίδιο και στην ταινία το πιο λαμπρό αστέρι με την Βουγιουκλάκη που γίνετε ο αραβώνας του Παπαμιχαήλ. Δεν το έχουμε βρει ακόμα...
@makism πολύ σωστά το εντόπισες. Ο Άγιος Ελευθέριος της οδού Αχαρνών είναι. Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω φωτο του έτους 1979 που αλίευσα από την ηλεκτρονική σελίδα τα Αθηναϊκά.
 

Συνημμένα

  • agios_eleytherios_acharnon_17_1_1979.jpg
    agios_eleytherios_acharnon_17_1_1979.jpg
    806,4 KB · Προβολές: 12
@makism πολύ σωστά το εντόπισες. Ο Άγιος Ελευθέριος της οδού Αχαρνών είναι. Για του λόγου το αληθές, επισυνάπτω φωτο του έτους 1979 που αλίευσα από την ηλεκτρονική σελίδα τα Αθηναϊκά.
αρα το εργοστάσιο με τα 3 αστέρια ήταν απέναντι αλλά σήμερα δεν υπάρχει τίποτα. ειναι όλο γκρεμισμένο. Ευτυχώς έχουμε την ταινία να το θυμόμαστε.
 
@makism Το σπιτι που έγιναν οι αρραβωνες του Παπαμιχαήλ στο "Λαμπρό αστέρι" ειναι κι το σπίτι του Τσαγανέα στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου στο τέλος της ταινίας.
Επειδη χρησιμοποιούσαν τα ιδια κι τα ιδια σπίτια, κι αυτα κοντά στο στούντιο Αλφα, δεν αποκλειται να ειναι καπου εκει κοντα.
Θυμήσου πχ το σπίτι στην οδό Στουντίου που το βλέπουμε στο "Ο τρελός τα έχει 400" κι στο "Πατέρα κάτσε φρόνιμα".
τόσο μεγάλη έπαυλη μάλλον κηφισια η ψυχικό ειναι hannele.
 
αρα το εργοστάσιο με τα 3 αστέρια ήταν απέναντι αλλά σήμερα δεν υπάρχει τίποτα. ειναι όλο γκρεμισμένο. Ευτυχώς έχουμε την ταινία να το θυμόμαστε.

Το εργοστάσιο με σήμα τα 3 αστέρια, ήταν η "Ανώνυμος Μεταξοβιομηχανική Εταιρεία Δ. Ναθαναήλ" που κατασκεύαζε μεταξωτά υφάσματα και ρούχα. Στη θέση του σήμερα, απέναντι από τον Άγιο Ελευθέριο Αχαρνών, υπάρχει πάρκο. Σώζεται το φουγάρο του εργοστασίου με τα χαρακτηριστικά 3 αστέρια και το παρακείμενο εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο κατασκευής κουμπιών "Νίνα".

Nath1.jpg

Nath2.jpg


3 stars.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωπω τι ανακάλυψη! Πως άλλαξε έτσι ο Άγιος Ελευθέριος; Τον είχα ψάξει και γω και δε μου μοιαζε με αυόν της ταινίας. Μπράβο παιδιά.
 
τόσο μεγάλη έπαυλη μάλλον κηφισια η ψυχικό ειναι hannele.

Δεν την βλέπουμε ολοκληρωμένη, βλέπουμε μόνο τον μπροστινό κήπο...

Το πιο λαμπρό αστέρι

Το μπαλκόνι με τις σκάλες και το φωτιστικό
1.jpg

Η είσοδος με το δρομάκι στον κήπο
2.jpg


Δημήτρη μου, Δημήτρη μου

Το μπαλκονάκι με τις σκάλες (απουσιάζει η πρασινάδα στο μπαλκόνι) :biglaugh:
3.jpg

Η είσοδος με το δρομάκι στον κήπο και το φωτιστικό
5.jpg



Ωστόσο @makism αν μπορείς παρατήρησε εδω...σαν να φαίνεται το στούντιο Αλφα??? Οι συνεχόμενοι θόλοι του κτιρίου??? δεν ξερω...δεν φαινονται και πολυ καλά, αλλά αυτή την αίσθηση δίνει...
6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
δεν ειναι το alpha studio αλλά ενα βουνό που φαίνεται και σε πλάνο στην απαγωγή

Δεν την βλέπουμε ολοκληρωμένη, βλέπουμε μόνο τον μπροστινό κήπο...

Το πιο λαμπρό αστέρι

Το μπαλκόνι με τις σκάλες και το φωτιστικό
Προβολή συνημμένου 222010

Η είσοδος με το δρομάκι στον κήπο
Προβολή συνημμένου 222011


Δημήτρη μου, Δημήτρη μου

Το μπαλκονάκι με τις σκάλες (απουσιάζει η πρασινάδα στο μπαλκόνι) :biglaugh:
Προβολή συνημμένου 222012

Η είσοδος με το δρομάκι στον κήπο και το φωτιστικό
Προβολή συνημμένου 222013



Ωστόσο @makism αν μπορείς παρατήρησε εδω...σαν να φαίνεται το στούντιο Αλφα??? Οι συνεχόμενοι θόλοι του κτιρίου??? δεν ξερω...δεν φαινονται και πολυ καλά, αλλά αυτή την αίσθηση δίνει...
Προβολή συνημμένου 222015
 
δεν ειναι το alpha studio αλλά ενα βουνό που φαίνεται και σε πλάνο στην απαγωγή
A! ΟΚ τοτε!
Την βίλα την έχουμε δει σε ταινία;; γιατι σε όσες ταινίες την θυμάμαι, μόνο τον κήπο δείχνουν.
Στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" φαινεται λίγο η πόρτα εισόδου (εκεί που κοπανάει ο Παπαμιχάλ μεθυσμένος να του ανοίξουν κι τον μαζεύει η αστυνομία) αλλά κι πάλι δεν ξέρουμε αν ήταν οντως αυτή η δική του είσοδο ή άλλου σπιτιού...
 
A! ΟΚ τοτε!
Την βίλα την έχουμε δει σε ταινία;; γιατι σε όσες ταινίες την θυμάμαι, μόνο τον κήπο δείχνουν.
Στο "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" φαινεται λίγο η πόρτα εισόδου (εκεί που κοπανάει ο Παπαμιχάλ μεθυσμένος να του ανοίξουν κι τον μαζεύει η αστυνομία) αλλά κι πάλι δεν ξέρουμε αν ήταν οντως αυτή η δική του είσοδο ή άλλου σπιτιού...
στην απαγωγη δείχνει καλύτερα.Στιγμιότυπο οθόνης (87).png
 
Οχι η πόρτα εισοδου του σπιτιου εννοω...ξυλινη με καμάρα-υπόστεγο κι μια κολώνα στα αριστερα, που μαλλον υποστηρίζει μπαλκόνι...

Βλέποντας καλυτερα την πορτα κι τον κήπο στην φωτο, ο κήπος έχει "παιξει" κι στο "Η Κλεοπατρα ήταν Αντώνης" με τον Παραβα.
 
Η αρχόντισσα του λιμανιού 1969
Το σπίτι είναι στο πέραμα οδο Γοργοποτάμου
Στιγμιότυπο οθόνης (90).pngγογροποταμου.pngΣτιγμιότυπο οθόνης (91).pngγογροποταμου (2).png
Αγίου Γεωργίου στο πέραμα
Στιγμιότυπο οθόνης (93).pngαγιου γεωργιου περαμα.png
Παπαδιαμάντη στον πειραιά
Στιγμιότυπο οθόνης (95).pngπαπαδιαμαντη.pngΣτιγμιότυπο οθόνης (96).pngπαπαδιαμαντη (2).png
 

Συνημμένα

  • Στιγμιότυπο οθόνης (94).png
    Στιγμιότυπο οθόνης (94).png
    935,1 KB · Προβολές: 6
ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ 1968
όπως ενημερώθηκα απο την ομάδα στο facebook Ιπποκράτειος Πολιτεία οτι η ταινία ειναι γυρισμένη στα τότε Κιούρκα (Αφιδναι) πλατεια ανδρουτσου
πλατεια ανδριυτσου 2 (1).pngπλατεια ανδριυτσου 2 (2).png
Το Δημοτικό σχολειο στην οδο Ανδρούτσου 18
δημοτικο την ανδρουτσου 18 (3).pngδημοτικο την ανδρουτσου 18 (1).pngδημοτικο την ανδρουτσου 18 (2).png
Το σπίτι ηταν οδο Αριστογείτονος 13
Αριστογείτονος 13 (2).pngΑριστογείτονος 13 (3).pngΑριστογείτονος 13 (1).png
 
Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος, αν και διαβάζω χρόνια το forum κατά καιρούς. Επειδή έχω "φάει" το ελληνικό internet, έχουμε βρει ποια είναι η εκκλησία (εξωτερικός χώρος, όχι μέσα) στην Υπολοχαγό "Νατάσα", που παντρεύτηκε ο Παπαμιχαήλ (Ορέστης) τη Βουγιουκλάκη (Νατάσα);;; Είδα την εκκλησία στα Σπάτα, αλλά είναι το γύρισμα στη σκηνή του γάμου. Τη σκηνή με τους πυροβολισμούς του Καλογήρου στη καμπάνα, δεν έχω βρει σε ποιο μέρος είναι γυρισμένο. Μεγάλη αυλή, πράσινο, λοφάκια τριγύρω... Υπάρχει καμιά βοήθεια;
 
Πίσω
Μπλουζα